Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szobatisztaság! Ti hogy csináltátok? Tippeket várok! :) fórum

Szobatisztaság! Ti hogy csináltátok? Tippeket várok! :) (beszélgetős fórum)


1 2
39. jozsi.38 (válaszként erre: 32. - Cucicsillag)
2015. aug. 11. 11:44
"rohanni" akkor is kell, mert főleg eleinte a legutolsó pillanatban szólnak, hogy mostazonnalderögtön eksön van és ha nem értek ki időben, bizony bepisil :) plusz bónuszként nem elég ügyesek és gyorsak ahhoz, hogy rohamtempóban húzzák le maguknak a nadrágot és bugyit, szóval mindegy, hogy bili vagy szűkítős fellépő ilyen tekintetben :)
38. moonlight13 (válaszként erre: 10. - Lizikebaba)
2015. aug. 10. 22:23

Minden szavaddal egyetértek!

A gyermek majd agyilag meg fog érni a szobatisztaságra. Egyéni, hogy melyik gyereknél mikor következik ez be.

2015. aug. 10. 22:19

Van már egy jó pár ilyen fórum, csodálom, hogy még nem lett összevonva.

Pl.

[link]

36. Derya (válaszként erre: 35. - Derya)
2015. aug. 10. 20:37
hadd
35. Derya (válaszként erre: 26. - Cucicsillag)
2015. aug. 10. 20:35

Cucicsillagm had gratulaljak, nem is tudtam. :-)

nalunk is ugyanez a helyzet, pont 3 ev lesz a 2 kozott. ;-)

34. Derya (válaszként erre: 24. - Kleeri)
2015. aug. 10. 20:34

hat ha ez valoban igy is lett volna, akkor ez nagyon ritka dolog.

jellemzoen masfel evesen meg nem erzekelik, hogy mikor kell pisilni, meg nem tudnak elotte szolni.

utolag szolni ugye ertelmetlen, bar az is a fejlodes resze, amikor mar erti, hogy pisilt.

#de ez egy fejlodesi folyamata mainek vannak lepesei es nem lehet siettetni, barmennyire is szeretnek nehanyan.... :-)

33. Derya (válaszként erre: 23. - Lizikebaba)
2015. aug. 10. 20:31

ne foglalkozz masokkal.

ha meg nem erett ra, ugyse fog menni, tok mindegy, ki mit mond.

masfel 2 orankent pisiltesd meg, vagy amikor szol, hogy kell neki, vagy ha tudod, hogy ivott mar annyi foglaydekot, hogy kellene neki.

elobb-utobb rajon o magatol, meg fogja erteni.

ne roltesd nagyon, ha nagyon ellenkezik, akkor par napig lehet akar pihentetni is a temat.

32. Cucicsillag (válaszként erre: 31. - Jozsi.38)
2015. aug. 10. 16:25
Hja, igen... Mi pont most akarunk beszerezni egy lepcsos wc-szukitot. Sokaknak bevalt es nem kell rohanni, ha szol a "nagy", na meg (siker)elmeny a hasznalata :)
2015. aug. 10. 14:27
ne adj rá kisgatyát, ha kertes házban laktok, így ha látja a folyamatot,(pisilés) előbb-utóbb ráérez, és eleinte az udvaron pisil. A másik pedig, hogy ne kérdezgesd, ne ültetgesd a bilire másfél óránként, attól nem lesz előbb szobatiszta. Ha megérett rá, és érzi a folyamatot, akkor jó. Azt mondják, hogy a nyár a legjobb időszak rá, de ezt úgyis a gyerek szabja meg, hogy mikortól szabadul meg a pelenkától. Ha nem érett még a szobatisztaságra, tehetsz bármit, nem fog a bilibe pisilni. tapasztalat :) A kistesó születése pedig nem neki gátló tényező, hanem neked :) Amikor a második született, az első 2,5 éves volt, és épp akkor kezdett szobatiszta lenni. Ha szólt hogy menni kell, akkor letettem a kicsit a kezemből, és mentünk bilire, mert az is ugyanolyan fontos volt, mint a másik kicsivel kapcsolatos tennivaló
30. Nikk_1982 (válaszként erre: 21. - Lizikebaba)
2015. aug. 10. 14:06
Én egyet értek veled
2015. aug. 10. 13:08
A bölcsis dadák is elengedték oviba szeptember végétől. Mondták, hogy nem lesz vele gond, ők leszoktatják 1 hét alatt, mert hogy sikerült már nem egy gyerekről leszedni 1-15 hét alatt a bölcsibe a pelenkát..Hát nálunk ez valahogy kimaradt, vagy majd most fog jönni szeptemberben ez az 1-1,5 hét, hogy idézőjelben "besegítenek" a leszoktatásban azzal is, hogy ott is arra tanítják. Na mindegy..egy biztos! 20 éves korára nem fog pelenkát viselni! :D :D :D Egyébként köszönöm az eddigi válaszokat! Aranyosak vagytok! :)
28. youlcsi (válaszként erre: 1. - Lizikebaba)
2015. aug. 10. 12:58

egyébként nem tudna még egy évet bölcsiben maradni?

akkor kisebb lenne a nyomás rajta és rajtad is ezzel kapcsolatban.


enyém gyerek decemberi, de volt olyan szeptember végi és október eleji csoporttársa, akire azt mondták a bölcsiben, hogy jobb lett volna, javasolták is, hogy maradjon még egy évet. Van olyan bölcsis ismerős kisfiú, aki most a nyáron töltötte a 4-et és most kezdi az ovit.

27. Cucicsillag (válaszként erre: 24. - Kleeri)
2015. aug. 10. 12:56

En sem ertek egyet.

Rengeteg orvos es szakerto ill.csak ezzel a temaval foglalkozo kutato irja egyre tobb helYen (mert ugye, fejlodik a tudomany) hgy mennyire karos, ha eroszakoljuk a gyereket -ezzel (is)

Az idegrendszeri erettseg rengeteget szamit, valszeg meg 10 evvel ezelott sem volt ilyen ingergazdag a kornyezet, mint most... Masra koncentralodik a figyelmuk es biztos vagyok abban, hgy sokkal tobb dolgot tudnak,mint pl.mi ennyi idos korunkban.

Nem beszelve pl.olyan modszerekrol, aki rakotozte a bilire a gyereket ,stb...

26. Cucicsillag (válaszként erre: 21. - Lizikebaba)
2015. aug. 10. 12:50

Tok jo, hgy inditottad ezt a forumot :)

Kisebb kulonbsegekkel, de ugyanez a helyzet nalunk is.

En kisfiam nov.vegen tolti majd a harmat es akkoriban erkezik a tesoka is.

Szinten hasonlo, hgy anyosom presszionalja ilyenekkel, hgy nem kell mar pelus, stb, holott a masik unokaja 3 eves elmult es ket honapos, de ezt elfelejtette es erolteti, hgy ne legyen rajta, csak kisgatya. Aztan szegenyem meg a padlora pisilt es lattam, hgy szegyelli magat :/

Szval,en is inkabb varok...

Vigasztaljon, hgy mar ketten vagyunk :)

25. youlcsi (válaszként erre: 24. - Kleeri)
2015. aug. 10. 12:34

ennek ellent kell, hogy mondjak. A mosható pelusos babák sem "szobatisztulnak" gyorsabban.

én már "nagybabával" mosipelusoztam viszonylag sokat, igaz, csak nappal... de azt látom, hogy akik csak ezt használnak, azok sincsenek szobatisztaság terén előrébb.


ez szimplán idegrendszeri érettség kérdése. minta ahogy az is, hogy van, aki a szobatisztasággal együtt, egyidőben (de van, hogy akár hamarabb is) ágytiszta is lesz, mások pedig 5-7-akár10 éves korukig bizony bepislinek éjszaka.

24. kleeri (válaszként erre: 18. - Lizikebaba)
2015. aug. 10. 12:11

ez nagyon tudományos magyarázat volt


Az én gyermekem nagyon hamar 1,5 éves korában szobatiszta volt. De ez már nagyon régen volt.Most látom az unokámon is és sok más kisgyereken is 2 év fölött is a pelenkát. Azt hiszem a szobatisztaság is kitolódik, ahogy a szülés is. De valószínű ennek a nagy kényelem az oka. Abban az időben, amikor a mi gyerekeink voltak kicsi korban, bizony nem volt eldobható pelenka, textilpelenkát főztük ki és vasaltuk végeláthatatlanul. Ez is biztosan hozzájárult, hogy igyekeztünk ezt a terhet ledobni azzal, hogy mielőbb szobatisztaságra szoktattuk a kicsit.

Azt hiszem az anyák sem akarnak annyira szabadulni a pelenkától, nekik is kényelmesebb a kicsit bebugyolálni, mint állandóan mosni az összepisilt holmikat.

Félre ne értse senki, nem szemrehányásként írtam ezt, csak biztos vagyok benne, hogy ebben a rohanó világban a mamák is a kényelmesebb és számukra is biztonságosabb megoldást választják. (Majd ha a kicsi megérett rá!)

2015. aug. 10. 11:59
Egyébként meg a próbálkozáson kívűl nem sok mindent tudok tenni. Nyílván amit tudok megteszek, de másoknak ez sem elég..(mondjuk nem mintha látnák azt, hogy én a gyerekemet napközben, hogy nevelem..stb.) de akkor is mindig mindenki okosabb..és ők már réges régen leszoktatták volna.. ebből kezd egy kicsit elegem lenni..és van egy olyan "megfelelési kényszer" bennem..de nem tudom miért..pedig én is tudom, hogy ez nem lesz egyszerű..
22. Assua
2015. aug. 10. 11:59
nalunk a kisfiam egyik naprol a masikra, magatol lett szobatiszta. Nem eroltetuk, pedig mindez 3 es fel evesen tortent.
2015. aug. 10. 11:55
Őszintén? Én is azt látom rajta, hogy még nem érett meg rá. Mármint én lennék a legboldogabb ha végre szobatiszta lenne, de amint mondtam nem akarok semmit se erőltetni, mert azzal lehet nagyobbat ártok, mintha nem csinálnék semmit. És most nem akarok se az anyósra hivatokzni se senki másra, de mások tukmálják rá hogy "ilyen nagyfiúnak már nem kéne pelus". Igen! Én is tudom, hogy nagyfiú, mert tényleg nagyon ügyes, nagyon okos, de erre meg kell érni. De hát hiába mondom én másoknak ugyanezt. Mindenki mondogatja, hogy de akkor is! Erre mindig azt mondom, hogy próbálkozunk, aztán vagy sikerül vagy nem. Nem lehet mindenki egyből wc király, vagy királynő, nem igaz? Csak ez a sok "csesztetés" amit én meg a gyerekem kap, hogy igazából ez csak rajtam múlik! Hát nem! Nem csak rajtam múlik! Sőt, leginkább nem rajtam, hanem a gyereken aki vagy megérett rá, vagy nem! Most mondjátok azt, hogy nincs igazam?! :)
20. Nikk_1982 (válaszként erre: 10. - Lizikebaba)
2015. aug. 10. 11:49

Főleg ha a szobatisztaság iránti érdeklődés inkább a nagymamáktól, bölcsis gondozóktól és más kvázi kívülállóktól ered.

Én sokat veszekedtem még anyukámmal is hogy ne akarja bilire szoktatni a fiamat csak azért mert épp nyár van, ő meg betöltötte a kettőt. Én láttam hogy még nem érett rá. Igazam is lett, már három is elmúlt, mire értelme lett elkezdeni, az első hónapban volt kb heti egy baleset, azóta semmi.

19. youlcsi (válaszként erre: 1. - Lizikebaba)
2015. aug. 10. 11:49

Én szenvedtem így hetekig... a végén már ha mjeglátta a bilit, sírva fakadt, mert hogy ő megmondta, hogy neki nem kell pililni! aztán 2 perc múlva eláztatta a fél kanapét...


aztán egyszercsak (augusztusban, ilyentájt) szólt magától. volt talán 2-3 hét, amíg ragaszkodott a pelushoz, de mindig száraz maradt egészen a nap végéig... aztán októberre lekönyörögtem az éjszakai pelust is.


az elmúlt 2 évben talán ha 3-4x volot baleset :)


szóval meg kell rá érni. Hiába gondolod te, hogy ő ügyes és nagy már... ez nem jelenti azt, hogy eljutott már arra a szintre a kis fejében, hogy az ingert és a tényleges tevékenységet összekapcsolja.

2015. aug. 10. 11:47

Normál esetben a szobatisztaság magától alakul ki:


1. 1-1,5 éves kora körül a kicsi már kifigyeli mit csinálunk a WC-n, érdekli maga a folyamat.

2. 1,5-2 éves kora körül már ő is ki akarja próbálni, amit kifigyelt, ráül a bilire, felmászik WC-re, használja a WC-papírt stb. Ez azonban nem azt jelenti, hogy már képes a szobatisztaságra, hanem, hogy ismerkedik a szokásokkal és utánozza,-gyakorolja, amit mi teszünk

3. 2-2,5 éves kora körül néhány órára már pelus nélkül lehet, és ha mondod neki, akkor néha sikerülhet pont a bilin pisilni-kakilni. Bizonyos helyzetekben képes visszatartani a székletét (pl. vízben, autóban stb.) és ebben az időszakban már elkezdheti zavarni a pisis-kakis pelenka.

4. 2,5-3 éves kora között egyre megbízhatóbban jelzi, ha pisilni-kakilni kell, de még nem teljesen szobatiszta és néha visszakéri a pelust. Sok gyerek még ebben a korban is ragaszkodik a pelenkához, de ez teljesen normális. Ha erőlteted a szobatisztaságot, az sokkal rosszabb, mintha még pár hónapig-hétig pelusos marad.

5. 3 éves korra a legtöbb gyerek már nappalra megbízhatóan szobatiszta. Van egy átmeneti időszak, néhány hét, amikor még 1-1 alkalommal bepisilhet és rá kell szoktatni, hogy odafigyeljen rá a játék közben is, mikor kell pisilni, de általában ez a korszak gyorsan elmúlik, ha türelmes vagy és pozitív visszajelzéseket kap a gyerek tőled.

6. Az éjszakai szobatisztaság 6 éves korig alakul ki, addig előfordulhat, hogy éjjel bepisil. Nem kell aggódnod, ha még 4-5 éves kora körül is kell a pelus éjszakára, fokozatosan azt fogod tapasztalni, hogy a pelenka száraz marad reggelig, mégis ragaszkodik hozzá a gyerek, mert biztonságosnak érzi.

2015. aug. 10. 11:45
Hát most nekünk is sok minden van hirtelen..jöna kistesó október végén. Lehet az is megviseli. Ráadásul most hétvégén pakoltuk ki azt a szobát, amit eddig "raktárszobának" használtuk, most tartunk ott, hogy kaparjuk le a vakolatot, hogy kitudjuk meszelni vagy festeni, mert az lesz a nagyfiú szobája. Hát nagyon kíváncsi leszek, hogy mi fog kisülni ebből az egészből..
16. Bözsi néni (válaszként erre: 1. - Lizikebaba)
2015. aug. 10. 11:41

Kis alsógatyát se adj rá, és legyen valami célterület, amit lepisilhet :-) Így jobban szembesül a produktummal, meg érzi és látja is a dolgot. Jobban megérti.


szerintem

2015. aug. 10. 11:36
Nalunk is most esedekes a szobatisztasag, az en kisfiam december 9-en lesz 3 eves. A wc-tol nagyon fel, nem lehetett raultetni, nem is eroltettem, 1x probaltam. Aztan 2 hete ujra probalkoztam es valahogy olyan erdekesse tehettem szamara a wc-n pisilest, hogy sikerult. kapott jutalmat erte eloszor. Utana mindig pisilni akart menni. Most a hetvegen festettuk pont a furdoszobat es igy nem nagyon volt jo a korulmeny, igy sajnos elhanyagoltam par napig, de matol ismet szeretnem, ogy elkedjen jarni a wc-re. Pelust adtam ra, mert meg nem eleg erett, hogy teljesen elhagyjuk, de lassankent probalkozom. Ha minden jol megy, akar nyar vegere mar szobatiszta lehet. Sok sikert nektek is! :) En is varom a tanacsokat!
14. Bözsi néni (válaszként erre: 13. - Bözsi néni)
2015. aug. 10. 11:33
Ja, és csak WC, semmi bilizés nem volt.
2015. aug. 10. 11:32

Már felnőtt a fiam, de én sehogyan nem szoktattam.


Szerencsére nem kellett, a bili például csak játék volt otthon (a fejére tette, játékokat pakolt bele meg ki belőle :-)), hogy a bölcsiben mennyit biliztették, azt nem tudom.


Nyár elején töltötte a 2 évet, akkor sokat rohangált pelus nélkül és a teraszról pisilt le a fűbe - azt nagyon élvezte :-) És hát egyszer v. kétszer előfordult nagydolog is a teraszon. Szerintem ekkor értette meg a dolgokat, mert nyár végére nap közbenre más nem kellett pelenka és tiltakozott is ellene, ha rá akartam adni.


Éjszakára kb. egy év múlva lett szobatiszta, akkor szólt, hogy nem kell pelus neki. Egy vagy két "baleset" még volt, de ennyi.


Szóval simán ment.

2015. aug. 10. 11:23

Bili vagy WC?


A gyerekek általában szeretik a bilit, mert az ő méreteikre van szabva és könnyen, akár egyedül is rá tudnak ülni. Vannak azonban olyan kicsik is, akik inkább a WC-t választják, hiszen látják, hogy mi is oda járunk. Az ő dolgukat megkönnyíthetjük egy WC-szűkítővel és egy zsámollyal, amire rá tud állni.

2015. aug. 10. 11:23

Mit ne tegyünk?

Soha ne ültessük rá a gyereket a bilire, ha ő nem akarja

Ne szídjuk meg, ha bepisil, bekakil, ennek mindig oka van: vagy még nem érett a szobatisztaságra, vagy valamilyen betegség (felfázás stb.) illetve pszichikai ok (testvér érkezése stb.) áll a háttérben

Ne ültessük rá a bilire arra várva, hogy pisiljen/kakiljon a kedvünkért.

Ha már érdeklődik a szobatisztaság iránt beszélgethetünk vele erről, de ne vigyük túlzásba! Ne mondjunk neki olyat, hogy “Miért kakiltál már megint a pelusba? Miért nem szóltál, hogy kakilni kell?”. Ne hasonlítgassuk össze másokkal: “A szomszéd kislány már tud a bilibe pisilni, Te meg még nem.”

Ne keltsünk benne irreális félelmeket a széklettel kapcsolatban, de tanítsuk meg rá, hogy nem szabad megfogni, játszani vele!



Mit tehetünk mégis?

Elégítsük ki kíváncsiságát, ha kérdez, adjunk számára is érthető válaszokat.

Ha érdeklődik, mutassuk meg neki a WC-t, a WC papírt, meséljük el, mire való

Nyáron hagyjuk pelenka nélkül szaladgálni, így szembesül a saját “produktumaival”.

Használjunk textilpelenkát vagy bilire szoktató pelust! Ezekben a gyerek jobban érzi a nedvességet, így kikerülhetjük azt a problémát, hogy a pelenkázás miatt nem akar bilibe pisilni.

Sok gyereknek az a baja, hogy csak az utolsó pillanatban szól, hogy pisilni kell, így nem érünk oda vele a bilire. Ezt otthon kiküszöbölhetjük azzal, hogy odatesszük közel hozzá, elérhető távolságra a bilit, akár még viheti is magával a másik szobába, amikor játszik. Amikor már képes hosszabb ideig is visszatartani, akkor visszahelyezhetjük a bilit a fürdőszobába.

2015. aug. 10. 11:22

Miért nem szabad erőltetni?


A székelési és vizetletürítési ingert megérezni nem egyszerű dolog, és egyáltalán nem tanulható! Ez egy olyan idegrendszeri képesség, ami fokozatosan alakul ki. A gyermek megérik erre a feladatra, amikor eljön az ideje.


Ha várunk és nem türelmetlenkedünk a gyerkőc nagyjából néhány nap alatt magától le fog szokni a pelusról. Ha a szobatisztaság iránt való érdeklődés első jeleire azonnal elkezdjük átszoktatni, akkor egy évig is bajlódhatunk, amíg a gyerek végre szobatiszta lesz.


A sikertelenség, a bilizéssel kapcsolatos kudarcélmények rossz hatással vannak a gyermekre, akár még késleltethetik is a szobatisztaság kialakulását.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook