Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szexuális felvilágosítás - alsó tagozatban? fórum

Szexuális felvilágosítás - alsó tagozatban? (beszélgetős fórum)


A cikk, amelyhez ez a fórum nyílt, már nem aktív.

1 2 3
34. 70feba11fd (válaszként erre: 27. - 56288d981e)
2008. júl. 3. 08:59
Nem Nekem hanem az egyik barátnőmnek egy orvos ismerőse mondta el miért nem ajánlja a tampont! A tampon pl csak úszás vagy különleges alkalmakkor célszerű amikor zavarna vagy nem tudod a betétet használni! Ha nem időben cseréled meg amúgy is bent a melegben a bacik szaporodnak stb ehhez annyira nem értek, de a lényeg Én akkor ezért hagytam abba a tampon használatot, mert petevezeték elzáródást okozhat és később nem lehet babád! Mindenesetre a lényeg, nem egészséges a tampon használat és szűz lányoknak meg főképp!
33. cel (válaszként erre: 32. - Scorpiolady)
2008. júl. 3. 08:51

Fiunk szexuális nevelése természetesen ugyan úgy történt mint lányom esetében. Igyekeztünk időben felhívni a figyelmét arra, hogy ha éjjel arra ébred, hogy kemény és esetleg furcsa érzést érez a nadrágban, netalán még nedves is lenne, ne ijedjen meg, ez természetes. Azt jelzi, hogy hamarosan nagy fiú lesz, egyre inkább kezd majd apához hasonlatos lenni. Ebben a korban már tisztában volt azzal, hogy a lányoknál ez az időszak az első menszesz megjelenésével kezdődik, ezért csupán annyit kérdezett, hogy ez a fiúknál olyan mint a lányoknál a menszesz?

Ezzel a kérdésével igazolt bennünket, hogy eddig jól csináltuk a dolgunkat. Természetesen az Ő figyelmét is felhívtuk az intim együtt lét veszélyeire, hisz a betegség rájuk nézve is ugyan olyan veszélyes.

Bár igyekeztünk a felnőtt tartalmú filmektől távol tartani, tudtuk, hogy előbb utóbb látni fog olyant is. Ezért elmagyaráztuk neki, hogy a való életben nem így működik, nem az a szerelem amit ott (fog)látni és egy lánytól nem szabad olyat kérni, amit az nem szívesen tenne meg.Ezeket az információkat folyamatosan adagoltuk, nem egyszerre zúdítottuk rá. Nem volt felvilágosító beszélgetés, csak folyamatos nevelés.

2008. júl. 3. 08:03

Sziasztok! Én sem értek egyet a cikk írójával, az én unokatesóm 10 évesen kezdett menstruálni, persze még nem tudott róla semmit, mert az anyukája úgy gondolta még ráér a felvilágosítással. Volt egy osztálytársnőm akit 12 évesen mi a barátnői közösen "világosítottunk fel" mert hiába kérte a szüleit ők nem mondtak neki semmit.

Arról nem olvastam itt, hogy a fiúkat is fel kell világosítani arról, hogy velük mi történik, hogy mi is az az első magömlés, ami az ágyukba a pizsijükbe megy túlnyomórészt, mert a lánykáknak is rémisztő ha vértócsával ébrednek mindenféle előismeret nélkül, de a fiúk sem biztos hogy tudják maguktól, egymástól, hogy mitől nedves az ágyuk és a pizsamájuk és esetleg szégyenlik megkérdezni anyut, aput, mert azthiszik bepisiltek!

Magáról a szexről sem korai a beszélgetés 10 év alatt, hiszen kedves cikkíró gondolom te is hallottál 11-12 éves kislányokról akik szültek??????? Ők mikor kezdtek szexelni??????

31. cel
2008. júl. 2. 23:28

Amint a hozzászólásokat olvasom, egyes megnyilvánulások még inkább rávilágítanak, mennyire hadilábon áll a társadalom felnőtt szférája, vagy legalább is annak egy része a szexualitással kapcsolatos ismeretek terén.

Amikor annak idején saját lányommal beszélgettünk férfi és nő intim együtt létéről, annak szépségéről, esetleges kellemetlenségeiről, én bizony azt mondtam a lányomnak, hogy nem az a nagy baj, ha esetleg terhes maradsz, mert valamilyen megoldás erre létezik. Jobban kell tartanod egy esetleges betegség összeszedésétől, melyre még nem ismeri a gyógymódot az orvostudomány, vagy ugyan kigyógyulhatsz belőle, de később nem lehet kisbabád. Az idejekorán jött terhesség baj, de az igazi tragédia egy betegség megszerzése. Ezért igen is kell a gyermekeknek idejében tudni róla. Inkább mondjuk el egy évvel előbb, mint egy perccel később.

30. klara70 (válaszként erre: 28. - Vorozhev)
2008. júl. 2. 22:42
A szűzhártya berepedhet megeröltetéstől pl. sport során stb.illetve a tampon tuszkolásától is....és akkor fáj is az biztos, de hát van aki ezt az utat választja....
29. klara70 (válaszként erre: 25. - Vorozhev)
2008. júl. 2. 22:40

Vagy már voltak fiúval csak a szülők nem tudják/sok ilyen van/....vagy a szűzhártyájuk egyéb más okból már nem ép ezért a mini tampon felhelyezése nem okoz gondot nekik.

Én sem voltam még fiúval mégis 16 éves koromtól tampont használok....pont azért mert kényelmesebb...nekem senki nem beszélt arról miért igen-miért ne, de nagyon jól mondod mint mindenről ha ez szóba kerül el kell a lányokkal beszélgetni.

28. vorozhev (válaszként erre: 27. - 56288d981e)
2008. júl. 2. 22:40
En ugy gondolom,hogy szuz kislany nem helyezhet fel tampont,vagy nem?A szuz hartyat szerinten megsemisiti a tampon???
27. 56288d981e (válaszként erre: 25. - Vorozhev)
2008. júl. 2. 22:35
Én is tampont használtam "azelőtt" is. Tényleg nem volt kényelmes eleinte, de utáltam a betétet. Ezzel mi a baj?
2008. júl. 2. 22:35
Még valami. Talán úgy lenne szerintünk az átlagos hogy ma Mo.-on a lányok 12-13 éves koruk körül kezdenek menstruálni....de ez nem így van. A fiam osztályába, teljesen normális testalkatú, és átlagos lánykák is elkezdtek már 4. osztályos korukba mentruálni, akik ugye még csak 10 év körüliek...változik a világ!
2008. júl. 2. 22:29
Sziasztok!Regen nem jartam erre,de epp ezt a temat akkartam most felhozni.Kepzeljetek el. A lanyom gimnaziumba jar es a mult nap elbeszelgettem velle.Szoval a 14-15 eves es ettol fejebbi korosztaly tampont hasznalnak.Megalt az agyam,de fiuval meg nem voltak csak rajottek,hogy jobb kenyelmesebb es a tobbit mar tudjatok.Errol nem vilagositjak fel a gyermeket othol,hogy ezt nem szabad.Azt mondja hogy mondtak neki a lanyomnak,hogy egy picit faj azelso,de aztan megszokjak.Na ehhez mit szoltok!!!!Minden lanyos anyukanak ra kell ternie a tampon es a betet hasznalatara,hogy a ketto nem egy es ugyan az.
2008. júl. 2. 22:28

Nekem három különböző korú gyerkőcöm van 16-12-6. Nekem nem igen volt felvilágosítás csak egy könyvet nyomtak a kezmben annak idején...nem volt jó....hozzá jötta suliból a szakszöveg....az sem. Én emiatt (is) mindig mindent elmondtam nekik ami érdekelte őket a babáról, a szexről stb.Nem korai egy kisiskolásnál lévén ők maguk között már mindent megbeszéltek különböző dolgokról... a maguk szintjén. Biztosan nem különböző pózokről és a szex olyan formáiról beszélnek vekük amik nem nekik való.

Másrészt ha megfelelő az anya gyermek kapcsolat mindegy milyen nemű a gyermek nálam a nagyok fiúk, elmondják amit a suliban hallottak, amit nem értettek, ami viszolygást váltott ki belőlük....aztán itthon meg át lehet újra beszélni velük az egészet....na ehhez kell megfelelő szülő-gyermek kapcsolat!

Sosem hitték hogy a gyereket a gólya hozza, pedig korán megkérdezték, hogyan került anya pocakjába a kistesó és azt sem hogy a babát hasfalon keresztül veszik ki (normál esetben, vannak természetes módja is) amit sok gyerek gondol. Nem kell ezt agyonhallgatni, kevesebb félre értés kevesebb gond a későbbiekben....

Ami még fontos a mi gyerekeinket már egyre több olyan hatás és betegség kerülget ami minket anno még nem....igenis tudniuk kell róla... a maguk szintjén. Ha valaki nem úgy mondja el nekik akkor lesznek/vannak/voltak kérdéseik és válaszok rá, ettől még a felvilágosítés igenis kell, hátha nem szül annyi kislány gyermeket!

23. 56288d981e (válaszként erre: 22. - Ibike22)
2008. júl. 2. 21:15

Szerintem nem arról van szó, hogy lennének degradálva a nemi betegségek, fertőzések. Pusztán annyi, hogy eleinte még a nemi érés folyamata, és az ezzel járó dolgok ismertetése szükséges, majd a fogantatás és később az árnyoldalak. Fokozatosan és nem egyszerre. És lehet, hogy egy 10 éves lányt a szüléssel is eléggé meg lehet "ijeszteni" ahhoz, hogy óvatos legyen, ha eljön az ideje, nem kell mindenféle bonyolult betegségekről beszélni - melyek többségével gyanítom, hogy a felnőtt társadalom nagy része sincs tisztában. De ez persze megint csak magánvélemény.


Az utolsó mondatodat meg nem értem.

2008. júl. 2. 20:19
...tehát ne féljen, majd ráér félni, ha már megbetegedett, csak mert nem tudta pontosan, mik a tetteinek e következményei? Ha tisztában van ezekkel a dolgokkal is, nem fog elmnni a kedve a szetől, csak előtte 2x meggodolja, hogy akarja-e, Itt mindenki tud betegségekről, mégis szexelünk a párunkkal.
21. ibike22 (válaszként erre: 15. - Castellina)
2008. júl. 2. 20:12
Ahogy felfogja azt, hogyan készül a baba, stb (többen írták, hogy 10 évesen mindent elmondtak a gyereknek), azt is meg fogja érteni, hogy mi az AIDS, és a hasonló borzalmak. Úgy gondolom, ezek a kérdések szervesen összetartoznak, és nekik is ugyanúgy kell ismerni a dolgok árnyoldalat, tovább megyek JOGUK VAN tudni a betegségekről is. Szerintem. És érdekes, a kibabától, korai terhességtől féltjük őket, a nemi betegségektől már nem annyira?
20. yuhvan
2008. júl. 2. 19:04

Sziasztok!

Csak annyit szeretnék hozzá fűzni az itt leírtakhoz, hogy mindenkinek igaza van.

DE amikor azt hallod, hogy 10-11 évesen szülővé válik egy kisgyerek, akkor az kinek a hibája, nem csak a szülőé.

Igen is elkell kezdeni minnél hamarabb a felvilágosítást minden téren. Szex, betegségek, lehetőségek stb.

Néha csak lesek, hogy is öltözik egy némelyik 10-12 éves és bevallom néha meg sem tudod mondani pontosan mennyi idős is lehet. Nagy részt szülő hibája, de ha senki sem világosítja fel őket akkor bajba kerülhetnek.

Én úgy gondolom jobb minnél hamarabb elkezdeni és nem kell hülyeségekkel tömni a gyerekfejét. Ne feledjétek Ők nem hülyék, hanem csak kicsik.

19. arafat
2008. júl. 2. 16:31
Én a lányomnak mindent elmondtam a sexről még 10-éves korában.Most 18-éves megköszönte.
18. dogiz (válaszként erre: 17. - Dogiz)
2008. júl. 2. 16:19
Javít "(nem 2 évesen) " = akár 2 évesen is
17. dogiz
2008. júl. 2. 16:17

Én egyet értek a cikk írójával, habár nem vagyunk egy korosztály:)

Mindent a maga idejében, attól függ melyik gyerek mikor érett erre. Mindig a szülőnek a kutya kötelessége, hogy ezt észrevegye és eldöntse. Az, hogy az iskola rásegít a dolgokra, ok, de nem az alsósoknál.

Minden gyerek 2-3 éves kortól érdeklődik (gólya, kisbaba, születés,) ez természetes, így volt ez az én gyerekkoromban is, sőt a gyerekeim idejében is, de mindennek meg van a maga ideje. Válaszolni kell a feltett kérdésekre oly módon, hogy a gyerek megértse. Tudnia kell, (nem 2 évesen) hogy a baba az anyuka szíve alatt van a hasában és együtt várjuk, készülünk az érkezésére, megmutatni, mikor rugdos, és ezek után már nem fog kérdezősködni. És szépen lassan a többi dolgokra is így lehet kitérni.

2008. júl. 2. 15:39
Szerintem jó ha felvilágosítják a gyerekeket. Én 10éves voltam amikor megjött. Azt sem tudtam hogy mi az. Suliban szó sem volt még erről. Megmutattam anyának a bugyimat. Ő tett be betétet azt mondta hogy ez lehet kell. És utána aznap este vagy másnap mondott valamit. De konkrétan semmit. Csak annyit hogy minden hónapban fog jönni és hány naponta. JObban újságból tudtam meg mindent. Unaokatesómnak a szülei mindent elmondtak még alsós korában. Szerintem rémisztő ha nem tudja hogy mi történik vele. A szexuális felvilágosítás is fontos hisz ha tud mindent nem lesz terhes idő előtt. Volt olyan állt sulis oszt társam aki már 8ikból pasikkal járt el. Nyári szünetben terhes is lett azt sem tudta kitől...
2008. júl. 2. 15:27
A nemi betegségeket egy kiskorú még nehezen fogná fel. Ezek taglalásával fölösleges félelmet keltenénk a szexualitással kapcsolatban, amely a későbbiek során negativan befolyásolná a szexualitáshoz való viszonyát.
14. toncsimimi (válaszként erre: 10. - 56288d981e)
2008. júl. 2. 15:22

Én egyet értek veled! Jó, hogy felvetetted ezt a témát, nálunk most aktuális.

Úgy gondolom, hogy természetes, hogy a szülő beszél először a gyermekkel, főleg a kislányokkal az első testi változásokról és a gyermek születésének mikéntjéről. Én még nem tettem meg, most 8 éves a nagyobbik lányom. Hetek óta azon agyalok, hogy hogy és mikor kezdjem, de a felgyorsult világunk miatt úgy gondolom itt az ideje!

Viszont a szex-ről, védekezésről és a nemi úton terjedő betegségek ismertetésével, úgy érzem bőven ráérek!!! Szerintem felső tagozatban 12-14 évesek körében aktuális erről beszélni!

2008. júl. 2. 14:32
Én igazat adok 1. hozzászólónak. Igenis, a gyerek tudjon meg mindent, persze a saját kis világára leforditva. Legyen felkészülve dolgokra. Érezze, hogy ezek mind természetes dolgok, ez a világ rendje. Nem szabad sem büntudatot kelteni a gyerekben, ssem túl nagy feneket keríteni a dolognak.
2008. júl. 2. 13:59
Lányok! Ti, akik elmondtatok mindent a gyerekeiteknek (vagy amire ép kíváncs volt), azt hogyan tettétek? egyszerű azt leírni, hogy a saját szintjén, de konkrétan hogyan, milyen szavakat használtatok?
11. Suhi (válaszként erre: 10. - 56288d981e)
2008. júl. 2. 13:57

Ezért hangsúlyoztuk már többen is, hogy életkori sajáűtságokat figyelembe kellene venni... ha orvos, vagy védőnő beszél, az szakmai szöveget nyom...


Középiskolában (biológia tanárként) például azt hangsúlyozzuk, hogy a szerelemnek megvannak a lépései (hosszas udvarlás,ismerkedés, kézfogás... ...csók) s ezek a lépéseket meg kell élni, nem szabad elhamarkodni, mert erre szükség van az érzelmi élethez, az élvezetes szexualitás kialakulásához.

Így próbáljuk elérni azt, hogy ne egy buliban történjen meg ez az egész folyamat pár órán belül. Nem könnyű, főleg ha azt kérdezi a diák, s most idézem: "minden nő leszbikus. De miért van az, hogy egyesekből nehezebb előhozni?" Ilyenkor kezdek elhűlni, hogy miket tapasztalnak a 17 éves fiúk, s a lányok hogy húzzák a fiúkat a bulikban.


Szóval valóban nem is felvilágosítás, hanem nevelés kellene, ahogy már írták előttem is.

2008. júl. 2. 13:23
Akkor tisztázzunk egy félreértést: én nem a pubertáskori változásokat akarom "elhallgatni" a gyerekek elől, hanem a nemi betegségeket, az AIDS-et stb. Rendben van, hogy egy gyerek érdeklődik, de nem hiszem, hogy a piramis csúcsán kell kezdeni az ismeretközlést (mert mint írtátok sok gyerek az iskolában hall ilyesmiről először, és nekünk annak idején nem a menstruációról, meg a hogyan lesz a gyerek-kérdésről beszéltek, hanem a Hepatitisről, az AIDS-ről és a többi.) Félreértitek amit mondani akartam.
9. 70feba11fd (válaszként erre: 8. - Korcsolya)
2008. júl. 2. 13:14

Az Én fiam máég csak 4 éves, már most nagyonsokmindent kérdez, érdeklődik! Próbálok mindent elmondani Neki ami valós, elferdíteni sosem szabad, de persze van olyan amihez kicsi, így inkább terelem a témát!


Mielőtt valaki esetleg Nekem esne hogy 4 évesnek még korai bármit is mondani tudom! De ha látja a hasamon a vágást (császárral szültem), akkor elmondom hogy Őt ott vették ki! Persze nem elriasztva, teszem minden ezt!

2008. júl. 2. 12:46

Kisfiam 7 éves és egyre többet kérdez,én meg egyre jobban zavarban vagyok,hogy mikor mit is mondjak.Mivel kistesója van így a születésről sokat beszélgettünk,megvettem neki a sehány éves kislány c. könyvet.Az nagyon tetszett neki.

A legjobban azon lepődtem meg amikor közölte velem, hogy ha lányos dolgokra gondol furcsa neki a kukija.

Ilyenkor mit mondanátok?

És ez csak egy a sok fura kérdés közül.

7. cel
2008. júl. 2. 12:39

Sajnos nem tudok teljes egészében egyet érteni a cikk írójával. A gyerekek fejlődési szintjének megfelelően igen is szükséges a szexuális felvilágosítás. Mint ahogyan a szerző is írja, Ők maguk is pusmogtak a témáról gyermek korukban. Valószínűleg többet sejtetek, mint tudtak és ez veszélyes.

A gyermekek szexuális felvilágosításáról nem is kellene beszélni, helyette a szexuális nevelés kifejezést kellen a közhasználatba bevezetni.

Gyakorló szülő és most már nagyszülőként is ez a véleményem. Tévedésben van aki azt gondolja, hogy a szex felnőttek játéka. Egyrészt nem játék, másrészt a szexuális fejlődés ugyan úgy része a gyermek fejlődésének, mint ahogyan megtanul járni, beszélni, önállóan enni, WC-t használni. Mindent szépen folyamatosan.

2008. júl. 2. 12:32

Ha a cikkből nem derült ki, én is a szülők felelősségét és ráhatását tartom a legfontosabbnak.

Nem hiszem, hogy a kivágott ruhás, kikent-kifent kislányok szülei jó szemmel nézik, amit gyermekük művel. Vagy nincsenek tisztában a következményekkel és könnyeden fogják fel az egészet, vagy a saját lelkiismeretüket nyugtatják azzal, hogy mindent megengednek a gyereknek (mert mondjuk nincs idejük foglalkozni vele).

Az iskolában lehet és van is felvilágosítás - felsősöknek. Normális esetben elég kellene, hogy legyen akkor. (A felvilágosítás itt az óvszerhasználatra és a nemi betegségekre hívja fel a figyelmet-legalábbis emlékeim és ismereteim szerint. Én ezt nem erőltetném alsó tagozatban.) A menstruáció az meglátásom szerint más kérdés. Egy anya a lányával könnyebben tud erről beszélni korábban is, bár én a 7éves gyereknek nem beszélnék még erről, de mivel nem vagyok gyakorló anyuka, így nem tudok érdemben nyilatkozni a témáról, csak a környezetemben élő hasonló korú gyerekekkel kapcsolatban látom azt, hogy egy 7-8éves gyerek még nem érett arra, hogy felfogja és belássa a miérteket és a hogyanokat. (Bevallom, sokáig nekem is kínai volt, hogy egyáltalán hogy is kell számolni, meg mi is jön belőlem olyankor, pedig én 14 voltam, hogy befutott a mikulás, és a felvilágosításon is túl voltam - otthon és a suliban is...)

5. KIKY
2008. júl. 2. 12:15
Sajnos a mai világban a szex már nem annyira felnőtt dolog. Nap mint nap látni 10-12 éves lányokat kifestve, kivágott ruhákban, nem éppen gyermeki viselkedéssel. És egyre hamarabb kezdik a szexuális életet is, főleg a környezetük hatására, ráadásul felelőtlenül, mert nem nagyon tudnak semmit a védekezésről, a betegségekről. Szerintem nem baj, ha valamilyen szinten már az iskolában, akár alsó tagozatban is kapnak felvilágosítást ezekről a dolgokról. De, mint az első hozzászóló is mondta, megfelelőbbnek tartom az otthoni felvilágosítást. Egy normálisan, harmonikusan működő családban ez nem lehet gond.
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook