Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Szeretném megkérdezni hogy az igénylést követően mikor kaptatok Gyes-t? fórum

Szeretném megkérdezni hogy az igénylést követően mikor kaptatok Gyes-t? (beszélgetős fórum)


2010. ápr. 23. 16:49
Szülés után majdnem 2 hónappal sikeredett megadják... :P
24. e27d5a6391 (válaszként erre: 23. - E4838aa63b)
2010. ápr. 23. 15:21
basszus teljesen össze vagyok kavarodva...ezt a munkahely intézte és későn az a lényeg...összefolynak ezek a papirok mert nem volt olyan egyszerű.....a lényeg hogy már sinen van minden és most a gyest várom
23. e4838aa63b (válaszként erre: 22. - E27d5a6391)
2010. ápr. 23. 15:17

milyen papírokat?

a gyes-hez csak ki kell tölteni egy formanyomtatványt, személyes iratok és születési anyakönyvi kell.

22. e27d5a6391 (válaszként erre: 21. - E4838aa63b)
2010. ápr. 23. 14:59
október 9-én járt le a betegáll. és a melóhelyemről csak febr.-ban küldték a papirokat :(
2010. ápr. 23. 14:10

30nap az elbírálási idő.

Miért ilyen későn igényelted?

Megtehetted volna még azelőtt, hogy lejárt amin addig voltál a babával.

20. e27d5a6391 (válaszként erre: 18. - 6048dc6b87)
2010. ápr. 23. 13:57
na :) ez így korrekt :))))
2010. ápr. 23. 13:53
A gyes alanyi jogon jár 28 500 ft, ha volt előte munkád ha nem! ha gyed-et igényeslz ahhoz kell 1 év munkaviszony!
2010. ápr. 23. 13:52

Gyermekgondozási segély

Ki jogosult gyermekgondozási segélyre?


Gyermekgondozási segélyre jogosult


a szülő - ideértve a kiskorú szülőt a jogszabályban meghatározott, alábbiakban részletesen kifejtett esetben -, a nevelőszülő, a gyám a saját háztartásában nevelt


a) gyermek 3. életévének betöltéséig,


b) ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig, (amennyiben ikergyermekek esetén a tankötelessé válás éve nem egyezik meg, úgy a legkésőbb tankötelessé váló gyermeket kell figyelembe venni). A gyermek tankötelessé válásának időpontjaként legfeljebb a gyermek 10. életéve betöltésének napját kell érteni.


c) tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig. (Tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyermek esetén - amennyiben rá tekintettel családi pótlékot még nem igényeltek - úgy az igénybejelentéshez csatolni kell a külön jogszabály (5/2003. (II.19.) ESzCsM rendelet) szerinti igazolást.)


A házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény 77. § (2) bekezdése szerint a 16. életévét betöltött gyermek a szülői házat vagy a szülők által kijelölt más tartózkodási helyet a gyámhatóság engedélyével a szülők beleegyezése nélkül is elhagyhatja, ha az fontos okból érdekében áll. A gyámhatóság ilyen engedélye birtokában a kiskorú szülő, amennyiben a gyermeke részére kirendelt gyámmal nem él egy háztartásban, saját háztartásában nevelt gyermekére tekintettel maga igényelheti a gyermekgondozási segélyt. Abban az esetben, ha gyermekének gyámjával egy háztartásban élnek, a gyermek után nem a kiskorú szülő, hanem a gyermek részére kirendelt gyám igényelhet gyermekgondozási segélyt.


A nagyszülő gyermekgondozási segélyre való jogosultsága


A gyermek szülőjének vér szerinti, örökbefogadó szülője, továbbá annak együtt élő házastársa (a továbbiakban együtt: nagyszülő) is jogosult a gyermekgondozási segélyre, ha a gyermek


az első életévét betöltötte, továbbá

gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik, valamint

szülei írásban nyilatkoznak arról, hogy a gyermekgondozási segélyről lemondanak és egyetértenek a gyermekgondozási segélynek nagyszülő részéről történő igénylésével.

A nagyszülő részére a gyermekgondozási segélyre való jogosultság a fenti feltételek fennállása esetén kizárólag akkor állapítható meg, ha

ő maga megfelel az ellátásra való jogosultság feltételeinek, és

a szülő esetében is fennállnak a jogosultsági feltételek.

A nagyszülő gyermekgondozási segélyre való jogosultságát akkor is meg kell szüntetni, ha olyan kizáró körülmény áll be, amely a szülő az ellátásnak saját maga általi igénybevétele esetén a gyermekgondozási segélyre való jogosultságának elvesztését vonná maga után. A gyermekgondozási segélyben részesülő nagyszülő kereső tevékenységet a gyermek hároméves kora után napi négy órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.



Mikor nem jár gyermekgondozási segély?


Nem jár gyermekgondozási segély annak a személynek, aki


olyan gyermek után igényli a gyermekgondozási segélyt, akit a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló törvény alapján ideiglenes hatállyal elhelyeztek, átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, továbbá 30 napot meghaladóan szociális intézményben helyeztek el

előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés büntetését tölti

a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. §(1) bekezdés i) pontja szerint rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve

a) a gyermekgondozási segélyt és gyermeknevelési támogatást, az ezek folyósítása mellett végzett kereső tevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt, továbbá a települési önkormányzat jegyzője által a fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végző személy kérelmére megállapított ápolási díjat,


b) társadalombiztosítási törvény alapján járó nyugellátást, illetve annak minősülő nyugellátást, a rokkantsági járadékot, az átmeneti járadékot, a rendszeres szociális járadékot és a bányász dolgozók egészségkárosodási járadékát.


Nem jár gyermekgondozási segély a nagyszülőnek, ha


a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezik el. A gyermekgondozási segélyre való jogosultságot nem érinti, ha a napközbeni ellátást biztosító intézményben elhelyezett gyermek 3 évesnél idősebb, és az intézményi elhelyezés a napi 5 órás időtartamot nem haladja meg.

olyan gyermek után igényli a gyermekgondozási segélyt, akit a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló törvény alapján ideiglenes hatállyal elhelyeztek, átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, továbbá 30 napot meghaladóan szociális intézményben helyeztek el

előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés büntetését tölti

a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. §(1) bekezdés i) pontja szerint rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve

a) a gyermekgondozási segélyt és gyermeknevelési támogatást, az ezek folyósítása mellett végzett kereső tevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt, továbbá a települési önkormányzat, 2007. január 1-jétől pedig a települési önkormányzat jegyzője által a fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végző személy kérelmére megállapított ápolási díjat,


b) társadalombiztosítási törvény alapján járó nyugellátást, illetve annak minősülő nyugellátást, a rokkantsági járadékot, az átmeneti járadékot, a rendszeres szociális járadékot és a bányász dolgozók egészségkárosodási járadékát



Gyermekgondozási segély mellett végezhető kereső tevékenység


A gyermekgondozási segélyben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt - kereső tevékenységet


a gyermek egyéves koráig nem folytathat, kivéve a kiskorú szülő gyermekének gyámját,

a gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat.

A gyermekgondozási segélyben részesülő nagyszülő kereső tevékenységet a gyermek három éves kora után napi négy órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.



Bejelentési kötelezettség


A gyermekgondozási segély folyósításának, szüneteltetésének időtartama alatt 15 napon belül, írásban a folyósító szerv részére jelenteni kell:


ha a gyermek tartós betegségére, illetve súlyos fogyatékosságára okot adó körülmény megszűnik,

ha az ellátásra jogosult - ide nem értve a kiskorú szülő gyermekének gyámját - a gyermek egyéves kora előtt, nagyszülő esetében a gyermek hároméves kora előtt folytat kereső tevékenységet,

ha a gyermekgondozási segélyre jogosult nagyszülő a gyermek hároméves kora után folytat kereső tevékenységet, kivéve, ha az a napi négy órát nem haladja meg, vagy a kereső tevékenységet az otthonában folytatja,

ha az ellátásra jogosult a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 27. §. (1) bekezdésének a) pontjában megjelölt rendszeres pénzellátás valamelyikében részesül,

a gyermek napközbeni ellátását biztosító intézményben történő elhelyezését, kivéve, ha a gyermekgondozási segélyre jogosult közoktatási intézményben a nappali oktatás munkarendje szerint tanul, illetőleg felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója, továbbá, ha a gyermek már elmúlt egy éves.

az ellátásra jogosult előzetes letartóztatásba vételét, illetve szabadságvesztés büntetésének megkezdését,

az ellátásra jogosult három hónapot meghaladó, egybefüggő külföldi tartózkodásának tényét;

nagyszülő által igénybe vett gyermekgondozási segély esetében mindazokat a körülményeket, amelyek akár a nagyszülő vonatkozásában, akár a szülő vonatkozásában a segélyre való jogosultság elvesztését vonják maguk után;

az ellátásra jogosult nevének, bankszámlaszámának vagy lakcímének megváltozását,

a gyermeknek az ellátásra jogosult háztartásából történő kikerülését.

Az ellátás folyósítását érintő változások bejelentésének elmulasztása az ebből származó jogalap nélküli kifizetés összegének visszafizetését vonja maga után!



A gyermekgondozási segély összege


A gyermekgondozási segély havi összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével, ikergyermekek esetén - függetlenül a gyermekek számától - azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-ával, töredék hónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár. Az ellátás összegéből nyugdíjjárulék, illetve magán-nyugdíjpénztári tagdíj kerül levonásra.



Gyermekgondozási segély iránti igény érvényesítése


A gyermekgondozási segélyre vonatkozó igény benyújtása szülő esetén a „Kérelem gyermekgondozási segély megállípítására" című formanyomtatvány, nagyszülő esetén a „Kérelem nagyszülői gyermekgondozási segély megállapítására" című formanyomtatvány kitöltésével történik. A formanyomtatványon kitöltési útmutató is található, amely tartalmazza az egyes rovatokhoz tartozó magyarázatokat, valamint az igénybejelentéshez benyújtandó iratok, illetve iratmásolatok körét. A formanyomtatvány ingyenes. A gyermekgondozási segély iránti igényt elbíráló szerv: szülő esetében a Magyar Államkincstárnak az igénylő lakóhelye szerint illetékes regionális igazgatósága, illetve, ha az igénylő munkahelyén működik ilyen, akkor a családtámogatási kifizetőhely. Nagyszülő igényét kizárólag a Magyar Államkincstárnak az igénylő lakóhelye szerint illetékes regionális igazgatósága bírálja el.


Az ellátást az igény késedelmes benyújtása esetén, visszamenőleg legfeljebb két hónapra, az igénybejelentés napját megelőző második hónap első napjától kell megállapítani, ha a jogosultsági feltételek ettől az időponttól kezdve fennállnak.

17. e27d5a6391 (válaszként erre: 16. - C75565e593)
2010. ápr. 23. 13:50
legalább 1 év munkaviszonynak kell hogy legyen ,eddig 180 nap volt,és szülés után van a gyás ami 180 napig jár......ha nincs munkád akkor alanyi jogon kapsz kb.30000 ft-ot aszem :)
2010. ápr. 23. 13:46

Én meg azt szeretném tudni kinek jár a GYES ez mit jelent?

Pl ha valaki munka nélküli..akkor mi van nekem ezekről a dolgokról fogalmam sincs...

Szeretnék gyereket a közeljövőben, de nem tudom hogy mi merre?

2010. ápr. 23. 13:42
akkor ahány megye annyi féle....hát majd kiderül mi lesz belőle:) Köszönöm szépen mindenkinek!
2010. ápr. 23. 13:34
Nekem mind 3x gyorsan zajlott.
2010. ápr. 23. 13:33
mindenhol másképp intézkednek én a családira is kb.2 hónapot vártam meg az anyaságira is
2010. ápr. 23. 13:33
köszönöm szépen mindenkinek! Azért szeretném ha továbbra is írnátok kinem milyen tapasztalat volt ezzel kapcsolatban!
2010. ápr. 23. 13:32
akkor már várható :) majd meglátjuk
2010. ápr. 23. 13:31
Akkor ugyanúgy mint a családi pótlék kb 30 nap! Én az anyaságit megigényeltem csütörtökön hétfőn utalták, az nagyon gyors volt:)
2010. ápr. 23. 13:31

Jó sok lett a hó:)))))

Én gyesről beszélek.

2010. ápr. 23. 13:31
30 nap az ügyintézési határidő, tehát max. május végére megjön :-D.
2010. ápr. 23. 13:30
Én a következő hóban már kaptam.De én hó elején igényeltem.De te nem biztos hogy a jövő hóban kapsz mivel hó vége van.Általában 30 munka napon belül küldik.
2010. ápr. 23. 13:30
gyes? én gyás-ra irtam de márc.26-tól igényeltem a gyest,még semmi
5. 6048dc6b87 (válaszként erre: 2. - E27d5a6391)
2010. ápr. 23. 13:30
így elülnek rajta??:(
2010. ápr. 23. 13:30
én 1 honap mulva megkaptam
2010. ápr. 23. 13:29
kapcsolatos :)
2010. ápr. 23. 13:29
Hm :) én okt. szültem és márciusban kaptam meg egybe
2010. ápr. 23. 13:28
Sziasztok! Szeretném megkérdezni hogy az igénylést követően mikor kaptatok Gyest? Én tegnap igényeltem de februártól visszamenőleg kapom! Köszömöm a segítségetek!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook