Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szeretnék egy év múlva kisfiam kistesót, de nem tudom, hogy mi járna gyed után, ha teherbe esnék!Elmehetnék táppénzre vagy a gyest kapnám ! fórum

Szeretnék egy év múlva kisfiam kistesót, de nem tudom, hogy mi járna gyed után, ha teherbe esnék!Elmehetnék táppénzre vagy a gyest kapnám ! (tudásbázis kérdés)


17. mandy
2008. máj. 21. 12:19

Sziasztok!

Igen, nehéz dolog ez. Én mondjuk lelkiismeretfurdalás nélkül sumákolnék, mert a munkahelyem is lelkiismeretfurdalás nélkül szivatott évekig.....csak tényleg ha most azt mondom, hogy visszamennék, kirugják azt akit helyettem vettek fel, majd kiderül, hogy eszem ágában sincs visszamenni, akkor egy életre elvágtam magam náluk. Ha rajtam múlik, nem mennék oda vissza dolgozni, de három gyerekkel biztos nem válogathatok majd a sok munkahely között, úgyhogy lehet, hogy muszáj lesz :-/

16. erikpipi (válaszként erre: 15. - Elkata)
2008. máj. 21. 12:07
Értem én, csak a sumákolás részével nem igazán értek egyet.
15. elkata (válaszként erre: 12. - Erikpipi)
2008. máj. 21. 11:51

A dolgozónak jár GYED is és (ebben az esetben) táppénz is. A KETTŐT EGYSZERRE NEM LEHET IGÉNYELNI. Dönteni kell: GYED (GYES) vagy TÁPPÉNZ. Hogyan döntünk?! Melyik ellátásra kapok magasabb összeget.

Olyannal még sohasem találkoztam, hogy a dolgozó azt az ellátást választaná, amelyikkel kevesebbet kap, pusztán azért, hogy a munkáltatónak spóroljon cirka néhány tízezer forintot havonta.


GYED összege: munkabértől függ.(Most már több, mint a GYES.)

GYES összege: megegyezik a mindenkori minimál nyugdíj összegével.

14. elkata (válaszként erre: 11. - Inci79)
2008. máj. 21. 11:41

Nem kell ferdíteni az igazságot, a papírokból, szülés napjából úgyis kiderül minden, hogy nem is akart dolgozni, csak sumákolt!!!


Sokkal fontosabb egy munkáltatónak, hogy az emberre tud-e számítani és küldje el azt aki addig helyette volt, mint a törvényben előírt fizetési kötelezettségei a táppénz igénylésével. (Betegszabadság 15 munkanapon keresztül, majd a kifizetett táppénz 1/3-a.) Ezek nem akkora tételek, hogy az esetleges jó kapcsolat megszakadhasson, hiszen gondolni kell arra is, hogy mi lesz, ha a 2. baby-vel is lejár a GYED, esetleg GYES.

13. elkata (válaszként erre: 9. - Mandy)
2008. máj. 21. 11:33

Nem a munkáltató (!), hanem a munkavállaló dönti el (általában a szerint, hogy melyiknél magasabb a havi jövedelem), hogy a GYED-et, vagy a táppénzt kérje.

A munkáltató segít kiszámolni, hogy mennyi lenne a táppénz 1 havi összege.

Ha időközben betölti a 2. évet a kicsi, s GYES-t kapsz, akkor kell kérni a fizetésnélküli szabadság megszakítását a munkáltatónál, s elvinni ezt a kérelmet a Magyar Államkincstárhoz, hogy állítsák le a GYES folyósítását.

Kérheted, hogy szeretnéd az összegyült szabadságodat kivenni, s utána táppénzre menni az újabb babával (a munkáltatónak is jobb, ha nem jön össze 2 x 1,5 évre jutó szabadság és legalább tudja, hogy újabb 2-3 évig helyettesítenie kell Téged.)

12. erikpipi (válaszként erre: 11. - Inci79)
2008. máj. 21. 09:44

Ezt nem értem. Ha terhes lenne gyed után, és nem menne vissza, gyest kapna 3 évig.

Tényleg sajnálom, hogy csak havi 28500ft-ot fog kapni esetleg, de ha nem végez tényleges munkát, miért terhelné anyagilag a munkaadóját? Vagy az neki jár?

Egyébként, ha visszamenne és, a fizetése nem haladná meg az x összeget, nem biztos, hogy többet kapna gyedre mint gyesre, nem?

11. Inci79 (válaszként erre: 10. - Inci79)
2008. máj. 21. 07:45
Mond azt a munkáltatónak,hogy a 2 év után vissza akarsz mnni melózni ,mert ugye a 3. évre kevés lóvét kapsz csak,így kötelesek kiadni a szabid már 2 év után és szabi után meg megmondod,hogy szorry,de megint babás vagy és táppénzre mégy.
10. Inci79 (válaszként erre: 9. - Mandy)
2008. máj. 21. 07:43
Én úgy tudom ezt úgy lehet kivitelezni,ha a Gyed után kiveszed visszamenőleg a szabadságodat,ami jár a 2 év gyed alatt is és amikor lejár ez a szabi,akkor elmehetsz simán táppénzre megint a következő terhességgel.
9. mandy (válaszként erre: 8. - Elkata)
2008. máj. 21. 07:36

Ez a baj, amit az utolsó mondatodban írsz. Ha a munkáltatóra van bízva, hogy felvesz-e táppénzre, akkor sajnos nem fog, ugyanis elég skótok ahhoz, hogy ne akarják fizetni ezt az 1/3-ot.

Nálam nem az a kérdés, hogy GYED vagy táppénz. Amig kapom a GYED-et, addig nincs baj, csak ha Bálintom betölti a 2 évet, akkor már csak a GYES lenne, ami helyett szeretném a táppénzt.

8. elkata (válaszként erre: 7. - Mandy)
2008. máj. 20. 20:27

Azt a munkavállaló dönti el, hogy táppénzre megy, vagy marad GYED-en.

(Ténylegesen nem emelkedik a GYED összege, de van olyan munkáltató, aki GYED alatt is emeli az otthonlévő anya bérét - bár ez nem látszik ténylegesen, csak papíron.)

Akinek papíron (jócskán) emelik a fizetését, annak elképzelhető, hogy érdemes táppénzre mennie. Viszont ebben az esetben a munkáltató fizeti a táppénz 1/3-át táppénz hozzájárulás címén, míg a GYED-et 100 %-ban a MEP fizeti.

2008. máj. 20. 20:08
És ha munkaviszonyom van, akkor kötelesek táppénzre venni (GYED után), vagy a munkáltató jóindulatára vagyunk ilyenkor bízva?
6. elkata (válaszként erre: 4. - Elkata)
2008. máj. 20. 18:01
Annyit módosítanék, hogy a szülés napján munkaviszonyban fogsz állni, vagy sem. A többi az stimmel.
2008. máj. 20. 17:53
Én gyeden voltam mikor született a kicsi. A nagyobbikra le kellett mondani a gyedet, kivettem a kicsire a szülési szabadságot, aminek az időtartamára a terhességi gyermekágyi segély (TGYÁS) jár, majd elmentem ismét gyedre a kicsivel.
2008. máj. 20. 17:52
Az első fő kérdés: munkaviszonyban állsz- e jelenleg, vagy a TGYS, GYED alatt megszűnt- e a munkaviszonyod? Ha van még munkaviszonyod, akkor elmehetsz táppénzre is, majd szülési szabadságra, GYED-re, GYES-re.
2008. máj. 20. 17:44
Ja érdemes azért A munkaügsinél érdeklődni. Ők tudni szokták, vagy azt tudja kit kérdezz meg.
2008. máj. 20. 17:43
Szia! Én kivettem a szabadságom és utána voltam táppénzen. azt hiszem ha ezt nem GYES után csinálod, mint én akkor a GYED alapján magasabb táppénzt számolnak. Én sajna minimálbér után kaptam a kevéske táppénzt. Pedig a GYED-em és a bérem is ennél magasabb.
2008. máj. 20. 17:37
Szeretnék egy év múlva kisfiam kistesót, de nem tudom, hogy mi járna gyed után, ha teherbe esnék!Elmehetnék táppénzre vagy a gyest kapnám !

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook