Szép magyar nyelvünk (beszélgetés)
Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Szép magyar nyelvünk
Avval van a bajom,hogy amikor úgy fogalmazok,hogy mondd meg,vagy halldd meg(vagy haldd,?,hald?:D),akkor olyan furán néz ki kettőzve a szó!
Halld szavam?így helyes?:))
Mondd! A mond az E/3. személyű alak - itt azért kell kettőzni.
A pontos szabályt nem tudom hogyan szól ..... most utána néztem, nem is olyan egyszerű, egy csomó szabály van a felszólító módra, a különböző végű igék miatt.
Segítsetek kérlek!
Van egy gondom.
Mikor kell megkettőzni a szó végi mássalhangzót,ha felszólító módban írom?
Egyszer így írom egyszer úgy,hogy legalább 50%-os legyen a találati arány:DDD
Mondd meg nekem?Vagy mond meg nekem?:))
Lesz még módod használni, ne sajnáld a ráfordított időt! Én érettségiztem belőle és gépírásból is. Most pl nagy hasznát veszem a gépelésnek és vettem is világéletemben, és bizony hasznát vettem a gyorsírásnak is, még ma is szoktam használni, ha muszáj.
Szerintem, amit az ember egyszer megtanult, az tiszta haszon!
Na, és akkor van ugyanez a szöveg angolul is, az is jó.
Meg van egy olyan játék, hogy angol színeket ír ki, de más színnel, mint a jelentése és neked azt kell mondani, AMIVEL írva van, nem pedig AMI. pl. kék betűkkel le van írva, hogy s-á-r-g-a, akkor neked azt kell mondanod, hogy kék, de nem tudod, mert azt olvasod, hogy sárga és az erősebb...nagyon vicces, de tényleg.:-)))
Jé ,ezt is simán vágom!:)))Talán épp ezért szoktam sűrűn másnak olvasni(látni) szavakat.
Volt jónéhány fórum cím is itt a hoxán,amit folyton félre olvastam.
És lehet a gyorsírást is alapul venni, ahol nem írják a magánhangzókat, ki kell találni és csak onnan tudod, hogy magas vagy mély mghngs a szvg, hgy vstg a bt vgy vkny. Zrt kl crzvl rn.
rtttd?
kkr jl vn:-)))
:DDDD
Igen ,ez így van!
A cmabrigde-i etegyemen kéüszlt eikgy tnuamálny áitllsáa sznreit a szvkaaon bleül nincs jlneestögée annak,mkénit rdeeözndenk el a btűek,eyegüdl az a fntoos,hgoy az eslő éa az uolstó betü a hlyéen lygeen,ha a tböbrie a lgnoeyabb özeássivsazsg a jleezmlö,a sövzeg aokkr is tleejs mrtébéekn ovasalthó mraad. A jnleeésg mgáayzrataa az,hgoy az erbemi agy nem eyedgi btüeket,hneam tleejs sazakvat ovals.
Íme a bzoínytéik!
Úhygoyg tnseseek mkneit bkébeén hyagni a hleysersáii fmonisáokgkal!
:-)
Igazából ezért tartják az idegenföldiek (nem az ufók!) a magyar nyelvet nagyon nehéznek! Nincs egyedi szabály, mint pl a katonás németben: Der, Die, Das - akkor is, ha cigánygyerekek potyognak az égből! Szórend? A Jóisten védjen meg Téged, ha változtatni akarsz rajta!
Bezzeg a magyar! Esküszöm, ha nem magyar lennék, én nem tudnám megtanulni ezt a rengeteg szabályt! Mert mi még csak-csak megyünk megérzésre, ösztönre, de mit csinálnak a külhoniak?
Majd holnap gondolkodunk rajta!
Jó éjt!
Jófej vagy, ezt én is megtaláltam, de nem ezt akartuk:-(
Talán az értelmező...de nem ma!!!(vagyis igen, de később;-))
Ennyit hallottam belőle, de még nincs lezárva a téma - ezt mondta a szerkesztő professzor. Hogy én nem tudtam egy ilyen állást megcsípni!:-)))))
Napokig vitatkozni, hogy eszek-e vagy eszem és még fizetési is kap érte! Szuper!
Nem, nem fog kikopni! Marad a tavaj, ijet, hüje, valamijen, stb. :-))))) Ez azért megnyugtató, nem?
133. Tagadó névmások előtagjaként a se, sem, semmi szót egybeírjuk az utána következű szóelemmel: semekkora, semennyi, semmilyen, semmiféle stb. – A határozószókban szintén egybeírjuk a se és a sem szót az utótaggal: sehol, sehonnan, semeddig, sehogy, semmint, semmikor stb.
Különírjuk viszont a se és a sem szót, ha névmások és határozószók után állnak: semmi se, senki sem, senkinek se, semmitől sem; semmikor se, sehova se, sehol sem, sehogy sem; stb. – De: sohase, sohasem, sose, sosem.
Ennyit találtam róla,de ,hogy melyik mondatban ,melyik formáját írjuk helyesen...?
A sosem meg a sohasem rövid alakja. Mindegy, hogy melyiket használod.
Egyébként valószínűleg az egészet el kell felejteni, úgy ahogy megtanultuk, mert állítólag novemberben az MTA kiadja a Magyar Helyesírási Nyelvezet Új Szabályozását, amely figyelembe veszi a köznyelvbe való beékelődéseket (eszek, alszok), de ugyanúgy helytelen marad a 'nem-e megyek'. A többit majd meglátjuk. Erről is csak egy interjút hallottam a rádióban a héten.
Gugliban én nem találok semmit. Abból indulnék ki, hogy a sose=soha ne (is), a sosem=soha nem (is)...de ez nem ilyen egyszerű...
Pusi, szerinted?!
Szerintem a 'sosem' úgy jött letre, hogy a régies nyelvezete a 'sose is nem' volt.
Vannak nyelvészeink itt a fórumon, majd elmondják a véleményüket róla, reméljük!
Keressük meg!:))
Ha van rá szabály,talán fellelhető itt,a neten?:))
Azt hiszem, itt mégis helyesebb a "se";-)
Nem nagyon tudok a nevében szólni(és nem is akarok), de ahogy én látom, a baj az, hogy CSAK az Ő hibáit javítottad ki. A fórum szerintem nem elsősorban mások froclizására és egymás hibáinak kijavítgatására van, kár, hogy ezt nem érted.
Az "alázás" szót, szerintem pontosan érted, és hogy mi miről szól és miről kellene, hogy szóljon abba talán ne is mélyedjünk bele!