Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Segítsetek: skizofréniás anyámnak nincs betegségtudata fórum

Segítsetek: skizofréniás anyámnak nincs betegségtudata (beszélgetős fórum)


30. szilviy (válaszként erre: 29. - Memimemi)
2012. szept. 27. 17:37
Köszönöm szépen, el fogom olvasni!
29. memimemi (válaszként erre: 28. - Szilviy)
2012. szept. 27. 17:25

Talán ez segít (olvasd át a törvényt, abban le vannak írva a lépések):

Gondnokság:

Az a pszichiátria problémával élő személy aki saját ügyeiben nem tud eljárni, a hozzátartozó vagy szakorvos kezdeményezésére bírósági eljárás keretében gondnokság alá kerülhet.


Mi a célja gondnokságnak?

A gondnokság alá helyezést a 2001. évi XV. Törvény tartalmazza.

A gondnokság intézménye arra hivatott, hogy a saját ügyében eljárni nem vagy csak részben tudó személy érdekképviseletét ellássa, gondoskodjon alapvető szükségleteiről, figyelemmel kísérje egészségi állapotát.

Gondnokul lehetőleg hozzátartozót kell kirendelni, ennek hiányában hivatásos gondnokot.

A gondnokságra vonatkozó szabályokat az 1959. évi IV. tv., illetve a 149/1997 (IX. 10.) kormányrendelet határozza meg!

2012. szept. 27. 17:13

Első pár körben fel lettek neki írva gyógyszerek. Ideig-óráig szedte, majd kitalált mindenfélét, hogy miért nem szedi. Pl. hízik tőle, kiütése lesz stb. Aztán a legutóbbi esetben megbeszéltük az akkori orvosával, hogy nem ír fel neki gyógyszert, hanem minden hónapban elmegyünk egy injekcióra.Arra sem volt hajlandó. Azt mondta ő nem beteg, és én dugtam be amúgy is a kórházba, hogy elvegyem a feje fölül a lakást. Én voltam a rossz.

Írtam egy doktornőnek, azt írta, hogy el kell indítani a gondnokság alá helyezést, a kérdés az, hogy én elindíthatom e pszichiáter nélkül. Mert mint említettem orvoshoz sem tudom elcsalni.


És egyáltalán nem erőltetem azt, hogy legyen betegségtudata. Mivel évek óta úgy kell vele beszélnem, hogy mindkettőnk számára jó legyen. Nem is azt akarom elérni, hogy vallja be, hogy ő beteg, hanem állandó felügyeletet szeretnék neki, tehát egy ilyen betegeket kezelő otthont.

27. memimemi (válaszként erre: 25. - E32d76b828)
2012. szept. 27. 16:22

A betegségről és a skizofrén emberek bizonyos meglátásairól írtam a szakdolgozatom...:D

Hiába az A-Z-ig tartó antipszichotikum, ha a beteg nem hajlandó együttmüködni...Mellesleg volt olyan esetem is, amikor állandó felügyelet alatt volt az illető, rendszeresen megkapta a gyógyszereit, ült a szoba egyik sarkában verseket mondott fel hibátlanul, majd egyik pillanatban felpattant, fogta a széket és elkezdte szétverni a helyet, négyen tudtuk lefogni úgy-ahogy...


A topicindító leírása alapján az édesanyja nincs állandó felügyelet alatt és egyedül lakik otthon, a gyógyszereit sem ellenőrzik, hogy szedi-e. Ebben az esetben, együttmükődés hiányában, nehéz megtenni a mindenki számára megfelelő lépéseket.

26. bowie
2012. szept. 27. 13:11

Ha jól állítják be a gyógyszert, akkor is vannak kilengések, jobb és rosszabb időszakok. Anyósomnál volt olyan, hogy a másik személyiségében, a másik világában apósom halott volt..ha akkor ment oda a párom, közölte is mindig vele, hogy "meghalt az apád"..aztán persze hiába volt ott apósom, szellemnek, meg mikor kinek gondolta és küzdött vele, és veszélyes is volt. Minden veszélyesnek talált dolgot el is tüntettek otthonról. Egy kés és olló maradt, az is eldugva kint a kerti lakattal zárt fészerben.


Utánakérdeztem: mivel ő rendszeres orvosi ellenőrzés alatt állt, így be lehetett volna adni speciális intézménybe is, de apósom azt nem akarta. Szóval sajnos ilyen esetben nem tudom mi a teendő, hogy őt nem vizsgálja orvos. Ha kezelt beteg és nyilvántartott beteg, akkor van mód elhelyezni, bár itt számolnod kell az esetleges több éves várólistával. Na és persze ezek nem is ingyenesek. A pszichiátriáról úgy tudom max fél év és hazaküldik őket.

25. e32d76b828 (válaszként erre: 24. - Memimemi)
2012. szept. 27. 12:38
bocsi h okoskodasnak tunhet de nem az...ha illen problem adodik na!arra valok a mindenfelle antipszichotikum A-Z uj vagy regebbi oly min1...ezek a csodakabszerek az effajta duh es veszelyes helyzetekben segitenek mert ue tompitjak az idegrendszert de!ebbe ne menjunk bele mert en nem vok orvos...vagy meg jo megoldas a zart osztaly ha friss a beteg ...ebben az esetben mar hosszu ido ota kezelik um.skizoval ollorol,stb.mar nem lehet szo prsze ha jol kitalaltak a bogyoadagot szrtem...
24. memimemi (válaszként erre: 23. - E32d76b828)
2012. szept. 27. 09:07
Mondjuk azért egy skizofrén beteg, aki a hátadba állítja az ollót, amikor egy másodpercre megfordulsz...nem hiszem, hogy összehasonlítható az allergiával. Persze nem mind ilyen súlyos eset, van, aki csak lát, hall olyan dolgokat, amik nincsenek ott és nem érti meg, hogy nem látod, hallod. A skizofrénia (ha valóban az!, mert könnyen összetévesztik a disszociatív személyiségzavarral), egy pszichotikus, mentális BETEGSÉG, gyógyszert kell szedni rá és időszakos vagy állandó orvosi ellenőrzést igényel (pszichiátria).
23. e32d76b828 (válaszként erre: 22. - Szilviy)
2012. szept. 27. 08:37
segithetsz rajta tenmagad...olv el mindent ami eloidezi es konnyitheted a dolgat azzal is h "esetleg"nem erolteted azt a betegsegtudatot...mas vilagban el akkor,tanuld meg az o szemevel elfogadni a dolgokat...nepbetegseg h mindenki aki kulonbozo barmiben is azt elkulonitjuk,leirjuk egy ly-os szoval kiserten...a skizo ma nepbetegsegge notte ki magat mint ahogy az allergia...ezt nagyreszt a meddia nyomta az arcokba,ha szereted segited,ugy es olyannak amilyen...rettenet turelem kell hozza en tudom csak igazan plane ha a vegen kiderul az okossag
2012. szept. 26. 19:52
A diagnózis nem kérdés. 20 éve skizofréniás. 3X volt pszichiátrián. Zárójelentésében (tavalyin) diagnózis: paranoid skizofrénia. Mind a 3X beszéltem orvossal. 12 éve csinálom már ezt. Besokalltam és ezért írtam fórumot.
2012. szept. 26. 19:28

Mivel skizofréniás, nincs betegségtudata.

Ez egy alapelv.

2012. szept. 26. 19:26
hha skizo akkor nem is lesz...nem artana meggyozodnod...valoban helyes a diag v sem olcsobb eljaras mint a bogyok amikkel majd tomkodik
19. globus (válaszként erre: 18. - Szilviy)
2012. szept. 26. 19:05
Lehet, hogy csak az elsőre kellene rábírni, később a gyógyszer hatására már kezesebb lenne. Nem biztos, hogy minden hónapban ugyanakkora harc adódna vele.
2012. szept. 26. 18:09
Gyógyszert nem szedi, mert mindig kitalált vmit, hogy miért nem. Tavaly rápróbáltam az orvossal, hogy havonta egyszer elmegyünk a kórházba (másik város) és kap injekciót. Nem ment el. Pedig elkísértem volna. Magyarul nem szedi be a gyógyszert, hiába írják fel, nem megy el injekciót beadatni magának, hiába csak egyszer kell egy hónapban. Nem működik együtt. Ezért vagyok meglőve ezzel az egésszel!
17. globus (válaszként erre: 16. - Szilviy)
2012. szept. 25. 22:10
Mindenképpen szükség lesz előtte egy állapotfelmérésre. Hiszen ő most gyakorlatilag kezeletlen beteg. Tehetnének kísérletet a gyógyszeres beállítására, vannak hosszú hatású injekciók is, ha nem veszi be a tablettát.
16. szilviy (válaszként erre: 14. - Globus)
2012. szept. 25. 22:05
Meg lesz szerintem próbálva a háziorvos is, ha valóban köteles intézkednie. Remélem erről ő is tud. Mivel eddig nem nagyon volt aktív, mikor kellett a segítsége. Azt tudta felajánlani, hogy felírja neki a gyógyszert, és hogy járjon kontrollra. Mármint ahol feküdt kórházban. Nem hozzá.
15. globus (válaszként erre: 14. - Globus)
2012. szept. 25. 21:58
Anyósom ilyen módon került kórházba annak idején. Igaz, hogy neki más betegsége is volt, először sebészetre utalták, de ott már sikerült elintézni az intézményen belüli áthelyezést.
14. globus (válaszként erre: 1. - Szilviy)
2012. szept. 25. 21:57

Háziorvosával tudnál konzultálni? Elmondanád, hogy mit észleltél, látogassa meg, amikor éppen otthon vagy. Hivatalból kell intézkednie.

Az más kérdés, hogy ehhez mit szól édesanyád...

2012. szept. 25. 21:48

Nagyjából el tudja magát látni. De csak hideg víz van otthon. Se világítás, se gáz. Nagyon le van fogyva. Van róla papírja persze, de azt nekem nem fogja ideadni. Volt kórházban párszor, ott gondolom benne van a rendszerben a zárója. Nekem azt mondta a pszichiáter, hogy csak ők tudják elindítani a gondnokság alá vételt.

Én nem akarok a gondnoka lenni, velem nem működik együtt.

A pszichiátert nem érdekli különösebben, hogy mi van, mivel csak tavaly kezelte 2 hónapig, és annyi. De kezelésre van szüksége az biztos. Állandó felügyeletre. Hogy ne legyen kifogás miért nem akarja bevenni a gyógyszert.

2012. szept. 25. 21:40
VAn papír arról, hogy skizófrén? Ha igen, akkor a pszichiáterét kellene megkérdezni, hogy mit ajánlana ebben az esetben? Elképzelhető, hogy kórházba kényszerítik és egy ideig benn tartják zárton, vagy esetleg javasolnak valami otthont. Gondnokság alá vételt el tudod indítani, ha nem beszámítható, akkor nem feltétlenül kell a beleegyezése. El tudja látni magát? Főzés, bevásárlás, tisztálkodás, ilyesmi?
2012. szept. 25. 21:24

Szoros kapcsolatot nem tudok vele ápolni, az első hozzászólásomban írottak miatt. Vannak skizofrének, akik tudatosan szedik betegségükre a gyógyszert. Itt is van pl olyan fórum, ahol nyíltan beszélnek érzéseikről, tapasztalataikról. Na de mindegy, most nem ez a téma.

A megoldást nem találom a problémára.

10. d7ba7bf7ff (válaszként erre: 1. - Szilviy)
2012. szept. 25. 21:17

A skizofréneknek alapból nincs betegségtudatuk, mivel öntudatlanságban szenvednek. Amikor már nem képesek fölvenni a valósággal a harcot, akkor a tudatalattijukba száműzik magukat, azaz csúnya szóval megőrülnek.


Gyógyszert nem hajlandóak beszedni, a vége mindig kórház, vagy hasonló.


Önmagukra és környezetükre veszélyes, fárasztó emberek.


Személyiségzavarok közül a skizofréniát úgy hívják hogy a "RÉM", ez is bizonyítja hogy nehezen gyógyítható, mert gyakran egy egész élet traumája jut el a csúcspontjára.


A siker akkor következne be, ha a beteggel szoros kapcsolatba tudnánk kerülni, érezné a törődést, és elérnénk hogy szét tudja választani a valóságot az illúziótól, a tudatost a tudattalantól. Újra érzékelnie kellene a valóságot olyannak, amilyen.


Nagyon nehéz út ez, az egyszer biztos...

9. Mezdinnye (válaszként erre: 1. - Szilviy)
2012. szept. 25. 21:15
Hali ! Létezik olyan is h kényszergyógykezelés is .
8. szilviy (válaszként erre: 2. - Bowie)
2012. szept. 25. 20:31
Nézz utána légyszíves, sajnos eddig sehol nem kaptam megfelelő tanácsot, választ...
7. szilviy (válaszként erre: 5. - Estefani)
2012. szept. 25. 20:29
Nem szedi. Tavaly abban egyeztünk meg a dokival, hogy havonta egyszer elmegy hozzá (másik város) és kap egy injekciót. Gondoltam jó ötlet, mert gyógyszert úgysem szedi be, mindig volt rá vmi kifogása... Nincs betegségtudata, így rohadt nehéz, nem működik velem együtt.
2012. szept. 25. 20:28
Nívea pont beletrafáltál! Tavaly dobálta ki a teraszról a tányérokat, ráhívták a rendőröket, ők tudták csak bilincsbe elvinni a kórházba. Addig nem viszik el, míg nem csinál vmit...
2012. szept. 25. 20:27
Ha valóban skizofén, akkor gyógyszeres kezelés kell...
2012. szept. 25. 20:23
Ez tudom, hogy elég durva és drasztikus ötlet, de nem lehetne egy ilyen dühöngéskor kihívni a rendőröket? Ha feléjük is agresszív, akkor ők elrendelhetik a beteg pszichátriai vizsgálatát. Gondolom én. Csak egy ötlet volt, ugyanis nincs tapasztalatom a témában. Ez nem lehetséges?
3. e49241a632 (válaszként erre: 1. - Szilviy)
2012. szept. 25. 20:20

Szia Szilviy,


te is kérheted a gondnokság alá vételét!Az illetékes gyámhatóságot hívd fel, elmondják, mit kell tenni.

2. bowie (válaszként erre: 1. - Szilviy)
2012. szept. 25. 20:20
HA nem kapsz választ utánajárhatok. Apósom 15 évig, a haláláig ápolta a skizofrén feleségét. Ebből 9 évet végig otthon kellett lennie, tehát dolgozni sem tudott, mert állandó felügyelet kellett anyósomnak.
2012. szept. 25. 20:17
Anyukám skizofréniás, gyógyszert nem szed, orvoshoz nem hajlandó menni, áram, gáz, ezáltal melegvíz sincs már otthon. Ő vidéken él, én a fővárosban. Arr a vagyok kíváncsi, hogy van e mód arra, hogy elhelyeztessem vmi otthonba, anélkül, hogy kérnék az ő beleegyezését? Úgy érzem veszélyes a környezetére, rám meg főleg, én már haza sem merek menni: csapkod, volt, hogy nyújtófát vett elő és azzal verte az asztalt és ott álltam mellette egy méterre, volt, hogy kést is elővett... Mert épp vmin "felhúzta" magát. Kóborol a városban, mindenhová bemegy és össze-vissza beszél. 3X volt már kórházban emiatt, majd nem járt kontrollra és minden évben kijön rajta, az utóbbi időben tart már több, mint egy éve. Belefáradtam, hogy mindenféle kamu dumával tudtam csak elrángatni dokihoz. Most már rám sem hallgat. Senkire sem. A szemében mindenki rosszat akar neki. A gyámság alá vételt csak a pszichiáter indíthatja el, de ahhoz be kellene mennie a kórházba, amit természetesen nem fog. Mit tudnék tenni? Esetleg van e vmi jogi út? Azzal tisztában vagyok, hogy a betegnek vannak jogai. Na de a környezetében élőknek?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook