Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Sárgabarack lekvár: Nátriumbenzonáttal v. szalicillel? Tapasztalatok? fórum

Sárgabarack lekvár: Nátriumbenzonáttal v. szalicillel? Tapasztalatok? (tudásbázis kérdés)


2011. júl. 22. 09:08

Azért, h idéztem a Stahl magazinból, én sem tartom sem őt sem a receptjeit mindenben követhetőnek, de vannak jó receptek - mint mindenkinek. Egyébként csak a pontosítás kedvéért - nem vitatkozni akarok, nem szeretek - a cikket nem ő írta, hanem Barotányi Zoltán szakértő, és egy olvasói kérdésre: "Nem értem, miként képes megakadályozni a szalicil h alul se romoljon meg a dzsem, pedig csak a tetejére kell rászórni" A válasz egy részét írom ide: A szalicil v más tartósítószer alkalmazása csak a végső és nem is feltétlenül szükséges módszer....elég a lekvárnak az oda szorult levegővel érintkező, közvetlenül a fedél alatti részér szórni a szalicilt, elvégre a gombák és baktériumok túlnyomórészt onnan támadnák meg féltett dzsemünket. Amúgy meg ne legyenek illúzióinka: a szalicil, azaz a nátrium-szalicilát vízben jól oldódik, ennek megfelelően a zömmel még mindig vizalapú lekvárunk belső részeibe is képes diffúzió révén eljutni. A szalicil megítélése vitatott - mindenesetre sok más fontos élettani hatása mellett, nagy hatékonysággal pusztítja el a lekvárt is károsító mikroorganizmusokat: baktericid és fungicid (gombaölő) hatású,emellett sok kozmetikai és gyógyászati krém hatóanyaga, szinte minden bőrprobléma ellen javallott. ....Akadnak akik emiatt már-már S vitaminként emlegetik, ugyanakkor kétségtelen, h rendszeres nagy mennyiségű bevitele sokaknál okozhat krónikus gyomorproblémákat, érzékenyebb személyeknél már kis dózisú bevitel is allergiás tüneteket válthat ki. Éppen ezért kenyérre kenés, bekanalazás előtt mindenképpen szedjük le a lekvár felső, szalicilban gazdag részét, de tudjunk róla: az már a mélyebb rétegekben is megtalálható.A szalicilt zömmel az élelmiszeriparban sem használják már, lehetőleg váltsuk ki mi is más tartósítószerekkel - még ha ezek nem is őrzik meg annyira a gyümölcs eredeti színét, ez a baj pl a benzoesavval. Szerintem célszerű alkalmazni a mind jobban elterjedt módszert: a frissen elkészült, és üvegbe töltött, majd lezárt lekvárt helyezzük fejjel lefelé fordítva egy nedves konyharuhára. Ilyenkor alul, azaz a kupak alatt a forró lekvár maga sterilizálja az üveget, felül pedig azaz az üveg alján a lekvár hűlése és összehúzódása miatt afféle vákuumbuborék jön létre, igy kórokozók innen sem támadhatnak. És az sem utolsó fertőtlenítő - na persze ekkor gyerekek nem ehetnek a finomságból - ha a kész lekvár tetejére töltünk némi töményebb alkoholt. "

És álljon itt egy mondatnyi idézet a vácrátóti lekvárok gyártójától : Mivel termékeim szabad téri rendezvényeken télen és forró nyári napokon egyaránt megtalálhatók, ezért minimális tartósítószert használok. /kálium szoirbát/"


Sokféle vélemény van, mindenki azt próbálja ki, amelyik neki szimpatikus, egyik irányzat se lehet szentírás. Valaki véleményt kért, többen megírtuk, majd választ. Ez olyan minthogy van aki a mosódióra esküszik, más a háziszappanra, megint más a bolti vegyszerekre. Mindnek megvan a maga előnye és hátránya....

14. survivor3 (válaszként erre: 12. - Sort)
2011. júl. 22. 07:11
Egyetértek.
13. Sort (válaszként erre: 11. - Globus)
2011. júl. 21. 19:31
Na eddig ez a legjobb. Az n ott is folosleges, mert a carbonsav neve, amelybol a tartosiszer keszul bezoe-sav, nem benzoe-sav. A natrium bezoat ennek a savnak a natriumsoja. A "savas natrium" kifejezes meg eleg nagy hulyeseg.
12. Sort (válaszként erre: 9. - Survivor3)
2011. júl. 21. 19:25
Azert Stahlra meg a magazinjara en nem nagyon adnek. Inkabb hallgatnek szakemberre, aki ezt tanulta, es tudja is mit beszel, mint valakire, aki ketszer szerepelt egy fozos musorban, es maris azt hiszi, ert valamihez. Igaz a rohogokorcs kerulget, ahogy a kest tartja a kezeben, de mindegy. Majd, ha Jucuskanak lesz 2-3 Michelin csillagos etterme, akkor elhiszem, hogy nem csak egy kontar. Ha mar TV-bol meg konyvbol akarunk okossagokat tanulni, akkor Gordon Ramsey vagy Heston Blumenthal, illetve Dominique Bouchet.
11. globus (válaszként erre: 6. - Sort)
2011. júl. 21. 18:29
Láttam már úgy is írva, hogy benzoesavas nátrium :)
10. Tejespite (válaszként erre: 9. - Survivor3)
2011. júl. 21. 17:22
Gondolom, ezzel azt szeretted volna mondani, hogy olyan finom. Elhiszem, imádtam én is Édesanyám és nagymamám szaliciles baracklekvárjait, akkoriban nem használtak más tartósítót. De ha megtudnád, h a gyereked szervezetébe még annyi szalicil se kerülhet, amit befőtt tartósítására használnak, Te sem tennél bele, bármennyire finom is.
9. survivor3 (válaszként erre: 8. - Tejespite)
2011. júl. 20. 21:40

Semmi baj.

Amúgy meg Sthal a magazinjával együtt beszarna Anyám szaliciles baraclekvárjától...

2011. júl. 20. 21:18
Bocsánat, elírtam. Survivor!! (Túlélő)
2011. júl. 20. 21:17

Survuvir-nak és még valakinek, aki hasonló véleményen van: nem kioktatni akarlak Benneteket, mert én is azt hittem egész idáig (és amig én is használtam tartósítót) h leszedem a tetejéről és kész. És azt is a mostani Stahl magazinban olvastam (nem reklámot akarok csinálni neki) h a tartósító szépen átszivárog az egészen, és az aljában is ugyanúgy megvan mint a tetejében. Most nem tudom pontosan idézni, de holnap ideírom azt a kis szakaszt.

Lazsuci, én is kb azóta vagyok háziasszony, és nagyon örülök, h ezt írtad, mivel néha én is azt érzem, h Úristen, már mióta csinálom és néha mégis elbizonytalanodom, vagy csak épp kíváncsi vagyok, más hogy csinálja, hátha tanulhatok.

6. Sort (válaszként erre: 3. - Buciildi)
2011. júl. 20. 20:22
Dragaim! Natrium benzoat. "N" nelkul. :-)))
2011. júl. 19. 13:16
Nátriumbenzoáttal.
2011. júl. 19. 12:39
Angyalnak teljesen igaza van. Mindenesetre Lazsuci, javaslom, menj be a 'sárgabaracklekvár' kezdetű topikba, gondolom, ha ezt beírod a keresőbe megtalálod, és a 'kezdő vagyok' kezdetűbe, ahol kov. uborka, lekvár és befőtt eltevéséhez kérnek tanácsot, sok jó ötletet olvashatsz. Nekem már a szüleim is a Na benzoátot használták, én meg pláne, mert a fiam szalicil allergiás. (Kalmopyrin bevétele után derült ki) De már én sem használom évek óta egyiket sem. A lekvárt csurig töltöm az üvegbe, fejre állítom és utána száraz dunszt. A befőttekre pedig 1 ek Kalinka vodkát teszek, a lekvárra is, de arra nem mindig. Nem fog érződni az íze, viszont jól konzervál és nem barnul meg a gyümölcs. Körte, barack szép színű marad. A legutóbbi Stahl magazinban is írják, h nem romlik el szalicil nélkül sem, és van egy nagyon jó lekvárokat áruló kistermelő, szerte az országban sok helyen szokott árulni én mindig veszek tőle csak az érdekesség kedvéért különlegességeket, mindenféle falunapokon, szegedi hídi vásár stb jelen van. Vele is beszéltem erről, ugyanezt mondja.
2011. júl. 19. 08:47
Nagyon rákkeltő anyagokról van szó! Minek tennénk bele bármiféle vegyszert??? Semmi nem kell bele. Én semmi mást nem teszek bele, csak cukrot. Cukor nélkül is elállna, de én szeretem, ha édes. Nem nagyon, csak olyan normálisan. Amelyik véletlenül megromlik, vagy nem volt tiszta az üveg, vagy a tető nem zárt rendesen.
2011. júl. 19. 07:38
A szalicilről mindenütt azt olvasom,hogy erősen egészségkárosító hatású,a nátrium-benzoát pedig rákkeltő,ha C-vitaminnal keveredik,márpedig a gyümölcsöknél ez általában megtörténik.Semmit ne rakjatok bele,inkább romoljon meg,ha akar....
2011. júl. 19. 05:17
Jó tudni,hogy a szalicil bár a célnak megfelel,azaz nem romlik meg tőle a befőtt/lekvár/stb, a szervezetből nem ürül ki,halmozódik. A na-benzoat meg kiürül. Én az utóbbit használom,bár ahol lehet elkerülöm,pl ahogy forrón elkezdem az üvegekbe tenni a lekvárt,ráteszem a csavaros fedőt és azonnal fejre állítom,míg ki nem hűl.Nem szokott megromlani semmi.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook