Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Regisztrált élettársi viszony fórum

Regisztrált élettársi viszony (beszélgetős fórum)


1 2
21. mikusk
2008. jan. 30. 11:57

Sokkal drágább mulatság egy élettársi viszony regisztrálása, mint egy házasságkötés, de mindenkinek lelke rajta.

Én a lányaim mellé fiúkat és a fiam mellé kislányt képzelek el, bármennyire is törvényes lesz az azonos neműek együttélése. Lehet, hogy rossz nevelést kaptam, de én a férfi párommal vagyok boldog, így teljes a családunk: apa, anya és a gyerekek. Mert az azonos neműek nem fogadhatnak örökbe, de mi a helyzet akkor, ha az egyiknek van gyereke? Ott hol a másik nemű a családban?

20. mothertiger (válaszként erre: 19. - Mikusk)
2008. jan. 30. 11:06

Hát nekik amúgy sem kell ott lenniük...:)))


Én egyébként már eléggé unom, meg bosszantó is kicsit, hogy minden topikban ahol párokról van szó, előjön a "buziüldözés"... (Elnézést a kifejezésért, de ez a helyzet.) Ők is emberek, nekik is vannak jogaik, és nem fognak tüntetéseket szervezni azért, hogy bárki, akinek kifogása van ellenük, ülje végig az ő kapcsolatuk regisztrálását. Gondolom mire bejön ez a rendszer, kizárnak benne minden lehetséges buktatót és hátrányt, tehát nem kell rinyálni.


A gyerekeket félteni az utóbbi történések alapján önmaguktól és a társaiktól kell...

19. mikusk
2008. jan. 30. 10:25
Anyakönyvvezető vagyok és a tv. szerint ugyanolyan ünnepélyes szertartást kell tartani, mint a házasságkötésnél. Nekem személy szerint nem lenne szép látvány, amint 2 nő, főként 2 pasi összeölelkezik (esetleg megcsókolják egymást), amint hivatalossá tettem a kapcsolatukat. Nincs ellenük kifogásom, csinálják, ha jó nekik, de ezt nem kellett volna kivinni a nyilvánosság elé. Én féltem a gyermekeimet ettől.
18. spinneli (válaszként erre: 15. - Mikusk)
2008. jan. 30. 00:59
a te életedet milyen módon befolyásolja a homoszexuálisok élettársi regisztrációja?
2008. jan. 30. 00:01

És hogy azonos neműek is regisztráltathatnak: hisz épp ez a törvény lényege. Hisz eddig a heteroszexuálisoknk lehetőségük volt házasságot kötni, ezáltal létrehozni egy jog által elismert vagyoni és életközösséget, de a homoszexuálisoknak erre nem volt módjuk.

Én megértem, ha valakiben visszatetszést kelt az ilyen jellegű másság, de úgy gondolom, hogy ettől függetlenül meg kell adni nekik is a jogi egyenlőséget.

Én magam hetero vagyok, kicsi gyermekem és férjem van, mégis úgy gondolom, hogy ez a törvény egy igen jelentős előrelépés az egyenlőséghez vezető úton.

Nem hiszem, hogy hosszú távon szégyenkeznünk kellene emiatt a törvény miatt, inkább csak azért, hogy ilyen sokáig tartott, mire a jog szabályozta azt, amire társadalmi igény volt.

16. neshama (válaszként erre: 15. - Mikusk)
2008. jan. 29. 23:56
igen, rájöttem a tévedésemre, kapkodva olvastam a törvénytervezetet. valóban úgy szól, hogy a felek személyesen, vagy közokiratba foglalva vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalva kérhetik az anyakönyv-vezetőt az élettársi viszony regisztrálására.
15. mikusk
2008. jan. 29. 12:57
Nem a közjegyző regisztrálja az élettársakat, hanem - sajnos - az anyakönyvvezető. Ebben csak az a nemtetsző, hogy az azonos neműek is előbb-utóbb be fognak jönni és nem lehet őket visszautasítani, hogy az én értékrendemmel nem fér össze, hogy "összeadjam" őket, mint élettársak. Még a különneműek csak-csak, de ha lehetséges én inkább megpróbálom rábeszélni, hogy inkább kössenek házasságot. A másik dolog, hogy a regisztrált élettársi kapcsolat még bonyolultabb lesz, mint a házasságkötés és a válás. De ebbe sajnos a kívülállók nem látnak bele. Mi mindenesetre felköthetjük az alsóneműnket 2009-től.
2008. jan. 29. 11:43
Mindenkinek lelke rajta, nekem se így, se más formában nem tetszik az élettársi viszony.
13. LoLiNa
2008. jan. 29. 06:33
hát én ezt se engedném nekik.. műveljék amit akarnak.. de magukban.. ne a világ elött nagy fejhajtásban
12. neshama (válaszként erre: 11. - LoLiNa)
2008. jan. 28. 22:36

akár...

de akkor örökbe is fogadhatnának, amit - ha jól tudom - kifejezetten tiltani fog ez a törvény

11. LoLiNa
2008. jan. 28. 06:19
azonos nemüek is? ejjha.. ennyi erővel a polgári esküvőt is megtarthatnák...
2008. jan. 27. 22:57
absz. nem fontos a házasság... Inkább sz a száncsi, ha valaki rá akarja magát igy aggatni a másikra
9. 0c97fbb607 (válaszként erre: 6. - 20eebe3d4c)
2008. jan. 27. 22:34
Ha azt hiszed,hogy más nevet aggatsz rá,bármi változik,akkor nagy tévedésbe vagy.
8. 6a062297d0 (válaszként erre: 7. - E71af41436)
2008. jan. 27. 22:33
:D
7. e71af41436 (válaszként erre: 6. - 20eebe3d4c)
2008. jan. 27. 22:28
semmi szánnivaló nincs abban,ha két ember nem akar összeházasodni.
2008. jan. 27. 22:18

Basszus ez olyan száncsi valahogy.

Vagy a férjem vagy senkim!

5. neshama (válaszként erre: 3. - Krysty)
2008. jan. 27. 21:39

Ez csak akkor igaz, ha elmennek a közjegyzőhöz. Ennyi erővel pedig már az anyakönyv-vezetőhöz is elmehetnek. Mert a közjegyző ezt a regisztrált viszonyt csak akkor tudja felbontani, ha a felek megegyeznek (gyermekelhelyezésről nem tudom, hogy dönthetnek-e, akár egyezség esetén is). Ha nem, akkor marad a bíróság előtti huzavona. Csak nem válóper lesz a neve, hanem az élettársi vagyonközösség megszüntetése iránti kereset, vagy vmi hasonló. (mivel magát a tételes jogszabályt még nem láttam, ezért nem tudom.)

Ennek a törvénynek amúgy az igazi jelentősége az, hogy ezt a viszonyt hivatalosan azonos neműek is létesíthetik.

4. neshama (válaszként erre: 2. - Caravell)
2008. jan. 27. 21:29

Mert idő kell, hogy a jogalkalmazók (jelen esetben a közjegyzők) felkészülhessenek az új jogszabályból eredő kötelezettségeikre.

Azt azért mégsem mondhatják az érdeklődőknek/jelentkezőknek, hogy tessék már a jövő héten visszajönni, mi is csak ma kaptuk meg a jogszabályt:)

2008. jan. 27. 13:33
Szerintem nagyon jó hogy ezt kitalálták. Sok kellemetlenségtől kímélik meg azokat akik több 10 évig "csak" együtt élnek.
2008. jan. 27. 13:29
Egyre többen élnek élettársi viszonyban, szükséges is valamiféle rendezése. De miért csak 2009-től?
2008. jan. 27. 13:00

Sziasztok!


Mint ismeretes, 2009.-től lehetőség lesz az élettársi viszony regisztrálására közjegyző előtt. Ezzel vagyonjogi közösség lesz a felek közt, banki hitel szempontjából házastársaknak fognak minősülni, és esetleges súlyos betegség esetén az orvosok az élettársnak, mint legközelebbi hozzátartozónak adnak felvilágosítást.

Öröklési szempontból is előny, hisz özvegyi joga (haszonélvezet) keletkezik majd a regisztrált élettársnak párja halála esetén (így pl. a társ előző házasságából származó gyerekek nem rakhatják ki a lakásból).

Könnyebbség lesz, hogy felek közös megegyezése esetén szintén közjegyző előtt lehet ezt a viszonyt felbontani (ami ismerve a mai bírósági gyakorlatot, szintén előny).

De mégsem ezek a legfontosabb vívmányai e törvénynek, hanem az, hogy ez a jogviszony egyneműek között is létesíthető.

Vélemények?

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook