Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Piskótatészta fórum

Piskótatészta (beszélgetős fórum)


1 2 3
62. MelisUK (válaszként erre: 60. - 2c2de63135)
2010. febr. 17. 18:18

Süss meg egy piskótát és mérd le az idejét, hogy a te sütődben mennyi ideig készül el, ezt követően pedig írd fel a piskóta receptedre, hogy hány perc a sülési ideje és ne nyitogasd a sütő ajtaját.

Amúgy akkor gond csak a sütő ajtajának nyitogatása, ha túl korán nyitod ki. Ha már akkor, mikor majdnem kész van, de még pár percig mégis benthagyod, akkor már nem esik össze az ajtó kinyitásától.

Nekem is elektromos sütőm van, világít is, no meg üveg ajtaja, így én szerencsére látom, hogy mikor van kész benne az étel. Én már nem is bökdösöm semmivel a piskótát, ha a széle kezd picit elválni a tepsi szélétől, akkor kész.

Ja, és ha túl sok lisztet teszel hozzá, akkor lesz csúnya szalagos a tészta.

Ha pedig szeretnél pl kakaós piskótát csinálni, akkor annyival kevesebb legyen a liszt benne, mint ahány gramm kakaót teszel a tésztába. De ha pl darált diót teszel bele, akkor az csak plusz, ne legyen kevesebb a liszt.

61. 2c2de63135 (válaszként erre: 58. - Ef1191cb08)
2010. febr. 17. 12:30
köszi szépen neked is, a te módszeredet is ki fogom próbálni, valamelyik csak bejön! :) amúgy nekem is szépen feljön, hatalmas lesz, csak mikor kiveszem és kezd kihülni egyszer csak kezd vékonyodni és olyan "szalonnás" lesz... (de az előbbi hozzászólónak írtam, hogy lehet az a baj, hogy kinyitom a sütőajtót és nézegetem jó-e már, akkor majd visszafogom magam..:)))
60. 2c2de63135 (válaszként erre: 57. - MelisUK)
2010. febr. 17. 12:28

köszi, kipróbálom mindenképp! de azt hiszem akkor az a baj, hogy én ki szoktam nyitni a sütőajtót megnézni, hogy kész van-e már(illetve, hogy nem égett-e oda..). de ti honnan tudjátok, hogy már kész? én még késsel is meg szoktam szegényt bökni, hogy tuti átsült-e.. ezek szerint ezt egyáltalán nem kellene...

amúgy elektromos a sütő része a tűzhelynek, még világít is, de én akkor sem látom rendesen, hogy most jó-e vagy sem. na akkor majd megpróbálom megállni, hogy nem nyitom ki!

2010. febr. 17. 07:27
Köszönöm
58. ef1191cb08 (válaszként erre: 56. - 2c2de63135)
2010. febr. 16. 12:06
Kipróbálhatod azt is,ahogy én leírtam,mindig így csinálom,és sosem esik össze.A sütő ajtót egyszer sem nyitom ki amíg sül,ezt ki kell tapasztalni kinek milyen a sütője,és mindig előmelegítem.Nem ég oda,nem lesz nyers,nekem ez így vált be,tökéletes.Ja,és jó púpos nagy kanállal mérek mindent.
57. MelisUK (válaszként erre: 56. - 2c2de63135)
2010. febr. 16. 10:12

Nekem még soha egyszer sem esett össze a piskótám. Ha pl tortaformába készítem, akkor még zavar is, hogy olyan púpos a tészta, ezért mikor kész, akkor meglisztezem a tetejét és a tetejére fordítva teszem ki a formából, úgy várom meg, hogy kihűljön és akkor egyenes lesz a teteje. :P


Azt, hogy mennyi ideig kell sütni, azt sütője és tészta mennyisége válogatja, no meg persze a sütő melegsége. Előmelegített sütőbe kell tenni, 180 fokosba, de utána lejjebb kell venni a hőfokot 160-ra, így kell sütni közepes hőmérsékleten. De ez csak az elektromos sütőkre igaz - ezekben sokkal szebben sülnek az ételek és pontosan lehet állítani a hőfokot is. De ha pl gázos sütőben süt az ember, akkor azt is elő kell melegíteni, majd levenni a hőfokot minimálisra (takarékra/tartalékra, ki hogy mondja) és azon sütni. Gázos sütőben több idő kell neki.

Van, aki nem melegíti elő a gázos sütőt és magas hőfokon süti, azoknak a piskótáknak lesz "szép" fekete vagy kérges barna aljuk meg oldaluk.

Eletkromos sütőben hőlégkavarással a piskóta alja és oldalai még világosabbak is maradnak, mint a teteje.

Nekem nagy adagban van a sütőporom, nem olyan kis zacskókban, mint ahogy Mo-on kapható. Kivétel nélkül minden piskótámhoz 9 vagy 10 gramm sütőport teszek és hatalmasra duzzadnak.

Amitől össze tud esni a piskóta, az a sütő nyitogatása sülés közben vagy a nem megfelelő tészta összeállítása. Ezért sem ajánlatos kanállal méregetni a hozzávalókat, mert kinek mekkora a kanala, ki milyen púposan méri a kanállal a lisztet, stb, azért van a mérleg, hogy használjuk és pontosak legyenek az arányok.

Próbáld ki a módszerem, ha gondolod.

Első lépés: a tepsit kivajazni, kilisztezni.

Piskótatekercshez nagy tepsit kell használni és 5 tojásból csinálni a tésztát, egyéb téglalap alakú tészta készítéséhez kisebb tepsi és 6 tojás, kör vagy szív alakú formához 6 tojás.

1 tojáshoz 4dkg cukor, 4dkg liszt, 1 evőkanál hideg víz. Plusz ugye kell a fél csomag sütőpor, ami 6 gramm, de én ehelyett 9-10 grammot használok szinte mindig.

Robotgéppel keverd el először a fehérjét a cukorral addig, míg jól ki nem fehéredik és kemény hab nem lesz belőle, majd öntsd bele a sárgáját, verd tovább amíg el nem keveredik, majd bele a vizet, ezzel is pár másodpercig keverd, majd a liszt és a sütőpor, ezzel addig keverd, míg el nem keverednek, mehet is bele a tepsibe, a tepsi pedig be az előmelegített sütőbe.

Ennyi.

56. 2c2de63135 (válaszként erre: 52. - E5a3cd004d)
2010. febr. 15. 23:06
ha rájöttél a titokra írj!!!!, mert én is pont ezzel küzdök, nálam a piskóta a mumus...pedig isteni finom sütiket tudok csinálni, sokkal nehezebbeket, de ez nekem is összeesik( amúgy valaki írta 40percig süti??? az enyém 10perc alatt kész, múltkor beletettem egy egész csomi sütöport, na az nem esett össze! de a nagyim szalalkálit tesz bele(késhegynyit), és csodaszép lesz, de én annak nem szeretem az ízét, szerintem kiérződik belőle..)
2010. febr. 15. 20:55
Egyébként egy ausztrál kávézóban sütök süteményeket, szóval értek a sütéshez.
54. MelisUK (válaszként erre: 36. - Kriszti1212)
2010. febr. 15. 20:52

Bizony nem mindegy a sorrend, a fehérjét kell a cukorral kikeverni, ehhez adjuk hozzá a sárgáját, majd a vizet, majd a lisztet és a sütőport.

Nagyon nem mindegy a sorrend, a fehérjét kell a cukorral kikeverni, mert csak így lesz nagy és kemény, amúgy hiába keveri az ember a többivel.

53. MelisUK (válaszként erre: 34. - Globus)
2010. febr. 15. 20:49
bocs, gramm :P
2010. febr. 15. 11:09

Hú,köszönöm a válaszokat.

Az az érdekes,hogy minden más tésztánál más tepsiben nagyon szép és magas lesz a tészta,de ezzel szégyen ide vagy oda,évek óta bajlódom.

Más nincs hátra mint amit mondtam,mivel legtöbben másra esküsztök,kipróbálom egyesével,de ahogy az első bejön ,többet nem változtatok:-)

A kislányom is most nyalakodta össze magét,ebéd előtt a krémmel,meg csokival.

2010. febr. 15. 11:05

Leírom én is hogyan készítem,nekem 1-2cm-el lesz laposabb mint amikor megsült,de nem esik be a közepe:

6 tojás,6ek víz,6ek cukor,7-8ek liszt,keverve rétes és finomliszt.És itt a lényeg,ha több a liszt,akkor dúsabb a tészta,nem esik össze!(olyasmi lesz mint a cukrászpiskóta,csak finomabb,tortának a legjobb így).

citrom reszelt héja.

1cs sütőpor.

Én kb:5 perc alatt elkészítem,és megy a sütőbe.

1)lépésben felverem a tojáshabot(semmit nem teszek bele)

Egy tálba beleteszem a tojások sárgáját,a vizet,a sütőport, a citrom héjat(ezt ki lehet hagyni aki nem szereti),a cukrot,ezeket a robottal kikeverem.(Nem is mosom el a habverés után)

Beleteszem a lisztet,tovább verem.

Mire jól kikevertem géppel,arra pont szépen kijön a felvert tojáshab a tálból.

Beleöntöm,majd jól összekeverem fakanállal.

Kivajazott lisztezett tepsibe vagy torta sütőbe öntöm,kb:25 percet takarék lángon sütöm.

A sütőt akkor gyújtom be,amikor nekiállok a tésztának,addig nagy lángon ég,majd amikor betettem kb?1-2 perc múlva takarékra teszem.


Nekem így bevált,ép oroszkrém tortát sütök:-)))

50. salabakter (válaszként erre: 44. - E14ebbbf07)
2010. febr. 15. 10:51
Miért nem látszanak a képek a recepteknél?Az enyémben nagyon jók a képek!
49. salabakter (válaszként erre: 47. - Globus)
2010. febr. 15. 10:41
Ahol gyerek van,ott általában így van,bár nekem a felnőtt lányaim is kinyalják még a kelttésztás tálat is.A gyúrt tésztából is csíkokat lopkod az idősebb:)
2010. febr. 15. 10:38
Én pont tegnap csináltam piskótát, az Így főzök naplómba most teszem fel a képeket. Sütőpor nélkül, liszt, tojás, cukor... A többit oda leírom, ha van kedved, nézz be... :-)
47. globus (válaszként erre: 46. - Salabakter)
2010. febr. 15. 10:38
Nálunk kinyalják mindkét edényt, alig kell mosogatni :)) Bezzeg a sütőforma rám marad!
46. salabakter (válaszként erre: 45. - Globus)
2010. febr. 15. 10:36
Igen,a cukrászműhelyben kézilány mosogat:)),nem én!
45. globus (válaszként erre: 43. - Salabakter)
2010. febr. 15. 10:30
A két edényes módszert én is cukrásztól tanultam. Azt is mondta, hogy a cukorral meg kell lenni az átkeverési időnek, amíg elolvad. Ha szemcsés marad, a tészta tetején megkeményedik, később pedig ragacsosan olvadozni fog. Az egyedényest csináltuk legalább 30 évig, de most simán átcseréltem :)
44. e14ebbbf07 (válaszként erre: 35. - Salabakter)
2010. febr. 15. 10:28

4dkg/tojás sztem csak elírta :)

Amúgy meg a receptjeim között ott a piskótatésztáé is. :)

43. salabakter (válaszként erre: 41. - Globus)
2010. febr. 15. 10:24
Az enyém nem hígul szét,mert épp csak összekeverem.Egyébként cukrász vagyok.Pár tortám a naplómban.
42. c95c921ae7 (válaszként erre: 33. - 89b99f816e)
2010. febr. 15. 10:24
Ha simán beleönti a sárgáját, akkor is tökéletes lesz. Nekem mindig jól sikerül, pedig sütőport abba sosem használok. A fehérjét keményre,cukor, bele a sárgát, a végén a liszttel átforgatom. A tepsinek csak az alját szabad piskótánál kivajazni. És jó forró sütőbe kell tenni. ennyi, és mindig tökéletes.
41. globus (válaszként erre: 39. - Salabakter)
2010. febr. 15. 10:19
Anyukám is így csinálja, de ezt azért nem szeretem, mert a sárgáják hozzáadásakor széthígul az egész, és a kész massza állaga nem olyan, mint a külön edényes módszernél. Persze sütés után az övé is jó!
40. Kriszti1212 (válaszként erre: 38. - Globus)
2010. febr. 15. 10:17
így van. a naplómban egyébként megtalálni, hogy hogyan csináltam. tegnapi bejegyzés, tortaalap volt. ha valakit érdekel. oda leírtam, hogy egyébként a lisztet is a végén kell a habos-cukor sárághoz adni, mert úgy könnyű lesz.
39. salabakter (válaszként erre: 33. - 89b99f816e)
2010. febr. 15. 10:16
Nem feltétlenül!!!Újabban én csak a fehérjét verem kőkeményre,aztán simán bele a sárgáját még menet közben,aztán kiveszem a gépből,és bekeverem a liszttel.Ugyan olyan magas lesz a végeredmény.Mert már unom a rengeteg mosogatást,így cak egy edényt+habverőt(gépet)és egy fakanalat mosogatok.
38. globus (válaszként erre: 36. - Kriszti1212)
2010. febr. 15. 10:15
Én is így tudtam. A felvert habbal már csak lazán összeverni, ezt sokáig kutyulni nem kell.
2010. febr. 15. 10:14
Finom lehet :))
36. Kriszti1212 (válaszként erre: 32. - MelisUK)
2010. febr. 15. 10:13
Én meg úgy tudtam, hogy a fehérjét adod a cukorral, sütőporral kikevert sárgához. Nem mindegy a sorrend
35. salabakter (válaszként erre: 32. - MelisUK)
2010. febr. 15. 10:12
40dkg liszt,40dkg cukor?????
34. globus (válaszként erre: 32. - MelisUK)
2010. febr. 15. 10:12
1 tojáshoz 40 dkg?
33. 89b99f816e (válaszként erre: 32. - MelisUK)
2010. febr. 15. 10:12
A tojássárgáját külön ki kell keverni a cukorral, vízzel, meg sütőporral, nem simán beleönteni a tojásfehérjébe..
1 2 3

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook