Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » PCOS - a leggyakoribb oka a női meddőségnek fórum

PCOS - a leggyakoribb oka a női meddőségnek (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: PCOS - a leggyakoribb oka a női meddőségnek

55. Bcicus (válaszként erre: 34. - Komolyka)
2007. szept. 28. 15:26

Én úgy tudom, hogy a pco (cisztás petefészek) csak egy tünete, tehát akinek az van nem féltétlenül pcos-es, mert annak már tünmetei is vannak és maga a pco mástól is lehet.

Szőrösödés van sajnos, bár egyenlőre csak oda lent, de a minap az államból is ki kellet tépnem pár hosszú sötét szálat. A hízást nem tudom mivel sosem voltam vékony, bár májustól júliusig fogyóztam fogytam is 15-16 kilót és azt egyenlőre tartom.

Pattanásosság van, de változó, hogy milyen mértékben, oda lent időnként megjellenek barna foltok, ami szintén a pcos jele, valamint természetesen a menzes rendszertelenség.

Babát szertnék, örülnék, ha teherbe estem volna, de igazából most a szívem szeretne az agyam tudja, hogy egy kicsit várni kéne, mert pont 8-án kezdek új melóhelyen.

2007. szept. 28. 15:23

komolyka.


Fórum tag vagyok a babanetet,és ott találtam a PCO-s topicban:)

53. komolyka (válaszként erre: 49. - 2fe8d58062)
2007. szept. 28. 15:16

Edinka, ezt honnan másoltad?

Ez a "nem szenvednek szindrómában" félmondat nekem nagyon fura! A szindróma csak tünetegyütest jelent; hogy lehet abban szenvedni vagy nem szenvedni? :-)

52. komolyka (válaszként erre: 48. - 2fe8d58062)
2007. szept. 28. 15:14

Igen, nekem is mondta a dokim, hogy három hónapnál tovább nem adja a clostit, mert túlstimulálhat - azaz a kívánatosnál, a 23 mm-esnél nagyobbra is megnőhetnek a tüszők. Aztán a túl nagy tüszőkből alakulhatnak ki a ciszták.


A peteérést valamivel stimulálni kell, a closti még az enyhébbek közé tartozik. Én már a Kaálinál tartok, ott sokkal durvább hormonkészítményeket adnak, de ott is figyelik, hogy ne essünk át a ló másik oldalára.

51. komolyka (válaszként erre: 47. - Zsandrea)
2007. szept. 28. 15:10

Szia Zsandrea!

Gratulálok a babához!

Laparoszkópiát csináltak nálad, az volt az áprilisi műtét?

Sajnos a laparoszkópia önmagában nem elég a PCOS kezeléséhez, csak akkor segít, ha a PCO mellett a petevezeték is el van záródva (és ha a peteérést stimulálják, vagyis ha mindkét problémát megoldják).


Abban egyetértünk, hogy jobb mielőbb orvoshoz fordulni, ha kiderült, hogy van valami gond.

50. komolyka (válaszként erre: 46. - Nikice)
2007. szept. 28. 15:06

Én már nem emlékszem a clostis hónapokra, de rémlik, hogya ciklus 3. napjától 5 napon át kellett szedni, aztán a 9. naptól kezdve kétnaponta mentünk UH-ra, addig, amíg nem volt egy legalább 23 mm-es tüsző (az első hónapban nem volt, a másik kettőben meg a 15-16. nap körül volt). Akkor jött az injekció, megmondta a doki, mikor kell akciózni. Aztán úgy két hét múlva kellett jelentkeznem ismét, ha megjött, azért, nem nem jött volna meg, akkor meg azért.

Ja, vérvétel is volt, de azt hisezm, nem a clostihoz kapcsolódott (a closti előtti "tiszta" hónapban volt teljes hormon labor, ha jól emlékszem.) Viszont most a Kaáliban mind vérvétellel, mind UH-val követik a peteérést.


Azt mondta a doki, napi kettőnél több szemet a clostiból, illetve három clostis hónapnál többet azért nem javasol, nehogy túlstimuláljon.


Szóval eléggé meglep, hogy vannak orvosok, akik nem követik nyomon a páciensük hormonjainak alakulását. Ezek szerint szerencsés vagyok az orvosommal.

2007. szept. 28. 14:58

Meglepő, de a nők 30%-ának vannak peteérés-problémái, még ha csak időszakosan is, és birtokolnak néhány tünetet a szindrómára jellemzőek közül - gyakori, hogy az ultrahang policisztás petefészket mutat, de más elváltozásban nem szenvednek. Az ő esetükben azt mondhatjuk, hogy - gyakran csak átmenetileg - cisztás a petefészek az ovuláció esetleges zavara miatt, de nem szenvednek szindrómában.


bemásoltam,én erre gondoltam,hogy lehet ez van nálam. De jó is lenne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2007. szept. 28. 14:57

Köszönöm,csajszik.


Amikor abba hagytam a fogamzásgátlót utánna is volt rendszeres mensim. kb 2 hónapig.

3.ban bolondult meg,és nem jött meg.ezért is kerestem fel a dokimat.

A PCO ez nem egy "vele született" betegség".

Akkor nem értem,mert nekünk már van egy gyerekünk.

AKkor??


Komolyka.


Egy kicsit félek a clostitól ha majd arra kerül a sor,mert ugy hallottam az még több cisztát csinál.

Sztem sem vagyok cukorbeteg,terhesen is tökéletes volt a cukrom.

2007. szept. 28. 14:56

Sziasztok!

Én is szintén PCO-s vagyok. A félrekezelésekről én is tudnék mesélni, sőt, hogy hány profeszor mutatott nekem ajtót. Viszont áprilisban megműtöttek és májusban teherbe estem. Nagyon várom már picúrt. Mindenkinek azt tanácsolom, hogy ha kiderült, hogy PCO-s vagy, ne vesztegesd az időt és keres egy jó dokit, aki vagy gyógyszerrel, vagy egy kis műtéttel (ahol a petevezetéket átjárhatóvá teszi) segít rajtad. Mivel ez a probléma nemcsak meddővé tehet, hanem a túlsúly, a hajhullás és egyéb problémákat is okozhat.

46. Nikice (válaszként erre: 45. - Komolyka)
2007. szept. 28. 14:48
Nálunk a sorrend az volt: vérvétel (3. és 21. nap), közben uh 11. nap, és apát is meglesték. Aztán kaptam clostit. Képzeld, volt olyan is, aki kapásból ezt kapta, minden előzmény nélkül, és vissza sem rendelte ellenőrzésre, megjött, és megint closti. Azt sem tudta ártott-e vagy használt. Ez azért döbbenetes.
45. komolyka (válaszként erre: 42. - 2fe8d58062)
2007. szept. 28. 14:41

Szia Edinka25!


Ne keseredj el! Sok PCO-s nőnek született már gyereke, nem is egy, minden rendben lesz, meglátod!


Szerintem, ha elő is fordul, nagyon ritkán, hogy felszívódjanak a ciszták. De hormonális gyógyszerrel ki tudják váltani az orvosok a peteérést, támogatni tudják a terhességet!


Hogy milyen gyógyszert kapsz, az majd a dokid "stratégiájától" függ.


A clostibegyt a peteérést serkenő hormont (FSH-t) tartalmaz, a ciklus első felében adják. Rendszeres UH-vizsgálat szokta követni, hogy lássa az orvos, milyen ütemben növekszenek a tüszők. (Ha jól értem, tüszőnézőbe most is fogsz járni, bár ebben a ciklusban nem kaptál gyógyszert. Általában így szokták csinálni a dokik, egy ciklust végigkövetnek, hogy lássák, hogyan alakulnak a hormonok, mielőtt beavatkoznak gyógyszerrel.)


A metformint elsősorban (az én orvosom szerint kizárólag) cukorbetegek kaphatják, és nem a PCO miatt, hanem a cukorbetegség miatt. Mivel a PCO is összefügghet a cukoranyagcsere zavarával, némelyik doki ezért ad PCO-ra metformint (de nem mindegyik orvos ért egyet azzal, hogy PCO-ra, tehát cukorbetegség nélkül adjon metformint). A metformint hónapokig kell szedni (hallottam már 2-től kezdve egész 15 hónapot is, kinél mennyi ideig tart,hogy rendeződjön az anyagcsere), elsősorban nem a tüszőérést serkenti, hanem a cukorbetegséget (cukoranyagcsere-zavart) kezelik vele. Aztán ha rendbe tette a cukoranyagcsere-zavart a metformin (mivel addigra valószínűleg a PCO is rendeződik vagy legalább javul), spontán is létrejöhet a terhesség.


Szóval a két gyógyszer választása különböző felfogást takar. Mivel Te babát szeretnél, és talán nem vagy cukorbeteg, szerintem a clostit fogod kapni (csak zárójelben: szerintem azzal jobban is jársz).

44. Nikice (válaszként erre: 42. - 2fe8d58062)
2007. szept. 28. 14:36

Szia!

Persze, hogy volt mensi, mert gyógyszert szedtél. Egyébként a pco-t kezelik is bizonyos fogamzásgátlókkal, csak baba tervezés esetén ez ugye nem jöhet szóba. Én sem vagyok kövér, patti is amennyi "azelőtt" is volt, igaz összevissza volt, de meg is jött mindig (gyógyszerek nélkül). Az uh kép elég egyértelmű szokott lenni, de más vizsgálat is alá kell támassza a pco-t, pl hormon..Az is elképzelhető, hogy felszívódnak.


A metformint én úgy tudom, enm igazán írják fel nőgyógyászok, csak ha az illető inzulinrezisztens.

őszintén? Hogy a te dokid mivel kezd..passz. kb 10 csaj "vívódását" kísérem figyelemmel, még két egyforma kezeléssorozat nem volt.


Kitartás, és még nem tudod baj van-e, addig ne idegeskedj!

43. Nikice (válaszként erre: 41. - Komolyka)
2007. szept. 28. 14:30

Első hónapban is 2*1-et szedtem, meg most is. Az első hónapban az asszisztens rosszúl írta fel, 1*1-et akart volna adni.

Tényleg lutri, olyat is hallottam, hogy volt tüsző, meg petesejt(látszólag), de a petezsák üres volt. Egyszer csak nyerünk! :)

2007. szept. 28. 14:13

Sziasztok.


Én még "Uj vagyok" itt.

Hol is kezdjem,röviden megprobálom leirni.

Nekünk már van egy 2.5éves kislányunk aki mellé szeretnénk egy kistestvért.

Abba hagytam a gyógyszert szépen megjött 30 napra.

De aztán augusztusban "elfelejtett" megjönni. Már a 65cn voltam amikor besokaltam és elmentem az orvosomhoz.

Megnézett uh-on és azt mondta,hogy mindkét petefészkemben ciszták vannak.

PCO-gyanú.

KAptam norculotot attól megjött a mensim,ma vagyok a 6 cn-on. Hétfőn 9cn megyek hozzá tüszőnézző uh-ra.

Felajánlotta hogy nézzük 9cn-tól kétnaponta,hogy van e nálam tüszőérés.

Rendben bele is egyeztem.

Nekem más tünetem nincs,csak ez a polycisztás ovárium.

nem vagyok kövér,nincsenk pattanásaim,mensim is rendszeres volt,csak most egyszer nem jött meg.

Nem tudom hogy most tényleg PCO áll fennt???

Nagyon várom az UH,titkon abban reménykedek,hogy felszivódtak a cisztáim,mert olvastam róla,hogy van ilyen is,hogy csak egy átmeneti állapotról van szó amit a petérés zavara okoz.

Nagyom-nagyon szeretném ha nem lennék PCO-s.


Hallottam ezt metformint!!

A kellő vizsgálatok utánn ezt a gyógyszert szokták fel irni??

Vagy még előtte tesz egy probát ha nincs peteérésem akkor egy Clostibegyel indit?


nem tudom annira bonyolult:(

szomorú vagyok....

41. komolyka (válaszként erre: 40. - Nikice)
2007. szept. 28. 13:20

Így már értem, szóval a peteéréssel van gond a closti ellenére is.

Az első clostis hónap után nem emelte az adagot a dokid? Ha jól emlékszem, 5 napon át kellett szedni, első alkalommal napi 1-et kaptam, de mivel az nem volt elég, a második és a harmadik hónapban napi 2-t. Így volt peteérésem, de mégsem jött össze spontán a terhesség.


Én azt hiszem, UH-n nem rögtön látszik a megtermékenyült sejt, hanem csak néhány hét múlva (mire kicsit nagyobbra nő). A tüsző látszik, igen (fekete folt, a doki azt mondta, azért olyan, mert folyadék van benne), de ha jól sejtem, hiába is nő meg elég nagyra a tüsző, még nem garantált, hogy van benne (életképes) petesejt.

Nagy lutri sajnos!

40. Nikice (válaszként erre: 39. - Komolyka)
2007. szept. 28. 13:03

Hát elég ijesztő, mert én a closti után is alig tudtam kilépni a lakásból. Nekem is fájt mindenhol minden, de gyógyi után pár nappal elmúlt. Ezek meg egyértelmű pms jelek. (egyértelmű? ki lehet ezt jelenteni?)


Akkor mondom, amit én tudok: ha van tüsző, az látszik (nekem nem látott semmit, tehát tüsző sem volt), ha későn is mentem volna, akkor is látszott volna valami, ha pedig megtermékenyül, a valami sötétebb gömb, nem fehérként jelenik meg a monitoron. Bocsi, ma nem bánok jól a szavakkal..

39. komolyka (válaszként erre: 38. - Nikice)
2007. szept. 28. 12:53

Az UH félidőben a tüszőrepedést mutatja? Erről nem győződtél meg, azért vagy pesszimista?

Engem a ciklus második felében (az időzített házasélet után) egyik hónapban sem hívott vissza az orvosom UH-ra. Feltételeztem, azért, mert nem látszik úgysem, megvolt-e a tüszőrepedés. Vagy mégis látszik? Te hogy tudod?


A PMS nekem is ismerős, ilyenkor még hisztisebb vagyok, mint máskor. :-)

Különben nem akarlak elkeseríteni, de a meddőségi központban is hormonokkal stimulálnak, sokkal erősebbel, mint a closti, és én már a stimuláció kezdetétől fogva úgy érzem magam, mintha PMS-em lenne, teljesen feszült, hisztis vagyok, fáj a hasam, mellem, mindenem.

Jó kilátások...? :-)

38. Nikice (válaszként erre: 37. - Komolyka)
2007. szept. 28. 12:47
Első hónapban a kettő uh után egyértelmű volt sajnos. Most pedig annyira szerencsétlenül alakultak a dolgok, hogy nem tudtam elmenni uh-ra félidőtájt. Elvileg holnap jön meg. enyhe görcs, pattik, és rettenet érzékeny mellek, ami nálam PMS. Nagyon nehezen viselem az utsó napokat. Elkezdek reménykedni, pedig a jelek elég megbízhatóak. Még nincs holnap, tudom..ki kell várni..
37. komolyka (válaszként erre: 35. - Nikice)
2007. szept. 28. 12:44

Szia Nikice!


Miből gondolod, hogy a clostis hónapod befuccsolt? Megjött a vérzésed, vagy nem nőttek meg eléggé a tüszőid? (Bocsi, nem tudom, hol tartasz a ciklusban.)


Nekünk a clostis hónapok úgy voltak, hogy a ciklus első felében jártunk UH-ra, nézte a doki a peteérést, aztán amikor elég nagynak gondolta a dominánsat, kaptam tüszőrepesztő injekciót, aztán időzített házasélet volt. Szóval csak a következő vérzésnél derült ki a kudarc.

36. Nikice (válaszként erre: 33. - Bcicus)
2007. szept. 28. 12:39

Valóban, a pcos-nek tipikus korképe van, nem igazán szokták eltéveszteni!

Viszont nem mindegyik pcos-es "betegnek" van cisztája, akkor van esetleg tévesztési lehetőség, hogy nem ismerik fel olyan könnyen.

35. Nikice (válaszként erre: 32. - Komolyka)
2007. szept. 28. 12:37

Én is így tudom, mármint a Metforminnal kapcsolatos dolgokat. Csak diabéteszeseknek írják fel, elvileg..(trv.szerint)

Én bízom az endóban, bár hogyne bíznék, mi mást is tehetek. Minél többet olvaslak, annál inkább várom már, hogy ott tartsak, lévén, hogy úgy tűnik closti2 hónap is befuccsolt.

34. komolyka (válaszként erre: 33. - Bcicus)
2007. szept. 28. 12:23

"Nem tudom, hogy ő tisztában van e azzal, hogy valszeg pcos-em van, mert ő csak a petefészek cisztát látja..."


Bcicus :-)

PCOS=policisztás ovárium szindróma (ovárium=petefészek)

Szóval ha látja a cisztákat a petefészken, akkor tudja, hogy az PCOS. :-)


Milyen egyéb tüneted van? A PCOS egyéb tünete a hízás, a fokozott szőrösödés szokott lenni (nekem ezek megvoltak, ha látta is, nem foglalkozott vele a doki).


A hormongyógyszeres kérdést mire érted?

A hormonokkal meghozatják a vérzésedet, és vagy végignézi a ciklusodat beavatkozás nélkül (UH, vérvétel), vagy egyből stimulálni fogja a peteérésedet hormonokkal.

Szerintem mindkettő jó, mert babát szeretnél, ugye?

33. Bcicus
2007. szept. 28. 12:15

Sziasztok!


Lecso gratula a babákhoz.


Én tegnap beszéltem a dokival, hétfőn délután megyek hozzá A HCG természetesen negatív lett, most be akarja indítani a menstit, gondolom, valmi hormon gyógyszerrel. Nem tudom, hogy ő tisztában van e azzal, hogy valszeg pcos-em van, mert ő csak a petefészek cisztát látja, meg azt tudja, hogy nem jön meg, de a többi tünetemet nem tudja, mert még nem mondtam neki, mert eddig nem tartottam fontosnak. Szerintetek? És a hormon gyógyszer jó ilyenkor?

32. komolyka (válaszként erre: 29. - Lecso*)
2007. szept. 28. 10:48

Szia lecso!


Gratulálok a második babához! Az első baba idején is PCO-s voltál már? Mennyi idő alatt, és milyen segítséggel sikerült teherbe esned? (Mindkét eset érdekel.)


Szerintem nőgyógyász is meg tudja állapítani (legalabb a PCOS gyanúját), hiszen UH-val láthatja a petefészkek képét, illetve a cisztákat a petefészkeken. Nekem legalábbis a nőgyógyászom állapította meg, és hiába mentem utána belgyógyászhoz, aki endokrinológus is egyben, érdemben nem lettem jobban kivizsgálva, mint korábban a nőgyógyász által.


Úgy tudom, a PCOS nem feltétlenül jár együtt az inzulin rezisztenciával.


A metforminról nem egységes az orvosok véleménye. Mivel én is sok csoda-történetet hallottam a metforminról, rákérdeztem a dokimnál. Azt mondta, a szakmának csak egy része van meggyőződve arról, hogy valóban jó a metformint adni PCOS-ra. Mert eredetileg a cukorbetegséget kezelik vele, és nem bizonyított, hogy tényleg hatásos (nem káros) adni akkor is, ha egyébként nem cukorbeteg a nő. Nincs még elég eset, amiből le lehetne vonni azt a következtetést, hogy valóban a metformin, és csak a metformin segítette elő a terhességet.

31. lecso*
2007. szept. 28. 10:17

A metforminos babmozit különösen ajánlom,csak zsepit készítsetek oda!!!!

(Ja és elég sokat kell várni amíg elindítja a lejátszást)

30. lecso*
2007. szept. 28. 10:07

Ajánlom a következő oldalakat szívből:

[link]

[link] pcos_survey.html

[link] pcos_forumok.html

[link] kozonsegtalalkozo2007.html

29. lecso*
2007. szept. 28. 10:05

Sziasztok!


Én is pcos vagyok,most várjuk a második babánkat!A pcos kivizsgálása nem nőgyógyász dolga,ez endokrinológiai betegség!!!!Nőgyógyász csak akkor kerül a képbe ha stimulálni kell az egyént vagymár ott a baba!

Az endokrinológus(amire a nőgyógyász is adhat beutalót,de tovább úgy sem foglalkozik vele)egy teljes hormonlabort ,petefészkekről képet,vércukor és inzulin 0' illetve 120' terhelést fog kérni.Ezekből +az általatok elmondott tünetekből állapítja meg a pcos fennállását!Ha az IR=inzulin rezisztencia fenn áll(meg egyes esetekben az nélkül is) merkcformin vagy metformin gyógyszert ír fel az inzulin érzékenység fokozására.Mellette persze kell a diéta+a testmozgás.

A pcos nem tudják pontosan mi okozza!De negy köze van az inzulinhoz!Ezért is írnak fel inzulin érzékenységet fokozó gyógyszert,ameily kinek milyen hat.Volt aki egy hónap merckformin szedés után terhes lett,de volt aki csak 15 hónap után.DE SPONTÁN BABÁSODOTT!!!!ÉS EGÉSZSÉGES BABÁT SZÜLT!!!

Kérlek titeket,ne keseredjetek el!!!

28. Bcicus (válaszként erre: 26. - Komolyka)
2007. szept. 27. 10:55

Köszi aranyosak vagytok mind a ketten.

A doki a leltre csak azt írta, hogy pco-s szerkezetű, de mivel utána néztem és több tünetem is van ami a pcos jele ezért szinte biztos vagyok benne, hogy ez a bajom.

Nekem már sok éve tart "oda lent" a kálváriám, igazából soha életemben nem volt szabályos menzesem, csak amikor gyógyszert szedtem.

Ma délután hívom a dokit, de szerintem még nem lesz meg a vérvétel eredménye neki, de azért megpróbálom kifogattani, csak hát az nem túl egyszerű.

Biztos vagyok benne, hogy jó orvos ért ahoz amit csinál és megbízom benne, csak a modora érdekes picit. Én már nagyon régóta szeretnék babát, de eddig a körülmények nem voltak adottak hozzá. Idén tavasz óta nem védekezünk, és hát most nagyon összeomlottam. Elmondtam a páromnak is, mondjuk ő nem úgy foja fel a dolgot ahogy én, hanem hisz csodában, hogy rendbe raknak és sikerülni fog, de én meg elég pesszimista alkat vagyok.

27. Nikice (válaszként erre: 25. - Bcicus)
2007. szept. 27. 10:29

Szia Bcicus!

Én is csak bíztatni próbállak, bár engem is mindig bíztatni kell...Nagyon sok pcosnak van babája, nekünk is lesz, meglátod!

Légy picit határozottabb, és igenis tedd fel a kérdéseidet!Kitartás, adj magadnak időt, míg elfogadod, hogy sajnos ez van. ha letisztul tudni fogod, mit kell tenned! És persze várjuk a fejleményeket!

26. komolyka (válaszként erre: 25. - Bcicus)
2007. szept. 27. 07:32

Szia Bcicus!

Ne legyél elkeseredve! Ha olvasgatod a fórumokat, meglátod, több sorstársad is van itt a Hoxán (mint például én is).

Ha a doki csak megvizsgál, meg receptet ír, de nem beszéli meg veled a dolgokat - akkor tényleg biztos vagy benne, hogy jó orvos?

Nem mondta, mi a következő lépés? Mivel a HCG-t akarja megnézni, gondolom, tovább akar lépni. A HCG ugye csak akkor termelődik, ha léprejött a fogamzás - szóval arra gondolok, azért nézeti meg a HCG-det, hogy meggyőződjön róla, hogy nem vagy terhes, mielőtt gyógyszerekkel meghozatná a vérzésedet vagy ilyesmi.

Gyógyszerekkel általában ki tudják váltani a peteérést, segíteni tudják a teherbeesést - szóval azért, mert PCO-s vagy, még nincs kizárva, hogy legyen saját kisbabád.

Remélem, megnyugtattalak valamennyire! Majd meséld el, mi volt a vérvétel eredménye!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook