Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » PCO szindróma fórum

PCO szindróma (beszélgetős fórum)


1 2 3
2013. júl. 30. 13:46

Kiírom ide, ha bárki valaha még ide vetődik -- mert ez tényleg a szindrómás topik:

Ezek mindenképp kellenének ha PCO szindróma a gyanú:


-- Hüvelyi UH


-- cukor és INZULIN terhelés (lehetőleg minél több pontos)


-- teljes pajzsmirigy (TSH, T3 és T4 mellett legyen Ant-TPO és Anti-TBG is a Hashimoto kiszűrésére)


-- 3. és 21. napi ciklushoz kötött hormonpanel vv. (ha kell, provokált ciklussal) ill. néhány egyéb dolog:


3. ciklusnapon: LH, FSH, prolaktin, ösztradiol, tesztoszteron, DHEAs, (esetleg progeszteron is)


Ciklustól függetlenül: ACTH (fontos!) kortizol, D-vitamin (és B12 ha lehet).


21. napon: LH, FSH, ösztradiol és progeszteron


Ellenőriztessétek a vérzsírjaitokat is, mert inzulin-cukor problémánál sokszor el vannak mászva, ill. időnként a HbA1c cukrokat is (ezeket HO bármikor kiírhatja).



Plusz ha magas a kortizol szint, ill. hyperkortizolizmusnak bármi jele van:

-- overnight dexamethazon teszt a Cushing kizárására (a PCOS-eseknek kevesebb mint 1%-át érinti csak elvileg, így csak akkor csinálják ha gyanú van)

82. devonshire (válaszként erre: 80. - Grizus)
2013. máj. 9. 09:32

Évek óta elmaradt menstruáció? És még nem voltál dokinál?


Ezt azonnal ki kell vizsgálni. Pontosan PCOS tünetei, inzulinrezisztenciával akár. De lehet esetleg más hormonprobléma, keress fel egy endokrinológust. Ezek a betegségek jól karbantarthatóak, de hosszú távú kezeletlenség esetén nagy károkat okoznak a szervezetben.

81. Viki77_2 (válaszként erre: 80. - Grizus)
2013. máj. 8. 20:00

Szia,

pont ezek amiket felsoroltál. Van olyan is viszont aki nem hízik, pont hogy tök vékony.

Alvást nem tudom, bár én is nagyon fáradtka vagyok :) Hány éves vagy?

80. grizus
2013. máj. 3. 05:21
Sziasztok, mik ennek a betegségnek a tünetei? Nálam ez van: évek óta elmaradt menzesz, pattanások, hirtelen hízás (15 kiló) ok nélkül, erősebb szőrösödés, és jóval több alvás. Ez lehet PCO?
79. Viki77_2 (válaszként erre: 78. - Devonshire)
2013. ápr. 5. 11:35
Hát igen, akkor te is mindent megteszel amit lehet, és ez a lényeg :)
78. devonshire (válaszként erre: 77. - Viki77_2)
2013. ápr. 5. 09:45
Végülis tök mindegy, hiszen kezelik, szedek Merckformint+ditéa+mozgás, szedek jodidot, mert nem árt ha serkentjük kicsit a dolgokat, meg a bromo.Nekem a doki azt írta a leletemre, hogy PCO sy bebizonyosodott. Ha mégsem vagyok, akkor meg csak örülök majd :)
77. Viki77_2 (válaszként erre: 76. - Devonshire)
2013. ápr. 4. 21:34

No, akkor lehet hogy még normál SHBG mellett is lehet szőrösödés :) Az a baj hogy biológiailag aktívak a férfihormonok, aktívabbak mint másokban, a sok kölcsönhatás miatt.

De, rólad szegényem csak eldönti már valamelyik doki hogy akkor PCOS vagy nem PCOS :)

Azért örülök hogy a bromo használ.

76. devonshire (válaszként erre: 75. - Viki77_2)
2013. ápr. 4. 18:55
Nálam az 65, referenciatartomány 18-114 között.
75. Viki77_2 (válaszként erre: 74. - Viki77_2)
2013. ápr. 4. 14:31

bocsi, szal, az SHBG-m épp hogy alacsony. Sajnos :) (ez a szexhormon kötő hormon)

Váhh, ami azt illeti, most 5 hónap után alacsonyabb mint azelőtt :((((

74. Viki77_2 (válaszként erre: 72. - Devonshire)
2013. ápr. 4. 14:30

Hááát, nekem enyhén pihés belső combom és térdhajlatom alapján mondta a belgyógy dokinő még 22 évesen hogy hirsutizmus. Szal kevés elég volt hozzá.

A laboron nekem is jó mindegyik férfihormon. Ez nem ritka a PCO-val. Tudod, írtam hogy "laboratóriumi és/vagy klinikai jelei".

Nekem "csak" az SHBG magas, gondolom ez, meg a bonyolult oda-vissza hatások miatt egyszerűen aktívabbak a férfihormonok, és ez csinálja a szőrösödést, sajnos nálam mostanra már arcon is :)

73. devonshire (válaszként erre: 71. - Viki77_2)
2013. ápr. 4. 14:11
Jaa, azt elfelejtettem, hogy a hátam nagyon csúnya gyulladt pattanásos volt, amióta a bromót szedem elmúlt.
72. devonshire (válaszként erre: 71. - Viki77_2)
2013. ápr. 4. 14:10

Még csak másfél hónapja szedem a bromot, semmit nem érzek :)


Tüneteim: a szőrösödés pl megvan, de igazából egyáltalán nem durva. 2 szál az államon. a hasam köldököm alatt kicsit jobban, ennyi.


a hízás: a hasamra kicsit többet, de azért nagyjából egyenletesen híztam. A tesztoszteron szintem inkább a 0-hoz volt közeli.. szóval akkor? Valami okosság?

71. Viki77_2 (válaszként erre: 70. - Devonshire)
2013. ápr. 4. 11:44
Nah, akkor neked ha se férfihormon túltengés klinikai/szemmel látható tünetei nincsenek, és a mensid is rendben van, valszeg "csak" ez van, és ez nyomja fel az inzudat, az meg okoz cisztákat, és "csak" PCO de nem szindróma. Írd le majd valamikor lécci hogy a bromó mennyire használ és hogyan hat.
2013. ápr. 4. 09:53

Nekem megállapította az adenómát az MR vizsgálat.

Bromo-t szedek. csak pár hónap múlva lesz kontroll vérvételem.

69. Viki77_2 (válaszként erre: 67. - Tittike76)
2013. ápr. 3. 20:09
Hát majdnem teljesen és tök világosan összefoglalja ezt az biztos.
68. Viki77_2 (válaszként erre: 66. - Devonshire)
2013. ápr. 3. 20:08

Simán lehet, hogy ez okozza az IR-t és a cisztákat is. Asszem, neked írtam hogy valakinek volt prolaktinómája. De "csak" a prolaktin szinted magas, vagy már kimutatták az adenómát is?

Megírom priviben ki volt.

67. Tittike76 (válaszként erre: 65. - Viki77_2)
2013. ápr. 3. 20:08
Én nagyon jónak találom a Petrányi professzór úr írását. A legjobb amit eddig találtam a neten. Persze nagyon elismert orvos volt, igazi szaktekintély.
66. devonshire (válaszként erre: 65. - Viki77_2)
2013. ápr. 3. 20:07

nekem ez megvan: - prolaktinóma (agyalapi mirigy megnagyobbodás/adenóma, kórosan magas prolaktin szintet eredményez)


szóval lehet ez okozta az IR-t, az meg a PCO-t

65. Viki77_2 (válaszként erre: 64. - Devonshire)
2013. ápr. 3. 20:03

Nah, Petrányi dr. honlapja után :)

Amit írtál, hát, szal, az IR policisztásságot okoz, de az nem policisztás ovárium SZINDRÓMA.

A PCO szindrómát általában akkor mondják ki ha a rotterdami kritériumokból 3ból 2 megvan.

Node, én nem vagyok orvos, csak egy kis konok reménytelen PCOS-es :)

Szóval, ő úgy írja, hogy vannak betegségek, amik PCO szindrómához hasonló tüneteket hoznak létre, és IR-rel járnak, de ha gyógyszerelik őket, az IR is elmúlik (-- erre tudok egy saját példát, volt gimis osztálytársam kapott IR-re metformint, és a pajzsmirigy alulműködésére gyógyszert, tök rosszul volt, elhagyta a metformint, a pm gyógyi szedése után lefogyott és az IR is elmúlt)

Szóval, nem gyakorisági sorrendben, csak amiket eddig találtam:


-- pajzsmirigy alulműködés (magas TSH, alacsony T3 és T4 esetleg, hízás, stb.)

-- pajzsmirigy túlműködés (ezt is írták valahol, magas T3 és T4)

-- prolaktinóma (agyalapi mirigy megnagyobbodás/adenóma, kórosan magas prolaktin szintet eredményez)

-- 21-hidroxiláz hiány (=Addison kór, tudtommal kiugróan magas ACTH a jele, meg még pár tünet)

-- ritkább mellékvese enzimzavarok (na itt van elvileg több is, ez még pontosításra vár)

-- Cushing kór/szindróma

-- androgén (férfi nemi) hormonokat termelő petefészek- vagy mellékvese daganatok

-- paraneopláziás szindrómák (daganatból leszakadt sejtek okozzák a bajt, állítólag marha ritka)

-- Hashimoto kór (=pajzsmirigy autoimmun pusztulásos betegsége, pm alulműködést eredményez idővel, magas Anti-TPO és Anti-TBG a jele)


Nem gyakoriak állítólag, szívesen leírtam, nekem egyik sincs eddig, sok más emberkének se.

Csak tényleg, számomra tök furcsa hogy ezek IR-t okoznak, de PCOS-re meg azt mondják azt az IR okozza.

Sztem ne fedezd fel magadon egyiket se :) A legtöbb a hormonális vérvizsgálatból már kiderült volna.

64. devonshire (válaszként erre: 63. - Viki77_2)
2013. ápr. 3. 19:48

Azért megköszönném ha felsorolnád azt a 16-ot, szeretném kizárogatni őket, az eddigi leleteim és információim alapján :)


Azt nem tudom, hogy az IR-t mi okozza (bár nekem azt mondták helytelen táplálkozás, életmód, saját genetika, vagy öröklődés) .

Az IR PCO-t okoz előbb vagy utóbb.

És van PCO, amit más okoz (ismeretlen)

2013. ápr. 3. 18:39

Nah, mindenki elment...

Direkt ide írok, mert sokan IR-esek de nem PCO szindrómásak...

Remélem nem baj Sekina hogy offolva nem pécsiként írkálok ide :)

Per pill. elég idegesítő, hogy 16 hormonális alapú betegséget tudok felsorolni tünetekkel együtt ami inzulinrezisztenciát okoz, és ha gyógyszerelik az alap betegséget, akkor elmúlik az IR is... Viszont, még mindig azt mondják hogy a PCO szindrómát meg az IR okozza...

Nem naon tűnik logikusnak :)

De marad a jelenleg elérhető legkorszerűbb kúra, metformin+diéta+mozgás.

2013. márc. 22. 10:21

Már 6 napig premensisen fájtak a cicijeim, nem is akárhogy, de ma mintha elvágták volna de mensi sehol :(((

Sztetek azért ez jó jel? Már kb. egy éve nem éreztem ilyet... Lehet hogy az absz. 0 ciklusból lett valami közel valami?

61. devonshire (válaszként erre: 22. - Viki77_2)
2013. márc. 21. 12:56

Szia!


Én úgy tudom, hogy a sorrend a következő:

ALAP OK (ez lehet sok minden, ami hormonális eltéréseket okozhat, évekig tartó rossz életmód, betegség, fogamzásgátló,simán a gének, örökletesség...) ---> Az alapok bántja a hipofízist, mely a belső elválasztású mirigyek hormontermeléséért felelm illetve az alapok eleve a hormontermelő mirigyet bántja -----> ezáltal valamely hormonunk rendetlenkedni kezd, jelen esetben az inzulin ------> az inzulin ugrándozása bizonyítottan összefüggésbe hozható a policisztás ováriummal-----> ez már tünetegyüttes-----> további hormonproblémákat okozhat (pajzsmirigy, prolaktin, acth..akármi)

SZABÁLY: Minden inzulinrezisztencia okozhat és ált. okoz is policisztás ováriumot, viszont nem minden policisztás ováriumot okoz IR.

2013. márc. 19. 23:37

Mivel elérhető a neten, és közérdekű, gondolom nem szedik le a fejem érte:

[link]


Azért van benne pár igen érdekes dolog.

59. Viki77_2 (válaszként erre: 58. - Tittike76)
2013. márc. 19. 21:37

Szia Tittike :)

Igen, hát, nekem se emelkedett az LH... Nekem is káosz van a fejemben :)

Annyit tudtam meg, hogy nincs két egyforma PCOS-es, tényleg mindenkinek másak a tünetek.

Én nem hipózok (max. csak ha nem eszem időben de naon ritka), viszont nagyon magas az inzum nekem is, viszont a TSH-m jó :)

Nekem az SHBG-m alacsony (most még alacsonyabb pont a héten vérvétel. Ja meg a kortizolom magas.

Az a baj, olvastam már azóta azt is, hogy az LH emelkedése, meg aránya, nem is fontos :D Váhhh...

Egyszerűen nem tudom hogy mi a bajom... IR jah, de... Van aki nem is IR-es látod... Amúgy fogalmam sincs, milyen lenne a helyes hormonarány, neked van esetleg valami tipp erről? :D

Nem tudom merrefelé keresgéljek még, külföldi találatok is mind azt mondják: az ok ismeretlen... A franc :) Tudom, sok említi hogy az IR-t tartja fő oknak. Hát, nem tudom, még mindig "gyanús" az egész :)

És, sehol egy válasz. Tisztára nincs már kedvem nőgyógyhoz se elmenni, félóránként 10 rugóért csak azt mondanák amit már úgyis tudok, hát jó lenne valami újat hallani a hormonokról :)

Szal, nekem "csak" túlsúly, és szőrösödés, más bajom nincs, nameg, hogy szinte soha nem mensturálok :) (1 éve nem volt)

58. Tittike76 (válaszként erre: 22. - Viki77_2)
2013. márc. 19. 20:42

Szia Viki :)

Az LH túltermelődésével kapcsolatban annyit tudok Neked segíteni, hogy nekem már 2 endos mondta ki a pcos-t. És nekem nem emelkedett az LH-m, sőt a petefészkem sem cisztás.

Viszont rendszertelen a mensim (de legalább van), szőrösödés, pattanások, rossz hormon arányok, túlsúly stb. A TSH-m magas, a prolaktinom jó, a kortizolom jó. Nagyon magas az inzulinom, így a 120 perces cukrom lemegy az éhgyomri alá. Emiatt régebben sokat hipoztam, amit édességgel szüntettem meg.

Úgyhogy ez tényleg egy változatos tüneteket produkáló betegség. Én is nagyon sokat olvastam róla. És nekem is káosz van a fejemben.

Csak ennyit szerettem volna.

57. devonshire (válaszként erre: 56. - Viki77_2)
2013. márc. 13. 13:18

Hú, ezt tényleg nem tudtam, hogy ilyen régi betegség, de mondjuk nem nagyon volt jellemző nagyanyáinkra :)) Köszi azért az infót.


hízással kapcsolatban, én 23 évesen kezdtem meghízni. Se a fogamzásgátló előtt, sem alatt nem híztam. Ebből gondolom, hogy valamikor közben, illetve a szedés vége felé alakulhatott ki.

Remélem a merkformin mindenkinek segít :)


A pajzsmirigyem határértéken belül volt, de az endo dokim szavaival élve: nem vittem túlzásba, ezért napi 1 jodid tabit szedek, hogy serkentse, egyébként nincs egyéb pajzsmirigyproblémám , kopogjam le :)

56. Viki77_2 (válaszként erre: 54. - Devonshire)
2013. márc. 13. 11:42

Dehogynem, 1721-ben már leírták :) (Boncoláskor nagy tojásnyi fényes fehér petefészkek) Az eredeti neve is Stein-Leventhal szindróma, 1935-ből az első pontos leírói után elnevezve.

Bocsi, csak sok a tévhit, én több mint egy éve állandóan olvasok, neten, mindenfelé, láttam már egymással ellentétes véleményeket és kijelentéseket is.

Annyi biztos hogy a PCO szindrómának van egy veleszületett faktora. Ez rengetek tünetből nyilvánvaló.

A másik, hogy egy bizonyos elég nagy százaléknál (kb. 70%) van egyben szénhidrát-anyagcsere zavar is, vagyis, az IR.

Ezt valóban metforminnal kezelik, aminek én is pl. baromira örülök hogy végre felírták nekem, a régi -- maszek, fizetett !!! -- nőgyógyom valóban még 2010-ben sem, meg sem említette. Azt sem, hogy a már '99-ben diagnosztizált PCO szindrómám egyáltalán járhat IR-rel.

Ez tényleg egy új infó, eredmény, ezen a téren a magyar orvosi gyakorlatban.

Olvastam olyat is több helyen -- Sekina is erre példa --, hogy van PCO szindrómás aki meg nem IR-es. Egy SOTE prof tanulmányában meg azt írta, hogy az olyanok is profitálnak a metformin szedéséből -- ld. ő pl. egy jó példa :)

Nálad igen, lehet hogy ha egészen kb. 15 éves korodtól szedtél bogyót, akkor igen, pont elfedte a tüneteket.

Pajzsmirigyed rendben van egyébként? Mert van olyan is, akinek pm alulműködés hozta ki az IR-t, és nem szedett metet, csak pm bogyót, és az IR is eltűnt. De neki persze nem volt PCO szindrómája már alapból.

Szóval, amúgy is ez a betegség rendkívül változatosan jelenik meg, van akinek az LH-FSH aránya rossz, van akinek nem, és a tesztója se magas, de mégis férfihormon túltengés látható jelei vannak (szőrök), szal, nagyon változatos, kb. 30 %-nak autoimmun vagy alulműködés pm baja van.

Szal, nem nyesegetni akarlak, jó lehetett azért amíg minden szép volt, tinikoromban azért még én is egészen jól néztem ki :)) (Ehehe) De én sose szedtem fogigátlót, pedig a vérzéseim a legelső óta nem voltak rendben. Sajnos nem vitt anyám orvoshoz ezzel akkor, de sztem én is csak Diane-t kaptam volna, ott a '90-es évek elején :)

A lényeg a lényeg, fő hogy jó útra raktak, diéta-met-mozgás eddig mindenkinek csak használt :)

Ha veled született a PCO szindróma, akkor nincs nagyon mit tenni, nekem 14 éves korom előtt jött meg az első, és akkor kapcsolt be. Kislánynak is magas voltam én is (175 cm), de mindig vékony.

8.-ban meg kezdődött az ok nélküli hízás, a vérzészavarok stb :)

De, biztos hogy minden rendben lesz nálad, csak a progeszteronra is ügyel gondolom majd az orvosok, ahogy így leírtad, úgy tűnt már jó kezekben vagy :)

Végső soron ez a lényeg.

55. devonshire (válaszként erre: 53. - Sekina)
2013. márc. 13. 10:15

Ja azt elfelejtettem, hogy köszi a tanácsot, megnézem azt az aviva tornát.

És egyébként, ti szeretnétek babát? Mióta próbálkoztok? Ha jól vettem ki, akkor már van egy gyermeked. Gratulálok hozzá!

54. devonshire (válaszként erre: 53. - Sekina)
2013. márc. 13. 10:13

Én nem szóltam a Merckformin ellen, én is szedem.

Szerintem nem mindenkinek a szervezete egyformán érzékeny ezekre a dolgokra, azért nem lesz mindenki beteg.Viszont valóban kell hozzá genetikai hajlam. Én sokáig nem hittem el, hogy árthatok magamnak az életmódommal, mert 178 cm és 63 kg voltam, csodálatos testtel és bőrrel. Jól éreztem magamat, soha semmi gondom nem volt. Szerintem nálam a fogamzásgátló szedése alatt alakult ki ez a dolog, csak elnyomhatta a tüneteket a tabi. De rengetegen nem is tudnak róla, és van akinek véletlenül mégis születik gyermeke, anélkül, hogy tudná PCO-ja van. Régen nem volt ilyen betegség, szóval nem lehet csak genetika.

A diéta azért is fontos, hogy később l lehessen hagyni a gyógyszert és anélkül is egyenletesen tudjuk az inzulint tartani.

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook