Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Pajzsmirigy túlműködésnél növelni vagy csökkenteni kell a jód tartalmat? fórum

Pajzsmirigy túlműködésnél növelni vagy csökkenteni kell a jód tartalmat? (tudásbázis kérdés)


13. inf3rno (válaszként erre: 11. - 31bc25d879)
2015. máj. 13. 20:59
Ja, emelkedett pajzsmirigy hormon szintnél, a többlet jód csak még több alapanyag. Ott egyértelműen nem jó.
12. inf3rno (válaszként erre: 10. - Channa*)
2015. máj. 13. 20:58
Azt írják, hogy a jód stimulálja a TPO termelést, ami meg provokálja az autoimmun folyamatot, ebben az alacsony pajzsmirigy hormonos változatban, Hashimoto féle pajzsmirigy gyulladásnak, vagy ilyesminek hívják, a lényeg, hogy TPO, tireoglobulin, ill. a hormonok ellen vannak autoantitestek, úgyhogy ha megnő a termelés, akkor gyorsabban elpusztítja a szervezet a pajzsmirigyet. Azt írják, hogy ebben az esetben a szelén szedése mellett lehet csak jódod, mert a szelén megakadályozza az autoimmun folyamatot. Ez tulajdonképpen lehetséges is, mert az immunrendszer működése eléggé függ a szeléntől és a cinktől. Azt hiszem a szelén mellett érdemes mindig cinket is szedni, mert gátolja a felszívódását. Nem mélyedtem el nagyon a témában. Akinek ilyen van, konzultáljon az orvosával.
2015. máj. 13. 19:46
Nekem volt autoimmun eredetű hyperthyreozisom. Azt mondta doktornőm, hogy óvakodjak a jódtól, nem kell nekem az.
10. Channa* (válaszként erre: 9. - Inf3rno)
2015. máj. 13. 19:15

Autoimmun pm. betegeknél felgyorsul a folyamat.

Több göb lesz, hamarabb növekszik a pm, gyorsabban elsorvad. Ezek pedig különböző problémákat okoznak.

9. inf3rno (válaszként erre: 8. - Channa*)
2015. máj. 12. 17:41
Itt inkább a miért a kérdés. A túlműködésnél logikus, hogy akkor még több hormont termel le a jódból a szervezet. Az alulműködésnél nekem nem logikus a jód megvonás, de biztos van valami oka.
8. Channa* (válaszként erre: 7. - Inf3rno)
2015. máj. 10. 07:06

Ezt nem lehet így kijelenteni. A gólyva=göbök, amik kialakulhattak autoimmin pm. betegség miatt is.

A lényeg az, hogy autoimmun e a pm. beteg. Ha autoimmun, akkor tilos jódot fogyasztani, ha nem autoimmun, akkor mehet a jód. Magyarország jellemzően jódszegény, ezért van annyi pm. beteg, bár szerintem inkább Csernobil miatt.....

7. inf3rno (válaszként erre: 6. - Hmv.)
2015. máj. 10. 01:58
A golyvára tényleg jó a jód, mert az jód hiánytól alakul ki. A többinél a szabályozással van a gond, a jód bevitel/csökkentés nem segít rajta, külön arra való gyógyszerek kellenek. Azt tudom javasolni, hogy kövesd az orvosod tanácsait, amíg a vizsgálatok le nem zárulnak. Ha nem ad erre vonatkozóan tanácsot, akkor meg csináld úgy, mint eddig.
6. Hmv.
2013. jan. 19. 20:24

Nekem alulműködik, eddig a háziorvosom tanácsára jódozott sót használtam.

Tegnap voltam először endokrinológusnál /4 hónapos előjegyzés után!!!/, s ő szigorúan eltiltott a jódozott sótól.

Azt mondta, hogy az olyan pm.megbetegedéseknél hasznos, mint pl. a golyva.

De az alulműködés esetében tilos, mert a használata visszaüt!

Saját kezűleg írta rá a leletemre, felkiáltó jellel a végén, hogy "jódozott konyhasót ne fogyasszon!


Egyébként nekem is azt mondta, hogy val.szeg autoimmun lesz, de még több vizsgálat hátra van.


Kedves fatima 30, hallgass a szakorvosodra.

2013. jan. 19. 14:43
csökkenteni
4. Gumicsirke (válaszként erre: 3. - F3ef89d0aa)
2013. jan. 19. 12:22
Hát, én csak ezt találtam:) de nekem alulműködésem van és ahhoz kéne sok jód (kivéve nekem, mert autoimmun), szóval ebből is gondolom, hogy túlműködésnél fordítva.
3. f3ef89d0aa (válaszként erre: 2. - Gumicsirke)
2013. jan. 19. 12:10
sok mindent elolvastam mar a googlen de ezt nem pontosan ertettem.kosz.megtudom mi tartalmaz jodot.
2013. jan. 19. 12:06
Csökkenteni. De, ha beírod gugliba, az első oldal kidobja.
2013. jan. 19. 11:59
szeretnem megtudni hogy ennel a betegsegnel novelni vagy csokkenteni kell a jod tartalmat.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook