Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Pajzsmirigy betegek, tudtok segíteni? fórum

Pajzsmirigy betegek, tudtok segíteni? (beszélgetős fórum)


23. Channa* (válaszként erre: 21. - 083bf9bf2f)
2020. nov. 9. 14:22

Tudják ők is, csak ők máshogy állnak ehhez.

Gondolom ritkán találkoznak olyan emberrel, akinek sok a tankönyvekben leírtak szerint adagolt gyógyszer, és eszükbe sem jut, hogy van aki mást érez.


Mondhatnám magamat példának, amikor még kezelték a túlműködésemet, túl gyógyszereztek és a hajam fele kihullott, pedig csak minimálissal lett magasabb a TSH-m a felső referenciánál. Erre az értékre a dokik csak legyintenek, hogy ezzel még nem kell foglalkozni, de szerintem meg kellene, mert nekem már ez is gondot okozott.


Volt olyan is, hogy a számomra is egyértelmű túlműködős leletre azt mondta a doki, hogy aluklműködök. Többet nem mentem hozzá...


Na, sokan felületesek, az a lényeg...

Meg sem hallgatják, ha mondasz nekik valamit, ha mást hall, mint amit olvasott, akkor az nem is létezik...

22. 083bf9bf2f (válaszként erre: 21. - 083bf9bf2f)
2020. nov. 9. 13:08
*hogy tudod jobban
21. 083bf9bf2f (válaszként erre: 20. - Channa*)
2020. nov. 9. 13:07
Csak nem érttm, hogy tudod te ezeket a szervezetemre vonatkozóan az orvosomnál?
20. Channa* (válaszként erre: 19. - 083bf9bf2f)
2020. nov. 8. 13:25
Ez esetben kisebb adagokban kell emelgetni a gyógyszer adagot. Nekem 25-ként kellett, neked elég lenne a fele is, és lehet, hogy ritkábban. Így tovább fog tartani, nehezebben fog, azaz később fog beállni a megfelelő hormonszint, de megéri. Itt a Hoxán is van olyan, aki nehezen szokta meg a hormont, de amikor rájöttek, hogy mi a probléma, akkor utána jobban lett.
19. 083bf9bf2f (válaszként erre: 18. - Channa*)
2020. nov. 8. 13:03
Inkább az utóbbi.
18. Channa* (válaszként erre: 17. - Bözsi néni)
2020. nov. 7. 19:48
Valóban, csak szerintem túl van gyógyszerezve...vagy nehezen szokja meg.
17. Bözsi néni (válaszként erre: 1. - 083bf9bf2f)
2020. nov. 7. 19:03
Érdekes, mert éppen pm túlműködésnél jellemző a szapora szívműködés. Alul működésnél pedig éppenhogy nem.
16. Channa* (válaszként erre: 15. - 083bf9bf2f)
2020. nov. 7. 17:58

Amikor nem esik jól, akkor ne csináld, bár én ezt sem, mert én versenysportoló voltam;)


Nem azon 3-4 napon múlik az egész.


Én drukkolok!


Az IR-től híztam elég sokat úgy 13 kg-ot 2 hónap alatt és 1 hónap alatt leadtam, pusztán azzal, hogy 100 gr köretet ettem és nem 300 gr-ot, illetve 2 szelet kenyér helyett egyet, és leszoktam arról, hogy főzelékhez nem eszek kenyeret, és édességet is csak heti 1 alkalommal ettem;)


Mindent bele!!!

15. 083bf9bf2f (válaszként erre: 14. - Channa*)
2020. nov. 7. 16:54

Életemben nem ettem néhy spirtszeletet egybe....se ennyi kólát.. :D

Nálam a főétkezéssel van gond...azt érzem, egy tányér, egy szelet hús kevés...🙄


Megpróbálom számolni és mértékkel enni és továbbra is sportolok. Meglátjuk.

Bár az a gond, hogy pl. mensi napokon a sport se esik jól...csak a kuckózás.

14. Channa* (válaszként erre: 12. - 083bf9bf2f)
2020. nov. 7. 16:47

Már alulműködő vagyok, mert nincs pm-em. Letroxot szedek, az ugyan az, mint a te gyógyszered, csak én áttértem az esti szedésre, mert így egyszerűbb nekem.


A műtét után 50-el kezdtem és 200-ig emelgettük heti 50-el.

Néhány éve kezdtem el csökkentgetni a magas pulzus miatt. Most 125-öt szedek kb. 1 hónapja. Majd kellene mennem vérvételre, hogy milyen lett így a vérképem.


Ha nem tudod megcsinálni a ritkábban evést, akkor viszont mérd a kajákat. Mennyiségre is legyen kevesebb valamennyivel és figyeld a CH-t is. Próbáld 160 gr alatt tartani a szénhidrát mennyiséget, és persze meg kell próbálni legyőzni a falásrohamot! Ez agyban dől el. Amíg azt gondolod, hogy neked ez nem, addig nem is fog menni:(


Egy pm. beteg csak úgy tud fogyni, ha alig eszik, ami azt jelenti, hogy max. 1200 kalória naponta.

Tudom, mindenki azt mondja, hogy az kevés, én attól éhen halok, ez egészségtelen, nem lesz energiám, stb. De ez nem igaz.

Tenni kell azért, hogy fogyjunk. Ez van. Ezt kell elfogadni.


Én is azt szoktam mondani, hogy de mitől híztam? Alig eszek. Persze, ilyenkor nem számolom a 4 sportszeletet és a 2 liter kólát;)

13. 083bf9bf2f (válaszként erre: 11. - Channa*)
2020. nov. 7. 16:39
A kolléganőm lányának a thyro gyógyszerét, amit ő is alulműködésre szed, hónapokig állították, mire végre jobban érezte magát....
12. 083bf9bf2f (válaszként erre: 11. - Channa*)
2020. nov. 7. 16:38

Na, ez az, hogy én még bem hallottam olyat, aki túlműködésre reggel szedne gyógyszert....arra este kell!

És igen, helyesen szedem a gyógyszeremet, ami az L-Thyroxin. A héten két napon másfél szem, többi napon egy. És szedem a javasolt vitaminokat is : C-vitamin, D-vitamin, szelén, cink+vas, magnézium..

Én sok gyümölcsöt, zöldséget fogyasztok, mert nekem ezt is javasolta az orvosom!

Viszont én kevesebbet kávézok, mert mióta gyógyszert szedek, nem érzem jól magam a kávétól. Viszont nélküle reggel mindig fáj a fejem. De már nem iszom csak egyet és gyengébbet és amikor itthon vagyok, van, hogy nem is iszok...fejfájás ide vagy oda. Eszek én is mindent, próbálok kevesebbet csak nehéz ezek miatt a "falási rohamok" miatt. Próbáltam, hogy nem eszek, mondjuk fél napot, csak folyadék, turmix...hát nekem nem vált be, néhány óra után már ájulás kerülgetett. Szóval ez nálam tuti, hogy nem működik, ez a nem eszek, módszer.

Most 163/76 vagyok, ez nagyon sok! Amikor 68 voltam, nekem az jó volt, nem volt gondom a közérzetemmel sem. Már annak örülnék, ha 70 lehetnék.

11. Channa* (válaszként erre: 6. - 083bf9bf2f)
2020. nov. 7. 08:27

A gyógyszer beépülése 4-6 hét, de annyiban nehéz nálad, mert van pajzsmirigyed, ami ugye valahogy mindenképp dolgozik, így nehéz eltalálni a jó adagot.


Ha nincs pm, akkor sokkal egyszerűbb.


A gyógyszer szedés kezdetekor 1 havonta kontroll vérkép kellene.


Milyenek az értékeid? TSH, T3, T4? Milyen gyógyszert kaptál?


Jól szeded a tablettát?


Én az elején mindig reggel szedtem, azaz hajnalba. Beállítottam a telefonom, hogy ébresszen 4-kor, bevettem a gyógyszert, majd aludtam tovább 5-ig, ekkor már tudtam fogat mosni, kávézni, enni.

Mert ugye a gyógyszert éhgyomorra kell bevenni, és a bevételt követően tapasztalataim szerint legalább 1 órán át nem lehet enni, inni, fogat mosni, ezért szedtem hajnalba.


Úgy 1 éve áttértem arra, hogy este szedem a gyógyszert (letrox), úgy is sokáig fent vagyok. Én este 6 körül szoktam vacsorázni és fent szoktam lenni 11-12 óráig, így ekkor szoktam bevenni, azaz a bevétel előtt 5-6 órán át nem eszek, és utána meg alszok órákat.


Fogyás: én úgy tapasztalom, hogy pm. betegeknél egy dolog működik, még pedig az, hogy nem eszünk és kész. Én ezért szoktam azt csinálni, hogy ha felkapkodok néhány kg-ot (3-4), akkor beiktatok egy 2 hetes napi 1 étkezéses időszakot.

Ha nem az odafigyelős szakaszban vagyok, akkor pedig naponta 2x eszek. Egyszer úgy 13 óra magasságában, majd este 6-kor, és ilyenkor is figyelek a mennyiségre. Mindent eszek, csak mennyiség korlátaim vannak.


Persze, vannak az evős időszakok is, ilyenkor szoktam hízni néhány kilót, de utána újra szigorúbb leszek magamhoz.

Én a mozgást a fizikumom és izomzatom megőrzésére használom. Ebben az évben a karantén miatt nem volt alkalmam a sok sétára, de normál időszakban azt szoktam csinálni, hogy később szállok fel pl. buszra, azaz 1-2 megállót gyalogolok és előbb szállok le 1-2 megállóval, illetve tavasz elejétől ősz végéig kerékpározok heti több alkalommal, valamint itthon tornázok.


Nekem nincs pm-em lassan 12 éve, és a súlyomat így tudom normál tartományba tartani. 165/65 kg vagyok általában.


Ja, és nekem van IR-em is. Mielőtt kiderült, híztam kb. 13 kg-ot, ezért mentem el dokihoz, kaptam merckformint, jobban figyeltem a kajára és le is ment a felesleg.

Persze, nálam abban más a helyzet, hogy én túlműködő voltam, én sosem voltam elhízott, inkább sovány voltam többször.


Érdemes lenne egy terheléses cukor vizsgálatot végeztetni, hogy tudd nincs e IR-ed is.


Ja, én nem eszek túl sűrűn gyümölcsöt, mert attól hízok.

Péksütit (túróstáska és a többi) hetente max. egyszer, de inkább egyszer sem.

Sokat kávézok, mert ettől elmúlik az éhségem. Édesítőt teszek bele, teába is, kakaóba is. Nem kerülöm a cukrot, mert ha édes ételt eszek (paradicsomos gombóc), akkor abba cukrot teszek és nem is keveset.

Tehát, én semmit nem kerülök, mindent eszek (péksütit is, zsíroskenyeret is és mindent), csak a mennyiségre figyelek.

10. 083bf9bf2f (válaszként erre: 9. - Katt2)
2020. nov. 7. 06:17
Igen, ezekről írtam. Rendben van. A pajzsmirigyem nem gyulladt, nem göbös. Tiszta. Az EKG-n se volt semmi eltérés.
9. katt2 (válaszként erre: 8. - 083bf9bf2f)
2020. nov. 6. 21:32
Pajzsmirigy ultrahang? EKG?
8. 083bf9bf2f (válaszként erre: 7. - Katt2)
2020. nov. 6. 21:23

Ezek voltak és rendben van, szerencsére. :)

Székrekedés sincs, remélem nem lesz!!

A zsibbadás és a hízás aggaszt...meg a szaporra szívverés, ami megint előfordul.

7. katt2 (válaszként erre: 1. - 083bf9bf2f)
2020. nov. 6. 21:18

Többségében magamra ismerek. Neked falánkság, nekem remegés, meg szájszárazság ami megmaradt még egy év után is.

Az a baj, hogy az alulműködésnél lelassul az anyagcsere, vagyis sokkal többet hasznosít a bevitt táplálékból a szervezeted. Ezért megindul a hízás. Meg hozzá a székrekedés... elég kínos.

Valószínű, több hormonpótlás kell, ami egyéb gondokat idézhet elő. Ezzel kapcsolatban olvastam igazi rémtörténeteket is. De azért átvészeled, meg tanulsz vele együtt élni, nem olyan bonyolult.

Ha a TSH-d, meg az fT3, fT4 értékek rendben lesznek, akkor az anyagcseréd rendbe jön. Akkor lesz igazán hatásos a sport, különösen a cardió jelleg.

Ultrahang volt? EKG volt? Vizesedés?

2020. nov. 6. 21:18

Köszönöm. A gyógyszer elvileg sok idő, mire beállít mindent. Amikor elkezdtem szedni, utána kb. tavaszra éreztem teljesen tünetmentesnek magam.


Arra is gondoltam, hogy az kavarhatott be, hogy a rossz érték miatt, módosítani kellett a gyógyszeren. Így most ehhez újra igazodnia kell a szervezetemnek....

2020. nov. 6. 21:12

Az édességet és a szénhidrátot helyettesítsd gyümölccsel, vagy zöldséggel. Kerüld a cukrot, semmibe ne tegyél, se teába, se sütibe. A péksütik nagyon hízlalnak, azokat jó messzire kerüld. Az én családomban minden nő PM alulműködéses és én is félek, hogy rajtam is kijön egyszer. Én így csinálom, ahogy leírtam és helyreállt a súlyom. Egy időben nagyon durván jöttek rám a kilók.


Amúgy nem lehet, hogy a gyógyszerrel van a baj?

2020. nov. 6. 20:43
Nagyon komplex probléma a pajzsmirigy. Embere válogatja, kinél milyen tünetekkel jön, sajnos nincs egységes megoldás. Azt tudom javasolni, hogy semmiképp se állj meg a gyógyszerszedésnél, mert ez ennél sokkal többről szól, mint a hormonpótlás. Szívből ajánlom Bartha Ákos cikkeit a táplálkozásbeállítás.hu oldalon, még a pajzsmirigy kulcsszóra külön keresve. Rengeteg információt találsz, táplálkozáson mit módosíts, milyen vitaminokat, ásványi anyagokat érdemes szedni. Nagyon fontos egy mindent feltáró vérvizsgálat, mert amit a TB alapon csinálnak, az semmi.
3. 083bf9bf2f (válaszként erre: 2. - Szabot.88)
2020. nov. 6. 19:44

Nem tudtam a fórumról.

Azért köszönöm a "megtisztelő" linket...nagy fáradság lehetett. :)

2020. nov. 6. 19:36
2020. nov. 6. 19:29

Sziasztok!


Idén január végén derült ki, hogy pm alulműködésem van. Zsibbadtam, fáradt voltam, szapora szívverésem és hirtelen hízásom alakult ki. Orvosi vizsgálatok megerősítették a gyanúm, hogy beteg vagyok.

Manapság sokan pm betegek. Rengetegen. De ez mindenkinél másképp okoz gondot, nálam a részleges meddőség is ehhez kapcsolódik.


Viszont, amiért írok az a falánkság, hízás. Nagyjából másfél hónapja szedtem a gyógyszereket, amikor éreztem, falási rohamok törtek rám. Soha ilyen eddig még nem volt. Rendszeresen sportolok, évek óta, most viszont ömlenek rám a kilók. És bármit teszek, bármit eszek, semmi fogyás. Kiakasztó!

Az októberi véreredményem rosszabbodott. Az l-thiro adagomat meg kellett emelni. Most megint zsibbadok...

6 helyett, 3 hónap múlva megint kontroll kell.

Az orvos szerint idő, idő, idő, míg minden megint beáll.


A fogyásban tudnátok segíteni? Mert egyszerűen megállt és mindig éhesnek érzem magam..😔

Tudom, hogy minden szervezet más, de hátha..., mert nagyon zavar. Köszönöm!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook