Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Óvoda váltás - mit tennél? fórum

Óvoda váltás - mit tennél? (beszélgetős fórum)


2023. márc. 28. 13:38

Nagyon szívesen! :)


Ha szeret odajárni, hagyd ott a kicsit! Vidd el jövőre iskolaérettségi vizsgálatra, addig is vegyél neki sok-sok iskolaelőkészítő füzetet, (Tappancs asszem) menjetek játszóra sokat, iskolaelőkészítő foglalkozásra és, ahogy írtad, mindennap matasson vmit a kis kezével, ha van kedve. :)

(gyöngyfűzés, festés, szórás, öntögetés) Ha nincs kedve, vegyél neki hatalmas papírt, amire kézzel, lábbal festhet, segitsen sütni, főzni, a lehetőségek tárháza végtelen. :)


Sok sikert!

2023. márc. 28. 10:31

Sziasztok!


Köszönöm mindenkinek a tanácsokat. Kell még rajta gondolkodnom, az biztos.

A gyerek szeret oda oviba járni, délután van, hogy nem akar hazajönni. Tehát komoly baj nincsen, tényleg csak arról van szó, hogy elég-e ez az ovi egy jó általános iskolához. Most kicsit a maradás felé hajlok és közben ráfekszünk jobban az otthoni kreatívkodásra, mondókázásra, lessük a neki való gyerekprogramokat, stb.


Szinte minden hozzászólás adott elgondolkodni vagy megfogadni valót. Tényleg nagy segítség vagytok nekem! 😘😘😘 Köszönöm még egyszer!

28. Vikyci
2023. márc. 28. 08:49

Én váltottam ovit, bár más okok miatt, de nem bántam meg.

A régi oviba kisfiam 3 évet jár, de mivel nyári gyerek, nem engedtem iskolába, és a 4. évet egy új oviban kezdte.

Kislányom is járt 1 évet a régi oviba, és most a középsőt kezdte az új oviban.

Annyi, hogy ők egy csoportba járnak, itt is vegyes csoportok vannak.


Semmi hátránya nem volt a váltásnak, sőt, nagyon hamar beilleszkedtek, sokkal több gyerekkel játszanak együtt, emlegetik a neveket, ilyen a régi helyen nem fordult elő. Örülnek az új játékoknak, szeretnek ide járni.


Először is azt gondold végig, hogy viszed-e a gyereked iskolába 6 évesen, vagy visszatartod. Ha visszatartod, akkor elvileg még 2 éve van oviban. De ha nem is tartod vissza, fontos a nagycsoport a sulira való felkészülésben.

2023. márc. 27. 20:26

Szerintem ez a probléma nem az óvoda miatt van, hanem pusztán az óvónénik lustaságán? múlik.


A mi időnkben, én is csodálkoztam, hogy semmit nem tanítanak a gyerekekkel, időnként rá is kérdeztem, a válasz az volt, hogy kötelező foglalkozások csak nagy csoportban vannak.

A gyerekem szerencsés volt, mert a nagymama mindenféle mondókára, énekre megtanította, mi meg sok mesét olvastunk neki.

Egyedüli hátránya az óvodai nem foglalkozásból az lett, hogy a barkóbázás nem ment neki, de amikor észre vettem tettem ellene;)


Én azt hiszem nem váltanék ovit, ha a gyerek egyébként szeret oda járni. Ha nem sírva marad ott, akkor szerintem nincs gond. Az ilyen kicsik még nem tudják elrejteni azt, ha valamit nem szeretnek, így ha nincs jele ennek, akkor hagyd. A suli miatt úgy is kell váltani hamarosan.

26. Sütikee (válaszként erre: 25. - Tyityu)
2023. márc. 27. 18:37
Ja értem. Nálunk ez részben osztott csoport amúgy, a vegyes az, amikor minden korosztály megvan egy csoporton belül.
25. tyityu (válaszként erre: 9. - Sütikee)
2023. márc. 27. 18:35
Nem tudom Mo-on milyen kifejezes van erre a csoportra, kulfoldon elek, itt ezt is vegyes csoportnak hivjak. Szemely szerint szuper dolognak tartom.
24. Sütikee (válaszként erre: 19. - Fórumnyitó (anonim))
2023. márc. 27. 18:32
Biztos, hogy igazam lesz, óvónő vagyok!
2023. márc. 27. 17:07

Szívesen, sok sikert!🤗

Mostmar ezt a picivel több, mint egy evet birjátok ki, egy éven belül két közösség megszokasa nem lenne szerencsés. 🙏

2023. márc. 27. 16:48
Köszönöm, jót ötlet, utána nézek, hogy felénk most van-e ilyen. Ami volt pár éve, azt megtaláltam, de már megszűnt.
21. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 15. - SzuzyF)
2023. márc. 27. 16:47

Igen, sajnos én is így látom.

Adna pluszt a vegyes csoport, ha megfelelő mennyiségű és minőségű óvónő állna rendelkezésre, hogy minden gyerek az életkorának megfelelő foglalkozást megkapja, de sajnos a minimum dolgozói létszámmal működő csoportok esetén ez kivitelezhetetlen.

20. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 8. - Andi6020)
2023. márc. 27. 15:41
Jujjj... 🙈
19. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 9. - Sütikee)
2023. márc. 27. 15:41
Remélem igazad lesz! 🙏
18. SzuzyF (válaszként erre: 16. - Léna123)
2023. márc. 27. 14:31
Ezt örömmel hallom! Maradjon is így :)
2023. márc. 27. 14:31
Nem váltanék, a nagycsoport fele a beszokással telne el. Ha kevésnek gondolod hordd el iskolaelőkészítőbe.
16. Léna123 (válaszként erre: 15. - SzuzyF)
2023. márc. 27. 14:29
Nem tudom máshol hogy van, de a mi városunkban egy oviban vannak tiszta csoportok, meg talán még egyben van lehetőség rá, ha összejön annyi kiscsoportos létszám. Egyébként a többi oviban a vegyes csoport jellemző. Féltem tőle először, de mivel nincs összehasonlítási alapom, ezt szoktuk meg. Foglalkozások szempontjából biztos mindig a nagycsoportosok az elsők, de a lányaimon azt látom ügyesednek, okosodnak, önállósodnak koruknak megfelelően. Tehát nem érzem hátrányát a vegyes csoportnak.
15. SzuzyF (válaszként erre: 14. - Léna123)
2023. márc. 27. 14:22

Nem szeretem a vegyes csoportokat, mert senki nem azt kapja, amire életkorából adódóan szüksége lenne.

Egy vegyes csoportban csak az egyik korosztálynak tudod megadni azt, amire neki szüksége lenne az adott életkorban, tehát mindig van "vesztes" korosztály.

14. Léna123 (válaszként erre: 9. - Sütikee)
2023. márc. 27. 14:10
Igen, ez nálunk is így van. Vegyes csoport, a nagycsoportosoknak van a foglalkozás, nekik kötelező, és bevonják a kis és középső csoportosokat is.
13. SzuzyF (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. márc. 27. 14:08

Ha jónak látod, illetve kevésnek érzed az iskolára való felkészítést, válts nyugodt szívvel!

Csak a szülők csinálnak ebből problémát, a gyerekek hihetetlenül könnyen és gyorsan alkalmazkodnak minden új környezethez. A megszokott rendjét nem borítod meg vele, hisz a napirend szinte minden oviban ugyan az, csak a tevékenységek köre más-más jó esetben.

42 évig ebben éltem, nem a levegőbe beszélek :)

12. Bichi (válaszként erre: 4. - Fórumnyitó (anonim))
2023. márc. 27. 14:07

Akkor én félreértettem teljesen.

Nem lehet, hogy ilyen téren minden rendben van vele, csak te vársz többet, vagy mást?

Az, hogy más kicsit mint a "normál" ovi, az meg gondolom előre tudott volt.

2023. márc. 27. 14:03

Sokan írtak sokfélét, de egy szempontom még lenne: az iskolaválasztás. Ha van olyan ovi, ahol van rendes nagycsoport és nagy eséllyel kerülnek ki onnan majdani osztálytársak, akkor váltanék. Igaz, hogy most változás lenne, de az iskolakezdéskor meg előny. Mert esetleg találna olyan barátot, akivel elsőben együtt tud kezdeni. Az pedig olyan nagy segítség lehet, amiért megéri a váltás. Ha most nincsenek közeli barátai és kicsi a korcsoportja is, akkor onnan kicsi az esély is.


Furcsának tartom, hogy egy óvodában nincsenek ünnepek megtartva csoportszinten. Szerintem ez olyan alapvető, amivel vallási szinten sem kellene szakítani. Talán csak az óvónők megúszósok. Ezt mutatja az is, hogy kevés a mondókázás, éneklés, kreatív foglalkozások, aminek kézzelfogható, hazavihető eredménye van.


Mindezeket tekintve én igen, váltanék. Azért, hogy olyan csoportba kerüljön egy évre, ami jobban felkészíti az iskolára. Tanítsanak neki verseket, foglalkozzanak az íráskészség előkészítésével, legyen lehetősége szerepelni. Illetve hogy legyen olyan ismerős gyerek, akivel együtt kezdhet a suliban.

10. dfc04c70e4 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. márc. 27. 14:02

Vegyesen fogod kapni a válaszokat, mint ahogy látod is az eddigiekből.

Döntened neked kell majd, te ismered legjobban a gyerekedet.


Amit én tudok tanácsolni: ha negatív érzéseid vannak a mostani ovival kapcsolatban, az nem véletlen. Én is váltanék, de nem vagyok a helyedben.

A gyerekek sokkal rugalmasabban kezelnek bizonyos változásokat, mint azt sokan gondolják. Nem hiszem, hogy egy olyan gyereket, aki mentálisan rendben van, megviselne az oviváltás. Ha hiányolod a foglalkozásokat, illetve kevésnek tartod, azt is szem előtt kell tartanod, hogy az bizony nem túl jó, ha nincs megfelelő előkészítés az iskolára. Mert számolj azzal, hogy elvárásokban irtó nagy szakadék van az óvoda és az iskola első osztálya között. És - bár nem volna szabad túlterhelni a gyerekeket, de sajnos túl vannak terhelve. Ezért tényleg sokat számít az, hogy az óvodás nagycsoportosok fel vannak-e készítve bizonyos fokig az iskolára.

Túlterhelni nem kell a gyerekedet. Bár a gyerekek terhelhetősége is változó. Az úszás nagyon jó, ha a judo nem jött be, nem is kell erőltetni.

Otthon is fejleszthető ám a gyerek! Nem is gondolnád, hogy játékos formában mennyi tudás ragad rájuk. Autóban ülve, bárhol játszhattok, a játékok tárháza végtelen. Számolás tízig, állatokról való beszélgetés, szótagolás, ezek csak példák, de nagyon jók. Játékos formában tanul a gyerek.


Gondold át a dolgot. Tudom, hogy nem egyszerű. Ja, még a vegyes csoportról annyit, hogy nem kell megijedni tőle. Lehet, ha úgy döntesz, hogy másik oviba viszed a gyerekedet, ott is vegyes csoportba kerül. Bár tényleg megoszlanak róla a vélemények, nincs vele semmi gond.


Dönts jól, ezt kívánom!

9. Sütikee (válaszként erre: 7. - Tyityu)
2023. márc. 27. 14:02

Az nem vegyes csoport! A vegyes csoportban kicsik, középsősök és nagyok is vannak.

FI, én nem váltanék ovit. Valószínűleg a gyermeked visszahúzódóbb típus, ezért kevés a barátja. Nem azért nem játszanak vele, mert kicsi, vagy éppen nagyobb. Az, hogy otthon nem mondja, amit tanulnak, az nem azt jelenti, hogy nem tanulnak semmit. A középsősök ilyenkor a fejlődésben "stagnálnak" általában, majd szinte ugrásszerűen fejlődni fognak. Az iskolára biztos fel fogják készíteni őket. Most biztos a mostani nagyokkal többet foglalkoznak.

8. andi6020 (válaszként erre: 5. - Fórumnyitó (anonim))
2023. márc. 27. 13:43
Azt hittem hitgyüli
7. tyityu (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. márc. 27. 13:31

Szia !

Nekem most kiscsoportos a kislanyom, en mar erre az egy evre nem valtanek a helyedben. Jovore megint illeszkedjen be egy uj kozossegbe, csak egy evre, aztan ismet uj kozosseg, szerintem ez sok valtozas rovid idon belul egy ilyen kis gyereknek. Az en lanyom is vegyes csoportba jar (kis es kozepsosok egyutt) es en szuper dolognak tartom. Vannak baratjai a kozepsos csoportbol is. Vannak foglalkozasok amit egyutt csinalnak, a kicsik tanulnak a nagyoktol. Ezt semmikepp sem tartom hatranynak, inkabb elonynek. Normalis esetben a te gyermekednek sem szabad gondot jelentenie egy nala egy evvel fiatalabbal vagy idosebbel baratkoznia. A vallasi oldalrol nincs velemenyem.

6. Léna123 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. márc. 27. 13:15

Én azt mondom nem váltanék, ha a gyerek már ezt megszokta, és szeret járni. Nekem is középsősök a gyerekeim.

De nálunk nincs ilyen gond, bár a foglalkozások minőségét nem pontosan tudom. Sokat nem mesélnek róla, csak akkor amikor kedvük van, és arról amiről kedvük van. Viszont ők rengeteget énekelnek, mondókáznak otthon, amit az oviban tanulnak. Sokszor hoznak haza olyat tárgyat, rajzot, amit az oviban készítenek. Nincs semmi gond az óvónőkkel, és vannak már kis barátaik, pedig sokáig ők (ikrek) csak ketten játszottak, nem nyitottak más felé. Így én biztos nem bolygatnám őket. Nehéz kérdés, ha nem vagy megelégedve az ovival.

5. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 3. - Andi6020)
2023. márc. 27. 13:06
Baptista gyülekezet egyébként, ne valami kicsi és teljesen elborult csapartra gondoljatok!
4. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 2. - Bichi)
2023. márc. 27. 13:02
Nem nem, szó sincs arról, hogy ő hátrányban lenne, nem kezelik őt máshogy, ezt egyáltalán nem érzem. Csak egyszerűen kevésnek érzem ezt az ovit az iskolakezdéshez.
3. andi6020 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. márc. 27. 12:54

Eleve nem vittem volna gyülis oviba, de ez már mindegy.

Váltanék, igen.

2. Bichi (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. márc. 27. 12:54

Én mondjuk eleve nem vittem volna gyülekezeti óvodába, legyen az bármilyen közel is, ha nem vagyok vallásos.

Egyébként meg beszélgess kicsit a gyerekkel, tudom, hogy pici, de alap kérdésekre választ tud adni.

Én simán rákérdeznék, hogy mit szólna hozzá, ha alapból ellenáll, akkor lehet nincs is miről beszélni tovább.

Azt mondjuk nem tudom elképzelni, hogy másképp foglalkoznak vele, lehet eleve ő egy kis különc, gondolom nem csak 4-5 gyerek jött vallásos családból, így nem hiszem, hogy azért nem kap lehetőséget.

Bár igaz, olvastam már csodákat óvodákról, nekünk szerencsénk volt, imádta a gyerek...

2023. márc. 27. 12:43

Gyerekem most középsős. A lakóhelyünkhöz közeli oviba jár, amit mi válaszottunk. Gyülekezeti óvoda. Csendes mellékutcában van. Maga az épület, csoportszoba jól felszerelt, újszerű ovis szobák vannak és tiszta, nett a mellékhelység is.

Viszont ami az előnye, az a hátránya: gyülekezeti. Leginkább a tagokat foglalkoztatják, pl. óvónők, dajkák, a "külsős" szolgáltatókat elküldik. Kevésnek tartom a foglalkozásokat és azok színvonalát. Nem fejlődik eléggé a gyerek, vagyis így érzem. Nem mond mondókákat, nem énekel, de nem is a szokásos gyerek dalokat tanulják, amiket más gyerekektől hallok néha. A rajzkészsége förtelmes.

Vegyes csoport van. Emiatt a korosztálya csak pár gyerek terén van képviselve, a többiek kisebbek vagy nagyobbak. Kevesebb gyerekből tud barátokat választani. Azt mondják, nehezen kapcsolódik a gyerekem a többiekhez. Ő is panaszkodik, hogy sokszor nem játszanak vele, aztán meg a barátairól mesél. Nem tudom, mi az igazság.

Anyák napja, és karácsonyi ünnepség nincs az oviban, vagyis van, de csak a gyülekezettel együtt tartott istentiszteleten. Ami szép, meg jó, de nincs az, ami az én időmben volt, hogy ki kellett állni verset mondani, stb., mert is csak 4-5 gyerek kap lehetőséget, a többi ott áll a csoporttal és max. tátogja az énekek egy részét és tele van az imaház számunkra idegenekkel.

Most jutottam el erre a pontra, hogy meg tudjam fogalmazni, miért van negatív érzésem.

Igen, fejleszthetném otthon is, de munka mellett alig marad idő erre, max. hétvégén valamennyi. Járunk úszni, játékos angolra, kipróbáltuk a judo-t, ami nem jött be...


A kérdésem az, hogy váltanátok ovit a helyemben az utolsó ovis évre? Megbolygatnátok a gyerek megszokott rendjét vele, vagy hagynátok a fenébe?

Csak olyan válaszoljon, akinek van gyereke vagy átérzi a problémát! Köszönöm!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook