Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Öröklés esetén ha lemondunk az anya javára, akkor az apai rész az anya halálával nem jár nekem? fórum

Öröklés esetén ha lemondunk az anya javára, akkor az apai rész az anya halálával nem jár nekem? (tudásbázis kérdés)

1 2 3
2012. nov. 8. 11:23

Tisztelt Regin_a

Nagyon köszöm a válaszodat és megnyugtattál! Nem lakom a lakásban, eddig - 17 évig Édesanyám lakott benne, viszont Édesanyámat napi szinten látogattam és telekkönyvileg is már a nevemen van 17. éve a fél lakás.

A 17 évvel ezelőtti hagyatéki tágyalás irata szerint a közjegyző a hagyatékot nekem a lemondó nyilatkozat alapján adta át. Testvérem akkor el sem jött a tárgyalásra, Édesanyám mutatta be akkor az apai rész lemondó nyilatkozatát.

Ezek a körülmények sem változtatnak a dolgon?


üdv

63. Regin_a (válaszként erre: 62. - Nellizu)
2012. nov. 6. 19:55

Végrendelet megtámadása


"A végrendelet megtámadása a végrendelet hatálytalanságának illetve érvénytelenségének megállapítására irányuló keresettel történik. Keresetindítási joga annak van, aki az érvénytelenség, vagy hatálytalanság megállapítása esetén maga örököl, vagy tehertől mentesül. Más szóval a törvényes örökös támadhatja meg a végrendeletet, méghozzá határidő nélkül, megtámadási igénye ugyanis nem évül el.


Azt azonban meg kell jegyezni, hogy a hagyaték tárgyainak a végrendeleti örökös általi elbirtoklása 10 év alatt végbemehet, ami megakadályozza a jogosult igényérvényesítését."


De itt nem is végrendeletröl van szó, hanem a testvéred lemondott az öröklésröl, nem gondolom hogy ezt visszavonhatja/megtámadhatja

2012. nov. 6. 17:28

Kaphatnék választ a kérdésemre?

24 éve szüleim a testvéremmel 2 db öröklésről lemondó szerződést kötöttek külön apai és külön anyai részre vonatkozóan. 17 éve halt meg Édesapám, a fél lakást én örököltem utána, miután az apai öröklésről lemondó szerződést bemutattam.

Idén halt meg Édesanyám, az anyai öröklési lemondó szerződés bemutatása után a Közjegyző azt mondta hogy ez megtámadható. Testvérem megtámadni szándékozik. Ha sikerrel jár akkor Testvéremé az anyai rész fele. Ebbe belenyugszom ha muszáj.

Kérdésem Testvérem megtámadhatja-e az apai lemondó szerződést is, Édesapám halála 17 éve történt, és 17 éve már tulajdoni lapon bejegyzett fél lakásrészem van. Elveszíthetem-e a 17 éve meglévő fél lakástulajdonom felét?

Előre is köszönöm a választ!

61. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 60. - Laszlozsu)
2010. dec. 26. 11:53

Értem mit mondasz, de az eltartási illetve az örökösödési szerződés közt nagy külömbség van.


És ha anya mégis megkötné az örökösödési szerződést akkor bizony hiába perelnének.


Ezt onnét tudom, hogy a férjem ilyet kötött tavaly az édesanyjával, és hiába van még rajta kívül 3 testvére nem jár nekik részesedés.

A kollegád is ilyet kellett volna hogy kössön, mert ezt nem tudják megtámadni.

60. laszlozsu (válaszként erre: 59. - 82a31ed4c7)
2010. dec. 26. 11:47

Ja értem. Valamiért mindvégig úgy gondoltam, hogy Te vagy egyedül édesapád gyermeke, a testvéreid pedig édesanyádé.

De részesülhetnek a szerződés mellett is, ha akarnak. Kiperelhetik a részüket. Szegény kollegámnak most zajlik éppen az ilyen pere a nővérével. Természetesen nem a fele jár ilyenkor, azt hiszem 20 %-ot mondott, amit ki kell fizetnie a hagyatékból. Hiába van eltartási szerződés.

59. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 58. - Laszlozsu)
2010. dec. 26. 11:41

Az apai részből az édestestvéremnek is részesülnie kell, és még apának az első házasságából született lánynak is, vagyis hárman biztosan részesülünk. Viszont apának egy nevelt fia is van akit igaz nem vett a nevére, de úgy nevelte mint saját fiát amíg meg nem nősült.


Az anyai részből pedig csak hárman részesülünk majd. Apa első házasságából lévő gyermek nem.


Ha viszont örökösödési szerződést köt anya azért mert én látom el, ápolom, ügyintézem dolgait vagyis minden ami ebbe beletartozik akkor sajnos ebből nem részesülhetnek.


Ebből én nem akarok majd harcokat megvívni, így hát azt gondolom az lesz a legjobb ha kifizetjük majd a testvéreket.


De ebben az esetben nekik is mindenben be kell segíteni anyának.

58. laszlozsu (válaszként erre: 54. - 82a31ed4c7)
2010. dec. 26. 11:21

Az apai rész tulajdonképpen Téged illet egyedül, ha jól értelmeztem szavaidat. Én úgy gondolom, hogy élj a örökösödési törvény adta előjogoddal, s így az apai résszel járó nagyobb hányad a Tiéd ezekből a javakból. A testvéred, vagy testvéreid pedig édesanyátok után örökölnek.

Nem lesznek megrövödítve ezáltal, hiszen gondolom őket sem a gólya hozta, azaz van édesapjuk. Tehát ők onnan jogosultak még örökségre. Így senkit sem érhet meglepetés.

57. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 56. - T.Ili)
2010. dec. 26. 10:24

Köszönöm t.Ili!


Igen, és amikor visszanézem a szívem szakad bele, de egy örök emléket akartam, hogy mindig itt lehessen.

Természetesen úgy akarjuk, hogy senki ne sérüljön majd lelkileg még jobban.

Ha minden jól megy akkor inkább mi kifizetünk majd minden testvért és senki nem orrolhat.

56. t.Ili (válaszként erre: 55. - 82a31ed4c7)
2010. dec. 26. 10:11

Ez az élet rendje!

Nagyon szépeket töltöttél fel Édesapádról.Látszik,mennyire szeretted.

Mindannyian átesünk ilyen megpróbáltatáson,és sajnos a feldolgozásban az idő sem nagyon akar segíteni!

Ilyenkor kapaszkodunk a még mellettünk levőkbe.

Neked,még Anya itt van,de ha ő sem lesz.......?

Nekem azóta jobb lett a testvéreimmel a viszonyom,egymásba kapaszkodunk.

Az a gyanúm,ha a testvéred nem örököl semmit,sehonnan,akkor örökre megromlik köztetek a viszony.Hiába voltatok jó testvérek.

Kérlek,beszéljétek ezt meg,hogyan lehetne a dolgokat úgy elrendezni,hogy neki se fájjon annyira.

Nem irigyellek! Nagyon nehéz helyzetben vagy!

2010. dec. 26. 09:50
Nekem annyira fáj az elvesztése, annyira összetörtem lelkileg, és nem akarom elfogadni, hogy nincs Ő akitől annyi mindent tanultam és mondhattam el bizalmasan.Nincs többé aki annyira szeretek/tem.
54. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 53. - Laszlozsu)
2010. dec. 26. 09:46

Igen! Nálunk és a testvérek közt is rendben minden. Én azt szeretném ha mindenki megkaphatná az anyai és az apai részt is, de azt is szeretném, ha mindenki úgy ugrana és ajánlaná fel segítségét ahogyan ezt én teszem. Ebben viszont csak én különbözöm! Én vagyok az aki bevásárol ügyintéz, és 5-ik hónapja minden áldott nap felhívja anyát, és ( apát míg lehetett) naponta 3 alkalommal is. Pedig kb 14-15 k-re lakik anya. A kórházba is naponta bementem, volt hogy kétszer is, és nap mint nap a házi kosztot vittem apának.

Úgy érzem hogy igazi lelkiismeretességgel én vagyok aki mindenről gondoskodik önzetlenül!


Viszont valahol azt érzem, hogy lesznek még meglepetések számomra ezzel az üggyel kapcsolatosan.

53. laszlozsu (válaszként erre: 44. - 82a31ed4c7)
2010. dec. 26. 09:37

Igen, ez egy létező dolog. Egyenesági leszármazottak között az örökösök védelmében rendelkezik róla a jog.

Köteles rész minden egyenesági leszármazottnak jár, hacsak korábban másként nem rendelkezett róla. Ez pont azért van így, hogy ne lehessen senkit megfosztani a jogos örökségétől.

Hála istennek, hogy köztetek rendezettek a családi kapcsolatok, de gondold el, nagyon sok esetben van az ellenkezője. Ilyen-olyan ügyeskedésekkel zárnák ki egymást édestestvérek a szülői javakból. Bár úgy gondolom, hogy mivel a Ti esetetekben normális viszonyok állnak fenn, nem lesz akadálya annak, hogy ellenjegyezze az eltartási szerződést, ha valóban a Te válladra hárul a gondozás kötelessége.

Ne érts félre, nem minősíteni akarom édesanyád akaratát, de én két gyermek anyjaként mindenképpen úgy rendelkezem, hogy mindkét fiam egyenlő részben részesüljön az általam, általunk hátrahagyott javakból. Nekem ez így természetes.

Mindemelett tényleg nagyon szomorú esemény ez bármikor, de így karácsony táján talán méginkább. Kívánom, hogy kellő erőtöük legyen ennek feldolgozására.

52. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 50. - Mandula71)
2010. dec. 26. 09:23
Nagyon köszönöm együtt érzésedet!
51. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 49. - T.Ili)
2010. dec. 26. 09:22

Nem! Nincs rossz kapcsolatunk egymással.


Hát hogy anyánál mi váltotta ki, vagy egyáltalán kiváltotta e valami nem tudom, de anya így gondolkozott/ik.

50. Mandula71 (válaszként erre: 45. - 82a31ed4c7)
2010. dec. 26. 09:13

Nem kell bocsánatot kérned, előfordul, hogy valaki ilyen helyzetben már azt sem tudja, amiben eddig 100%-ig biztos volt.

Mindenesetre mielőtt eltartási-örökösödési szerződést kötsz az édesanyáddal, ügyvédet kérdezzetek meg a részletekről, nehogy később gond legyen.

Őszinte részvétem édesapád halála miatt!

49. t.Ili (válaszként erre: 44. - 82a31ed4c7)
2010. dec. 26. 09:13

Nagyon rossz lehet akkor a kapcsolat köztetek a testvéreddel.

Valami nagyot követhetett el,ha még anya is belemegy az ilyen szerződésbe,ami szinte kizárja őt az öröklésből.

48. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 46. - T.Ili)
2010. dec. 26. 09:11
Igen! Sajnos nekünk ez nem karácsony!
47. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 42. - Mandula71)
2010. dec. 26. 09:10
Már sajnos a végrendeletre nem volt ideje, pedig nagyon akart egyet.
46. t.Ili (válaszként erre: 40. - 82a31ed4c7)
2010. dec. 26. 09:09

Szomorú dolog ez így karácsonykor!

Fogadd őszinte részvétem.

45. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 43. - Mandula71)
2010. dec. 26. 09:09
Értem, már így világos! Bocsi, lehet hogy az eszem nem úgy fogott ahogyan kellett volna.
44. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 41. - Laszlozsu)
2010. dec. 26. 09:08

Hát ez nagyon érdekes. Attól hogy majd én tartom el Ő kikövetelheti vagyis megtámadhatja ezt?


Akkor legfőbb kifizetjük. Bár én úgy tudom a férjem esetéből kiindulva, hogy örökösödési szerződéssel más a felállás.


Anya vér szerinti gyermeke!

43. Mandula71 (válaszként erre: 40. - 82a31ed4c7)
2010. dec. 26. 09:07
Mi nem világos? A törvény szerint édesapád és az édesanyád előző kapcsolatából származó gyermek között nincs rokoni szál. Ergo nem örököl. Ha édesapád örökbe fogadta volna, akkor ugyanolyan jogok illetnék meg, mint téged.
42. Mandula71 (válaszként erre: 36. - 82a31ed4c7)
2010. dec. 26. 09:04
Az apa részéről nem jár neki semmi a törvény szerint. Akkor kaphatott volna valamit, ha az édesapád végrendeletet írt volna.
2010. dec. 26. 09:04

A nevelt gyermek az édesanyád vér szerinti gyermeke vagy nincs közöttük vérrokonság?

Mert ha van, akkor bármikor kiperelheti a számára köteles részt a tulajdonodból. Csak akkor nem, ha az édesanyáddal kötött eltartási szerződést aláírja, hogy semmilyen igényt nem támaszt a ráeső résszel szemben.

40. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 38. - Syria)
2010. dec. 26. 09:04

Hát nekem sem teljesen világos, de ezt gondolom úgyis hamarosan meg fogjuk tudni.

Épp hogy elbúcsúztunk apától, és már az örökösödés miatt a polgármesteri hivatal kiküldte, hogy anya miket szedjen össze és mit kell bevallania.

39. t.Ili (válaszként erre: 36. - 82a31ed4c7)
2010. dec. 26. 09:02

Szerintem,ő most nem örököl az apai részből!

Csak az anyai részből örökölhet!

38. syria (válaszként erre: 32. - 82a31ed4c7)
2010. dec. 26. 09:00

Ha az anyai részre eltartási szerződést kötsz, azt rajtad kívül senki nem fogja örökölni, mert nem lesz mit! A szerződéssel szinte már a tiéd.


Az apai rész öröklésére vonatkozóan az általános öröklés szabályai lesznek érvényesek a gyerekek jogállása szerint, ami az eddig leírtakból számomra nem világos.

37. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 34. - T.Ili)
2010. dec. 26. 08:58

Bocs lemaradt...

Nem az édesapám vezeték nevét használja. Nem vette a nevére.

36. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 34. - T.Ili)
2010. dec. 26. 08:57
Anyának az első kapcsolatából, akit apa 3 éves kora óta nevelt úgy mintha a saját gyermeke lenne. Sohasem volt éreztetve hogy ő nevelt gyermek. Úgy tekintettem mindig rá mint édes testvér. Apa is így nevelte.
35. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 33. - T.Ili)
2010. dec. 26. 08:55
A nevelt gyermek esetében nem tudom. Én úgy gondolom attól még járna, de hogy a törvény mit ír elő ebben az esetben nem tudom.
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook