Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Orchidea gondozása 1. fórum

Orchidea gondozása 1. (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Orchidea gondozása 1.

1 2 3 4
68. varga.nora (válaszként erre: 66. - 'szti)
2009. máj. 18. 09:40
Köszi!
67. 'szti (válaszként erre: 65. - Magdi8)
2009. máj. 18. 09:27
Amíg virágzik nem kell átültetni. A léggyökér képzés sokmindentől függ, pl. ha a környezete párás, akkor sokat növeszt (az se jelent bajt, ha egy sincs, ha a cserépben van élő gyökéer). Télen olyan helyre tedd majd őket, ahol a lehető legtöbb fényt kapják, nálam déli fekvésű ablakpárkányon telelnek.
66. 'szti (válaszként erre: 64. - Varga.nora)
2009. máj. 18. 09:19
Valószínűleg Phalaenopsis volt. Lehet így is tartani, csak ügyelni kell, hogy elég nedvességet kapjon, de mégse túl sokat, mert könnyen megfulladnak a gyökerei.
65. Magdi8
2009. máj. 17. 22:52
Anyák napára kaptam 2 lepke orchideát, gyönyörűek, és szemmel láthatóan jól érzik magukat. Az lenne a kérdésem, hogy mikor kell őket átültetni? Most kb. 10 cm-es cserépben vannak, két száron rengeteg virággal. A másik kérdésem, hogy miért van az, hogy a fehérnek sok légzőgyökere van, a lilának pedig csak egy /cserépen kívül/. A harmadik kérdésem pedig az, hogy ahol most vannak, az egy zárt terasz, ahol sok fény éri őket, de nem éri közvetlen napfény. Viszont ez a helyiség télen nem fűthető. Mikor, és hova tegyem őket, hogy télen is megmaradjanak? Előre is köszi a választ.
2009. máj. 17. 22:04

Tegnap az egyik ruha boltban díszként olyan orchideát láttam, ami egy üveg hengerben volt, és nem volt föld rajta, csak a csupasz gyökere volt bent a hengerben! Szerintetek az milyen orchidea lehetett.

Ja és biztos, hogy élő volt, még mondta is az eladó, hogy szoktak adni vizet neki, és teljesen jól elvan a virág.

2009. máj. 12. 08:00
Olyan hosszú a csupasz szára, hogy teljesen el van borulva a vázában, még a kitámasztás ellenére is.
62. 'szti (válaszként erre: 61. - Heniviki)
2009. máj. 11. 20:24

ez elég csúnyán néz ki, növényvédelemben sajnos nem vagyok otthon, leggyakrabban tripsz és takácsatka támadja meg, de jobb lenne biztosat tudni. talán egy növényvédős fórumon tudnak segíteni.

a kicsi dendrot úgy ültesd, hogy a rizómát ne takarja a közeg (csak a gyökeret), most olvastam, hogy ha túl mélyen van, elhal az alvórügy és nem hajt több sarjat.

2009. máj. 11. 19:26

Ok, köszi.

Következő kérdésem.

Tettem fel képet a másik dendrobiumomról is (a beteg részéről). Mi baja lehet? Pici apró fekete kártevőket láttam, pókhálószerűen a levél fonákján élősködnek, tönkreteszik. Tripsz lehet? Mit csináljak az orchideával? Már két hosszú ágát levágtam, azt gondoltam így a többi ága megússza.

60. 'szti (válaszként erre: 59. - Heniviki)
2009. máj. 11. 12:29
akkor próbáld meg. szerintem ha már elég fejlett a gyökere, megfelelő közegbe ülteted és eleinte magasabb páratartalmat biztosítasz neki, meg fog maradni. sok sikert :-)
59. heniviki (válaszként erre: 57. - 'szti)
2009. máj. 11. 12:24
azért, mert szaporítani szeretném több cserépbe
58. 'szti (válaszként erre: 56. - Napfenyvirag)
2009. máj. 11. 07:53
azonnal öntsd le a vizet róla, talán még megmenthető
57. 'szti (válaszként erre: 55. - Heniviki)
2009. máj. 11. 07:52

a természetnél mi biztos? :-)

tulajdonképpen miért akarod leszadni?

2009. máj. 10. 09:09
Az üvegvázába tett orchideán kezd összeesni, a virágok puhulni.
55. heniviki (válaszként erre: 54. - 'szti)
2009. máj. 9. 17:18
Ezek szerint akkor a kicsi nem biztos, hogy megmarad?
54. 'szti (válaszként erre: 53. - Heniviki)
2009. máj. 8. 13:04
idővel a régi bulba elöregszik, összeráncosodik és elpusztul. ha sok sarjad van és kíváncsi vagy, ki lehet próbálni egyet leválasztva a szaporítást.
2009. máj. 8. 12:58

Helo 'szti!

Következő kérdésem: az oncidumomnak már több oldalhajtása van. Az eladó azt mondta, hogy nem szabad levásztani, mert az anyanövény el fog pusztulni és akkor ezek maradnak meg (gondolom úgy mint a kövirózsánál). Ez igaz? Fél éve semmi jelét nem mutatja, hogy pusztulásnak indult volna.

A kicsiknek legalább 2 cm-es gyökerük van már.

52. 'szti (válaszként erre: 49. - Tillag)
2009. máj. 8. 08:14

Megkerestem neked a könyveimben:

"A növényeket a Vanda nemzetséghez hasonlóan nevelik. Meleg-igen meleg környezetet igényelnek, a lehető legtöbb szórt fénnyel, viszonylag ritka párásítással és igen jó szellőzéssel. A nevelés ideálisnak tűnik laza szerkezetű, epifita közeggel teli kis fakosárban. Az Aeridesek szárazságtűrő képességét szukkulens levélfelépítésük bizonyítja, ami lehetővé teszi jó fejlődésüket, akár világos lakások ablakaiban is."

"Tartás szempontjából a legtöbb aránylag sok fényt kívánó, melegházi faj. Egytengelyesek, felfelé növekednek, sok léggyökeret fejlesztenek. Szeretik a sok szórt fényt, a levegőt, a meleget, de virágzás idején a párát is. Nyáron a szabadban jól érzik magukat nálunk. A sok gyökér nagy ültetőedényt kíván, darabos termesztőközeg-keverékkel.

Általában elég érzékenyek a tavaszi új hajtások képzése idején, különösen az állandó és éjszakai nyirkosságra; az új hajtás igen igen könnyen elrothad. Páratartalom kell, de zárt térben a növényen ne álljon éjjel a víz. A kritikus tavaszi időszak után igen gyors a növény fejlődése, bőven öntözzük és tápláljuk. Nyár végén, ősszel, amikor az évi fejlődési szakasz befejeződik, mérsékeljük az öntözést és a hőmérsékletet, de elegendő fényről gondoskodjunk. A bimbóképzéshez általában 12-14 fokos éjszakai hőmérsklet kell heteken át, viszonylag száraz gyökérszinttel. A kellő pihenés után ősszel a változás, vagy a kora tavaszi fénynövekedés kifejleszti a bimbókat. Ha ezek kellően fejlődtek, a növények kivirágoztatásra átkerülhetnek melegebb helyre."

51. napfenyvirag (válaszként erre: 43. - 'szti)
2009. máj. 7. 18:49
Köszönöm. Anyák napja óta vízben van. Nem látok rajta semmit, illetve utána kellett öntenem, mert ahol a gyökeret nem érte a víz ott kezdett elszáradni a gyökér. Nem értem, de ide hoztam a gép mellé és azt nézegetem, munka közben. (itthon dolgozgatok).
50. napfenyvirag (válaszként erre: 46. - Heniviki)
2009. máj. 7. 18:45
Köszönöm a jó tanácsot. Ma reggel bekapcsoltam a gépet, és volt hosszú ű betüm. Két napig pedig nem. Semmit sem csináltam. Nem kávéztam, s nem ettem a billentyüzet felett, habár a lap-top-on is ugyan az volt a helyzet. Röviden most: hurrrrá!
49. Tillag
2009. máj. 7. 17:20

Szia 'szti!

Latinul Aerides... Az alfajt nem tudom.

Kb másfél éve kaptam névnapomra, de annyit sem mondtak róla, hogy egyáltalán milyen faj pontosan. Akkor virágzott, ez alapján kerestem rá neten. Átültetés óta egy hajtása van, de nem az igazi az sem...

48. 'szti (válaszként erre: 47. - Heniviki)
2009. máj. 7. 15:49
kicsit alacsonyabb az optimum hőmérséklete, mint a lepkéé, de ezeket a hibrideket már olyanra nemesítik, hogy jól elvannak ugyanolyan hőn is.
47. heniviki (válaszként erre: 44. - 'szti)
2009. máj. 7. 15:36
Köszönöm "szti, de az eredeti kérdésem az lett volna, hogy tényleg egész évben hűvös helyet kíván-e? (nem úgy, mint a phalenopsis)
46. heniviki (válaszként erre: 32. - Napfenyvirag)
2009. máj. 7. 11:56

Napfényvirág! Próbáld meg a vezérlőpult-beállítások-billentyűzet-nyelv-felületi beállítást.

Valószínűleg valamilyen kódolt billenytű parancsra megváltozott, de ott tudod magadnak állítgatni. Ha nem sikerül, akkor nincs más tippem.

45. 'szti (válaszként erre: 41. - Tillag)
2009. máj. 7. 08:26
tudnál képet feltenni róla? vagy latin nevet? gőzöm nincs milyen faj ez.
44. 'szti (válaszként erre: 39. - Heniviki)
2009. máj. 7. 08:25

igen, ez nobile. a sarjakra itt is az igaz, hogy le lehet választani, ha elég fejlett a gyökere. ha le tudod ügyesen szedni, az szuper, de úgy is lehet, hogy egy szárdarabbal együtt vágod le. a többi rész ugyanaz, mint amit hópihének írtam. a dendrobium közege kicsit apróbb szemű kéreg és kicsit jobb víztartó, több benne a moha. én se csináltam még, nekem is időszerű lenne a szaporítás, csak meg akarom várni míg elvirágzik.

neki majd kell egy kis pihenő télen, hogy szépen virágozzon, 1-2 hónap hidegen, szárazon tartva.

43. 'szti (válaszként erre: 37. - Napfenyvirag)
2009. máj. 7. 08:13
szerintem ez phalaenopsis. továbbra is azt mondom, hogy bár én nem szeretem, de ha a vázában akarod tartani, az sem lehetetlen. spriccelgesd a gyökereket, ha be is állítod a növényt vízbe, max. 1 órát legyen rajta, utána öntsd le. látni fogod, élén zöldes, vagy ezüstös, kemény, húsos az egészséges gyökérzet.
42. 'szti (válaszként erre: 36. - Hópihe)
2009. máj. 7. 08:08
phalaenopsisod (lepkeorchidea) van? sarjat akkor szabad leválasztani, ha már erős, fejlett gyökeret növesztett. vagy éles késsel levágod, vagy ügyesen letöröd, a sebfelületre faszénport (grill) vagy fahéjport (fűszer) célszerű szórni. elülteted ugyanolyan közegbe, mint amiben volt (kéregkeverék). amíg picike, nem árt kitámaszni, hogy fixen álljon. eleinte csak spricceld, ne locsold és néhány fokkal melegebb helyre tedd.
41. Tillag
2009. máj. 7. 07:09

Sziasztok!

Nekem -ha minden igaz- rókafarkú orchideám van, és már egy ideje nincs túl jól.

olvastam, hogy ezek a virágok a meleget kedvelik. De mégis mennyire?

Átültettem kb fél éve, azóta nemigazán akar hajtani.Virágboltban vettem kimondottan orchidea földet. Valami speciálisabbat kellett volna?

Előre is köszi a segítséget!

2009. máj. 7. 05:33
'szti tettem fel képet, nézd meg légy szíves, köszi
39. heniviki (válaszként erre: 37. - Napfenyvirag)
2009. máj. 7. 04:52

Szerintem napfényvirág, az cymbidium lehet (jól gondolom 'szti?)


Bocs, hogy nem jellemeztem pontosabban 'szti, az enyém a nobile. Hatalmas a növény egyébként (50 cm) és nagyon gyorsan hozza az új hajtásokat is és az oldalsarjakat is. Azt is írd meg légy szíves, hogy az oldalsarjakat vágni kell, vagy letörni, amikor leválasztom. Sok van, szeretném már külön tenni. Köszönöm!

1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook