Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Olyan mondókákat keresek, amelyekben sok ˝r˝ betű van. Tudnátok segíteni? fórum

Olyan mondókákat keresek, amelyekben sok ˝r˝ betű van. Tudnátok segíteni? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
63. Pné Veronika (válaszként erre: 60. - Hisztikirálynő)
2009. febr. 4. 14:14

Szia. Nem kell pánikolni! :-)

Az én "boszikám" két éves elmúlt, mikor hajlandó volt végre "beszélni". :-P

A babás gügyögést sem akarta, viszont most 4 évesen be nem áll a szája, locsi-fecsi kisasszony lett még az oviban is. :-D

62. d879a0c5b4 (válaszként erre: 60. - Hisztikirálynő)
2009. jan. 22. 21:22
Nyugi, Einstein is csak hat (ha jól emlékszem) évesen kezdett beszélni :)
2009. jan. 22. 21:01
Nem kell megijedni, minden gyerek más.
60. Hisztikirálynő (válaszként erre: 20. - Orsóka23)
2009. jan. 22. 16:06
hű... az én két éves kislányom még szinte semmit sem mond... akkor most ijedjek meg?:)
2009. jan. 21. 14:00
Sziasztok. Köszönöm a segítséget! És Szamónak igaza van, nem kényszeríteni akarom, és nem is erőltetni. Csak amikor kedve van a gyereknek egy kicsit mondókázni. Egyébként nagyon szereti a mondókákat, és elég sokat tud már. A nagyobbik fiamnak sem erőltettem, csak szavakat mondtunk...stb. És egyszer csak sikerült neki. Most nincs semmi probléma a kiejtésével, és a szavakkal sem.
58. e.e.
2009. jan. 20. 23:57
Róka, répa, retek, mogyoró, korán reggel ritkán rikkant a rigó
57. Szamó
2009. jan. 20. 22:46

na, mindegy....

eltérőek a vélemények.....


Az enyém az, hgy azzal semmi rosszat nem tesz az ember, ha mondókázik a gyerekével, még akkor sem, hogy sok "r" (vagy más) betű van benne.


Mi pici korától gyakran forgattuk a "cic-cini muzsikát", a "Mosó Masát" és hasonló könyveket. Imádja a rímelő dolgokat. A logopédia miatt is sok mondókát tanultunk, azóta is sorolja mindet. Gyönyörűen szaval, könnyen tanul. Hasznára vált!


Remélem, hogy hamar ráérez majd a Orsóka gyerkőce az adott hangok kiejtésére és nem kell szakemberhez fordulniuk!


Addig is jó mondókázást mindenkinek!

56. zebracsikó (válaszként erre: 55. - Szamó)
2009. jan. 20. 22:40
igen, de ő kifejezetten egy adott hanghoz keresett gyakorlóanyagot, ez pedig a lentebb leírt okok miatt nem tanácsos.
55. Szamó (válaszként erre: 54. - Zebracsikó)
2009. jan. 20. 22:34

Ebben igazad van.


De szerintem épp nem "rákényszeríteni" akarta a gyerekére a "nagy gyakorlást", csak épp kicsit mondókázni, segíteni.......


Legalábbis ebből indult a téma.....

54. zebracsikó (válaszként erre: 51. - Tinasz1)
2009. jan. 20. 22:17

Ez számtalanszor előfordul, ha egy szülő/nagyszülő túl nagy szorgalommal akarja kimondatni gyermekével az R hangot. Lesz belőle "szép" uvuláris , úgynevezett francia R hang, ami hátul pörög a torokban.


A mondókázás, mesélés mindenképpen fejleszt!! De nem a direkt hangfejlesztés a szülő részéről. Azt érdemes szakemberre bízni, ha nem alakul ki magától.

2009. jan. 20. 21:24
Nem a mondókázásról van most szó,azt senki nem állítja, hogy ne tegye, de ne kényszerítsük rá egy 2 éves gyermekre,hogy tisztán mondja ki az "r" hangot,amikor még a beszédfejlődés során nem ért el arra a szintre.
52. Szamó
2009. jan. 20. 20:53

Ez mind igaz, amiket leírtunk, de szerintem egy kis mondókázásból még senkinek nem lett beszédhibája....


Sőt.


Figyel, tanul, okosodik......

2009. jan. 20. 19:05
Szamó írta, hogy rosszul rögződött náluk valamelyik hang és azt kellett "csak" kijavítani.A sógorom az 5,5 éves fiával próbálta megtanítani az "r" hangot, olyan jól sikerült neki, hogy a gyerek elkezdett raccsolni, és akkor ijedtek csak meg igazán!Utána békén hagyták, 1/2év múlva magától is kitudta mondani.Szerintem kérdezd meg egy szakembertől!/nem hiszem, hogy javasolni fogja, de akár a védőnődet vagy a háziorvosodat kérdezd meg!/
50. Szamó (válaszként erre: 49. - Orsóka23)
2009. jan. 20. 18:48
:-))))
2009. jan. 20. 16:46
Nem úgy akarom, hogy most leülök vele és akkor most tanuljunk... Hanem pl. mikor odaül az ölembe, elkezdem mondani neki, és nem baj ha nem mindent mond az elejétől a végéig, vagy a felénél otthagy mert más érdekli, de ha mond néhány szót előbb-utóbb csak kialakul.
48. zebracsikó (válaszként erre: 47. - Szamó)
2009. jan. 20. 16:30

Nem feltétlen csak nagycsoportosoknak való, de két éves gyereknek szerintem még nehezek.

Ettől függetlenül nyugodtan lehet ezekkel a versekkel/mondókákkal is játszani vele!

47. Szamó (válaszként erre: 46. - Zebracsikó)
2009. jan. 20. 16:22

Miből gondolod, hogy amiket írtunk nagycsportosoknak való?

Szerintem relatív, hogy melyik gyereknek melyik való....


Pl: az én kisfiam még csak 6 éves lesz, de nagyon tág az érdeklődési köre! Érdeklik a bolygók, mindenben azt nézi, hogy mitől mozog, nemcsak az érdekli, hogy mit eszik az őzike, hanem az is, hogy hol él, hogyan születik.....bosszantja, ha egy ovis társa többet tud valamiről, mint ő, állandóan kérdez, de nem ám egyszerű dolgokat! Sokminden még "nem neki való" lenne, de válaszolunk a kérdéseire, mert mindenből tanul valamit. Sose ültünk le vele olvasni-írni tanulni, mégis folyékonyan olvas lassan egy éve.


Szóval, szerintem mindenből tanulhat, csak játékosan kell csinálni. Bármiről legyen is szó!

46. zebracsikó (válaszként erre: 45. - Szamó)
2009. jan. 20. 16:00

A gyerekkel foglalkozni persze, hogy hasznos, sőt! nagyon dícséretes, főleg, ha valaki ilyen tudatosan teszi.

De két évesen direkt egy-egy hangra ilyen erőteljesen rámenni, pláne nagycsoportosoknak szóló versekkel, történetekkel szerintem felesleges. Ez ugyanis ebben az életkorban még NEM beszédhiba.

De a sok mondókázás, énekelgetés biztos, hogy sokat fejleszt a gyereken, bármilyen , életkornak megfelelő szöveganyaggal.

45. Szamó (válaszként erre: 44. - Zebracsikó)
2009. jan. 20. 15:53

Szerintem nem most akarja vinni.....

Csak szeretné megelőzni, ha lehet.....


Szerintem jó ötlet foglalkozni a gyerekkel, pláne, ha élvezi, akkor csak hasznára válik néhány mondóka, könnyebben kialakulnak azok a vacak betük!


Igen, a kisfiamnak kellettek az előkészítő feladatok, de azért, mert rosszul volt rögzülve 1-2 dolog, ezért nem mondta szépen. Több hiba is volt, nem csak az "R" betű. de most már gyönyörűen beszél! Oviba jött egy logopédus vizsgálni a gyerekeket, ő ajánlotta, hogy kellene menni. Igaz, hogy csak nagycsoportosokkal foglalkoznak, de mi középsőben jártunk. Nagyon jól tettük! Hamar begyakorolta a jó hangképzést, azóta semmi gond!

44. zebracsikó (válaszként erre: 34. - Orsóka23)
2009. jan. 20. 15:17

logopédushoz? egy kétéves gyereket??? dehogyis! eszedbe nem jusson!

majd 5 éves kora körül, ha marad addigra hanghibája.

2009. jan. 20. 15:01
Köszönöm. Megpróbálom, mert mint említettem szereti a mondókákat a gyerek. A nagyobbik fiamnál is gond volt az "r" betűvel. Vele is gyakoroltam mondókák és szavak formájában. Mire elkezdte az ovit már nem is volt azzal sem problémánk.
42. Szamó
2009. jan. 20. 14:53
Gyakoroljatok játékosan és akkor nem biztos, hogy kell mennetek logopédiára. Oviban kiderül.....
41. Margitnéni (válaszként erre: 2. - Orsóka23)
2009. jan. 20. 14:51

Szia! Én dián vetítettem annak idején a fiamnak, minden nap ez volt a műsor. Nagyon aranyos volt, a refrént mindig együtt skandáltuk.


Weöres Sándor: Haragosi


Fut, robog a kicsi kocsi,

rajta ül a Hahargosi,

din don diridongó.


Ha kiborul az a kocsi,

leröpül a Haragosi,

din don diridongó.


Fut a havon a fakutya,

vele fut a retyerutya,

din don diridongó.


Ha kiborul a fakutya,

lepotyog a retyerutya,

din don diridongó.

2009. jan. 20. 14:41
Köszönöm a segítséget!
39. Szamó
2009. jan. 20. 14:37
Remélem tudtam segíteni.....
38. Szamó
2009. jan. 20. 14:36

És egy mese:


KERÉKPÁRTÚRA


Berregett a vekker.

Robi vidáman ébredt.

Rendbe tette a heverőt.

Fürgén magára kapta a ruháit.

A mama kenyeret, paprikát, ropit, rágót, körtét adott neki.

A barátai már várták.

Kerékpárra pattantak.

Az erdőben térkép mutatta az utat.

Takarót terítettek a fűre.

Fáradtan heveredtek rá.

Az avarban feketerigó kutatott bogarak után.

A fák ágain madarak pihentek.

A verebek a gyerekeket röpködték körbe-körbe.

Ebéd után vihar kerekedett.

Ropogtak a fák, a bokrok.

Ágaik darabokra törtek.

Dörgött.

Magukra terítették a takarót.

A bokrok tövében várták a vihar végét.

Hamar véget ért az égiháború.

Az erdei utat törött ágak borították.

A réten mentek tovább.


Ez képekkel van illusztrálva, ugy aranyosabb. Próbáld meg lerajzolni neki, úgy biztosan fogja éálvezni a mesét!

37. Szamó
2009. jan. 20. 14:31

Gyuri papagájom

tarka: tiri-tarka.

Már amikor ébred

ruhámat rángatja.

Rikkantja, hadarja:

Ugorj már barátom!

A ropogó magot

órák óta várom!

36. Szamó
2009. jan. 20. 14:29

Rajta, rajta

Ráró lovam,

rajta, rajta

paripám!

Ugorj jobbra,

ugorj balra

ugorj át a

karikán!

35. Szamó
2009. jan. 20. 14:28

Előkotortam a munkafüzeteket....

Íme:


Duna mellett kopár fa,

rászállott a madárka.

Rászállott a madárka

Földre hajló ágára.


Kettőnket te madárka

csak elbír a kopár fa.

Ráülünk az ágára

fütyülünk a világra.


Ebben nem csak "R" betüt gyakorolja, hanem: "L" és "SZ" is......

2009. jan. 20. 09:29
És ha tudnék neki segíteni ezzel? Miért muszáj logopédushoz vinnem?
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook