Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Olvassa valaki a National Geographic havilapot? Keresek egy cikket valamelyikben írtak a WPW sindromáról. fórum

Olvassa valaki a National Geographic havilapot? Keresek egy cikket valamelyikben írtak a WPW sindromáról. (tudásbázis kérdés)


2009. jan. 8. 14:18
Örülök ,h segithettem !
2009. jan. 8. 13:57
Nagyon köszönöm! Nejlon és Zizgerentyűtyű hivatkozásait kerestem. Most kinyomtattam ne csak a gépen legyen meg.
7. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 2. - Vica79)
2009. jan. 8. 13:44
Még nem, de jó ötlet köszönöm! Köszönöm mindenkinek aki segíteni próbál.
2009. jan. 8. 13:43
2009. jan. 8. 13:42
Ezt találtam! Ezt írta a NG magazin.
2009. jan. 8. 13:42

2008 őszén találtam egy cikket a neten, mely ebből az újságból volt. Sajnos a gépem újra lett telepítve és a kedvencekből elfelejtettem menteni.

Nagyon örülnék , ha valaki megtudná mondani melyik évfolyam hányadik számában írtak a WPW szindromáról. Tudom a keresőben van a témával kapcsolatos sok cikk, de egyik sem olyan konyhanyelven van írva és illusztrálva, mint ez.

2009. jan. 8. 13:42

Az egészséges szív összehúzódását a jobb pitvar belsejének tetején található szinuszcsomóból kiinduló elektromos impulzusok generálják átlagosan 72 szívütés/perc frekvenciával. Az ingerület miközben kiváltja a pitvarok összehúzódását, speciális szívizomsejtekből felépülő pitvari pályákon jut el a pitvar-kamrai határon ülő csomóhoz. Ezeket a kötegeket leíróik után Wenkebach-, Bachman- és Thorel-nyaláboknak nevezzük.


Innen halad tovább az impulzus az ugyancsak módosult szívizomrostokból álló His-kötegen, Tawara-szárakon és Purkinje-rostokon át egészen a munkaizomrostokig, melyek a szívkamrák izomzatának tömegét adják és az összehúzódásért felelősek.


WPW-szindrómában a pitvar-kamrai csomón kívül már születéstől fogva jelen van egy járulékos (akcesszorikus), az elektromos ingerület továbbítására alkalmas összeköttetés (Kent-nyaláb) a pitvarok és kamrák között. (A betegség nevét leíróiról, Wolff amerikai, Parkinson angol és White amerikai orvosról kapta, akik 1930-ban fedezték fel a rendellenes összeköttetést.)


Az egészséges pitvar-kamrai csomó egyfajta szabályzó-egyenirányító kapcsolóként valamelyest lassítva juttatja tovább az impulzust a kamrák felé, míg a rendellenes köteg az ingerület változatlan sebességű, de különösen az abnormálisan gyors impulzusok (150-300 szívütés/perc) átvezetésével megnöveli a gyors ritmuszavarok (tahikardiák) előfordulásának kockázatát, melyek ugyan ha ritkán is, de rendkívül gyors, életveszélyes kamrai ritmus létrejöttéhez vezethetnek.



A szív keresztmetszete. A bal felső sarokban található szinuszcsomóból szaggatott nyilak jelzik az ingerület terjedését a pitvarokban. A középső nyílnál az elektromos ingerület továbbítására alkalmas összeköttetést, a pitvar-kamrai csomót láthatjuk. Az accesory pathway felirat a rendellenes Kent-köteget jelöli.


A rendellenesen gyors kamrai ritmus kamraremegéssé, más szóval kamrafibrillációvá alakulhat, mely azonnali beavatkozás hiányában halálhoz vezet. Bár a tünetek már csecsemőkorban is jelentkezhetnek, a betegség döntően serdülőkorban és fiatal felnőttkorban kerül felismerésre. Többnyire rohamokban lép fel, de a legkellemetlenebb tünet általában a gyors szívdobogás-érzés, rosszabb esetben pedig az ájulás. Diagnózisát megkönnyíti, hogy a járulékos nyaláb jelenléte az elektrokardiogrammon (EKG) is detektálható az ún. delta-hullám képében.


A betegség gyógyszeres kezelése mellett (antiarritmiás terápia) ma már döntően a szívbe vezetett elektróda útján, adott frekvenciájú energia kibocsátásával (rádiófrekvenciás katéteres abláció) a rendellenes vezetést okozó nyaláb 95 százalékos sikerességgel elroncsolható.

2009. jan. 8. 13:40
Könyvtárban próbáltad már?
2009. jan. 8. 13:38
Olvassa valaki a National Geographic havilapot? Keresek egy cikket valamelyikben írtak a WPW sindromáról.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook