Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Német nyelvet jól beszélők segítenétek? fórum

Német nyelvet jól beszélők segítenétek? (tudásbázis kérdés)

18. misililla (válaszként erre: 17. - Misililla)
2013. márc. 11. 16:19
Oké... én vagyok a hülye! Megoldottam! :) Elnézést!
2013. márc. 11. 16:17

Sziasztok! Egy német nyelvű naptárat kellene szerkesztenem. Én megnéztem párat a neten és mindegyiknél a hónapnevek: Januar, Februar, Marz, April, stb... Namost Ezzel szemben azt az instrukciót kaptam, hogy ezek legyenek:

1. Wetterstern

2. Gemeiner Spaltblättling

3. Zinoberroter Kelchbecherling

4. Gesäter Tintling

5. Speise-Morchel

6. Hörnling

7. Gemeine Stinkmorchel

8. Riesenbovist

9. Tintenfischpilz

10. Fliegenpilz

11. Spechttintling

12. Goldgelber Zitterling


Szerintetek ez mi? Ez is létezik? Lécci segítsen valaki, ha hallott már erről, vagy ha tudása alapján kellett volna de nem. :)Köszönöm előre is!

16. Christy5156 (válaszként erre: 15. - EMeLAndrea)
2010. szept. 14. 10:11
Szivesen! :))) Jó tanulást!
15. eMeLAndrea (válaszként erre: 13. - Christy5156)
2010. szept. 14. 09:32
Köszönöm! Kinyomtatom a kislegénynek, talán segít neki valamennyire! :))
14. virus2008 (válaszként erre: 1. - EMeLAndrea)
2010. szept. 14. 08:41
Nincs logikája.
2010. szept. 14. 08:35
De végsö soron, nem marad más mint benyalni öket... :(((
2010. szept. 14. 08:34

SEMLEGESNEMŰEK


- a fiatal élőlények nevei és a hím- és nőnemű élőlények közös nevei: das Kind - a gyerek, s Kind, s Kalb (borjú), s Lamm, a Küken (csirke), s Pferd, s Rind, s Schwein


de: r Mensch


- a helységnevek: das alte Leipzig - a régi Lipcse


- a világrészek nevei: das neue Europa - az új Európa


a legtöbb országnév: das schöne Italien - a szép Olaszország


kivételek: r Sudan, r Liban; i Schweiz; az -ei végüek: i Türkei; az Unio főnévvel összetettek: i Sowjetunio; a Republik főnévvel kifejezettek; a többes számú Staaten főnévvel kifejezettek: i Vereinigten Staaten, i Niederlande (Németalföld Hollandia)


- számos fém és vegyi elem neve: das Gold - az arany, s Eisen (vas), s Nickel, s Chrom


kivétel: r Stahl (acél), i Bronze


- minden, igeként használt főnév: das Kochen - a főzés


- a szállodák, mozik nevei: das Hilton; das Urania


- a -chen, -lein kicsinyítőképzős főnevek: das Mädchen - a lány, s Häuschen, s Tischlein


- a -nis képzős főnevek egy része: das Zeugnis - a bizonyítvány, s Hindernis (akadály), s Gedächtnis (az emlékezet) - kivétel: i Kenntnis (ismeret), i Erlaubnis (engedély)


- a -tum képzős főnevek nagy része: das Eigentum - a tulajdon, s Königtum


- két kivétel: r Irrtum (tévedés), r Reichtum (gazdagság)


- az idegen eredetű -ett, -ment, -um, -ma képzős főnevek: das Balett, , s Parlament, s Gymnasium, s Museum, s Drama

2010. szept. 14. 08:32

NŐNEMŰEK


- a nőnemű élőlények: die Mutter - az anya, i Frau, i Henne (jérce), i Löwin


kivételek: r Weib (asszony), s Mädchen, r Backfisch (serdűlő lány), s Huhn (tyúk)


- sok folyónév: die Donau - a Duna, i Weser, i Elbe, i Theiß (Tisza), i Wolga, i Oder


de: r Rein, r Main, r Po, r Nil


- a számok mint számjegyek: die Fünf - az ötös


- hajó- és repülőgépnevek: die Táncsics; die TU 154, i Rostock, i Tv154


- az -in, -heit, -keit, -schaft, -ung, -ei végű főnevek: die Lehrerin - a tanárnő, i Ärztin, i Freiheit, i Möglichkeit, i Freundschaft, i Übung


die Wirklichkeit - a valóság; die Werbung - a reklám; die Bücherei - a könyvtár


- az idegen eredetű -ie, -ik, -ion, -age, -euse,-einz: die Politik - a politika; die Reportage - a riport; die Revolution - a forradalom, i Chimie, i Revolution, i Reportage, i Friseuse, i Intelligenz.


- a -tät, -ur képzővel képzett főnevek: die Natur - a természet, i Universität

2010. szept. 14. 08:32

Ezt találtam, talán segít...


A főnév (Das Substantiv) A főnevek nemének fontosabb szabályai:


HÍMNEMŰEK


- a hímnemű élőlények: der Vater - az apa, r Mann, R Hahn, r Löwe


- a napok: der Freitag - a péntek


- a hónapok: der März - a március


- az évszakok: der Herbst - az ősz


- a világtájak: der Norden – észak, r Osten (K)


- a csapadékok, szelek: der Regen - az eső, r Hagel (jégeső), r Schnee, r Tau (harmat), r Wind, r Sturm (vihar), r Monsun, r Föhn


- az autómárkák: r Wartburg, r Trabant, r Mercedes, r Volga, r Skoda, r Volkswagen


- az expresszvonatok: der Pannonia, r Hungaria


- az -ig, -ich végű főnevek: der Honig - a méz; der Teppich, a szőnyeg


- az -er, -ler, -ner képzővel képzettek: der Maler - a festő, r Wecker, r Künstler, r Pförtner (postás)


- a -ling képzősök: der Säugling - a csecsemő, r Neuling (újonc), r Jüngling (az ifjú)


- az idegen eredetű -ar, -är, -ent, -eur, -or, -ist, -ismus stb. képzővel képzettek: der Kommentar - a magyarázat; der Sekretär - a titkár, r Student, r Friseur, r Doktor

9. eMeLAndrea (válaszként erre: 6. - Christy5156)
2010. szept. 14. 08:31
nah, pl. ilyenekre gondoltam... de akkor ezek szerint tovább tart a szabályok megtanulása mint maga a névelő! :) szomorú vagyok!
2010. szept. 14. 08:30
de rendesek vagytok! Köszönöm szépen! hát akkor hasalás lesz a vége... az ágyon hasalás és magolás! :))
2010. szept. 14. 08:28
Ha érdekelnek a szabályok, nekem van egy felsöfokú nyelvtankönyvem, abból ki tudom írni neked... De most nincs nálam...
2010. szept. 14. 08:27

Vannak szabályok, mint pl. az -ung végüek mindig "die"-sek.


De a nagyrészüket meg kell tanulni, sajnos. :(

2010. szept. 14. 08:25
Van pár szabály, de azoknak a többségét csak egyetemen tanítják és annyi a kivétel, hogy gyakorlatilag nem sok értelme van. Ahogy előttem is mondták: azt biza be kell nyalni...
2010. szept. 14. 08:22
De még ha meg is próbáljuk magyarázni a dolgokat, ott is van egy rakás kivétel... :-(
3. Fiatal nő (válaszként erre: 2. - EMeLAndrea)
2010. szept. 14. 08:21
Sajnos nincs. A legtöbben semmi logika, ezt bizony be kell nyalni. :-(
2010. szept. 14. 08:20
Az a helyzet, hogy a fiacskám németet tanul, és szeretném megkönnyíteni a szavak tanulását, ezen belül is a névelőket! Mi alapján kapják a szavak a der, die, das névelőt? Sajna néha keveri.... van erre valami kézzel fogható magyarázat? Előre is köszönöm a segítségeket!
2010. szept. 14. 08:19
Német nyelvet jól beszélők segítenétek?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook