Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Munkaadó és a terhes kismama fórum

Munkaadó és a terhes kismama (tudásbázis kérdés)


21. Cigi
2018. márc. 24. 15:03
Sziasztok! Egy kis tanácsra lenne szükségem! Jelenleg gyesen vagyok 27 honapos kisfiammal tervezzük a kistesot és lehet össze is jött! Az lenne a kérdésem hogy mi a tehendő ilyenkor amivel anyagilag is jobban járnák és milyen juttatásokat tudok igénybe venni a 2 babánál?
20. Channa* (válaszként erre: 19. - Buci07)
2018. márc. 24. 12:21

Ez egy más kérdés!


A szerződése alapján viszont nem tehetik ki és nem kell felmondania.

GYED lehet, hogy nem fog neki járni, mert nincs meg az elegendő munkaviszony, de GYES igen. Azt hiszem ez alanyi jogon jár, és a családi is.

19. buci07 (válaszként erre: 18. - Channa*)
2018. márc. 24. 07:27

Ok..de a munkáltatónak az miért jó hogy oda megy valaki dolgozni,gyorsan terhes lesz,ki nem rúghatja,fizetnie kell utána és neki,meg esetleg plusz embert felvenni a helyére?

Gondolkodni kell..

Ez a lány is nagyon fiatal lehet még na...valószínű életében ennyit dolgozott és slussz,majd jönnek sorba a gyerekek és ennyi.

Nem is értem mit várt a munkaadótól.

2018. márc. 24. 07:04

Nem rúghatja ki, mert a szerződése határozott idejű és tudja, hogy terhes:


[link]


Az is előfordulhat, hogy a munkáltató megtudja, hogy a munkavállaló gyermeket vár. Ebben az esetben tehát a munkavállaló a munkáltató munkaviszonyt meg nem hosszabbító döntését bíróságon (és az Egyenlő Bánásmód Hatóság előtt) megtámadhatja arra hivatkozva, hogy az egyenlő bánásmódról szóló 2003. évi CXXV.tv-ben nevesített valamely védett tulajdonságával összefüggésben (női nem, egészségi állapot, anyaság, stb.) érte hátrány. Ebben az esetben a munkáltató köteles bizonyítás útján cáfolni az ok-okozati összefüggést és bebizonyítani, hogy az eltérő bánásmódot a munka természete, jellege okozta (pl: véget ért az idénymunka). Amennyiben sikeresen hivatkozunk a bíróság előtt az egyenlő bánásmód követelményére, jogorvoslatként kártérítést (sérelemdíjat) kérhetünk, mivel az egyenlő bánásmód követelményének a megsértése minden esetben sérti az emberi méltóságot, azaz személyiségi jogi igényünk lehet. Az sem rossz ötlet, ha a jogsértővel egyezséget kötünk és megállapodunk abban, hogy foglalkoztatni fog minket. A bíróság azonban a munkáltatót nem kötelezheti arra, hogy foglalkoztasson bennünket.

2018. márc. 24. 07:03
Nyilván tudta a lányod,hogy ha határozott idejű szerződése van és rögtön teherbe esik akkor nem fognak hosszabbítani.Ennek egyáltalán nem kellett volna váratlanul érnie.
16. buci07
2018. márc. 24. 06:40

Simán kirughatják a kismamát..főleg pályakezdőként,na meg 11hónapja van ott,amiből már 7hónapja terhes..nem bántásból,de 1évet ki kellett volna húznia,akkor talán nem lenne ennyire bonyolult a helyzet.

Apuka segíthetne kicsit anyagilag,mert ha ellátatlan marad a kismama a tb-t is fizetheti maga utan és a semmiből nehéz lesz.

2018. márc. 22. 21:20

Ha határozott idejű a szerződése a lányodnak, akkor tudomásom szerint, ha elküldik, akkor is jár neki a szerződés lejáratáig a munkabére, de ha a lányod mondja fel, akkor úgy tudom, hogy neki kell valami büntetést fizetnie.

Nézzetek ennek is utána!


Nem is értem, hogy mi kellene felmondania!?

14. dogiz (válaszként erre: 1. - Boszi1968)
2018. márc. 22. 18:43
Szia ! Ha gondolod priviben megbeszélhetjük ezt az ügyet, mert van pár kérdésem, ahhoz, hogy konkrétan tudjak rá válaszolni és lássam tisztán, hogy jogosult-e bármilyen ellátásra.
13. Klaudia20 (válaszként erre: 6. - Boszi1968)
2018. márc. 22. 18:09

Én nem mondanék fel. A szerződött napig táppénz, utána nem tudom, mert ugye élő szerződéssel, és két év munkaviszony után jár a GYED, amúgy alanyi jogon csak a GYES.


Egyébként két élű penge a gyerek szajkózás. Ha ti kapnátok ellátást így, úgymond a semmire (nincs meg a munkaviszony, és határozott idejű), akkor olyanok is kapnák, aki rohadtul nem dolgoztak egész életükben, csak azon, hogy teherbe essenek, és szüljenek....muszáj keretek közé szorítani a támogatásokat.

2018. márc. 22. 18:09
A kérdés az, hogy a csecsemőgondozási díj megigénylésekor (amit lehet a szülés várható időpontja előtt 28 nappal de legkésőbb a szülés napjától igényelni) van e a lányodnak a szülést megelőző két éven belül 365 nap biztosításban töltött ideje? Ha van, akkor minden rendben, mert járnak neki az ellátások a gyerek kettő éves koráig ha nincs akkor sajnos nem jogosult. Ez utóbbi esetben a kormányhivatalhoz lehet fordulni méltányossági csecsemőgondozási díjért, hátha megadják. Gyanítom, hogy nincs meg ez a 365 nap ezért viselkedik úgy a munkáltató ahogy, talán el is mondták nektek csak túl sok az infó számotokra. Semmiképp se mondjon fel. Próbáljátok megbeszélni a munkáltatóval, hogy ami van szabadsága azt adja ki neki. Az orvos a szabadság időszakára kiírhatja keresőképesnek, mikor letelt a szabadsága akkor újra indulhat a keresőképtelensége és nyer pár nap extra táppénzt ezzel a megszakítással, talán ki tudja húzni addig, hogy megigényelhesse a méltányossági csecsemőgondozási díjat. Mindenképp a kormányhivatal egészségbiztosítás osztályához fordulnék a kérdéseimmel (ők a régi OEP-sek). Esetleg ha belefér akkor Bagoly Anitához fordulhattok: [link] Ő profi ezekben az ügyekben.
11. Channa* (válaszként erre: 10. - Ikres_anyu)
2018. márc. 22. 17:57
Felmondhat, de mivel terhes, megsértené az egyenlő bánásmóddal kapcsolatos nem tudom mit, azaz perelhető lenne.
2018. márc. 22. 17:55
Úgy tudom hogy most már táppénz alatt is felmondhat a munkáltató, szóval nincs biztonságban a kismama! Ha megszűnik a munkaviszonya és nincs munkája úgy tudom, hogy az állam 1 évig átvállalja a TB fizetését, így biztosított marad. Ez nem tuti info, egy kormányablaknál kellene megkérdezni, mik a feltételei ennek.
2018. márc. 22. 17:53

Határozott idejű a szerződése?

Akkor várja meg a munkáltató, amíg lejár. Nehogy felmondjon! Ne menjen fizetés nélkülire se!

Táppénzre elmehet, de a munkáltató nem rúghatja ki közben, mert akkor kiderülne, hogy azért rúgja ki, mert terhes, hiszen tudnak róla, hogy az, akkor meg fel lehet jelenteni őket!

2018. márc. 22. 17:39
Kérdezzetek meg TB szakertőt! Nem olcsó, de ha tud megoldást, böven behozza az árát.
2018. márc. 22. 17:38
nem értem. a kormány szajkozza itt a gyermek vállalást, de azt nem mondják meg hogy miből tartsa el a szülő a gyereket, ha kiszúrnak vele a munka helyén.
6. boszi1968 (válaszként erre: 5. - Klaudia20)
2018. márc. 22. 17:37
voltunk bennt máma a munkaügyibe.ott se tudtak semmit mondani, csak annyit hogy ha másképp nem megy akkor mondjon fel, és próbálja meg az aktív korúak segélyére be nyújtani a kérelmet.ha elutasítják akkor kérnie kell a tb támogatást.de akkor is itt marad ellátatlan.
5. Klaudia20 (válaszként erre: 3. - Boszi1968)
2018. márc. 22. 17:31

Huhh, így más a helyzet.

Mindenképp bemennék a munkaügyibe érdeklődni, vagy valahová, akik ezzel foglalkoznak, hogy ilyenkor mi a teendő.

Az a baj, hogy GYED et sem fog kapni, mert nincs meg a két év munkaviszonya.

2018. márc. 22. 17:29

Ne hagyjátok magatokat. Nem a munkáltató dönt a táppénztől hanem az orvos. Fel ne mondjon a lányod semmi esetre sem, és tetesse át magát fizetetlen szabadságra sem.

Ha a munkaszerződés határozatlan munkaidőre szól, akkor szépen kiírja az orvos, és táppénz. Még egy hónapot kell kibekkelni, aztán lehet kérni a Gyed-et azt hiszem.

Azért akarják sarokba szorítani, mert ezt nem tehetik meg vele. Ők nem dönthetnek e felett, ezért megpróbálják manipulálni.

3. boszi1968 (válaszként erre: 2. - 31bc25d879)
2018. márc. 22. 17:23
köszi a válaszod.de a munkáltató azt közölte vele hogy neki nem jár szülési szabadság.egy évre lett fel véve. az egy év május 10-én jár le.ő junius elejére van kiírva.
2018. márc. 22. 17:19

Nem biztos, hogy jól tudom, de egy hónap táppénz ami belefér az április 10-be, utána meg a szülés előtt jár 1 hónap szülési szabadság lehet már nem így hívják, szülés után meg ott a gyed vagy gyád vagy mi.

Régen legalábbis így volt.

Mindenképp járj utána, pénz nélkül nem maradhat és biztos nem is marad a lányod.


Jó egészséget nekik:)

2018. márc. 22. 17:14
A lányom 7 hónapos terhes.mielőtt teherbe esett dolgozott mint eladó egy coopos boltba.mivel pályakezdő volt így a munkaügyin keresztül bértámogatással lett felvéve.kiderült hogy veszélyeztetett terhes, így orvosi igazolással könnyített munkát javasolt neki az orvos. a munkáltató közölte hogy nem tud neki könnyített munkát biztosítani, így elküldték táppénzre.most közölte a munkáltató hogy a táppénzt csak április 10-ig tudják neki biztosítani.és vagy elmegy fizetetlen szabadságra, vagy felmond.ha fizetetlen szabadságra megy nem fizetik utána a tb-t.be mentünk a munkaügyibe,és érdeklődtünk ha fel mond jár e neki az állás keresői. közölték hogy nem.tehát zsák utcába jutottunk. kéthónap mulva szül és itt állunk tanácstalanul.kérem ha valaki tud nekünk tanácsot adni, azt nagyon megköszönöm.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook