Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Munka melletti gyes, betegség fórum

Munka melletti gyes, betegség (beszélgetős fórum)


2010. szept. 6. 11:41

Megérdeklődtem egy könyvelőtöl is...

Ha GYÁP-ra mész akkor, nincs egyszerre két ellátás.

Ha te veszed ki a betegszabidat, akkor kapod a GYES-t. Ha táppénzre mész, a GYES után kapsz táppénzt...ami egy nagyon fikusz összeg.

2010. szept. 6. 11:10
Tehát ha felveszed a munkát, és a munkából mész TP-re jár a GYES-is.
20. violamama (válaszként erre: 19. - Fancsalilany)
2010. szept. 5. 20:13
Hú ezt valaki leirná érthetően?
19. fancsalilany (válaszként erre: 16. - Quenn)
2010. szept. 3. 18:51

No, nagyon úgy néz ki, hogy valami bibi van a gépezetben...

Beírtam a googléba a táppénz és GYES szavakat és röktön ezt raláltam, ezen a linken.

[link]



Dr. Veres Gábor*



TÁPPÉNZ alapját képező jövedelem a GYES folyósítása


melletti munkavégzés esetében



A gyermekgondozási segély igénybevétele melletti munkavállalás időbeli korlátozása a családtámogatási törvény módosítása alapján 2006. január hó 1. napjától megszűnt.


Több anyuka, apuka kedvezően fogadta a változásokat, melynek eredményeképpen a GYES folyósítása mellett akár napi nyolc órában is munkát végezhetnek, azaz dolgozhatnak, amennyiben alkalmazzák őket. A foglalkoztatás lehetséges korábbi (a gyes igénybevételét megelőző) munkahelyén, illetve akár más munkahelyen is.


A foglalkoztatás mindig együtt jár a keresőképtelenség lehetőségével. Jelen esetben nemcsak a dolgozó betegségével, hanem gyermeke betegségével, amikor is otthoni ápolása szükséges, azaz táppénzre vagy gyermekápolási táppénzre válhat jogosulttá a munkavállaló szülő. Abban az esetben, ha valaki a GYES folyósításának időtartalma alatt válik táppénz jogosulttá, esetében az általános táppénz szabályoktól eltérő szabályok alkalmazására kerül sor, amely adott esetben – nem várt összegű – az átlagosnál alacsonyabb összegű táppénz megállapítását eredményezi.


Az érintett biztosítottak egészségbiztosítási pénzbeli ellátásra való jogosultságuk – az OEP főigazgatójának 10046/2006. számú körlevele szerint – az alábbiak szerint alakul:


1. A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII törvény (Ebtv.) jelenleg hatályos rendelkezése szerint az a biztosított, aki gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás (továbbiakban együtt: GYES) igénybevétele mellett vállal (végez) munkát, jogosult táppénzre, de csak a GYES melletti munkavégzés alapján szerzett biztosítási időnek megfelelő időtartamra és az e munkavégzés alapján megszerzett egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme alapján.

„Ebtv. 49. § (1) A gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj mellett munkát végző biztosítottra, a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

a) a táppénzfolyósítás időtartamának megállapításánál biztosítási időként csak a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj folyósításának időtartama alatt biztosítási jogviszonyban töltött napokat lehet figyelembe venni,

b) a táppénz összegének megállapításánál a biztosítási jogviszonynak az a) pontban meghatározott időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell figyelembe venni a 48. §-ban foglaltak szerint.”



E szabállyal összhangban rendelkezik a különböző ellátások együttfolyósítását tiltó rendelkezés (Ebtv. 39. §-ának (1)-(2) bekezdése ), mely szerint GYES igénybevétele esetén, csak a GYES melletti munkavégzés alapján megállapítható táppénz vehető igénybe:

Ebtv. 39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.



E szabályokat kell alkalmazni abban az esetben is, ha a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény (Cst.) – 2006. január 1-jétől hatályos – 21. §-ának b.) pontja alapján a biztosított személy – a gyermek egyéves kora után – időkorlátozás nélkül vállal munkát.


Az előbbi szabály alapján a főállású jogviszonyban – melyben a GYES-t igénybe veszi a biztosított – szerzett jogosultságától elkülönül a GYES melletti munkavégzés alapján szerzett jogosultság és a GYES mellett csak az utóbbi jogviszony alapján részesülhet táppénzes (gyermekápolási táppénzes) ellátásban a biztosított.



Az Ebtv. Idézett rendelkezéseivel szinkronban rendelkezik a Cst. is, miszerint:

„Cst. 27. § (1) Nem jár gyermekgondozási támogatás annak a személynek, aki

a) az Szt. 4. §-a (1) bekezdésének i) pontjában megjelölt rendszeres pénzellátás valamelyikében részesül, ide nem értve

aa) a gyermekgondozási támogatást, valamint a gyermekgondozási támogatás folyósítása mellett végzett kereső tevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt…”



A Cst. rendelkezései is egyértelműen arra utalnak, hogy a gyermekgondozási segély és a táppénz egyidejűleg nem vehető igénybe, kizárólag csak akkor, ha a GYES melletti munkavégzés alapján jogosult valaki a táppénz igénybevételére.



2. Sajátosnak tekintett esete a GYES melletti munkavégzésnek, ha a biztosított már korábban – 2006. január 1-jét megelőzően – felvette a munkát, és most az új lehetőség alapján a munkavégzés mellett veszi igénybe a GYES-t. Tekintettel arra, hogy az egészségbiztosítási szabályok a GYES folyósítás és a munkavégzés egyidejűségén alapulnak az ilyen esetekben is az 1. pontban leírtak szerint kell eljárni.



Fentiek alapján annak a biztosítottnak, aki az év első felében válik keresőképtelenné a GYES melletti munkavégzés alapján – 180 napi tényleges jövedelem hiányában – a minimálbérből kiindulva kell a táppénzét megállapítani.


Ugyanakkor fennáll az a lehetőség is, hogy a GYES folyósításáról lemondva az általános szabályok szerint, vagyis az előző évi tényleges jövedelem alapján részesüljön táppénzben. (Az a biztosított, aki 2006. január 1-jétől kezdődően az év második felében bekövetkező keresőképtelenség napjáig folyamatosan GYES melletti munkavégzés alapján jutott jövedelemhez, ekkor már e tényleges jövedelem alapján jogosult táppénzre.)



3. Az előbbiektől eltérő annak a biztosítottnak az esete, aki 2006. január 1. előtt vállalt munkavégzés alapján fennálló biztosítási jogviszonyában 2006. január 1-jét megelőző időponttól kezdődően 2006. január 1-jén és azt követően is folyamatosan keresőképtelen és ennek alapján táppénzben részesül. Ilyen esetben a Cst. és az Ebtv, idézett rendelkezéseire tekintettel a GYES-re való jogosultság nem állapítható meg, csak abban az esetben, ha a táppénz folyósítását megszüntetik, illetőleg keresőképessé válik a biztosított és felveszi a munkát.


Nagyon úgy néz ki, hogy a munkáltató átvágta a sógornődet :(.

2010. szept. 3. 16:55

Hát akkor már végkép nem értem... a MÁK honlapja nem ezt írja... ld lentebb ( ld 9. és a 10 hozzászólást.)

Akkor vmi bibi van itt. Vagy a munkahely a hunyó, vagy a MÁK.

Én is nemsokára kezdem a melót, ugyhogy akkor gyorsan utánajárok ennek a dolognak.

De ha így van, mélyen felháborít a dolog.

17. ElErIm77 (válaszként erre: 16. - Quenn)
2010. szept. 3. 13:05

na ez szép...milyen bun..ság már:(

én erről eddig nem is hallottam,most kezdi a fiam a bölcsit,én a melót..nem elég h beteg,drága a gyogyszer,még a fizubol is elvesznek????????

16. quenn
2010. szept. 3. 12:39

A sógornőm nem kapott táppénzt, amikor GYES mellett visszament dolgozni és a kicsi betegsége miatt otthon kellett maradnia két hétig.

Nem jár két juttatás egyszerre, vagy táppénz vagy gyes.

15. b2076ec79b (válaszként erre: 12. - Fancsalilany)
2010. szept. 3. 12:18
Így van :)
14. b2076ec79b (válaszként erre: 13. - Violamama)
2010. szept. 3. 12:06

Sejtettem :))))

Fél évig tanultam jogi logikát, ott úgy belém verték a mondatok értelmezését, hogy ihajj :DDD Azóta meglátok olyan szavakat is, amiket előtte átugrottam volna :DDD

13. violamama (válaszként erre: 10. - B2076ec79b)
2010. szept. 2. 20:02
Igen köszönöm átolvastam csak azon a nemen átsuhantam de akkor igy oké:)
12. fancsalilany (válaszként erre: 7. - Anyuci91)
2010. szept. 2. 15:53

Kedves anyuci91. itt nem kedvező feltételekről beszélünk, hanem járandóságról, ami törvénybe ill. rendeletekbe van foglalva. Vagy jár, vagy nem. Utána kell nézni. Az a pár ezer forint is nagyon sokat jelent.

Én nem megsérteni akartalak. De úgy gondolom, hogy felesleges pánikoltatással nem segítünk senkinek.

11. fancsalilany (válaszként erre: 10. - B2076ec79b)
2010. szept. 2. 15:45

Köszönöm Hajni!

Én is ezt akartam írni, és mégegyszer kiemelni.

10. b2076ec79b (válaszként erre: 8. - Violamama)
2010. szept. 2. 15:43

Ebből kiemelném az idevágó részt:

"Nem jár táppénz

a gyermekgondozási segély folyósításának idejére, (ide nem értve a gyermekgondozási segély

mellett végzett munka alapján járó táppénz)"


Tehát a GYES alatt végzett munka alapján járó táppénz nem tartozik ide, ergo ugyanúgy jár a GYES is meg a tp is.

2010. szept. 2. 15:35

No! asszem a MÁK honlapja megbízható:


Mikor nem jár gyermekgondozási segély?


Nem jár gyermekgondozási segély annak a személynek, aki


* olyan gyermek után igényli a gyermekgondozási segélyt, akit a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló törvény alapján ideiglenes hatállyal elhelyeztek, átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, továbbá 30 napot meghaladóan szociális intézményben helyeztek el

* előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés büntetését tölti

* a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. §(1) bekezdés i) pontja szerint rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve


a) a gyermekgondozási segélyt és gyermeknevelési támogatást, az ezek folyósítása mellett végzett kereső tevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt, továbbá a települési önkormányzat jegyzője által a fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végző személy kérelmére megállapított ápolási díjat,


b) társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény alapján járó nyugellátást, illetve annak minősülő nyugellátást, a rehabilitációs járadékot, a rokkantsági járadékot, az átmeneti járadékot, a rendszeres szociális járadékot és a bányász dolgozók egészségkárosodási járadékát,


* az egy évesnél fiatalabb gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezi el.


Nem jár gyermekgondozási segély a nagyszülőnek, ha


* a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezik el. A gyermekgondozási segélyre való jogosultságot nem érinti, ha a napközbeni ellátást biztosító intézményben elhelyezett gyermek 3 évesnél idősebb, és az intézményi elhelyezés a napi 5 órás időtartamot nem haladja meg.

* olyan gyermek után igényli a gyermekgondozási segélyt, akit a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló törvény alapján ideiglenes hatállyal elhelyeztek, átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, továbbá 30 napot meghaladóan szociális intézményben helyeztek el

* előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés büntetését tölti

* a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. §(1) bekezdés i) pontja szerint rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve


a) a gyermekgondozási segélyt és gyermeknevelési támogatást, az ezek folyósítása mellett végzett kereső tevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt, továbbá a települési önkormányzat jegyzője által a fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végző személy kérelmére megállapított ápolási díjat,


b) társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény alapján járó nyugellátást, illetve annak minősülő nyugellátást, a rehabilitációs járadékot, a rokkantsági járadékot, az átmeneti járadékot, a rendszeres szociális járadékot és a bányász dolgozók egészségkárosodási járadékát


Ebből kiemelném a harmadik bekezdés a, és b, pontját.

2010. szept. 2. 15:14

Most találtam a neten, ez elkeserit:(

3. keresőképtelenség

Nem jár táppénz

A következő felsorolásban szereplő esetekben akkor sem folyósítható a táppénz, ha a táppénzre

jogosultság feltételei egyébként fennállnak, mert valamely külső kizáró körülmény miatt – általában

azért, mert nincs keresetveszteség – nem folyósítható a táppénz.

Nem jár táppénz:

• a keresőképtelenségnek arra az időtartamára, amelyre a biztosított átlagkeresetre jogosult,

vagy teljes keresetét megkapja. Aki keresetének egy részét kapja meg, annak csak az elmaradt

keresete után jár a táppénz,

• a keresőképtelenség azon időtartamára, amely alatt a biztosítás szünetel, munkavégzési

kötelezettség hiányában nincs keresetveszteség (fizetés nélküli szabadság),

• a betegszabadság lejártát követő szabadnapra és heti pihenőnapra, ha azt követő munkanapon

(munkaszüneti napon) keresőképtelenség már nem áll fenn,

• a gyermekgondozási segély folyósításának idejére, (ide nem értve a gyermekgondozási segély

mellett végzett munka alapján járó táppénz),

• előzetes letartóztatás, szabadságvesztés tartamára,

• saját jogú nyugdíj folyósításának időtartamára.

2010. szept. 2. 15:14

Kedves 6.hozzászóló, ha kedvezőek a feltételek, akkor nagyon örülök neki és kivánok sok sikert.

Üdv.Ágnes

6. fancsalilany (válaszként erre: 4. - Anyuci91)
2010. szept. 2. 15:09
De miért veszítené el a segélyt? Na mostmá ez engem is érdekel...
5. fancsalilany (válaszként erre: 3. - Violamama)
2010. szept. 2. 15:07

Hát ezt én sem értem. Szerintem nem veszlik el...miért veszne?

1. ha beteg lesz a gyerek, gondolom először megpróbálod a fizetett szabit kivenni-akkor sem veszlik el. Ha meg te mész táppénzre akkor a fizud 60-70 %-át kapod asszem. De a kettőnek semmi köze egymáshoz.

Nem értem miért kell paráztatni az embereket...:(.

2010. szept. 2. 15:04
Lehet, hogy elveszíted, ha esetleg úgy néz ki felvesznek dolgozni, de ezt meg kell pontosan érdeklődni, akkor viszont elvesztheted, ha már visszatértél a munkaerőpiacra. Jobb, ha rákérdezel a Munkaügyi Kirendeltségen nehogy valami probléma merüljön fel. Üdv.Ágnes
3. violamama (válaszként erre: 2. - Fancsalilany)
2010. szept. 2. 15:01
igen azt mondták ha beteg lesz a ygerek v én és elmegyek táppénzre nem jár majd a gyes, csak nekem ez furi, hogy mi köze van a kettőnek egymáshoz, hiszakkor úgyis betegácsit számolnak akkor miért veszne el a gyes?
2. fancsalilany (válaszként erre: 1. - Violamama)
2010. szept. 2. 14:59

GYES mellett korlátlanul dolgozhatsz. Ha GYED-en lennél, akkor köteles vagy bejelenteni, hogy dolgozol, és nem járna a GYED.

A másik részét nem értem a kérdésnek. Milyen betegségre gondolsz? Egy szimpla megfázásra? ...szimpla?

2010. szept. 2. 14:53
Sziasztok! Tudja valaki mi van akkor ha visszamegyek dolgozni 8 órában és kapom mellette a gyest, de ha a gyerek beteg lesz nem jár? Valakitől ezt hallottam. Tényleg igy van? És függ attól hogy én v a gyerek beteg?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook