Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mondat elemzésben tudna valaki segíteni? + ágrajz kellene hozzá! fórum

Mondat elemzésben tudna valaki segíteni? + ágrajz kellene hozzá! (tudásbázis kérdés)

22. Kiss sue (válaszként erre: 13. - Zebracsikó)
2013. máj. 14. 20:06
Péter az alany, a kisfiú az értelmező jelző, és az értelmező jelzőnek van egy minőség jelzője: szeleburdi
21. zebracsikó (válaszként erre: 20. - Nikeri)
2013. máj. 14. 06:59

nem frissek a tanulmányok, de ezen a szinten még jól emlékszem, egyszerűen átlátható


A tárgy az állítmány bővítménye, hirtelen nem is tudom, lehetséges-e ,hogy az alanyé legyen (de logikus is: Pisti kakaót ivott: mit állítunk? ivott. Mit ivott? Kakaót. )

20. nikeri (válaszként erre: 19. - Zebracsikó)
2013. máj. 13. 21:59

Köszönöm a segítséget!


A nyitott ablaban... jól rajzolta a gyerek, de az előzőt a "tárgy-mennyiségjelző"-t az alany bővítménye ként jelölte.


Már javában dolgozom éjszakás vagyok, de telcsin egyeztettünk, javította :)


Megkérdezhetem, hogy vagy ennyire toppon ebben a témában? frissek a tanulmányok...., vagy még nem kopott meg... (mint nálam)esetleg éppen tanítod?


Mégegyszer köszi, sokat segítettél :) !

2013. máj. 13. 21:21

A nyitott(A HELYHATÁROZÓ MINŐSÉGJELZŐJE) ablakban(HELYHATÁROZÓ) Anna(ALANY) a távoli(A BIRTOKOS JELZŐ MINŐSÉGJELZŐJE) hegyek(AZ ÁLLANDÓHATÁROZÓ BIRTOKOS JELZŐJE) hósipkás(AZ ÁLLANFDÓHATÁROZÓ JELZŐJE) csúcsaiban(ÁLLANDÓHATÁROZÓ) gyönyörködött(ÁLLÍTMÁNY).


ALANY- (nincs bővítménye)


ÁLLÍTMÁYN- van egy állandóhatározója, ennek az áll.hat-nak van egy minőségjelzője és van egy birtokos jelzője is, a birt.jelzőnek meg van egy min.jelzője


Állítmánynak van még egy helyhatározója, és ennek a helyhat-nak van egy minőségjelzője

18. zebracsikó (válaszként erre: 15. - Nikeri)
2013. máj. 13. 21:17

A két(MENNYISÉGJELZŐ) testvért(TÁRGY) sok(MENNYISÉGJELZŐ) meglepetés(ALANY) várta(ÁLLÍTMÁNY) a gyereknapon(HELYHATÁROZÓ).


ALANY, ennek van mennyiségjelzője


ÁLLÍTMÁNY- ennek van Tárgya,a tárgynak van mennyiségjelzője


Állítmánynak van helyhatározója

17. nikeri (válaszként erre: 15. - Nikeri)
2013. máj. 13. 17:43
Bocsi ezt Zebracsikónak szántam...
16. nikeri (válaszként erre: 4. - Krisz42)
2013. máj. 13. 17:42
Köszi. A szép az egészben, hogy a két osztály ugyan abból a tk.-ből tanul, mégis más-más ágrajzok születnek... Na akkor hogy is van ez... ?
15. nikeri
2013. máj. 13. 17:38
A másik kettőt is kiveséznéd így rajz szempontjából... hátha mégis rossz helyre rajzoltuk... :(
14. nikeri (válaszként erre: 11. - Zebracsikó)
2013. máj. 13. 17:35

Igen igazad lehet...

Azt hiszem 3 miatyánk jól jön majd a gyereknek a dolgozat előtt, ha egy ilyet benyomnak....

Alapvetően tudja, érti, de most kölcsönösen elbizonytalanítottuk egymást :(


A másik két mondat úgy tűnik egyezik az általatok írtakkal :)

13. zebracsikó (válaszként erre: 9. - Nikeri)
2013. máj. 13. 17:28

Péter, a szeleburdi(MINŐSÉGJELZŐ) kisfiú(ALANY) egy hirtelen(MINŐSÉGJELZŐ) mozdulattal(ESZKÖZHATÁROZÓ) leverte(ÁLLÍTMÁNY) a poharat(TÁRGY) a terített(JELZŐ) asztalról(HELYHATÁROZÓ).


Alany, ennek van minőségjelzője és van egy értelmező jelzője


Állítmány, ennek van egy Tárgya, ebből semmi nem megy tovább


van az Állítmánynak egy helyhatározója,ennek meg egy minőségjelzője


van az Állítmánynak egy eszközhatározója, annak egy minőségjelzője

12. zebracsikó (válaszként erre: 10. - Nikeri)
2013. máj. 13. 17:25
a tárgytól nem megy tovább vonal, mivel annak nincsen bővítménye
11. zebracsikó (válaszként erre: 9. - Nikeri)
2013. máj. 13. 17:25

szerintem a "mozdulattal" eszközhatározó

az "egy"-et meg (mivel névelő) szerintem nem kell elemezni

10. nikeri (válaszként erre: 9. - Nikeri)
2013. máj. 13. 17:24
Szóval a tárgytól 2-ág megy,Helyzat... a másik pedig a módh....
2013. máj. 13. 17:23

Péter a szeleburdi... Szerintünk:

Ágrajz:

Alany- Minőségjelző

Állítmány- Tárgy -Helyhatározó-Minőségjelző

-Módhatározó Minőségjelző-Mennyiség jelző

8. zebracsikó (válaszként erre: 7. - Zebracsikó)
2013. máj. 13. 17:02
Péter : értelmező jelző
7. zebracsikó (válaszként erre: 3. - Nikeri)
2013. máj. 13. 17:01

Péter, a szeleburdi(MINŐSÉGJELZŐ) kisfiú(ALANY) egy hirtelen(MINŐSÉGJELZŐ) mozdulattal(ESZKÖZHATÁROZÓ) leverte(ÁLLÍTMÁNY) a poharat(TÁRGY) a terített(JELZŐ) asztalról(HELYHATÁROZÓ).



(a Péteren gondolkodnom kell)

6. zebracsikó (válaszként erre: 3. - Nikeri)
2013. máj. 13. 16:59
A két(MENNYISÉGJELZŐ) testvért(TÁRGY) sok(MENNYISÉGJELZŐ) meglepetés(ALANY) várta(ÁLLÍTMÁNY) a gyereknapon(HELYHATÁROZÓ).
5. zebracsikó (válaszként erre: 3. - Nikeri)
2013. máj. 13. 16:58
A nyitott(A HELYHATÁROZÓ MINŐSÉGJELZŐJE) ablakban(HELYHATÁROZÓ) Anna(ALANY) a távoli(A BIRTOKOS JELZŐ MINŐSÉGJELZŐJE) hegyek(AZ ÁLLANDÓHATÁROZÓ BIRTOKOS JELZŐJE) hósipkás(AZ ÁLLANFDÓHATÁROZÓ JELZŐJE) csúcsaiban(ÁLLANDÓHATÁROZÓ) gyönyörködött(ÁLLÍTMÁNY).
2013. máj. 13. 16:51
Az alanynál megy az ágrajz-az elsőnél-,a többiben nem vok biztos 100%-ban.A fiamnál is kiakadtam,h milyen mondat volt a magyar írásbeli felvételin.Egy értelmetlen szavakból összeállított mondat volt,csak a ragokbòl,hangsúlybòl lehetett megâllapítani,h mi micsoda.Ószinte részvétem.
2013. máj. 13. 16:34

A mondatokat elemeztük ugyan, de főleg az ágrajzban elbizonytalanodtunk.

Ha van magyar tanár köztetek, vagy aki biztos a tudásában kérem segítsen?!


Péter, a szeleburdi kisfiú egy hirtelen mozdulattal leverte a poharat a terített asztalról.


A nyitott ablakban Anna a távoli hegyek hósipkás csúcsaiban gyönyörködött.


A két testvért sok meglepetés várta a gyereknapon.

2013. máj. 13. 16:31
Ahhoz kellene a mondat is:)De a fő:alany,állítmány,tárgy,határozók,.....
2013. máj. 13. 16:26
Mondat elemzésben tudna valaki segíteni? + ágrajz kellene hozzá!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook