Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mivel tudnám tanítani a helyes kiejtésre 2, 5 éves gyerekemet? fórum

Mivel tudnám tanítani a helyes kiejtésre 2, 5 éves gyerekemet? (tudásbázis kérdés)


28. evicaka (válaszként erre: 25. - Zebracsikó)
2011. febr. 20. 07:48
Így már értem, köszönöm. Én is jártam logopédushoz 5 évesen (R) és tudom, hogy nem arról szól, hogy mondókázunk. Azt hallottam valahol, hogy az ilyen jellegű mondókák jók erre. De ha azt mondod, hogy mégsem jó, akkor elhiszem. Egyébként meg nagyon sokat beszél, egész nap karattyol a lelkem. :)
2011. febr. 19. 18:33
Ha helytelenül beszél javítsd ki,mond el neki helyesen.Nekem bevált.
26. tündér74 (válaszként erre: 20. - Evicaka)
2011. febr. 19. 18:31
Nemcsak a mondókák fejlesztenek, leginkább a kötetlen, szabad mese, és beszélgetés:)
25. zebracsikó (válaszként erre: 20. - Evicaka)
2011. febr. 19. 18:18

Abszolút segítő szándékkal írtam le tanácsaimat.


Hogy rossztul fogalmaztál-e? "Nem megy még az l, k, G, CS, r. ........de ha már úgyis szereti a mondókákat, akkor olyat is tanulhatnánk ami jó erre."


Olyan mondóka nincs, ami "jó erre"


A mondókák erre nem alkalmasak, ugyanis nem fejlesztenek beszédhangot, hanem a már helyesen ejtve megtanult beszédhangot gyakoroltatják be.

Nálatok még sok nem helyesen ejtett beszédhang van.


A mondókák a beszédritmus fejlesztésére jók, meg a közös játék örömére, a szókincsfejlesztésre, esetleg hangutánzásra - de hangfejlesztésre nem.


Hidd el, rengeteg ideje van még a tiszta kiejtés megtanulására, sőt, nem is taulni fogja, hanem egyszerűen csak fejlődik és alakul majd magától.

Úgyhogy bármilyen mondóka jó, nem kell annak egy hangra kiélezettnek lenni!

24. zebracsikó (válaszként erre: 20. - Evicaka)
2011. febr. 19. 18:12

Az ibafai papnak fapipája van, ezért az ibafai papi pipa papi fapipa.


Szerintem se forszírozd még ezt a gyerekkel! :))

23. mamcili (válaszként erre: 7. - Zebracsikó)
2011. febr. 19. 17:42

ezzel egyet értek...

Bántam is mikor az egyik kolléganőm elment vidékre dolgozni, mert ő vette kezelésbe a lánykámat...

A mai napig hálás vagyok érte...

2011. febr. 19. 17:40

rengeteg mondókás könyvet lehet kapni...

Jobbnál jobb mondókákkal...

pl: bújj, bújj, zöld ág

Tente baba tente,

Szó- beszéd (beszédjavító mondókák) de ez már komolyabb én személy szerint 2 és fél évessel ezeket még nem tanítanám...

21. evicaka (válaszként erre: 7. - Zebracsikó)
2011. febr. 19. 17:37
Értem én, hogy logopédus vagy és értesz hozzá, de azért mégis...
2011. febr. 19. 17:26
Akkor rosszul fejeztem ki magam. Nem akarom én szerencsétlen gyereket állandóan javítgatni, vagy hogy a "répa, retek" mondókát mondja tisztán. Örülök, hogy sokat beszél, nagy szókincse van meg sok mondókát ismer (nagymama óvónő). Inkább csak hasonló mondókákra lennék kíváncsi, mint a fent említett, mert mást nem nagyon ismerek. Ja, még van valami pap-os pipás, de nyilván ahhoz még kicsi. Nem akarom én elvinni logopédushoz meg sehova, én is tudom, hogy van olyan gyerek aki még alig beszél.
2011. febr. 19. 17:24
Nem vitakozom Zebracsikóval, hisz igaza van, én is ezt írtam az első hozzászólásomban,annyit viszont ajánlanék, mert TE tudod, hogy beszél a picikéd, hogy kukkants be a nyelve alá, mert például nálunk sem a gyerekorvos, sem az egyik gégész, nem foglalkozott azzal, hogy a kisfiam nyelve le volt tapadva (nem nagyon,de eléggé visszafogta a beszédben) 3.5 évesen vágták fel neki, miután elmentünk egy másik orvoshoz. Utána beindult a beszéde jobban és így került középsőben a logopédus keze alá, ami még jobban előre vitte.
18. mamcili (válaszként erre: 16. - Tündér74)
2011. febr. 19. 17:16
ezzel egyetértek:)
2011. febr. 19. 17:15

rengeteg beszélgetés mondókázás, énekelgetés, de erőltetni sem kell...

útközben is van miről beszélni,

piros az autó, kék az ég, nézd nyílik a hóvirág, számoljuk meg együtt...

stb...

Boltban mit veszünk?

Te mit kérsz?

stb...

16. tündér74 (válaszként erre: 2. - Evicaka)
2011. febr. 19. 17:00
Szia! Ennyi idős korban elég, ha szépen beszélsz hozzá, sok mesét és mondókát mondasz neki. Nem kell állandóan javítgatni.
15. 7f1efd4c7b (válaszként erre: 2. - Evicaka)
2011. febr. 19. 16:59

az én 2.5 éves fiam még csak nem is beszél...

nem tudom mitől fordult meg a fejedben hogy a kiejtését javitsd önmagad...mire 5-6 éves lesz kialakul ha nem meg a logopédus segithet.

2011. febr. 19. 16:46

Nekem a nagyobbik lányom selypített. Bekerült az oviba és fél év alatt magától kinőtte.

A kisebbiknek a l és a r is j volt. Ma már a l-t rendesen mondja. Magától. Szerintem is meg kell érniük hozzá és mint Zebracsikó írta, bízd majd logopédusra, ha addig nem növi ki.


Én hiába mondtam nekik a répa reteket. Visszamondták akár 100x is:jépa, jetek...

2011. febr. 19. 16:41
Egyébként meg egy 2,5 évest békén kell hagyni!Énekelj neki,mondókázz,mesélj és szépen ki fog alakulni.Ha meg nem ,majd 5-6 évesen a logopédus kijavítja a hibákat!
2011. febr. 19. 16:40

No, akkor logopédusként a következő a véleményem:


ekkora gyermeknek még teéjesen élettani a beszédhibája, tehát TILOS javítgatni

(legtöbb esetben ilyenkor még nem is tudnak különbséget tenni a helyes-helytelen ejtés között, így a javítgatás csak frusztrálná őket)


A legmegfelelőbb "terápia" vagyis hozzááállás ilyenkor a sok-sok mondókázás, hangutánzó játékok, énekelgetés.

Semmi egyéb dolga nincs még ilyenkor a szülőnek.


A pöszeség-terápia egy aprólékos és nagyon kötötten felépített módszer, amelyhez nem ért a szülő. Alapja az artikulációs izomzat koordinációjának fejlesztése és a hallási figyelem és -differenciálókészség fejlesztése.


Amiről a topiknyitó ír, hogy mondókák mondogatása, stb. az már a beszédhiba javítási menetének a végfázisa tulajdonképpen, azaz ,ha valaki azzal kezdi, hogy "répa-retek-mogyoró-mondjad már,fiam", az nagyon melléfoghat!!!!


Leginkább az R hang javítása az, amitől mentsen meg a Jóisten, hogy Szülő csinálja, itt ugyanis nagyon mellényúlnak rendszeresen! A R hangból így szülői-nagyszülői "segítséggel" pl. uvuláris, torokban képzett,francia R hang lehet és az nemigen javítható.


Tehát ha egy gyerek jól fogalmaz, jó a szókincse, mondatokban beszél, választékosan, de pösze, akkor majd középső- vagy nagycsoportban a logopédus dolga beavatkozni,ha addig sem javul a helyzet, és a szülő majd otthon "aládolgozik" a házi feladatok gyakorlásával.


Szülő tehát sosem fejlesszen hangot direkte!

11. c42aaaac41 (válaszként erre: 7. - Zebracsikó)
2011. febr. 19. 16:40
Ennyi!:D
2011. febr. 19. 16:35
És természetesen selypegve, nem sejpegve. :D
9. e14ebbbf07 (válaszként erre: 2. - Evicaka)
2011. febr. 19. 16:35

Semmivel, ez a logopédus dolga, ha addigra egyáltalán szükség lesz rá. Nem véletlen, hogy nagycsoportig nem kezdenek semmit ezekkel a dolgokkal. Nekem logopédus mondta, hogy sokszor nehezebb ezeket az otthon javítgatott, rossz helyen képzett hangokat kijavítani, mintha hagyták volna. A nagyfiamnak 5 évesen nem volt meg vagy 8 hang, gyönyörűen beszélt, mire suliba került, hála a logopédusnak.

A 4 éves fiam olyan botrányosan beszél, hogy az óvónők sem értik, hogy mit akar beszélni,. a logopédus a nevelési tanácsadóban azt mondta, hogy ne törődjek vele, a lényeg, hogy ne sejpegve beszéljünk hozzá,szépe, helyesen ejtsem a szavakat, amikor beszélek hozzá, ennyi. MAjd ha megérett rá, akkor szakember javítja. Ennyit tehetsz csak te is. Ne hagyd, hogy pöntyögjenek neki. :) Jó hosszú lettem. :D

8. 859d58d4d8 (válaszként erre: 1. - Evicaka)
2011. febr. 19. 16:27
Ajánlom a Montágh Imre: Mondd ki szépen c könyvét!
7. zebracsikó (válaszként erre: 2. - Evicaka)
2011. febr. 19. 16:24

Jaj Istenem!!


Ha a répa retek,mogyoró ismételgetése lenne a terápiája az R hangnak, akkor a logopédusok nem járnának 4 évig a főiskolára!

2011. febr. 19. 16:23
Szerintem semmivel. Neki még lehet élettani beszédhibája, de ezt csak egy logopédus tudja megállapítani. Várd meg, amíg ovis lesz és ott, és ot majd a társak beszéde és a logopédus szűrése segít. (egy pedagógus)
5. Tulipantunder (válaszként erre: 2. - Evicaka)
2011. febr. 19. 16:21

Küldök párat priviben, remélem, megtalálom őket a gépben!


Te tényleg a mondókákkal tudnál a legtöbbet segíteni, ügyesen ritmizálva, ha nagy a gáz, inkább majd bízd logopédusra, de szerintem az még korai.

4. jooeva (válaszként erre: 2. - Evicaka)
2011. febr. 19. 16:21

Nem kell még kétségbe esni, az én 3 éves lányom sem mondja tisztán a betűket, sőt a 6 éves fiam pedig az "r" betűvel küzd.

Egyelőre elég szerintem, ha kíjavítod a rossz szavakat, többször elismétlitek a jót és majd egy idő után rögzül.

Kisfiam logopédushoz jár, ott szépen lerajzolják a füzetbe, hogy hol legyen a nyelv, miket mondjon stb., mi azután ezeket gyakoroljuk otthon.

Ha zavar Téged vagy szeretnéd megelőzni a beszédhibát, akkor keresd fel a helyi nevelési tanácsadót, ott van logopédus is, aki ingyen segít nektek.

Bár szerintem azért az ovit várjátok meg, még sokat változhat a dolog.

2011. febr. 19. 16:11
Az én fiacskám logopédiára jár, mert a s és sz betűt keveri. Ott úgy tanulnak, hogy kapnak képeket és mutatom neki a képet, kimondom a szót helyesen és neki ismételni kell. Így szokja meg lassacskán. Utána rövidebb, majd hosszabb mondatokat mondanak. De ugye attól is függ, hogy milyen betűkkel van probléma. Egyébként szerintem neki még az is elég, ha szépen beszélsz neki és amikor rosszul mond valamit, kijavítod. Sokat jelent! Ő még viszonylag kicsi a fentebb írt dolgokhoz. Nálunk középsőtől járhatnak logopédiára a gyerekek. Akkor méri fel őket logopédus. Szóval, csak türelem és szép kiejtés. ;
2011. febr. 19. 16:05
Szokásos mondókák (Répa, retek, mogyoró...), vagy valami ilyesmire gondolok. Nem megy még az l, k, G, CS, r. Szép összetett mondatokat mond már, csak ugye a kiejtés... tudom, hogy nem vagyunk elkésve, de ha már úgyis szereti a mondókákat, akkor olyat is tanulhatnánk ami jó erre. Ismertek esetleg ilyen honlapot? Ötlet?
2011. febr. 19. 16:03
Mivel tudnám tanítani a helyes kiejtésre 2, 5 éves gyerekemet?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook