Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mitől sós a tenger vize? fórum

Mitől sós a tenger vize? (tudásbázis kérdés)

2010. szept. 13. 16:28
A kérdés nem helyes! Helyesen úgy kell kérdezni, hogy: miért van annyi víz a són? :))))))))))))))))))))))))))))))))))))
15. telifánt (válaszként erre: 1. - Szilvita)
2010. szept. 12. 21:30

Mert "sós"-nak tanultad meg azt az ízt.

Kapcsolódó: Mitől "édes" az édesvíz?

14. bige (válaszként erre: 7. - Dominós)
2010. szept. 12. 20:55
...és azt Te honnan tudod milyen ízű?:P
13. frutty7 (válaszként erre: 12. - Szilvita)
2010. szept. 12. 20:38
nincs mit:):):)
2010. szept. 12. 20:36
Megtaláltam én is, köszi Frutty7.
11. t.Ili
2010. szept. 12. 20:33

A könnyeimtől,amit az első szerelmem után hullattam.

(Mondjuk már bánom)

10. Flamingos (válaszként erre: 7. - Dominós)
2010. szept. 12. 20:31
:-)))))))
2010. szept. 12. 20:30

A tengerek sósságát, azonban nem csak a felszíni vizek okozzák. A víz ugyanis kioldja a tengerek, óceánok aljzatát alkotó kőzetekből, üledékekből is a sót. Valamint jelentős mennyiségű só származik az óceáni hasadékokból, az időnként megnyíló hasadékokból beáramló forró magmából, a víz alatti vulkánkitörésekből, és a kiáramló lávából is.


Mint említettük az óceánok sótartalma körülbelül 3 százalék körül mozog. Az óceánok sótartalma az évmilliók során jelentősen nem növekedett, ami elsősorban azzal magyarázható, hogy a vízben élő állatok, illetve a lerakodó üledék is von el sót a vízből.


Mint ismert a tengeri élőlényeknek is folyamatosan szükségük van nátriumra, és legtöbbjük fejlődéséhez elengedhetetlen a kálcium is. Ez utóbbi a csontváz, vagy héj, kagyló, teknő kifejlődésénél nélkülözhetetlen. Az elpusztult halak, rákok, kagylók, mélytengeri élőlények jelentős része üledékként rakódik le a vizek mélyén.


Érdekesség, hogy egy friss kutatási eredmény szerint a trópusi óceánok sókoncentrációja az elmúlt negyven évben növekedett, aminek oka a Föld felszíni hőmérsékletének növekedése, illetve ezáltal az trópusi óceánok gyorsabb párolgása.


Egyébként a Föld teljes vízkészletének 97,2 százalékát adják sós vizek, az édesvízi tartalékot jelentő gleccserek és jégsapkák csupán bolygónk vízkészletének 2,15 százalékát képviselik.

2010. szept. 12. 20:29

A szárazföldön az esővíz a patakokba, folyókba hullik, amelyek hosszú útjuk során kioldják a sót a különböző kőzetekből, sziklákból, és végül a tengerekbe szállítják azt.


Mivel a tengereken, óceánokon csak a víz párolog, a só visszamarad. A tengerek sótartalma átlagosan 3 százalék. A folyók vize ezzel szemben csak csekély mértékben sós, mivel az esők és az olvadt hó gyors édesvízi utánpótlást jelentenek számukra.

2010. szept. 12. 20:29
mert sokan belepisilnek...
2010. szept. 12. 20:29
A vicc szerint a túl sok heringtől sós a tenger. Mi az igazság?”
2010. szept. 12. 20:27
A tengerfenéken lévő ásványokból oldódik ki a só, illetve a folyók, patakok, stb. a környezetből kivonják a sót és szállitják a tengerbe.
2010. szept. 12. 20:27
Hat ezen en is gondolkoztam.Mert amikor furodtem benne,es nagy hullamok csapodtak a szememben,mintha kiakarta volna marni a so.
2010. szept. 12. 20:24
Sótól?
2010. szept. 12. 20:22
Jó kérdés:):):)
2010. szept. 12. 20:22
Mitől sós a tenger vize?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook