Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Mit tudtok a nyálmirígyről? fórum

Mit tudtok a nyálmirígyről? (tudásbázis kérdés)


2012. jún. 27. 11:43

Kicsit régi a kérdés, de nekem is volt egy közvetett tapasztalatom, azért leírom. Egyik barátnőmnek nyálhomokja volt - nagyot néztünk, mikor kiderült, ilyenről soha nem hallottunk. Az orvos magyarázta, hogy ahogy van vesehomok, úgy nyálhomok is van. A homok miatt elzáródott a nyálmirigy, és komoly fájdalmakat okozott. Az orvos tanácsára olyan dolgokat kellett ennie, ami fokozta a nyálelválasztást, és a nyál lassan kimosta a homokot és elmúlt a probléma. Persze közben fájt rendesen.

Azért írom le, mert ez nagyon nem köztudott, hátha segítek valakin, aki ezt olvassa.

10. ancsos (válaszként erre: 9. - Ancsos)
2009. márc. 19. 19:17
elszóltam magam, ma újra jelentkezett a mocsadék.
2009. márc. 14. 14:54

Nekem májustól most január végéig 2 hetente elzáródott a nyálmirigyem kivezető csatornája (a nyelv alatt), voltam már x orvosnál, biopszián (amit elbénáztak), ultrahangon, majd azt mondták, ha zavar, kiveszik. Akkor inkább nem zavar.

Azóta sem tudom, mi okozta és mitől múlt el,sok mindent megváltoztattam emiatt az életvitelemben-nem hajtom magam annyira, rászoktam a gyümölcsre, napi 2-3 l teát iszom, egy ideje nem gyújtottam rá, olajjal gargalizáltam reggelente 1 hónapig és izomlazitó gyógyszert szedtem 4 hónapig.

Másfél hónapja nincs és remélem többet nem jön elő.

Látom, ez már régi fórum, Bububerci ha még jársz erre, mi lett veled?

2008. aug. 17. 10:52

3 pár nyálmirigyünk van,melyek a nyálat termelik. Létezhet, hogy közül néhány vagy akár mind begyullad. Ezt könnyű észrevenni,mivel megduzzad és fájdalmat okoz.

Azt viszont nem tudom mitől gyulladhatnak be.

7. Bububerci (válaszként erre: 6. - Drnéni)
2008. aug. 16. 20:28
Elösször csak fájt, másnapra lett egy gumó. Ez három hete volt. Azóta ha eszek még jobban bedagad és görcsöl az a rész ahol van.
2008. aug. 16. 18:19

"A nyálmirigyek külső elválasztású (exokrin) mirigyek. A három pár nagy nyálmirigy a parotis, a submandibularis és a sublingualis nyálmirigy, ezenkívül még számtalan ún. kis nyálmirigy található az ajkakban, a buccában, a szájfenéken, a nyelvben és a szájpadláson.

Az általuk kiválasztott nyál minősége szerint serosus (gl. parotis, gl. submandibularis) és mucinosus (gl. sublingualis) szekrétumot termelő mirigyekre oszthatjuk fel őket.

Beidegzésüket szimpatikus és paraszimpatikus vegetatív rostok adják. Előbbiek a gerincvelő thoracalis részéből indulva, az erek mentén futva érik el a mirigyeket, míg utóbbiak a nyáltermelést szabályozó agyi nucleusokból kiindulva az agyidegekkel (VII., IX.) együtt futnak a regionális ganglionokig, majd itt kapcsolódnak az ún. posztganglionáris rostokra, amelyek aztán a nyálmirigyeket beidegzik.

A nyál (összetétele okán) fontos szerepet tölt be a fogak és a nyálkahártyák védelmében, és enzimtermelése miatt a szájüregben kezdődik meg a szénhidrátok lebontása is.

Magas Ig-A-, lizozim- és laktoperoxidáz-tartalmának köszönhetően igen erős antimikrobás hatással bír, magas víz- és mucintartalma segíti a nyálkahártyák védelmét, a falat nyállal történő bevonását, a nyelést, az ízérzékelést, a beszédet."


Dr. Németh Zsolt, dr. Velich Norbert,

dr. Bogdán Sándor

Semmelweis Egyetem Budapest, Fogorvostudományi Kar, Arc-, Állcsont-, Szájsebészeti és Fogászati Klinika


Én még nem hallottam intubáció következtében kialakult nyálmirigy duzzanatról, de biztos van. Mik a tünetek?

2008. aug. 16. 17:14
Hát ez komoly, ennyire nem értek hozzá. Szerintem gyulladásra inkább antibiotikumot szoktak adni! Dokival kéne megbeszélni!
4. Bububerci (válaszként erre: 2. - Tiduj30)
2008. aug. 15. 20:52
Szia! Nem rég volt egy komoly műtétem ami alatt lélegeztető gépen voltam. Két hete fáj a torkom , megvizsgáltak és azt mondták nyálmirígy duzzanatom lett a cső miatt. Ezért újra műteni akarnak. Nem tudom mi ez de nagyon érdekelne mielőtt újra vágnak.
2008. aug. 15. 20:51
én semmit...
2008. aug. 15. 20:48
??? ha mumpszos vagy akkor jó nagyra nő és mellette még sárga is leszel! De egyébként mire gondolsz konkrétan?
2008. aug. 15. 20:45
Mit tudtok a nyálmirígyről?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook