Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Mit lehet csinálni 2 liter megsavanyodott házitejből? fórum

Mit lehet csinálni 2 liter megsavanyodott házitejből? (tudásbázis kérdés)


1 2
2013. nov. 29. 13:07

Kiönteni csak ha nagyon muszály, mert annyira savanyú.

Palacsinta tésztába kevertem, szóda nélkül. Kicsit barna színt kap, nem lesz halvány. Elfogyott, semmi bajunk nem lett...

2011. jan. 27. 21:34

Semmi esetre kidobni vétek.Ezt azért írom hogyha valaki igy jár talán hasznát veheti még.


1/ az egész tejet egy lábasban fel tesszük a lángra és olyan 70 fokosra melegitjük,, amikor kihült, egy másik lábasra tesszük a szürőt, majd egy nagyobb vászon darabot jó szorossan átkötjük,és hadjuk lecsepegni. Finom túrolesz belőle.


2/ A savanyu tejből 1 liter-hez beleteszük 3 dl grizt, 1 tojást 1-2 evőkanál cukrot,pici sót simárakeverjük,és

feltesszük fözni,mikor jó sürüre főtt /állandó keverés mellett/ kéz melegre kihütjük és közben 20 dkg zsemlemorzsát olajon kicsi sóval megpiritunk, és a grizből evőkanál segitségével vizes kézzel gombcokat formálunk és megforgatjuk a morzsában. Ez a hamis turógomboc.


Nem kell kifőzni!!!!!!!!!


.

43. Sylvia81 (válaszként erre: 42. - Gabilive)
2010. jan. 7. 21:52
Még ahhoz is túl folyékony volt, úgyhogy a központi szennyvíztisztítóban végezte...
42. gabilive (válaszként erre: 38. - Sylvia81)
2010. jan. 7. 21:23
Akkor nincs több ötletem,csak a kuka:)
41. mese
2010. jan. 7. 11:42
bocs, elgépeltem, túrót
40. mese
2010. jan. 7. 11:42
trót, illetve aludtejet
39. gatto4
2010. jan. 7. 11:41
Megsavanyodott házitejből állateledelt esetleg :)
2010. jan. 7. 11:28

Jelentem, tutira elég ideig hevítettem, mert olyan forró lett, hogy nem tudtam belenyúlni. Hevítés előtt egyébként szoktam állni hagyni a konyhában, de nem szokott sikerülni, ha savanyú tejből csináltam. De frissen forralt tejjel sikerülni szokott!!!

Ha a frissen forralt tejet hagyom kint 2 napra, tökéletesen kettéválik a savó a többitől. É ilyenkor valóban "Olyan, mintha kis túródarabok úszkálnának egy átlátszó folyadékban". Ekkor szoktam felhevíteni, majd szűrni, csepegtetni.

37. gabilive (válaszként erre: 32. - Sylvia81)
2010. jan. 7. 09:56

A házi meg bolti tejjel kapcsolatban teljesen egyetértek!

Mi háztól vesszük a tejet,évek óta mindig ugyanonnan.Bolti tartósat csak a biztonság kedvéért tartok itthon néhány dobozzal,hogy ha véletlenül sürgősen szükség van rá,és épp nincs házi,akkor legyen mihez nyúlni.

36. gabilive (válaszként erre: 34. - Sylvia81)
2010. jan. 7. 09:52

Szerintem,ha olyan maradt az állaga,amilyennek leírtad,akkor nem hevítetted elég sokáig,nem vált még szét a túró a savótól.Mikor ez megtörténik,az teljesen nyilvánvalóan látszik.Olyan,mintha kis túródarabok úszkálnának egy átlátszó folyadékban.Na,ekkor kell leszűrni,és ilyenkor nem kell órákig csepegtetni,pár perc alatt lecsepeg egy sima levesszűrőn is.

A forralt tej nem lehet gond,mert nekem már abból is sikerült.

Volt olyan is,hogy véletlenül csináltam,mert úgy tettem fel a tejet forralni,hogy nem vettem észre,hogy egy picit már savanyú,és mire odanéztem,már túró lett belőle.

Szóval nem egy nagy ördöngősség,nem kell túlbonyolítani:)

35. syria (válaszként erre: 34. - Sylvia81)
2010. jan. 7. 08:14
Az lehetett a hiba, hogy egyrészt felforralt tejből csináltad, de legfőképpen, hogy túlhevítetted. Nyugi, nem vagy béna! Ez nem egyszerű feladat, nekem sem sikerült soha olyan finomra, mint a keresztanyámnak.
34. Sylvia81 (válaszként erre: 33. - Syria)
2010. jan. 7. 08:02

Kiborítottam éjjel az egészet. Nem vált el rendesen a savó a többitől, és nem csöpögött le belőle semmi 12 óra alatt. Olyan maradt az állaga, mint mikor a kefírt összekevered tejjel. :(


Mindenkinek köszönöm a segítséget, valószínűleg én vagyok a béna vagy értetlen, hogy nem sikerült.

33. syria (válaszként erre: 32. - Sylvia81)
2010. jan. 7. 06:07

Mivel túlmelegítetted, nem lesz krémszerűen lágy, hanem morzsásan száraz.

Nem biztos, hogy le kell mondanod a házitejről; a nagyobb csarnokokban szoktak árulni őstermelők. Bár igaz, nálunk is csak hetente kétszer-háromszor és elég lehetetlen nyitvatartással.

Egy időben meg autóval jártak felénk, és hozták a telefonon előre megrendelt tejtermékeket.

2010. jan. 6. 14:41

Hát, kivettem a hűtőből, bele a fazékba, és a lehető legkisebb lángon elkezdtem melegíteni. Amikor már majdhogynem forrt, akkor kaptam észbe, hogy otthagytam. :( De még így sem vált szét teljesen. :( Ami használható belőle, az most csepeg.

Kíváncsi leszek, mi lesz belőle, márminthogy sikerülni fog-e?

Az a baj, hogy eleve a középső nagyságú rózsán kell főznöm, mert valami annyira szr, hogy ha nem teljes lángon főzök a legkisebb rózsán, egyszerűen kikapcsol. De 1 hónap múlva megszűnik minden ilyen jellegű gondom. Elköltözünk, ott villanytűzhely lesz, és nem lesz házitej. :'( Már a gondolattól is lelkibeteg vagyok, hogy a szutyok boltit kell megint innom. :(

2010. jan. 6. 14:08

Nem kell 5-6 óra,fél óra bőven elég!

Egyszerűen csak annyira kell melegíteni,hogy ne forrjon,és azt addig csinálni,amíg ki nem csapódik belőle a savó.Ezt fogod látni!Aztán leszűrni,addig csepegtetni,amilyen sűrűre szeretnéd,és kész!

Ja,és nem kell előtte állni hagyni,egyenesen mehet a hűtőből a tűzhelyre.

30. klarika5 (válaszként erre: 21. - Gne2)
2010. jan. 6. 12:12
Nálunk is szereti mindenki, de engem a hideg ráz tőle. Egyszer undorral megettem egy pohár joghurtot, és tiszta kiütéses lettem. Van igaz abban a mondásban, hogy kiütésem lesz tőle.Régen a zöldségekkel voltam így. Anyukámnak ki kellett piszkálni minden gezemicét a húslevesből, most meg már nyúleledelt is párolok magamnak, és jól is esik. Biztos a szervezet tudja valóban, mi kell neki:))
2010. jan. 6. 12:05
Házi túrót!Nagyon finomat lehet készíteni.
2010. jan. 6. 10:03
Ja, bocs, nálunk tejautomata van. Abba hozzák naponta 2x a frissen lefejt tejet. Annyit veszek, amennyit gondolok, de mikor hazahozom fel kell forralni.
27. syria (válaszként erre: 25. - Sylvia81)
2010. jan. 6. 09:50

"Tehát a tej már fel volt forralva, mikor megfejtem az automatát, hazahoztam, felforraltam."

Ezt nem értem. Milyen automatát fejtél meg? Ha fel volt forralva, akkor mit forraltál fel?


A lassú melegítés emlékeim szerint 5-6 órát jelent. De tényleg nagyon lassan, a kezednek bőven ki kell bírnia, ha jól megmarkolod a fazekat!

26. syria (válaszként erre: 25. - Sylvia81)
2010. jan. 6. 09:45

Ha most kiveszed, tedd fel, melegedni, ahogy írtam a 10. hsz-omban.

Fel ne forrald, mert akkor ha nem is keserű, de pocsék biztosan lesz!

A lassú melegedés közben látni fogod, ahogy szétválik a savótól. Mikor már egy kicsit összeáll, akkor kell vele azt tenni, amit gne2 írt a 11 hsz.-ban.

2010. jan. 6. 09:27

Namostakkor, még egyszer!

Tehát a tej már fel volt forralva, mikor megfejtem az automatát, hazahoztam, felforraltam. Utána betettem a hűtőbe.

Szóval, ha most kiveszem, kiöntöm egy edénybe, és állni hagyom, míg ketté nem válik a savó a többitől, utána lassan felforralom, de épp csak forrni kezdjen (vagy fel se kell forralni?), majd még akkor leszűröm, kicsepegtetem, akkor elvileg kapok nem savanyú túrót.

Meddig hagyjam állni? És akkor fel kell forralni, míg éppcsak forrni nem kezd, vagy csak alaposan fel kell melegíteni?


Bocsi, hogy eltűntem, de közben felkelt a lányom, öltözés, reggeli, meg itt van barátnőm is. :)

2010. jan. 6. 09:00
Igen, túrót.
2010. jan. 6. 08:49
Túrót ! Forrald fel, ha összement, csepegtesd le és kész a friss, házi túró :)
2010. jan. 6. 08:36
A savanyú tejet tedd ki melegre, hogy megaludjon, utána forrald fel és szűrd le. Ha felforrt és még forrón leszűrőd akkor, édes lesz, ha hagyod kihűlni savanykás. Nekünk kecskéink vannak én sajtot is csinálok, meg túrót. Hidd el hogy lehet belőle.
21. gne2 (válaszként erre: 19. - Klarika5)
2010. jan. 6. 08:24

:D

Az egyik ismerősöm szerint a testünk valahogy tudja, ha nem tesz jót neki az étel. Én így vagyok a tejjel... Ha megkívánom akkor már furcsán néz rám az uram. Ilyenkor mindig terhes voltam! :D De aztán érdekes módon elmúlt, a terhesség alatt sem nagyon bírtam meginni. Amúgy kakaónak is szeretem, de simán nem. Még a hideg is kiráz tőle. :Q

A férjem és a lányom imádják, tegnap este 2 liter tejet pusziltak be vacsora után! És a lányom mindig ajánlgatja nekem, hogy ihatok egy kicsit a bögréjéből! :D

2010. jan. 6. 08:22
Nem akarlak elkeseríteni,de abból a tejből amit már felforraltál,és úgy savanyodott meg,semmit!Túrót csak aludttejből szoktam csinálni,szintén házi tejből,és nagyon finom szokott lenni!
19. klarika5 (válaszként erre: 17. - Gne2)
2010. jan. 6. 08:15
Én is megeszem a túrórudit,túrós tésztát, sajtokat is, de csak úgy, natur-az anyatej volt az utolsó, amit megittam. Elgondolkodtam már, ha olyan helyre kerülnék, ahol semmi nincs, csak tej, szerintem belehalnék az undorba.:)
2010. jan. 6. 08:12
Én is hamis túrógombócot csinálnék:-))
17. gne2 (válaszként erre: 9. - Klarika5)
2010. jan. 6. 08:12
Érdekes, mert én sem szeretem a tejet. De a tejtermékeket igen, főleg a túrót! :)
2010. jan. 6. 08:12

Házi túró (cséna) és sajt (panír)

6-7 bögre tej

2 citrom leve vagy 1 teáskanál citromsav-por

1 csésze natúr joghurt

1 mokkáskanál só


Forraljuk fel a tejet, közben állandóan kevergessük. A citromlevet vagy az előzőleg feloldott citromsavat sóval ízesítve és a joghurtot adjuk fokozatosan a tejhez, addig kavargassuk míg a tej össze nem ugrik. Vegyük le a tűzről és hagyjuk állni legalább 15 percig. Egy szűrőbe helyezett gézen vagy finom szövésű anyagon (pl. pelenkán) szűrjük át. A fennmaradt túró neve: cséna. Ha az elkészített túrót kb. 40 percig nehezék alatt lepréseljük savótlan száraz sajtot, panírt kapunk. A megadott mennyiségből kb. 2 csésze túrónk vagy sajtunk lesz.


A túrót és a sajtot készíthetjük megsavanyodott tejből is. Langyosítsuk meg a savanyú tejet. Ha már kicsapódott a fehérje szűrjük le finom szövésű ruhán, majd az előbb leírtak szerint járjunk el.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook