Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mit jelent az hogy BA képzés? fórum

Mit jelent az hogy BA képzés? (tudásbázis kérdés)

1 2
2010. dec. 18. 07:50
BA diplomával nem lehet tanárként tanítani, de tanító/óvónő szakos hallgatót alkalmazhatnak míg egyetemre jár, (tanárt elvileg nem, de ha elég puncsos vagy, talán). Ahhoz el kell végezni az MA-t, plusz a fél éves tanítási gyakorlatot is. Egyébként ezzel a 10 kr tanári képzéssel senkit se engednék tanítani. Főleg úgy, hogy még gyereket se látott... Mármint gyakorlaton. :)
30. 96d1867028 (válaszként erre: 29. - MelisUK)
2010. nov. 27. 23:29

Szia!


Ebben a 3 éves képzésben volt egy 10 kredites pszichológiai-pedagógiai modul is, azoknak, akik szeretnének tovább menni a tanári mesterképzésre. Ezt megcsináltam.


Mi az a 3 éves tanári képesítés?


Én úgy hallottam, hogy van olyan, aki már tanít, pedig nincs meg a mesterképzése, esetleg csak folyamatban.


Még olyanról tudok, hogy az igazgató elfogadta a 3 éves diplomát, csak kikötötte a szerződésben, hogy X-éven belül meg kell csinálni a mestert is.


Komolyan, mindenki mást mond!!!!!!!!!!

29. MelisUK (válaszként erre: 27. - 96d1867028)
2010. nov. 27. 11:21

Abban az esetben elvileg tatníthatsz, ha a töri-magyar szakod mellett elvégezted a három éves tanári képesítést is. Mármint ebben az esetben taníthatsz általános vagy középiskolai szinten. Ahhoz, hogy egyetemen taníts, ahhoz nincs szükség tanári képesítésre.

Egyébként pedig 3 év alatt BA képzésen nem tanulsz meg annyit, hogy az elég legyen ahhoz, hogy tanár lehess... Nem véletlenül tarott eddig a képzés 5 évig, épp ezért kell elmenned a mester képzésre ezután, hogy olyan szintű diplomád legyen, mint a többi tanárnak.

28. MelisUK (válaszként erre: 8. - 56288d981e)
2010. nov. 27. 11:16

A három éves alap diplomád semmire sem lesz elég. Ezt az egész dolgot azért találták ki, hogy most már az értettségi helyett ez legyen az alap papír, ami kell bármiféle álláshoz. Szóval most már ez a totál alap, ami bárki számára könnyen hozzáférhető. Igazán semmi végzettséget nem ad, ugyanaz, mint az érettségi, csak plusz három év és kitörölheted vele. Ami már ér valamit, az az utána következő mester képzés, azzal fogsz már egy olyan diplomát szerezni, mint amilyet régebben is szereztek az emberek 5 év alatt. Csak a mester képzésre már nem vesznek föl annyi embert és a kölcségtérítésesek aránya is nagyban megnő.

De igazság szerint még ezzel a diplomával se lehet elhelyezkedni csak akkor, ha valami jó szakirányt választottál. Ha nem, akkor végezheted a következőt. És még PhD után (azaz a doktori után) se feltétlenül tudsz elhelyezkedni.

Én végigjártam már ezen, igaz még régebben, még akkoriban indult a kredit rendszer mint olyan. Két diplomám és egy specializációs diplomám is van, a szakdolgozatom értékelésekor azt írták, hogy fontoljam meg a doktorira való jelentkezést. Az igazság az, hogy beláttam, hogy se doktori nélkül, se doktorival nemigen lehet munkát találni... Így totál más munkát végzek mint amit tanultam.

Szóval, ha szeretnéd, hogy érjen is valamit a végzettséged, akkor csináld meg a mesterképzést, anélkül semmi a papírod. Ha pedig munkát is szeretnél, akkor inkább hagyd a fenébe és jár ötöd-hatod évre, olyanra, amivel lesz munkád. Addig végezd el, amíg nem kell fizetned érte, amíg nem leszel túl idős. Mester diplomákkal is rengeteg munkanélküli lesz, ötödévek/szakmák elvégzésével sokkal nagyobb esélye van az embernek munkát találnia - és a fizetése se lesz rosszabb, ha jót választ.

2010. nov. 26. 22:18

Sziasztok.


Jövőre végzek történelem-magyar szakon, BA képzésben. Az lenne a kérdésem, hogy ezzel lehet már tanítani?

Eddig mindenki mást mond, még a TO-n se tudják biztosan.


Hallottam már olyanról, aki a BA diplomával tanít, csak folyamatban van a mesterképzése.


Hogy van ez egészen pontosan? Tudja ezt valaki?

26. a74de3d08a (válaszként erre: 25. - 56288d981e)
2008. szept. 9. 18:38
így van.
2008. szept. 9. 15:07
Nem főiskola. Egyetemi alapképzés. Nem ugyanaz, mert míg egy főiskolai diplomával lehet tanítani, addig egy BA-diplomával nem. Ezért jött szóba az MA.
2008. szept. 9. 05:24
Főiskola. Amúgy bachelor. A középkori baccalerátusból. Tehát nem magister. Ami most MA.
23. 3cdd2cedd8 (válaszként erre: 22. - 56288d981e)
2008. szept. 2. 16:12
Azért drukkolok, hogy sikerüljön elindítaniuk a mesterképzést nálatok is.
22. 56288d981e (válaszként erre: 19. - 3cdd2cedd8)
2008. szept. 2. 16:05
Bocs az erős szóért, valóban nem ismerem az egészet. Nem az egyetemet, vagy a TTK-sokat szóltam le, hanem a BTK-t, ugyanis én BTK-s vagyok, és itt semmi nem úgy megy, ahogy kéne. Ígérnek fűt-fát, aztán integetnek, hogy mehetsz Isten hírével, mert itt tanulni nem tudsz. Egyelőre így áll a helyzet.
2008. szept. 2. 16:02

* "én is", nem "és is"

* "akik akkor végeztek" helyett "akik akkor kezdtek, és most nyáron végeztek"

2008. szept. 2. 16:02

jaaaa, értem.

szerintem biztos lesz mesterszak. én optimista vagyok. :-)

2008. szept. 2. 16:01
Azért az erős, hogy egy fos az egész. És azzal sem értek egyet, hogy a Szegedi Egyetemet így leszólod, és is itt tanulok, programtervező informatikus szakon (TTIK), ezen a szakon már 2005-ben indult Bsc képzés, akik akkor végeztek, tudtommal már elkezdték az Ma fokozatot.
18. 56288d981e (válaszként erre: 17. - A74de3d08a)
2008. szept. 2. 16:00
2011-ben már végleg diplomáznom kellene...:) azaz jövőre el kéne kezdenem a mesterképzést. alapszakon most vagyok harmadéves.
17. a74de3d08a (válaszként erre: 16. - 56288d981e)
2008. szept. 2. 15:54

ez valószínűleg csak előzetes igényfelmérés. nem történik semmi gondolom, ha most azt mondod, hogy mész, aztán 2011-ben meg mégsem.

nem?

16. 56288d981e (válaszként erre: 15. - A74de3d08a)
2008. szept. 2. 15:53
Kérdezd az okosokat...:S Fogalmam sincs. Gondolom egyféle felmérés is nekik, hogy hány fővel kalkuláljanak, és hogy mennyit tud még esetleg pluszba bevállalni az egyetem kapacitása más egyetemekről, illetve ha nincs elég érdeklődő (ami számszerűleg nem tudom, hogy mennyit jelent), akkor eleve el sem indítják...
15. a74de3d08a (válaszként erre: 14. - 56288d981e)
2008. szept. 2. 15:52
miért kell már most eldönteni?
14. 56288d981e (válaszként erre: 13. - A74de3d08a)
2008. szept. 2. 15:45

Nem is arra értem, hogy mind a 140 itt tanítson. De évente közel ennyi (magyar)tanárt kitermelni tök fölösleges. Akkor is, ha az illető Bécsbe megy el tanítani, vagy magánóvodát nyit, esetleg tévébemondó lesz, tökmindegy. :D

Ja a koraiságról meg annyit, hogy szept. végéig kell eldönteni, hogy óhajtunk-e mesterszakra menni vagy nem. Tehát már most el kell dönteni, hogy biztosra megyek és jelentkezem mondjuk az eltére, vagy kivárásos taktika, és bízom aban, hogy az elkövetkező két hétben 180 fokot fordul a világ. Ezért a dilemma. De fog ez még változni. Érzem :D

13. a74de3d08a (válaszként erre: 12. - 56288d981e)
2008. szept. 2. 15:40

nagyjából értem, de :-)

attól, hogy a Szegedi Egyetem 140 hallagtót vett fel, nem következik, hogy mind a 140 emberkének Szegeden kell majd tanítania, ill. dolgoznia.

másrészt meg szerintem még nagyon korai idegeskedned, meglátod, meglesz az a mesterszak Szegeden is, mire majd kell. amúgy sem akar mindenki tovább menni. egyébként pedig valószínűleg előnyt élvez mindenki a saját egyetemén. szerintem.

12. 56288d981e (válaszként erre: 11. - A74de3d08a)
2008. szept. 2. 15:36

A Magyar Akkreditációs Bizottság honlapján van fent egy májusban és egy júliusban kiadott határozat, amiben felsorolják, hogy mely intézményeken mely szakokon nem fogadták el a mesterképzés indításának akkreditációját (ami lehetett formai hibás is akár, tudomásom szerint az itteni egyetem vezetése megfellebbezte a döntést), tehát egyrészt tényleg lehet, hogy előre idegeskedem, másrészt a pécsiek-debreceniek példáját csak arra írtam, hogy elég sok szakon a táblázat alapján ott sem adták meg a lehetőséget mesterképzés indítására, tehát onnan is sok friss alapdiplomás fog áramolni a különböző egyetemekre, ami mondjuk erős konkurenciát jelent, hiszen tegyük fel, hogy lesz magyar szakon 400 hallgató mondjuk 160 helyre. Akkor mi van? Mit csinál a maradék 240? Számomra csak az a talány és a bosszantó tényező.

Egyébként meg - bármennyire nem látszik :D - bizakodó vagyok, hiszen a jogi és orvosi kar mellett mindig húzóerőnek számított Szegeden a tanárképzés, ezért reménykedem abban, hogy nem lépik meg azt, hogy így kicsesszenek velünk... Ha meg nincs igény tanárokra, mert iskolabezárások vannak, akkor szóljanak időben és biztosítsák az átképzést. 2éve is tudhatták, hogy nem lesz szükség 2011-ben (elvileg akkor fogok végezni) csak Szegeden 140 magyartanárra.... Óriási számok ezek, de hát az egyetemnek meg kell a fejkvóta.

Bocs hogy ilyen kuszán fogalmazok, de remélem azért érthető itt-ott :)

11. a74de3d08a (válaszként erre: 10. - 56288d981e)
2008. szept. 2. 15:28

tekintettel arra, hogy a Szegedi Egyetem is nagyon jó egyetem, úgy gondolom, hogy lesz ott is mesterképzés, mire odajuttok. nem lehet, hogy fölöslegesen idegeskedsz?

én úgy tudom, hogy a Szegeden végzetteket nagyon is megbecsülik...


>> (és akkor még nem jöttek szóba a pécsi vagy

>> debreceni egyetemeken visszadobott kérelmek...) ?


ezt nem értem.

10. 56288d981e (válaszként erre: 9. - A74de3d08a)
2008. szept. 2. 15:21

Tudom, hogy elvégezhetem. De nem azért jöttem Szegedre, hogy 3 év után újra továbbálljak, és kezdjek elölről mindent, hanem azért, mert biztos pontnak tűnt. És mikor felvételiztem, egy szó nem volt arról, hogy ESETLEG szóba jöhet olyasmi, hogy nekünk, "sztenderdbölcsészeknek" máshol kell lediplomázni. De nem csak a magyar szakosokat, hanem az angol, német, francia stb. szakosokat is visszadobta a MAB. Kérdem én, hogy most akkor mireföl vettek fel szakonként 80-150 embert, ha nem tudják biztosítani a diplomájukat? Mert oké, hogy hulljon a férgese. De ne azért, mert nincs esélye továbbtanulni, hanem azért, mert nem hozza az eredményeket. Szerinted mi lesz ha minden szegedi alapdiplomás szétszéled az országban (és akkor még nem jöttek szóba a pécsi vagy debreceni egyetemeken visszadobott kérelmek...) ? Nem akarom túldramatizálni a dolgot, de elég kilátástalan a helyzetünk. Persze az előttünk lévő évfolyam még nem esik bele a szórásba, az utánunk következőkkel meg már nem fogják ugyanazokat a hibákat elkövetni, mint velünk...

Én már megbántam, hogy egyetemre jöttem.

9. a74de3d08a (válaszként erre: 8. - 56288d981e)
2008. szept. 2. 15:13
másik intézményben is elvégezheted a mesterszakot.
8. 56288d981e (válaszként erre: 7. - A74de3d08a)
2008. szept. 2. 15:11
Tudom, hogy nem mindenhol. Bizonyára pl az ELTÉ-n nem fogják megcsinálni, hogy nem indítanak mesterképzést. De ha nem haragszol, engem ez nem vigasztal. Nekünk senki nem mondta 2éve, hogy bizonytalan a továbbtanulásunk, így most kezdhetek azon filozofálni, hogy vajon mire lesz elég a 3éves alapszakos diplomám...
7. a74de3d08a (válaszként erre: 6. - 56288d981e)
2008. szept. 2. 15:09
ez azért nem mindenhol van így....
2008. szept. 2. 15:07
Egy fos. Már bocs. Benne vagyok, és senki nem tud róla semmit. Hogy hogyan tovább, hogy milyen kurzusaink legyenek, hogy mi hány kredit, mennyi kell a diplomához, legyen-e szigorlat/szakvizsga vagy ne, egyáltalán induljon-e mesterképzés stbstb. Egy átláthatatlan szemét dolognak tartom. Ha bővebben érdekel, hogy a gyakorlatban mi mindent "nyújt" a BA képzés, szívesen megosztom.
2008. szept. 2. 14:57
Ha felsőoktatásról van szó, akkor ez az új, Bolognai-rendszer szerinti Bachelor (Bsc, Ba) fokozatú képzés, amit érettségi után lehet elvégezni, 3-4 évig tart, ezután lehet Master (Msc, Ma) fokozatra menni (+2 év), ez felel meg a rendes egyetemi diplomának, ami után jöhet a PhD (doktori) fokozat. Google-ben a "bolognai rendszer" kifejezésre keresve találsz róla bővebb infót.
2008. szept. 2. 14:57
humán jellegű alapképzés
2008. szept. 2. 14:56
kvázi főiskolai végzettség... kb
2008. szept. 2. 14:53
Bachelor of Arts
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook