Mit érdemes termeszteni egy 700 négyzetméteres kertben? (tudásbázis)
Lehet hogy az van, hogy mivel 15 éve kaptam kemót, egyre inkább előtérbe kerül a hosszútávú mellékhatása. Akkoriban mikor nagyon rosszul voltam és biztosra gondoltam hogy belehalok, azzal vigasztalt az orvos, hogy a kemót van aki 20 évvel is túléli. Hát, nem tudom nekem mennyi jut, és milyen állapotban.
Nem tudom mi, de hogy nem rutinnak kéne nevezni az biztos. Jó régen oltottam egyetlen egyszer sikerrel, utána tavaly teljes sikertelenséggel. Most meg 2 nap leforgása alatt unásig, ki tudja még milyen eredménnyel? Akkor mondanám hogy rutinos oltogató vagyok, ha lazán sikerülnek a próbálkozások minimum 80%-ban. :))
Most abban bízom, hogy legalább egyetlen szemből termő ág lesz. Állítólag az eperfa nem szereti az ilyesfajta beavatkozást.
Ha fügéből kihajt az eperfa, nagy szám lesz. Meg fogom mutatni. Végül is rokonok, bármi ehet.:))
... nézek is egyet :) hátha ...
... a szomszéd faluba van 2 fa , fekete , valami iszonyat sok van rajtuk minden évbe , hatalmas ponyvát terítenek alá mindig mikor érik :) már próbáltam róla gyökereztetni , de nem sikerült , viszont lehet h érdemes lenne belőle oltani a fehérbe , a csirkeudvar mellett van a fehér nálunk és odapotyog nekik szinte az összes termése :) 1x olvastam valahol , h remekül színezi a tojás sárgáját is , ha ilyesmit ehetnek a tyúkok :)
Fáradékony lettél? A korod még igazán nem indokolja. Még csak most kezdtél szöszmötölni, szerintem fokozatosan majd mindig kicsit többet is bírsz. A szabad levegő nagyon jót tesz. Vitaminhiányod biztos nincs. :-)
Én egy év távlatában nemigen érzek magamon változást. Mondjuk úgy 20 évében már igen. :-)
Na, hát 15 éve is szemeztél már, meg tavaly is, mi ez, ha nem rutin. :-)
Majd tényleg számolj be, mi lett az eper-fügével. Ha egy irányba jó a szemzés, akkor azok a növények összepasszolnak minden bizonnyal "visszafele" is. :-)
Köszönöm a válaszaidat. Finoman szólva is kocakertész vagyok, nem jutott eszembe csíráztatni a magokat, pedig kézenfekvő. Remélem, hogy az ültetéskori alapos beöntözés kiváltja a mulasztást; ill. ami kikel kikel, ami nem, annak a cserepecskéje üresen marad. Más:
3614. bejegyzés. Drukkolok, hogy abból a sok virágból sok gyümölcs legyen. A fa magról kelt vagy 8 éve, nagyon finom a gyümölcse, csak minden évben kevés, pár szem.
Morus Alba Szicíliaiba oltok nagyrészt Morus Alba Eldoradót. Vagyis a feketébe a fehéret. Mindkettőt vettem, de a fekete nagyon potyogós. Mielőtt beérne teljesen, már nagy része lehull. Öntözésre mérséklődik, de nem bírom a napi 2 vödör vizet erre sem erővel, sem pénzzel. Fontosabbakat is öntözök. :) A fehér viszont nagyon-nagyon jó ízű, nagy szemű, nem potyog csak ha túlérik. E mellett a nyaralóban a Kádár villától is hoztam a fekete fáról oltóágakat, az is nagyon jó fajta. Van még egy fekete fa a faluban, arról is oltok ugyanebbe. Valaminek sikerülnie kell.
Én webes növényárudában vettem. Még biztos találnál konténereset.
Jaj de drága vagy! Miféle rutinról beszélsz? A tavalyi kísérletem kudarcba fulladt!!!! Kb 15 évvel ez előtt egy birsb 2 égéba körtét szemeztem. Az egyik Klap kedveltje, a másik Vilmos. Mindkettő megeredt, azóta sem csináltam. De most annyira kell nekem ez a finom fajta eper aminek a fáját ki kell venni, hogy szívvel-lélekkel próbálkozom.
Azt tudom hogy eperbe lehet fügét oltani, fordítva még nem hallottam, de most csinálom azt is. Fügébe rakom az eperfát. Majd beszámolok mi lett. :)
Legyél te is sikeres a csiráztatásban!
Hű, az kalandos. :-)
Nekem volt egy idős rokonom, az olyan emberre mondják mint ő, hogy annak a kezében még a kapanyél is kihajt, ha ledugja a földbe.
Rettenetesen értett az ilyesmihez. Több olyan gyümölcsfája is volt, aminek az egyik felén ilyen, a másikon meg amolyan gyümölcs termett.
Én ezt áhítattal csodáltam, de sosem próbáltam volna meg. :-)
Bízom benne, hogy neked sikerül, hiszen már rutinod is van. :-)
A manóba. Mindent ki fogok csíráztatni. :-) Virágmagokat azért nem.
A saját szedésű magok hagy legyenek "meglepik". Ki tudja, talán dinnyém is lesz... :-)
A bolti magoknál igen gyakori a lejárt magok újracsomagolása. Mintha friss lenne. :))
A saját szedésű magoknál sosem lehetünk biztosak abban, hogy ugyanolyan termést kapunk mint előzőleg volt. A magok kifejlődését megelőzően beporozta vagy rovar, vagy a szél a hozzá tartozó virágot. Ilyenkor gyakori az átporzás. Nálam a sütőtök ugyanolyan szokott lenni mint amiből szedem. Másból 2 évente veszek friss magot, megéri azt a kis összeget így ráfordítani.
Köszi szépen.
Már jártam úgy, hogy pont a tök, nem is méltóztatott kikelni. Valami gond lehetett a magokkal, pedig az rendes bolti, zacskós volt.
Most gyűjtöttem sajátokat is a télen megevegetett sütőtökökből, de azok meg ki tudja, előzőleg min mentek keresztül a szállításnál, meg az üzletekben.
Azt hiszem, a csíráztatás mindenképpen jó lesz. :-)
Lehet kapni csiráztató tálat. Pl. itt látni benne a retek csiráztatását:
A magok között érdemes kis helyet hagyni, hogy ha kezd csirásodni, észrevehető legyen. A videóban étkezési célra csiráztatnak. Én úgy szoktam, hogy mikor látom hogy kezd valami csirázni, földbe rakom.
Legegyszerűbb, ha kistányérba 1 kocka vécépapírt összehajtogatsz, bevizezed, és ráraksz pár szem magot. Egy másik tányérral letakarod. naponta nézni kell hogy vizes legyen a papír, de ne ússzanak a magok. Én meg szoktam spriccelni. nem minden 3 napra csirázik, azt csak úgy saccra írtam.
Ez engem is érdekel. Vidéken lesznek a sütő- meg ilyen-olyan tökök.
Hogyan csíráztatod?
Köszi. Akkor talán is-is. :-) Teszek benntre, cserépbe is, aztán majd kintre is.
Volt már régebben egy ilyenem, nagyon szerettem, gyönyörűszép, és hatalmasra tud nőni. De nem tudtam megmenteni, amikor költöztem.
Talán most majd lesz megint.
A dinnyét az év 100-adik napján kell az okosság szerint vetni, ami kb április 10.-e. Én tavaly vetettem először sárgadinnyét, április 4.-én. Jól sikerült. Mivel szeretem feszegetni a határokat, idén április 1.-én kezdem, de lesz egy második hullám is ápr. 10 -15 táján.
A sütőtökkel is előre vagy. Túl nagyok lesznek a palántáid, dőlnek-borulnak mire szabad lesz kiültetni. Mérsékelten öntözzed, és ne nagyon melegen tartsad. Ezzel kicsit visszafoghatod a növekedést.