Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mire használható a mogyoróvaj? fórum

Mire használható a mogyoróvaj? (tudásbázis kérdés)

1 2
32. gribedli*** (válaszként erre: 25. - Nikol306)
2015. jan. 30. 10:09

Igen, én is úgy gondolom, hogy nem egy kis mennyiségű, házilag készített mogyoróvaj lesz a veszte valakinek. Van egy csomó sokkal rosszabb. Annak meg örülök, ha ízlik, amiket felsoroltam:)))


Sajnos pörköletlen amerikai mogyoró nem létezik mert megromlana, de van közelebbről is mint Amerika, van a spanyoloknál. Máshol nem nagyon él meg. Javaslom a héjasat, mert igaz, ezt is pörkölték, de a hámozottat még utólag kisütik olajban is (ki tudja, milyenben?) hogy tartósabb legyen, szóval inkább pucolok, de ilyen zsírban, olajban kisütött dolgokat nem vállalok be. Nemcsak azért mert nem tudom, mit használtak hozzá, hanem ha nem érdekelne ez, akkor is nekem forog a gyomrom tőle, ha valami túl zsíros.

31. emagdi (válaszként erre: 30. - 25800e2d09)
2015. jan. 29. 22:43
oké
30. 25800e2d09 (válaszként erre: 28. - Emagdi)
2015. jan. 29. 22:14
A paleosok szerint csak. Mások szerint jó. Több 10 ezer éve esszük. ;)
29. arrival (válaszként erre: 1. - Nikol306)
2015. jan. 29. 22:12
En lekvarral szeretem! Mogyorovajas kenyer, es azon lekvar, nyamiiiii
28. emagdi (válaszként erre: 26. - 25800e2d09)
2015. jan. 29. 21:28
de teljesen igazad van, a gabonafélék, egyéb hüvelyesek sem jók, de ez nem ennek a topiknak a témája
27. emagdi (válaszként erre: 26. - 25800e2d09)
2015. jan. 29. 21:27

nem CSAK az :) nyilván:)

ez a fórum a f.mogyiról szólt, gondoltam nem térek ki másra :D

26. 25800e2d09 (válaszként erre: 15. - Emagdi)
2015. jan. 29. 21:25

Ezért ne olvass annyit... XD


Az elsőt a gabonafélék is tartalmazhatják az utóbbi az összes hüvelyesben és a paradicsomban is jelen van. Nem a földimogyi a bűnös.

25. nikol306 (válaszként erre: 23. - Gribedli***)
2015. jan. 29. 21:14
Igen! Csak szeretném megkóstolni és kipróbálni házilag. 😊 Természetesen nem nagy mennyiségben. De egyébként rengeteg olyan dolog van ami káros és szinte faljuk úgy hogy nem is tudjuk mit tartalmaz. 😕
24. emagdi (válaszként erre: 23. - Gribedli***)
2015. jan. 28. 17:46
persze, értem. mondtam is, hogy nem lebeszélni akarok senkit, csak azért szóltam, hogy ha valaki idetéved, olvassa, nehogy azt higgye hogy valami bazi egészséges dolgot kezd el enni:) szóval hogy helyén tudja kezelni a dolgot.
23. gribedli*** (válaszként erre: 14. - Emagdi)
2015. jan. 28. 15:15

Nem biztos, hogy azért kérdezte a fórumindító, mert egészséges és akkor milyen módon tömhetjük magunkba, hanem lehet, hogy megkóstolná, és ha ízlik, akkor néha főzőcskézne valamit.


Végülis egy csomószor megragad egy íz, amiről szeretne az ember egy kicsit többet tudni, receptek, stb. Pl én egy időben rákattantam a wasabira (torma?) és állandóan tormás recepteket kutattam. Aztán meguntam, ennyi:)

22. gribedli*** (válaszként erre: 10. - Emagdi)
2015. jan. 28. 15:09
Igen, a mandulavaj jobb, de azt sem enném korlátlanul. Aki az olajos magokra allergiás, azt se nagyon eheti, az amerikai mogyoró pedig hüvelyes, de ki-ki saját belátása, reakciói szerint. A mennyiség meg adott, snackként oké.
21. emagdi
2015. jan. 28. 11:44
jah, hát erős allergén is, ezt senki nem vitatja:)
20. csgybzs (válaszként erre: 19. - Emagdi)
2015. jan. 28. 11:30

Na... beírtam "földimogyó káros".

Az első oldal, az amit te írtál, az összes többi legfőképp az allergia miatt emeli ki. És egy helyen még olvastam, hogy "megtámadhatja az aflatoxin nevű gomba is"


(Mondjuk csak az első 1-2 oldalt néztem meg.)


De legalább ma is tanultam valamit! :)

19. emagdi
2015. jan. 28. 11:12
elég azt beírnod, hogy miért káros a földimogyoró, és ugyanezt kapod, nem kell a rákkeltésre keresni :D
18. emagdi
2015. jan. 28. 11:11

na ne csúsztass, fehérjét, rostot még ezer módon be lehet vinni, nemcsak mogyoróval :D

és a húst meg a paleot sem kellene idekeverni, azért onnan másoltam ki neked, mert az volt a gugliban kb az első találat, ahonnan röviden ki lehetett kopizni a lényeget.

de olvass nyugodtan tovább, más vonatkozásban is megtalálod ugyanezeket az információkat.

2015. jan. 28. 11:08

Aha... hát nem tudom, tényleg nem találtam róla eddig ilyesmit... csak a telítetlen zsírsavakról, élelmi rostokról, vitaminokról, rákmegelőző hatásról.


Érdekes információ. Köszönöm.


Ja, és a "rákkeltő mogyorót" beütve valóban kijön az oldal, ahonnan másoltál.. :D Bakker, ez a szókombináció eddig nem jutott eszembe! :D

Bár így, hogy igazából egy paleo programmal kapcsoaltban írnak róla, rá is jöttem miért! :D

Francba a sok fehérjével, rostokkal, együnk húst, mert abban nincsen hormon, gyógyszer és egyéb kémiai anyag!


Azért tényleg köszi! :)

16. emagdi (válaszként erre: 15. - Emagdi)
2015. jan. 28. 11:01

miért rossz a mogyorón a penészgomba témához egy másik idézet:


Ott kezdődnek a gondok, hogy a földimogyoró általában importtal kerül az

országba, ahol feldolgozzák, csomagolják és értékesítik. Az importtal az a baj,

hogy a nyersanyag előéletét nem igen vizsgálják és sajnos, ha a földimogyoró


egy magasabb hőmérsékletű, netán párás helyen van tárolva huzamosabb ideig,

akkor komoly esélye van arra, hogy tanyát verjen rajta a penészgomba. Az

olajos magvakat különösen kedvelő penészgomba fajta az Aspergillus Flavus,

amely még a talaj szintjén fertőzi meg a tételt, de csak a fent említett környezeti

tényezők hatására indul meg a szaporodása. Tehát jól tárolt terméken nem

következik be a szaporodás. De ha az egyszer rosszul volt tárolva, akkor a

keletkező AF nekiáll bulizni és elkezdi termelni a rákkeltő mikotoxinját, aminek

íze nincs, de hatása annál parádésabb. A toxin neve aflatoxin. Az aflatoxinnak

van vagy 13 féle változata, ebből a legmérgezőbb a B1-aflatoxin, ami a többihez

hasonlóan kumulálódik, ami annyit tesz, hogy nem ürül ki a szervezetből. A

máj gyorsan felismeri a káros anyagot, majd bekebelezi, mint a pár sorral

feljebb emlegetett formaldehidet is és onnantól az aflatoxin nyugodtan fejti ki

a hát, nem túl hálás hatását egy laza májrák formájában. A rákkeltő hatása

olyan heveny, hogy a Közel-Keleten biológia fegyver gyártására is használták.

Az ANTSZ közlése szerint azonban az aflatoxin rákkeltő hatását bizonyos

tényezőknek elő kell idéznie, magában nem működik. Ilyen tényező például az

oxidatív stressz. Illetve egyes antioxidánsok, mint pl flavonoidok fogyasztása

mérsékelik a rákkeltő hatást.

15. emagdi (válaszként erre: 13. - Csgybzs)
2015. jan. 28. 10:55

oké, bár azért a gugliba beütöd, millió találat van :D (ide most kivonatosan kimásolok pár szempontot, de ez nem teljeskörű info)


ugye azt tudjuk első körben, hogy a földimogyoró az nem mag, hanem hüvelyes növény?


Aflatoxin

Amikor a mogyoró nő, aflatoxinnal nevezett méreg jelenik meg rajta, amely rákkeltő. Ez minden mogyoróra igaz. Minél tovább állnak (tárolás, szállítás), főleg melegben és nagy párában, annál több penészgomba szaporodik el, amely a mérget előállítja. Valószínűtlen, hogy helyben termelt mogyorót kapsz, így még az organikus fajta is gyanús


Lektin

A még nagyobb baj az, hogy a földimogyoró lektineket tartalmaz, amelyek gyulladáskeltő és érkárosító hatásúak. A legtöbb növény tartalmaz lektineket, amelyek némelyike toxikus vagy gyulladáskeltő, illetve mindkettő. Sok ilyen lektin ellenáll a főzésnek és az emésztőenzimeknek, és egyesekről kimutatták, hogy jelentős béltraktus károsító hatásuk van embereken. A gabonákból (leginkább búzából) és a hüvelyesekből (beleértve a mogyorót és a szóját) származó lektinek azok, amelyek leggyakrabban kapcsolatba hozhatók a gyulladásos és emésztőrendszeri betegségekkel.

14. emagdi
2015. jan. 28. 10:51
nem azért mondtam, mert bárkit le akarok a földimogyoró vajról beszélni, csak nem szerettem volna, ha valaki mókuska idetéved, elolvassa, aztán elkezdi enni, mert hogy ez milyen egészséges :)
13. csgybzs (válaszként erre: 12. - Emagdi)
2015. jan. 28. 10:51

Nem tudom, hogy mire gondolsz. Elég sokat olvastam már a földimogyoróról, de rosszat még nem találtam.

Felvilágosítanál?

12. emagdi (válaszként erre: 11. - Csgybzs)
2015. jan. 28. 10:49
maga a földimogyoró ami problémás, függetlenül az olajtartalmától. google it :)
11. csgybzs (válaszként erre: 9. - Emagdi)
2015. jan. 28. 10:44

Egyáltalán nem egészségtelen, sőt, csak mint mindent, ezt is módjával kell fogyasztani.


A mogyoró olajtartalma valóban magas, de a legnagyobb része telítetlen zsírsav, ami viszont egészséges és szükség is van rá.

10. emagdi (válaszként erre: 8. - Gribedli***)
2015. jan. 28. 10:42
akkor már a mandulavaj inkább! :)
9. emagdi (válaszként erre: 8. - Gribedli***)
2015. jan. 28. 10:41

ami jó megfogalmazás volt: "AMERIKAI diétás snack".


mert amúgy roppant egészségtelen (már maga a földimogyoró is), zsíros, és nagyon sós is.


aki szereti annak finom, és el is hiszem, hogy rá lehet kattanni. szóval tipikus junk food ez is, azért még belefér, és egye mindenki nyugodtan, de nehogy már valaki a diétájába elkezdje bevenni, mert hogy ez milyen jót tesz:)

8. gribedli*** (válaszként erre: 1. - Nikol306)
2015. jan. 28. 10:32

Én szeretem, de ízlés kérdése mert a mogyoróvaj hallatán mindenkinek édes dolog jut eszébe, ez pedig sós.


Egy csomó recepthez használható, és ha nem találsz már készen, akkor házilag így kell elkészíteni:


-8-9 dkg tisztított amerikai sósmogyoró, pörkölt (ha nem szereted a barna hártyát, akkor ezt is szedd le, de az eredetiben ez is van általában). A héjas is már pörkölt.

-1 vagy másfél evőkanálnyi napraforgóolaj.

-Csipet só (de ha pörkölt sósmogyoróból csinálod mert gyorsabb, akkor nem kell só)


Elkezded turmixolni a mogyorót az olajjal, addig turmixolod, míg teljesen krémes lesz, egy ideig zavaros kinézete van, minél tovább turmixolod, annál inkább jön az a mogyoróvaj állag.


Ezután a következő módon használhatod fel:

-Almacikkelyek megkenve mogyivajja

-Hosszában félbevágott banán megkenve

-Pufira mogyoróvaj és rá banánkarikák

-Cheesecake, de úgy, hogy a keksz alapra teszel egy réteg mogyoróvajat és ezután teszed a philadelphiás krémet

-Zeller zöld szárát megkened mogyoróvajjal (ez és az almás tipikus amerikai diétás snack-ek)

-cookies-ba (mogyoróvajas cookies)

-popcornnal


Van, aki sima vaj helyett is használja szendvicsbe (pl mogyoróvajas-lekváros vagy mogyoróvaj-sajt-sonka, mogyoróvaj-uborka)


Szerintem ha rákattansz, függővé is válhatsz:D, de nem szabad túlzásba vinni. Vagy utálni fogod, vagy imádni, de fontos tudni, hogy erősen allergén cucc. A jó mérték kb 1 evőkanálnyi belőle naponta, snackekbe amiket felsoroltam, mivel vannak benne nyomelemek, fehérje, szóval nem véletlen, hogy sok fitness étrendben is szerepel, módjával.


Ugyanezzel a módszerrel készül a mandulavaj is (almond butter), ugyanezekre szokták használni

2015. jan. 28. 10:22
Köszönöm a válaszokat. Keresek egy receptet és sztem elkészítem házilag. 😊😊
2015. jan. 27. 23:06

nagyon sós. én nem szeretem, de valószínűleg ez ízlés és szokás kérdése :)


amúgy kb bármibe lehet tenni (ételfélébe), ez megint olyan, hogy ki mennyire kreatív :) ha bármelyik receptoldalon, vagy guglival rákeresel, dőlni fognak az ötletek.


de csak kis üveggel vegyél elsőre, mert nem biztos, hogy ízleni fog. (mondjuk ha a sós földimogyorót szereted, akkor talán igen)

2015. jan. 27. 21:52
Sós, többnyire. Olyan mint egy sós földimogyoró püre. Van krémes meg ropogós változat, ez utóbbiban mogyoródarabkák is vannak
2015. jan. 27. 21:28
És az íze milyen? Sós vagy édes?
2015. jan. 27. 20:47
Kis mókusok kenyérre is kenhetik,nagy mókusok,magában is ehetik:)
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook