Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mire gondolsz pontosan, amikor megítélsz másokat a helyesírásuk alapján? fórum

Mire gondolsz pontosan, amikor megítélsz másokat a helyesírásuk alapján? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5
52. unom (válaszként erre: 38. - 12d083b51b)
2018. szept. 16. 18:12

Tévedés, be lehet magolni. Nehezebb, mint annak, akinek van hozzá érzéke. Ugyanúgy, mint a helyesírás.

Ha az egyik nem tudása igénytelenség, akkor a másiké is.

51. PöttyösPanka (válaszként erre: 50. - Guruljka)
2018. szept. 16. 18:04

Nem titkos, csak nem egyszerű.


Szerintem nem lenne jó különválasztani. Akkor én nem tudnék helyesen írni, te meg nem tudnál két számot összeadni :D


Így is látom sok emberen, hogy még százalékot sem tud számolni, pedig így meglepetésként éri a hiteltörlesztője :(

50. Guruljka (válaszként erre: 49. - PöttyösPanka)
2018. szept. 16. 17:53

Hát ha ennyire titkos tudomány, akkor nem is csoda, hogy nagy öröm a "megvilágosodás".


Jobb lenne a humán/reál beállítottság szerinti oktatás, mi a csudának ilyeneket erőltetni, ha semmi affinitása nincs hozzá a gyereknek. Én előre bárkinek írásba adtam volna, hogy soha nem akarok autókat tervezni.

49. PöttyösPanka (válaszként erre: 48. - Guruljka)
2018. szept. 16. 17:50
Nem is csoda, ha gimiben nem értetted meg, mire jó az integrálás. Ugyanis matekon erről nem nagyon beszélnek. Még az egyetemi matek kurzuson sem. Én is mechanikán értettem meg, hogyan is kapcsolódik ez a valósághoz. Belátom, hogy átlag földi halandó a mindennapi életben nem nagyon fogja hasznát venni. De nekem nagy élmény volt, mikor összeállt a kép. Elég annyi, hogy nélküle nem mennének még az autók sem ;)
48. Guruljka (válaszként erre: 35. - PöttyösPanka)
2018. szept. 16. 17:18

Én tisztelem, aki érti és szereti a matekot, de én még odáig sem jutottam el, hogy azt megértsem, mire jó az integrálás, amivel a gimiben nyúztak bennünket. A szügfüggvényeket képtelen voltam megjegyezni, de szerencsére benne voltak a függvénytáblázatban, amit az érettségin lehetett használni.

Amit rendszeresen használok, az az aránypár. De mindig le kell írnom a négy tagot, mielőtt azt a két műveletet elvégzem.


Nekem a szabályok nem egyszerűek.

47. Guruljka (válaszként erre: 31. - 12d083b51b)
2018. szept. 16. 17:14

Hópihe, én nem tudom pontosan, lehet, hogy mire iskolába kerültem, már sokszor láttam pl. az aludj-ot helyesen leírva, de én bizony ha megtanultam is a szabályokat, nem maradtak meg a fejemben tartósan.

A magyarázat, hogy a szótő és a ragok, meg a mifenék, az a logikájával megmaradt bennem, de látod, most külön kell előkotorásznom, hogy toldalékok... ragok, jelek, képzők.


Mégis egész tűrhető a helyesírásom, inkább a változások okoznak gondot, és néha a ritkán előforduló földrajzi nevek, de hamar megnézem a helyesírási tanácsadóban.

Ami nagyon feldühített nemrég, hogy írta valaki, ő kikéri magának a kiigazítást, az ő beosztásában sok levél és jelentés ment ki a keze alól.


Arra, hogy nem néz utána, amikor meg is tehetné, mi a mentség?

46. 403c839538 (válaszként erre: 36. - 82b19139c2)
2018. szept. 16. 17:04
De gonosz vagy. :(
2018. szept. 16. 15:23

Na igen, az itteni embereket nem tudjuk más alapján megítélni, csak az írásuk alapján, ami kicsit hasonló egy dolgozat elolvasásával: helyesírás, tartalom.

Ezek alapján eldöntjük legtöbben, hogy az illető milyen.


Én a helyesen írni nem tudó embereket egy elég primitív kategóriába sorolom be.

És ekkor nem pl. Kisj, Hópihe, Pöttyöspanna, stb. fórumozókra gondolok. Mert ugye velük sem értek egyet mindenben, sőt! heves viták is kialakulnak köztünk, de ha látom, hogy helytelenül írtak le ők valamit, akkor rájuk nem gondolok primitívként, mert tudom, hogy nem azok.

Na jó, van az a helyzet, pl, nem értünk egyet, amikor az orruk alá dörgölöm, de náluk ezt csak azért alkalmazom,hogy bosszantsam őket:DDDD

De sajnos sokan vannak itt, akik nem csak helyesen írni nem tudnak, de a mondandójuk, téma megválasztásuk és, ahogy leírják sem mutat arra, hogy szorult beléjük némi értelem.


Nyelvtani szabályok: bár azt gondoljuk kis iskolásként, hogy ezek nem fontosak, később rájövünk, hogy bizony jó, ha tudjuk, hogy pl. a szó végén az -ul, -ül mindig rövid, hogy a szobába bemegyünk, de ha már bent vagyunk, akkor a szobában vagyunk, a szóvégén a magánhangzók hosszúak, stb. És az olvasás....ezt már sokan leírtátok, így nem ragozom, hogy mennyire fontos annak érdekében is a szórakozás mellett, hogy "beleégjen a retinánkba", hogy hogy kell írni valamit, és ha nem szeret olvasni valaki, akkor meg írja le százszor azokat a szavakat, amik leírása problémákba ütközik (persze, ezt ők nem fogják tudni megítélni), mert a gyakorlás is sokat tud lendíteni az írásunkon.


A matematikához kell egy kis logikai képesség, és mellé a gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás....


Mindennek az alapja ez!

44. Channa* (válaszként erre: 20. - Guruljka)
2018. szept. 16. 14:36

Én ha nem vagyok biztos valamiben, akkor keresek egy helyettesítő szót:D


Mindenki elüthet, lehet béna a klaviatúrája, stb., de ezek az elírások, mellé ütések nem annyira bántóak, mint a helyesírástól nyüzsgő írások.

43. plavalaguna (válaszként erre: 39. - Amaunet)
2018. szept. 16. 12:34

Sok alsós tanító sajnos alapvető nyelvtani és helyesírási szabályokkal nincs tisztában. Bemagoltatja a könyvet ennyi. De nem gyakorolják a gyerekek. Akinek otthon nincs meg a közeg, annak általában nincs hol megtanulni. Jelenleg többnyire ez van.


Én amúgy neten többnyire arra gondolok nem tud gépelni, anno rosszul ragadt meg, sbt.


Ha valaki rosszul központoz, magyartalan szerkezetű ( a macska fel van mászva a fára pl) mondatokat ír, na az feltűnő. De én azt is ráhagyom.


A magukat Grétsyknek képzelő önkéntes nyelvtannácikon meg eljutottam oda, hogy csak röhögök. Jó sok idejük van.


Én inkább a mondanivalóra figyelek. Pont letojom az ékezetet, vagy az elütést.

2018. szept. 16. 11:10
Semmire. Megszoktam, hogy az emberek zöme tanulatlan és sok mindenhez nem ért. Egyáltalán nem foglalkoztat.
2018. szept. 16. 10:57
Diszgràfiàs zavarra.
40. 12d083b51b (válaszként erre: 39. - Amaunet)
2018. szept. 16. 10:55
Egyetértek! Csakhogy kérdés (valóban nem tudom), hogy ma még létezik-e egyáltalán olyan óra az iskolában, hogy magyar nyelv és irodalom. Mert akkor a leadott dolgozatoknál a helyesírást külön osztályozták. Nem tudom, egyáltalán van-e erre még idejük, vagy örülnek a tanárok, ha az elméleti részt le tudják tolni a diák torkán. :))
2018. szept. 16. 10:40

A szabályokat megtanulni és az érzékeket fejleszteni általános iskolában van lehetőség.

Ha felnőttként is helytelenül ír valaki az lehet ugyan egy idegrendszeri probléma, de jellemzőbb a hanyagság, nemtörődömség, igénytelenség és az olvasottság hiánya.

38. 12d083b51b (válaszként erre: 33. - Unom)
2018. szept. 16. 10:26
Nem egészen, a matekot érteni is kell, nem elég bemagolni, megjegyezni.
2018. szept. 16. 10:20
Apróbb hibák nem zavarnak, de amikor már ki sem lehet bogozni, hogy mit szeretne, az igen. Eladós csoportokban példaul a kisfijú, bicigli, kaukció és az ilyesmik nagyon..
2018. szept. 16. 09:45

Azt, hogy mekkora szerencséje van azzal, hogy magyarnak született ahol többnyire a kiejtés elv szerint írunk és pár szabály van csak. Más országban (angol, francia vagy bármi) a kutya nem értené mit akar írni a szerencsétlen.


Valamint azt, hogy ha már lemaradt az általános iskolában, miért nem sikerült ezt bepótolnia?


Egy-két hiba nem zavar, csak ha egy mondatban van 2-3 vagy akár annál több.


Akik tele vannak hibával azoknak többnyire nem is érdemes szólni h javítsanak, mert megsértődnek. Értelmes, intelligens és fejlődésre képes ember megköszöni. Sokan viszont megsértődnek és szívesebben maradnak hülyék (ami számomra felfoghatatlan).

35. PöttyösPanka (válaszként erre: 33. - Unom)
2018. szept. 16. 09:41

Igen, akinek van hozzá érzéke, annak nem kell tanulni. Aki meg nem ilyen szerencsés, annak ott vannak a szabályok. Extrém esetben lehet úgy tanulni a magyart, mint egy idegen nyelvet.


Ahogy a matekot is meg tudja az is tanulni, aki erősen humán beállítottságú. Sőt, a matek szigorúbban épül a szabályokra, tehát ilyen szempontból egyszerűbb erőből elsajátítani.


A rajztanárom mesélte, hogy volt egy tanítványa, akinek semmi érzéke nem volt a képzőművészetekhez, de elhatározta, hogy megtanul rajzolni. Ugyanis abban is vannak szabályok, technikák, és ott is főleg a gyakorlás számít. A srác nekiállt, és minden héten bemutatott vagy egy tucat művet. Addig nem adta fel, míg végül felfejlődött egy meglehetősen jó szintre. Persze sosem lesz egy Dalí, de jobban rajzol, mint a legtöbb ember.


Tehát bármit meg lehet tanulni. És van, amit érdemes is, mint az anyanyelvünk használata egy elfogadható szinten.

2018. szept. 16. 07:49

No én egyébként olyankor akadok ki, ha olyasmit olvasok, mint:

mien, haggyá mán, teccik, és a többi

33. unom (válaszként erre: 31. - 12d083b51b)
2018. szept. 16. 07:49

Akinek van hozzá érzéke, annak ezt nem kell tanulni.

De ha szerinted nincs ilyen, akkor a matek is csak akarat kérdése.

32. 12d083b51b (válaszként erre: 24. - Globus)
2018. szept. 16. 07:43

De, én észrevettem. Igaz, hogy az este írta, de még ma reggel is ugyanúgy van! :))

Sokszor nálam is gond, hogy miután elküldtünk egy hozzászólást, nincs lehetőségünk belejavítani, ha valami miatt szükséges lenne. Amit elküldtünk, az úgy is marad!

31. 12d083b51b (válaszként erre: 5. - 403c839538)
2018. szept. 16. 07:37

Az mi, hogy "érzék" a helyesírásban? Vannak szabályok, amiket vagy megtanult, vagy nem!!

Ahhoz, hogy valaki azt írja, hogy aluggy jól, vagy aludj jól, nem érzék kérdése! Ha nem tudja, hogy az aludj szó az aludni felszólítós igealakja, akkor az nem a ráérző képesség, hanem az alaptudás hiánya!!

2018. szept. 15. 21:07
Alugy jól teis! :D
2018. szept. 15. 21:04
Lyó élyt minden kinek!
28. Guruljka (válaszként erre: 27. - Magdalénia)
2018. szept. 15. 20:44

Persze, hogy zavaró.

Még akkor is, ha magam is gyakran ütök mellé ugyanazzal a hibával. Pl.a szótagok betűit keverve ütöm le sokszor. Volt helyett votl. Vagy, mint előbb is, a szomszéd betű is odakerül. A kéz beáll egyféle automatizmusra, és ha valaki pont rosszul rögzítette, akkor vége van...


(Azt sem szeretem látni, ha a ... helyett ,,,-t látok.)

27. Magdalénia (válaszként erre: 23. - Guruljka)
2018. szept. 15. 20:12

Ezekről tudjuk, hogy vétlen hibák és nem nyelvtani.

Csak az zavaró nagyon, ha egy mondaton belül több szó is ezzel a hibával szerepel.

26. Magdalénia (válaszként erre: 20. - Guruljka)
2018. szept. 15. 20:03

Nem a billentyűt nyomják jobban, hanem amikor magukban szótagolják. Kó-re-a és keresik a hangzásnak megfelelő betűt.


Az biztos, hogy erősen romlik a helyesírási készség. Sőt, nemcsak a készséggel van baj, hanem a nem akarással is, hiszen sokan el is utasítják. Tudna helyesen írni, de nem akar és nem is szégyelli. Nem is értem, hogy a saját szemét nem bántja?!


Igen, a régi nyomdászok sírni tudnának és igazuk is lenne.

25. Guruljka (válaszként erre: 24. - Globus)
2018. szept. 15. 19:50

Engem ez is bosszant, mert ugye elvileg átnézi az ember.

Csakhogy vagy átviszi felette a tartalom, vagy túl hamar "elsül az ujja" az Elküldés gombon. .D

24. globus (válaszként erre: 23. - Guruljka)
2018. szept. 15. 19:48
Ha nem mondod, észre sem vesszük :))
23. Guruljka (válaszként erre: 21. - Guruljka)
2018. szept. 15. 19:47

Véletlenül, de itt a példa az elütésre, az előző mondatomban.

Gyakran ütöm le egyszerre az é-t és az á-t. Sosem tanultam gépelni.

1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook