Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Mindig túlköltekezem magam. Hiába akarok spórolni, nem... fórum

Mindig túlköltekezem magam. Hiába akarok spórolni, nem... (beszélgetős fórum)

Ez a fórum egy anonim vallomáshoz nyílt.

1 2 3 4 5 6 7
42. Napsugár8 (válaszként erre: 41. - Tumbo2)
2022. nov. 28. 10:44
Reménykedjünk, hogy ez a gazdasági válság nem hozza vissza azokat az időket. Reménykedjünk, hogy hamarabb vége lesz ennek az egész "sapkás" időszaknak, mint odáig kelljen visszafogni az igényeket.
41. tumbo2 (válaszként erre: 40. - Napsugár8)
2022. nov. 28. 09:28
talán a járási székhelyen volt valami ruhabolt.a szegény nagyanyám meg gyűjtötte a kis pénzét,hogy nekünk búcsúra új ruhát varrasson.nekem volt először csizmám az osztályban,mindenféle csizmás kandúrnak csúfoltak.igaz a legtöbb falusi gyereknek a szemében,mi módosabbak voltunk,nekik legfeljebb az apjuk dolgozott nagyon kevés pénzért a téeszben.az apám rendőr volt,az anyám három műszakban dolgozott a gyárban.a gyárigazgató lánya sem járt puccos puhákban a hatvanas években.
40. Napsugár8 (válaszként erre: 39. - Tumbo2)
2022. nov. 28. 07:21
De az is igaz, hogy akkor még a ruhák, cipők minősége is más volt. Mondjuk ruhákat az édesanyánk varrt nekünk. Varrónő volt, de én azt is éveken át csak "örököltem". :))
39. tumbo2 (válaszként erre: 38. - Napsugár8)
2022. nov. 27. 19:52
én meg a húgomét örököltem.
38. Napsugár8 (válaszként erre: 36. - Syria)
2022. nov. 27. 15:48

Mintha magamat olvastam voltam. Mi 6-an ültük körbe az asztalt, és leginkább a vasárnap reggeli piacon vásárolt jérce volt az ebéd! Bizony, jutott mellé jócskán köret is, de mindenki jólakott.

Ez a héjában sült krumpli télen, a sparhelt tetején sült, nyáron inkább héjában főztük, és úgy ettük. Mivel én voltam a legkisebb, az első ruhadarabom, ami új volt: középiskolás koromban a nyári keresetemből vettem egy vadi új télikabátot magamnak. Addig mindig a nővéremtől örököltem a ruhát, cipőt, mert ő kinőtte.

Nyaralásunk abból állt, hogy két hétre a város másik végében lakó nagyiékhoz vitt el édesanyám. Ott persze megszedtük a cseresznyét, meggyet, szilvát. Mi másztunk fára, majd segítettünk befőzni, lekvárt főzni... de az is szép emlék maradt. Egyetlen különbséget találtam: kevés könyvet vettek meg nekünk a szüleink, de a városi könyvtárba minden évben befizették a tagsági díjat, és onnét hordtuk az olvasni valót.

37. tumbo2 (válaszként erre: 34. - ,zumba)
2022. nov. 27. 14:52
a második menet,hogy otthon felejtjük a listát.
36. syria (válaszként erre: 31. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 27. 14:50

Az én szüleim se dúskáltak, nálunk is csak hetente egyszer volt hús: hétvégén. 1 csirke négyünkre, vagy 1 kg körüli tarja/lapocka sült húsnak. (De az olyan volt, hogy sütés után nem kellett keresgélni a lábosban, hogy hol a hús.) Télen gyakran, kb. havonta 6-8-szor volt a vacsora héjában sült krumpli; többnyire sült hús zsírjával ettük, jobb napokon vajjal. Szerettem azt a hangulatot: együtt ültünk az asztal körül, és mivel én voltam legkisebb, lehéjazták nekem a krumplit, csak sóznom kellett, és ügyelni arra, hogy ne szánkázzon le a meleg szeletről a zsiradék. Szegényesen éltünk, de nem éheztünk. (Pl. a tejeskávé pótkávéból készült.) Ellentétben a kolleganőivel, anyukámnak kopott táskája, cipője volt, ruhát is csak akkor vett, amikor muszáj volt; amit lehetett megkötött magának és nekem is. Új ruhát ritkán kaptam, akkor is 1 számmal nagyobbat, hogy "jövőre is jó legyen". Akkor annyival volt könnyebb, hogy a rezsi fillérekbe került, elenyésző hányadát vitte el a családi költségvetésnek és az alapvető élelmiszereket is meg lehetett fizetni. Téliszalámira, déligyümölcsre nem telt, de volt minőségi párizsi, és csodálatos jonatán alma. (És olyan kenyér, ami nem penészedett, nem savanyodott meg pár nap alatt.) Ha lehetne, visszahoznám azt az időt, ami az élelmiszereket illeti. Mert nyaralni, kirándulni, moziba, színházba nulla alkalommal vittek a szüleim, arra már végképp nem telt. Az egyetlen „luxus” a könyvek voltak, amikre valahogy mindig jutott pénz.

Anyukám mestere volt a spórolásnak, a beosztásnak, szóval volt kitől tanulnom, ezért nem vagyok most nagy bajban. (Apu egy fillérig hazaadta a keresetét, és soha nem szólt bele, hogy anyu mire költi – vagy éppen nem költi.)

35. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 34. - ,zumba)
2022. nov. 27. 09:09
Mi is mindig listát írunk mielőtt boltba megyünk. Úgyis kemény tízezreket hagyunk ott egy egy vásárlás során. Ha a férjem nem vállalkozó lenne, már éhendöglöttünk volna az én pénzemből.
34. ,zumba (válaszként erre: 16. - Napsugár8)
2022. nov. 27. 08:43
Így van. A bevásárlás otthon kezdődik azzal, hogy szétnézünk mi van otthon. Impulzus vásárlás sok pénzzel jár.
33. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 32. - Napsugár8)
2022. nov. 27. 07:08
Igazad van. Ugyan én a 90-es években voltam gyerek, de szegények voltunk, mi is pont azokat ettünk amiket felsoroltâl. És nem szeretnék újra úgy élni. Inkább nem veszek új csizmát, jó a 4 éves is,de kaja az normális legyen.
32. Napsugár8 (válaszként erre: 31. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 27. 07:05

Megértelek, és teljes mértékben igazat adok neked. Éhezni soha!

Az persze más dolog, hogy kinél minek a hiánya okoz éhség-érzetet.


Az '50-es, '60-as években nálunk is csak vasárnap volt hús, de minden nap volt valami más, amivel degeszre tömtük a hasunkat. Talán ezért is van, hogy nekem tökéletesen elég egy tányér paprikás krumpli, vagy tojásos galuska, esetleg egy sült krumpli, tükörtojással... De nem vagyunk egyformák.

Sokat gondolkoztam azon, édesanyánk hogyan csinálta. Arra emlékszem, hogy sokszor elmondta: spórolni igazán csak a hasunkon lehet!

És ezt elsősorban arra értette, hogy:

- nem mindegy mit eszünk,

- nem mindegy hol és mennyiért vesszük, és

- főleg nem mindegy, hogy készen vesszük, vagy csak az alapanyagot, és mi magunk megcsináljuk.

31. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 16. - Napsugár8)
2022. nov. 26. 21:15
Egy dolgot megfogadtam annó , hogy ha egyszer lesz saját keresetem , a kaján SOHA nem fogok spórolni, ahogy tették a szüleim gyerekkoromban és heti egyszer volt hús jobb esetben az asztalon, rosszabb esetben még akkor sem. Sz*rul éltünk akkor és úgy voltam vele, hogy inkább nem költök ruhákra, de a rezsi és a kaja mindig legyen meg. És a mai napig így élek, élünk a férjemmel. A kaján soha nem spórolunk, elég volt az a 18-20 év ,míg otthon éltünk, tanultunk, nem tudtunk dolgozni menni. És ezen semmi nem fog változtatni, mert éhezni többet nem fogunk.
30. Napsugár8 (válaszként erre: 18. - K-né Zsóka)
2022. nov. 26. 15:38
Csak arra elég, hogy befogják a szánkat. Mert nem mindegy, hogy mennyi emelést kapott, akinek 100 körüli a nyugdíja és mennyit az, akinek egy nullával több. Mert ugye igazságosan, egyformán kapott mindenki 4,5 %-ot. :))
29. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 27. - Syria)
2022. nov. 26. 15:25
Nyilván a férjemmel együtt fizettünk és fizetünk mindent.
28. globus (válaszként erre: 16. - Napsugár8)
2022. nov. 26. 15:23

Ez a módszer szerintem is müködik. Kinyitom a fagyasztót, és attól függően főzök, hpgy mit találok. Persze előfordul, hogy venni kell hozzá kiegészítést: rizst, tejfölt, sajtot, de az alap megvan.

Ha nincs otthon semmi, nehéz.

Szezonálisból akkor is érdemes betárazni, ha drágának tűnik, mert télre, tavaszra még drágább lesz. Ha egyáltalán lesz. Akinek megterem, főleg.

27. syria (válaszként erre: 26. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 26. 15:12
A 130ezer valóban nem sok; mi több: kevés. A kérdés csak az, hogy ebből kellett-e rezsit, egyéb lakhatási költséget is teljesítened? Ha nem, akkor érthető, hogy kijöttél belőle, ha igen, akkor korábban varázsló voltál. :)
26. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 25. - Syria)
2022. nov. 26. 14:54
Ha 130ezer sok akkor sok volt a bevételem.....és igen, ebből a pénzből dalolva kijöttem. Most hónap vége felé lesegetek, mire ment el a pénzem.
25. syria (válaszként erre: 21. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 26. 14:02

Nem lehet olyan rettentő kevés a bevételed, ha korábban jól kijöttél belőle – mint írtad. Azt, amit a 23. hozzászólásodban olvashatunk, szerintem sokan elmondhatják magukról.

A „van”-ból könnyű kijönni. A „nincs”-ből se lehetetlen, de az már művészet. Ha így megy tovább, 4 milió művész országa leszünk.

24. birebora (válaszként erre: 19. - K-né Zsóka)
2022. nov. 25. 15:18
Szerintem sokkal többen vannak igy mint nem.
2022. nov. 25. 15:04
Akkor látom kb mindenki így van mint én. Lehetetlennek látom, hogy be tudjam osztani a pénzem, pedig nem költöttem már ezer éve ruhákra sem (használtam pár száz ft-ert vettem pár kardigant, 2000ft-ert egy kabátot, a többi ruhám már van 8-9 éves is, de nem tudom lecserélni őket, arra már tényleg nem futja), nassolni valót alapból nem veszek,mert dietàzom (nem a súlyom miatt) , és mégis azon kapom magam , hogy elfogyott a pénzem és nincs kézzel felmutatható dolog, hogy végülis mire ment el. És azt hiszem, lesz ennél még rosszabb is .
22. semleges (válaszként erre: 19. - K-né Zsóka)
2022. nov. 25. 15:03
Nekünk is.
21. Fórumnyitó (anonim) (válaszként erre: 11. - Syria)
2022. nov. 25. 14:59
Lehet. De a rettentő kevesből varázslónak kéne lennem,hogy spórolni tudják.
20. Napsugár8 (válaszként erre: 17. - Aszparagusz)
2022. nov. 25. 14:52

Én sem úgy indulok el, hogy most addig megyek, míg nem találok akciósat. A fenét. Egyszer egyik irányba, és akkor ott veszem meg az apróságokat is, ami kell, legközelebb a másik irányba... én nem az üzemanyaggal spórolok, hanem a lábaimmal... + hogy gyalog kell felhozni az emeletre is.

De mindenki úgy csinálja, ahogyan akarja. Én csak leírtam, hogy én hogyan igyekszek beosztani a nyugdíjamat. Kész. Nem szentírás, akinek ez a módi valami miatt nem felel meg, nem kell követni!

19. K-né Zsóka (válaszként erre: 10. - Alessandro)
2022. nov. 25. 14:29
Nekem a bérem pontosan annyi, amennyi februárban volt. A férjem fizetése sem változott év eleje óta.
18. K-né Zsóka (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2022. nov. 25. 14:28
Ezzel mindenki így van manapság. Igaz, hogy picit emeltek a béreken(ja nem is!), a nyugdíjakon, de ez pont semmire nem elég.
17. aszparagusz (válaszként erre: 16. - Napsugár8)
2022. nov. 25. 13:48

Az emberek többségének nem nagyon van ideje az akciókat figyelgetni, üzletről üzletre járni és úgy bevásárolni.

Az idő is pénz. Az üzemanyagról nem beszélve.

2022. nov. 25. 13:37

Egy régi beidegződött hozzáállást kell megváltoztatnunk:

Nem úgy kell elmenni vásárolni, hogy ezt akarok enni, és elmegyek megvenni a hozzávalókat.

Hanem amikor kenyér, tej, apróságok miatt egyébként is menni kell vásárolni, és valami akciós van!! abból kell venni!

És amikor főzni akarok, azt veszem számításba, hogy mi van a hűtőbe! Akár hús, akár zöldség. És ami apróság ahhoz kell, azt megyek el megvásárolni hozzá.


És ha ürülni kezd a hűtő, akkor elindulok körbenézni, hogy valahol valami van-e, amit éppen akcióznak, ha igen, akkor hozok belőle, ha nem, majd lesz valahol valami a következő héten.

15. Napsugár8 (válaszként erre: 13. - Aszparagusz)
2022. nov. 25. 11:54
Muszáj, ha a szalmazsákban nem állnak élire állítva a bankók.
14. Napsugár8 (válaszként erre: 12. - Napsugár8)
2022. nov. 25. 11:53
Még nyár közepén akciósban vettem hekk-törzset, és sertés körmöt. A múlt héten a fekete pénteken bőrös malacot, Márton nap előtti akcióban kacsát... évek óta nem az utolsó percben vásárolok, hogy amit akkor éppen kapok, hanem amikor valahol valamit akciósban látok!
13. aszparagusz (válaszként erre: 12. - Napsugár8)
2022. nov. 25. 11:52

Ügyes vagy, ha ilyen áremelkedések mellett tartani tudod a keretet.

Én minden heti bevásárlásnál csak kapkodom a fejem.

1 2 3 4 5 6 7

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook