Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mindent az informatikus könyvtáros-ról!!! fórum

Mindent az informatikus könyvtáros-ról!!! (beszélgetős fórum)


1 2
58. Living Dead (válaszként erre: 57. - 9ec83ec2fd)
2013. okt. 8. 10:30
Nincs mit :)
57. 9ec83ec2fd (válaszként erre: 56. - Living Dead)
2013. okt. 8. 10:29
Valóban, valóban nem oda ment!:-) Köszönöm a segítséged!!
56. Living Dead (válaszként erre: 55. - 9ec83ec2fd)
2013. okt. 8. 10:28

Kis településeken a munkavégzéshez nem kell felsőfokú szakvégzettség, nem akarok butaságot mondani, de azt hiszem, 3000 fő feletti kt-akban kell.

Plusz nagyobb intézményekben is alkalmaznak asszisztenseket, kisebb legfeljebb a felelősség és természetesen a fizetés is.

Értettségivel vélhetőleg nem az OSZK feltáró-részlegére ment.

55. 9ec83ec2fd (válaszként erre: 54. - Living Dead)
2013. okt. 8. 10:09
Csak azért kérdezem, mert egy ismerősömet most vették fel érettségivel. Nem rendelkezik könyvtáros szakképzettséggel. Amúgy nem vagyok az ellensége, de miért nem azt veszik fel, aki ezt tanulta?!Ő mégiscsak jobban értene hozzá....megtanulni mindent meglehet ez igaz, de na...
2013. okt. 8. 10:03
Sokmindent:) Kisebb településeket a rendezvényszervezéstől az olvasószolgálaton át a feltárásig mindent az adott személy csinál, nagyobb könyvtárakban ugye ezekre a munkafolyamatokra szakosodnak.
2013. okt. 8. 09:58
Sziasztok!!Megtudnátok mondani, hogy pontosan mit kell csinálnia egy könyvtárosnak, ha elhelyezkedik a szakmában? Előre is köszönöm a segítségeteket!
52. misz (válaszként erre: 51. - Agi0908)
2011. szept. 27. 13:03

Annó sokat gondolkodtam az "Olvasásterápia" témán. Állítólag jó irodalma van.


Sok sikert. :)

2011. szept. 25. 18:12

Sziasztok

Harmadéves info.könyvtáros hallgató vagyok és nehezen találok szakdolgozati témát:( Rokonaim azt tanácsolták hogy készítsek hatásvizsgálatot az általános iskolások körében egy novellával kapcsolatban. Próbáltam keresni olyan novellát ami esetleg a könyvtárról szól. Ha tudtok esetleg ilyet vagy más rövidebb művet írjátok meg. De ha van más ötletetek témával kapcsolatban szívesen fogadom. Leginkább olyan témát keresek ami nem igényel túl sok munkát.

50. Hiroyuki (válaszként erre: 49. - Fiatal nő)
2011. máj. 17. 21:47
Igen, végül is úgy döntöttem, hogy jelentkezem. :) Köszönöm még egyszer a segítséget!
49. Fiatal nő (válaszként erre: 47. - Hiroyuki)
2011. febr. 14. 13:30
Szia. Na, sikerült dönteni? Jelentkeztél? :)
48. Fiatal nő (válaszként erre: 47. - Hiroyuki)
2011. jan. 26. 14:52

Itt is válaszolok. Amikre még nem tettem. Szóval.

Véleményem szerint nem tartozik a legnehezebb szakok közé, de az is egy tévhit, hogy könnyű. Ha az ember foglalkozik vele, tanul, akkor nem olyan nehéz elvégezni. Bár tény, hogy akad 1-2 tárgy, ami, ha nincs hozzá érzéked, vértizzadós lesz. (de megcsinálható) Az elhelyezkedési esélyek. Itt is igaz az, ami a legtöbbre: nem egyszerű. Ha vannak kapcsolataid, könnyebb dolgod van, egyébként meg sajnos nehéz. Ha jól tanulsz, és szerencséd van, akár a suli alatt/után felajánlhatnak munkát. (Nekem is így lett, meg egy csoporttársamnak is.)

Szakirányok. Ahány suli, annyi féle. Utána kell nézni. Ahová én jártam, ott közkönyvtári és elektronikus-digitális szakirányok voltak, én utóbbit végeztem el.

2011. jan. 25. 16:01

Sziasztok!

Most készülök érettségizni és az egyik lehetséges szak, ahova mennék, az info-könyvtáros, de eléggé bizonytalan vagyok a dologgal kapcsolatban. Konkrétan mi történik egy ilyen szakon? Milyen nehézségű? Az alapképzésen belül milyen szakirányok közül lehet választani? Nehéz elhelyezkedni egy ilyen végzettséggel?

Előre is köszönöm a válasz(oka)t!

46. Fiatal nő (válaszként erre: 1. - VKitty90)
2010. jan. 17. 19:44

Szia. Sajnos csak most fedeztem fel a topicodat. Pedig nagyjából naponta felnézek ide. Csodálkozom is, hogy elkerülte a figyelmemet...


Én informatikus könyvtáros szakon végeztem, elektronikus-digitális szakirányon (a másik lehetőség a közkönyvtár lett volna). Én szerencsés vagyok, mert 2009 nyarán végeztem, de már 2009 elején kaptam egy állást egy könyvtárban ahol még a mai napig is dolgozom. Bár sajnos ideiglenesen, mert az elődöm szülési szabadságon van, de addig még van legalább két évem.


Én mindenképpen ajánlom ezt a szakot, ha szereted a könyveket, a könyvtár hangulatát. Vagy elég türelmes és toleráns. Aztán. Az informatika része. Én ugye elektronikus-digitális szakirányon végeztem. Hatalmas dolgokra itt sem kell gondolni, de azért itt már voltak komolyan dolgok. Java, flash, weblapszerkesztés, php, Photoshop, egyéb videó és képszerkesztő programok használata, integrált rendszer felépítése, kezelése, használata... Adatbázisépítés, adatbáziskezelés, MySQL, HUNMARC, USMARC, stb...


Akik a közkönyvtári szakirányt választották, nem tanultak ennyi informatikát, Ők inkább könyvtártörténettel, gyermekkönyvtárral, ilyesmikkel lettek gazdagabbak a félévek során.


Én eleinte idegenkedtem a szaktól, mert pl. kifejezetten utáltam a dokumentumleírást... Nem voltam túl jó belőle. Jobban ment az elmélet, a történelmi vonal, de sokszor még az informatikás tantárgyakkal jobban ki voltam békülve.


És hogy milyen tárgyak vannak? Hát többek között például: Filozófia, Etika, Szociológia, Politológia, Kutatásmódszertan, Tudományismeret, Neveléselmélet, Neveléstörténet, Didaktika (Oktatáselmélet), Magyarország története, Kommunikáció, Informatika, Pszichológia, Szociálpszichológia, Beszédtechnika, Olvasásszociológia, Angol szaknyelv, Statikus webszerkesztés, Dinamikus webszerkesztés, Könyvtári ismeretek, Írás, könyv, könyvtártörténet, Forrásfeltárás, Könyvtártan, Formai feltárás, Osztályozás, Információelmélet, Könyvtári kommunikáció, Szolgáltatások, könyvtári rendszer, Elektronikus források feltárása, Információkereső nyelvek, Információs társadalom, Könyvtári etika, Információs és információkereső rendszerek, Stratégiai tervezés, Használóképzés, Tájékoztatáselmélet, Az ismeretátadás új módszerei, E-forrásismeret, Digitalizálás, Internet haladó ismeretek, Internet technológia, Adatbázisépítés, kezelés, Projektmenedzsment, minőségbiztosítás, Információforrások, Gyűjteményszervezés, archiválás, Adatbázisépítés és szervezés, Multimédia alapok, Metaadatbázisok, metaadat szabványok, Könyvtárgépesítés, Könyvtári menedzsment, PR, Információforrások, Programozási és SQL kezelési alapok, Integrált rendszerek, Digitális könyvtár szervezése, DRM technológiák, Internettechnológia, Leíró nyelvek (SGML, XML).


Hát nagyjából ennyi.


Én nagyon megszerettem ezt a szakot és nagyon szeretem a munkámat is. Ha érdekel, szerintem mindenképpen vágj bele. Nem csak könyvtárakban lehet vele elhelyezkedni. :-)

45. Sylvia81 (válaszként erre: 44. - Fiatal nő)
2010. jan. 17. 19:33
Ez van... :)
44. Fiatal nő (válaszként erre: 36. - Sylvia81)
2010. jan. 17. 19:24

Látszik, hogy rég volt és hogy nem végezted el. Amit az ETO-nak hoztál példát, máris rossz... Ugye tíz főcsoport van, 0-tól 9-ig, melyek a következők:


0 - Általános művek

1 - Filozófia

2 - Vallás

3 - Társadalomtudományok

4 - Betöltetlen főosztály

5 - Természettudományok

6 - Alkalmazott tudományok

7 - Művészetek, játék, sport

8 - Nyelvtudomány, irodalomtudomány

9 - Földrajz, történelem

43. dc565d70af (válaszként erre: 41. - Mamazon)
2010. jan. 7. 12:38
Milyen érdekes, mi Egerben az Információ kereső nyelvek című tanegységen belül tanultuk, és nem a Bibliográfiai adatfeldolgozáson.
42. Sylvia81 (válaszként erre: 41. - Mamazon)
2010. jan. 7. 07:57

Tényleg, bibliográfia!

Már nagyon régen volt, azóta se vettem elő még az indexemet se. Kihagy az agyam, na! :S

41. Mamazon (válaszként erre: 40. - Pencil)
2010. jan. 7. 06:41

Igen, és a tantárgy neve, amin belül az ETO-t meg a Cutter számokat tanultuk: Bibliográfia.

Vagy nálatok volt külön ETO nevű stúdium?

40. pencil (válaszként erre: 36. - Sylvia81)
2010. jan. 7. 06:33

"Volt még 1 tantárgy, a nevére nem emlékszem. Az arról szólt, hogy van a könyveknek besorolási száma, mindig rá van írva a könyv gerincére. És hogy ezek a számok hogy épülnek fel. Van hozzá egy többszáz oldalas katalógus, a pontos ágazati besorolásokkal. Ilyen módon asszem:

0 - szépirodalom

1 - tudomány általában "


Ez az Egyetemes Tizedes Osztályozás :)

ETO

39. Sylvia81 (válaszként erre: 38. - VKitty90)
2010. jan. 5. 19:21
Mondom, én még a Zsolnay előtt voltam, ráadásul csak a tanár-szakhoz volt kötelező párt választani. Ez most ugrott be...
2010. jan. 5. 19:01
Hát én sem tudom, hogy párban kell-e választani. Sőt én ilyenről nem hallottam, ugyhogy sztem nem, de ha vki tudja akkor szóljón!!!
2010. jan. 5. 16:57
Jah és nálunk Egerbe is voltak akiket két évre eltanácsoltak mert a bibliográfia című tanegység negyedszerre sem sikerült, plusz volt olyan tanár aki egy csomó idegen nyelvű szakirodalmat adott kötelezőnek, és államvizsgán 30 főből 5-öt megbuktattak. Szóval mint már mondtam tanár és suli függő mennyire nehéz szak.
2010. jan. 5. 11:20

Sziasztok!

Én is Debrecenben tanultam ezen a szakon, bár egyéb okok miatt nem tudtam befejezni. Abból a szempontból talán büfészaknak minősülhet, hogy naponta 1 duplaóra volt belőle. De igenis voltak követelmények!!!

A dokumentumleírás tantárgy (a kézi katalógusok készítéséhez kell) egész jó volt, bár az eleje száraz. A könyvtártöri olyanoknak volt jó, akik amúgy középsuliban jók voltak töriből és könnyen tanulták, nekem ez volt a legnagyobb halálom. :( Volt még 1 tantárgy, a nevére nem emlékszem. Az arról szólt, hogy van a könyveknek besorolási száma, mindig rá van írva a könyv gerincére. És hogy ezek a számok hogy épülnek fel. Van hozzá egy többszáz oldalas katalógus, a pontos ágazati besorolásokkal. Ilyen módon asszem:

0 - szépirodalom

1 - tudomány általában

...

Jah, és ezeket meg kellett tanulni! Tehát a tanárnő adott egy könyvcímet, mittomén Fejlődéslélektan, és akkor ennek a számát kellett meghatározni, fejből!!!

Aztán volt még matematikai alapvetés, ami arra való volt, hogy egy humán ember se legyen segg sötét matekból. Alapszinten tanultunk a halmazelméretről, függvényekről, integrálásról, meg a fene se emlékszik már mindenre...

És volt programozás óránk is!!! Tanultunk JAVAt és asszem C++-t, de lehet, hogy utóbbi más volt.


Ja, csak az első évfolyamot végeztem el, azt is 2001/2002-ben. Azt mondják, a többi se könnyebb, bár nem is lesz sokkal nehezebb...

Szóval nem könnyű, de nem is elvégezhetetlen. Egy húzósabb szak mellé, mint pl. valami nyelv vagy magyar vagy töri, szerintem pont jó. Én matekkal csináltam.

Bár azt nem tudom, most párban kell-e választani? Én még a Zsolnay előtt tanultam, akkor épp kötelező volt tanár szak mellé még valami.

35. dc565d70af (válaszként erre: 33. - VKitty90)
2010. jan. 5. 08:41
Most még van egy kis időd, utánanézhetnél hogy miket kell tanulni ezen a szakon, mert tényleg sok olyan része van ami nem könnyű ha valakit nem érdekel és csak azért csinálja hogy legyen egy diplomája. Én mellette áthallgattam a gazdaságismeret szakra ( ez olyan közgazdász féle) és nekem az könnyebb volt. De ez is inkább suli és tanár függő.
34. dc565d70af (válaszként erre: 32. - Misz)
2010. jan. 5. 08:37
Én Egerbe végeztem, és voltak tanáraink akik nekünk is kőkemények voltak, nem azt mondom hogy mind, de pl. a bibliográfiából sokan bugdácsoltak.
2010. jan. 4. 22:17

Hozzám ez az egy áll közelebb, mást nem találtam magamnak, később még szétnézek, de ha mást nem találok akkor belevágok...mert akár hogyis nézem igyse-ugyse jó. Bizonytalan vagyok... :( :( :(

Köszönöm, hogy legalább ti segítetek, ez nekem sokat jelent!!!

32. misz
2010. jan. 4. 20:36
Én nem tudom, ki hol végzett, de Debrecenben a Tk-n és az egyetemen sem számít büfészaknak az informatikus könyvtáros. Sok elhelyezkedési lehetőség nincs vele, az igaz, de itt kőkemények a követelmények. Cseppet sem könnyű a megtanulandó anyag, sokszor száraz, és ha bizonyos tantárgyakat nem értesz meg, kinyúlsz, míg átmész a vizsgán. Erről ennyit. Csak a szakma iránt elkötelezetteknek ajánlom.
31. Mamazon (válaszként erre: 29. - VKitty90)
2010. jan. 4. 20:15

A reklámügyintézőivel tényleg ugyanúgy nem mész sokra, de egy igazi kétkezi szakmával nagyon is sokat elérhetsz pl. szakács, cukrász...

De ha mindenképp diplomára vágysz, akkor gondolkodj el a jövő talán az élelmiszeriparban, fogyasztóvédelemben, agrár területen lehet még. Nézd meg a Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karok kínálatait. Élelmezni a legsanyarúbb időkben is kell az embereket.

2010. jan. 4. 20:06
Jah és köszönöm az eddigi hozászólásokat, de jobban örülnék ha még több pozitív hozászólás lenne.
2010. jan. 4. 19:59
Azért lehet, hogy én mégis megpróbálom, valami úgyis kialakul majd. Nem hiszem, hogy 1 szakmával többre mennék. Nyárra meg úgy is van munkám...nah majd kiderül, hogy mi lesz.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook