Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Milyen női neveket lehet római katolikus keresztnévként felhasználni? fórum

Milyen női neveket lehet római katolikus keresztnévként felhasználni? (tudásbázis kérdés)


2010. aug. 10. 16:06
A kapott, választott nevet viseljük, nem használjuk :-(
27. loch ness (válaszként erre: 21. - TrinithY)
2010. ápr. 29. 11:01

Anonimának jó a válasza - egy szent példakép lehet a gyereknek az élete folyamán, és a gyereket is a szent pártfogásába ajánlják. Ezért kell védőszent a keresztnévhez. Ha olyan nevet kap a gyerek, aminek nincs védőszentje, akkor választanak neki egy más nevű védőszentet.

Ez most, remélem, érthető volt... Tehát pl. ha valakit Eszternek hívnak (sajnos Eszter nevű szent életű nő nincsen), akkor kiválasztják neki neki pl. Szent Klárát vagy Szent Katalint, de nem feltétlenül kell, hogy ez a gyerek második keresztneve legyen.

26. loch ness (válaszként erre: 23. - Ella89)
2010. ápr. 29. 10:56
Ez érdekes. Nem lenne kötelező épp a bérmaszülő nevét választani. Nekem sem az lett.
25. loch ness (válaszként erre: 24. - 5e48d37001)
2010. ápr. 29. 10:55

Az az ok a szentté avatása volt. Neki jelent meg a Szűzanya Lourdes-ben. De szerintem ide zarándokolnak az emberek, a jelenés helyére, a barlanghoz és a forráshoz, nem Bernadetthez.

Nem kötekedni akartam, hanem pontosítani. Nekem is tetszik nagyon a név, és a védőszent is nagyon klassz ember - egyszerű parasztlány volt, aki nem fújta fel magát, mert a jelenések miatt annyira ismertté vált. Sőt, el is menekült a hírnév elől, és szép csendben, szeretetben élte az életét.

2010. márc. 23. 14:59

Szia!

Nekem a Bernadett tetszik.Védőszentje Szent Bernadett.Ő az az apáca akit miután eltemetteék és valami oknál fogva kihantolták meglepődtek,hogy épségben maradt a teste,az arca csodaszép.Egy fiatal lány,alvás közben kb. így néz ki most is,nagyon sokan zarándokolnak nFranciaországba,hogy lássák.

23. Ella89 (válaszként erre: 18. - Loch ness)
2010. márc. 23. 14:42

Ez a könyv nekünk is megvan és nagyon jó! Bár elég sok név kimaradt belőle, de amikor a keresztelőt beszéltük meg a pappal, akkor ezt vette elő és onnan tudta meg, hogy létezik Szent Lea is, mert nekem előtte senki nem akarta elhinni. :( Végül Árpádházi Szt. Erzsébet lett a védőszentje a második neve miatt és csak utólag írták rá a keresztelői lapjára Római Szent Leát.


Nálunk a bérmanév a bérmaszülő neve (így lettem Ilona bérmáláskor, pedig Veronikát szerettem volna).

22. 5e48d37001 (válaszként erre: 21. - TrinithY)
2009. jún. 10. 09:26
Az egyik mismerősöm hívő rom kat.És Ő olyan neveket keresgélt a kisfiának,amiket szentek is viselnek,hogy a kisfiúnak legyen védőszentje az élete folyamán.Ezért kapcsolják össze a hittel a névválasztást egyesek.
2009. jún. 10. 08:48
Miert kell osszekotni a keresztnevet a vallassal? valaki elmagyarazna?
20. Binky
2009. febr. 25. 00:01
Összes olyan bibliai alak, akire keresztény szemmel nézhet fel az ember lánya/fia, illetve szentek nevei is népszerűek(Mónika, Rita, Ferenc, Fülöp stb.)
19. supin
2009. febr. 12. 13:55
Anna. Az unokám is az..
2009. febr. 12. 13:46

Tudtommal az összes nevet lehet adni, a "pogány" neveket is. Legfeljebb tényleg érdemes választani mellé egy olyan nevet, amin keresztül védőszentje is lesz.


Van egy nagyon jó könyv, Fekete Antal: Keresztneveink, védőszentjeink a címe. Rajta van a neten is. Ő minden névhez talált védőszentet, ha másképp nem, akkor hangzás alapján. Ismerek olyan gyakorló keresztény családokat, ahol Vajk, Torda, meg hasonló a gyerekek neve, úgyhogy elvileg semmi gond nem lehet.


A könyv lelőhelye: [link]


Gondolom, a téma kiírójának már nem aktuális a kérdése, de másoknak még lehet, azért linkeltem be.

2008. szept. 18. 14:30
Debóra, Lídia,
2008. aug. 25. 18:26
nem tudom most h van, de 12éve mikor az unokahugom született Fanni lett, és a keresztelőnél vagyis előtte mondták h ez a név egyházilag vmiért nem oké, ezért kapott második nevet igy lett Flóra is, de ez nem csak a védőszentje hanem a hivtalos neve van igy most...
2008. aug. 25. 18:11
Minden nev a pogany neveken kivul , mint pl a Tunde.....na , meg aztan az allatnevek nem jöhetnek szoba !/persze , nem lehetetlen hogy a Katolikus egyhaz is ad engedmenyeket ? !....DDD /
2008. júl. 20. 06:16
ági,ica
2008. júl. 20. 05:57
Sára
2008. júl. 20. 04:14
Nem a keresztmama nevét szokták adni?
11. gubaa
2008. júl. 19. 23:22
Eszter
10. dogiz (válaszként erre: 9. - D@nu)
2008. júl. 19. 23:02
szerintem is így van, és volt, mert az én lányom Anikó és mikor keresztelték akkor a védőszentje Anna lett. Bérmanevet, meg választania kellett és a Gizellát választotta, "boldog Gizella" (Szent István király felesége) után. Úgy, h. még azt sem kötelező csak szentek alapján, hanem boldoggá avatottak nevét is felveheti.
9. d@nu (válaszként erre: 8. - Dogiz)
2008. júl. 19. 22:52
Szerintem keresztnévnek bármit elfogadnak, annak idején a bérmanévhez ragaszkodtak, hogy egy szent neve legyen.
2008. júl. 19. 22:48
Túl sok lenne itt felsorolni, de ha veszel egy r.kat. naptárt abban benn vannak értelem szerűen, jó h. ezek a modern nevek nem, de a 90 % elfogadott. Mert mire kell keresztnévnek, v. bérmanévnek?
7. d@nu
2008. júl. 19. 22:47
Éva, Johanna
2008. júl. 19. 22:45
Zsuzsanna
2008. júl. 19. 22:41
Magdolna, Mária Magdolna,
2008. júl. 19. 22:40
Maria Erzsebet Katalin Krisztina Terez ezek jutottak hirtelen eszembe,de biztos van meg tobb is.Sok szerencset a valasztashoz!
2008. júl. 19. 22:39
Szia, nem tudom mi a gondod, de az egyház által elfogadott nevek, mind benne vannak a bibliában. Vagy menj rá a névnapok portálra és ott megláthatod őket.
2008. júl. 19. 22:38
Asszem a szentek neveit szokták használni.
2008. júl. 19. 22:34
Írjatok nekem légyszi női neveket amit lehet róm. kat. keresztnévként felhasználni!!! Köszi!! Sűrgős lenne!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook