Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Milyen magzatvizsgálatokat ajánlott elvégeztetni 38 évesen belekalkulálva a vetélési kockázatot is? fórum

Milyen magzatvizsgálatokat ajánlott elvégeztetni 38 évesen belekalkulálva a vetélési kockázatot is? (tudásbázis kérdés)


1 2
2010. aug. 14. 13:41
Okés értem én a Három terhességem zavartalan volt Nagy babák voltak az első 4.20 ikrek 3.15 3.25 A lányom 3.95 Fájás nélkül egyebek Csakhogy 39 leszek nagyon szeretnénk babát Most voltam rákszürésen Doki azt mondta egész nyugodtan Igaz nem hozzzá jártam mivel most Pesten élek Most költöztem ide Nem ismerek egy orvost sem aki rendes és megbizható
45. egypt (válaszként erre: 43. - 57aa4ea1e8)
2010. aug. 14. 11:17
Ez sajnos igaz, bármi lehet és terhesség, valamint szülés közben is történhet bármi. Mindig van kockázat.
44. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 43. - 57aa4ea1e8)
2010. aug. 14. 11:12

amúgy nem is igen értem a kérdést. Ha van már 4 gyereked, tudni kéne, nem? :)

A kromoszómavizsgálatot meg úgyis felajánlják a korod miatt, de neked kell eldöntened, akarod-e.

43. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 42. - 3cd7127773)
2010. aug. 14. 11:10
Hát sztem olyan nincs, hogy tuti.
2010. aug. 14. 11:04
Sziasztok! Mi most szeretnénk babát 39 leszek van már 4 gyerkekem 3 terhességből. Mit tegyek hogy tuti egészségs egyen? HOgyan kezdjek hozzá?
41. egypt (válaszként erre: 40. - Gavrilo1)
2010. aug. 14. 10:40
Nekem a bolyhokból vizsgáltak egy génhibát, ennek megbízhatósága 100%. Itt nem lehet álpozitív eredmény. A kromoszómavizsgálatot illetőleg nem tudom, de nem tartom valószínűnek. Mikor mi rákérdeztünk, azt mondták, még soha nem tévedtek.
2010. aug. 14. 08:21

Én nem végeztettem egyik szúrós vizsgálatot sem, mert a tesztek eredménye (12 hetes és integrált) nagyon jó lett és a genetikus sem javasolta (bár ő csinálta vona, mégse ajánlotta- nagy szaktekintély e téren).


És egyébként a méhlepény bolyhaiból vett mintavétel (amelyiket a 12 hét tájékán csinálnak) nem igazán megbízható!! Több esetről hallottam, olvastam amikor hamis pozitív eredményt adott! Mivel egyes genetikai betegségek képesek nem bejutni a magzatba, csak a méhlepényben mutálódnak és így az onnét vett minta pizitív, míg a babának semmi baja sincs. Mielőtt bármit is elvégeztetsz ennek azért nézz te magad is utána!

39. Mandula71 (válaszként erre: 18. - 587bdae269)
2010. aug. 12. 22:37

A kezelő orvosodnak kötelessége elküldeni genetikai tanácsadásra, ha elmúltál 35 éves. Az már a te döntésed, hogy erre elmész-e, és ha igen, akkor az ott javasoltaknak megfelelően aláveted-e magad a "hasbaszúrásnak". Az első babámnál nem éltem ezzel a lehetőséggel, elvégeztettem az integrált tesztet, aminek az eredménye Down kórra: 1:6400, az Edwards szindrómára pedig 1:4600 lett. A második kisfiamnál (38 évesen) pozitív eredményt kaptunk, így vállaltam a korionboholy mintavételt.

Úgy látom az adatlapodon, hogy budapesti vagy. Ajánlom figyelmedbe a Bajcsy kórházat, remek szakemberekkel, akik a tudásuk mellett még nagyon emberségesek is. A saját tapasztalatom abszolút pozitív volt,és az a néhány emberke, akik erre alapozva felkeresték a fent említett kórházat, szintén hasonló véleménnyel van. Itt egyébként az esetek többségében (ha jól emlékszem 90%-ban) a korionboholy-biopsziát végzik, de nem a kismama dönt, hogy melyik vizsgálatot kéri, hanem az orvos.(A SOTE-ról már közel sincsen ennyire jó véleményem...) Ha részletesebben is érdekel, keress meg priviben, nagyon szívesen megosztom veled a tapasztalataimat.

38. Mandula71 (válaszként erre: 31. - Xti_)
2010. aug. 12. 22:22
Ez érdekes. Nekem tavaly a Bajcsyban csinálták, elmondtak mindent, és tájékoztató is ki van függesztve a folyosón. 11-12. héttől csinálják a mintavételt, míg az amnio-t általában csak a 16-17. hét után. Tehát valóban korábban el lehet végezni. Ugyanakkor ez sem 100 %-os, itt is előfordulhat, hogy nincs elég sejt. Az egyik kismama, akinek velem egy napon csinálták, másodszor jött, mert az első eredménye nem volt értékelhető.
37. egypt (válaszként erre: 36. - Xti_)
2010. aug. 11. 16:40
Olyat hallottam én is, hogy meg kellett ismételni, mert nem volt jó a minta. De ez korionnál is lehet, nekem pl. azonnal megnézték mikroszkóp alatt, hogy elég lett -e a minta, addig fel sem kelhettem, hátha megint szúrni kell, de szerencsére nem kellett.
36. xti_ (válaszként erre: 35. - Egypt)
2010. aug. 11. 14:15
végül igen, de mivel a magzatvízben sokkal kisebb a magzati sejtek koncentrációja, és azokat még tenyészteni kell, de nem biztos, hogy elegendő,vagy jó sejtet sikerül tenyészteni, szóval sokszor elsőre vagy másodikra sem sikerül,de ha igen, akkor is többet kell várni az eredményre, és melyik kismama akar 3-6 hetet végigizgulni, ha egyet is elég?
35. egypt (válaszként erre: 31. - Xti_)
2010. aug. 11. 13:11
Hogyhogy nem 100%-os az amnio? Én úgy tudtam, mindkettő tökéletes eredményt ad.
2010. aug. 11. 12:40
Nekem a dokim azt mondta, hogy nem az a kérdés milyen vizsgálatra van szükség. A döntés ott van, hogy Te mint anya el kívánod -e vetetni a babádat, ha nem teljesen egészséges. Ha nem, akkor tök fölösleges midnenféle beavatkozást. Ha csak egészséges babát akarsz megtartani, akkor lehet menni invaziv beavatokzásra (pl.amnio). Én 36 évesen szültem, az afp-m rossz lett, az első dokim azonnal küldött genetikára, ott meg kérdezés nélkül szúrtak volna hasba. Teljesen felháborodtam, dokit váltottam, elmentem egy magán genetikai intézetbe. Ott megcsinálták a vérteszteket, UH-t és azt mondták, nagyon jók az eredményeim. Mivel én is ezt éreztem a lelkemben, nem mentem hasbaszúrásra. Másodikra nem biztos, hogy így fogom gondolni, akkor így gondoltam. A kisfiam tökéletesen egészséges.
33. egypt (válaszként erre: 31. - Xti_)
2010. aug. 11. 10:18
És nem is nézik, mekkora a baba? Én háromszor voltam UH-n, míg megfelelő nem lett a mérete, addig nem csinálták meg, pedig én a legkorábban szerettem volna és nálunk 25% volt a kockázata a betegségnek, ami elég sok, de azt mondták, nem lehet, míg a baba nem ér el egy bizonyos súlyt, amit végül a 12. hétre sikerült neki, és ahogy utánanéztem, a megadott minimum súlyt ez előttt nem is nagyon érhetik el.
32. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 31. - Xti_)
2010. aug. 11. 09:27
Sztem orvosa válogatja. Kecskeméten asszem csak choriont csinálnak. De tök mindegy is lett volna, mert ha gáz lett volna, ugyan úgy megszülesztik a babát. (illetve nekem császár lett volna) Hál istennek semmi gond, most megy oviba :)
31. xti_ (válaszként erre: 30. - 57aa4ea1e8)
2010. aug. 11. 09:24

nálunk a 11. hétig csinálják, hogy ne kelljen szülni, ha baj van.

még ha kockázatosabb, lenne is, de amennyre én tudom,nem az, mint az amnio, sokkal érdemesebb ezt választani, mert

- korábban el lehet végezni

- az eredmény 100%-os, nem úgy, mint az amnio-nál. fejlettebb országokban már nem is csinálnak amnio-t.

30. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 24. - Xti_)
2010. aug. 11. 09:14
Nekem 18 hetesen csinálták a choriont, Kecskeméten.
29. egypt
2010. aug. 11. 08:50
Gondolom, azért nagyobb a kockázat, mert nagyon korán csinálják, és a 12. hét előtt eleve sokkal gyakoribb a vetélés, minden beavatkozás veszélyes lehet.
28. egypt (válaszként erre: 27. - Xti_)
2010. aug. 11. 08:49

Annak a falán van. De ez tényleg részletkérdés.

Nekem azt mondták, 3-4% a kockázat, míg az amniónál 1-2%.

27. xti_ (válaszként erre: 26. - Egypt)
2010. aug. 11. 08:46

és szerinted az nem a méhlepény???


a kockázat nem nagyobb, hanem kisebb, ahogy írtam, mert a magzatburok nem sérül.

26. egypt (válaszként erre: 24. - Xti_)
2010. aug. 11. 08:39

Nem a méhlepényből vesznek mintát, hanem bolyhokat gyűjtenek a faláról.

Valamivel nagyobb a vetélési kockázat, mint az amniocentézisnél, ezért is nem ezt szokták ajánlani.

Amint írtam, nem kell a 11. hétig elvégezni, és a méret miatt nagy valószínűséggel a 12. előtt nem is fogják.

25. egypt
2010. aug. 11. 08:37

Nekem korionboholy biopsziám volt, a 12. héten csinálták. Elméletileg 10-12. hét között végzik el, viszont a babának el kell érnie hozzá egy bizonyos méretet, így szerintem inkább a 12. hét a reális.

Nekem egy génhibát vizsgáltak, de emellett rutin jelleggel megcsinálták a kromoszóma vizsgálatot is, ez nyilván mindenkinél ugyanaz. Azt nézik, van -e szám- vagy alaktani eltérés.

Amniocentézissel is ugyanez nézik, csak később.

24. xti_ (válaszként erre: 18. - 587bdae269)
2010. aug. 11. 08:36

mindenképpen a chorionbiopsiat csináltasd meg, más nem kell.

előnyei:

- a méhlepényből veszik a mintát, tehát a magzatburok ép marad, nem úgy, mint a magzatvíz-vizsgálatnál - így kisebb a kockázat a babára nézve

- a méhlepény kromoszómái ugyanazok, mint a babáé, tehát 100%-ban pontos eredményt ad a down-ra

- a vizsgálatot a 11. hétig el kell végezni, tehát ha baj van, a magzat abortusszal elvehető (az amnio-t később végzik, akkor már nem lehet abortuszt csinálni, úgy veszik el a beteg babát, hogy beindítják a szülést)

- már a terhességed elején tudni fogod a baba nemét, hiszen a kromoszómavizsgálat egyértelműen megmondja, hogy xx vagy xy - ez csak egy plusz jó dolog

- apró beavatkozás, még aznap hazamehetsz a kórházból

23. Rie01
2010. aug. 11. 08:35
Sziasztok! Nekem is 38 évesen sikerült teherbe esnem. Az amniocentézis mellett még szív ultrahangra mentem el privát.
2010. aug. 11. 08:31
Nálam úgy volt, hogy 12 hetesen volt az első vérvétel + ultrahang, ezekből kaptam egy kockázatot. Aztán 16 hetesen megint egy vérvétel, abból AFP-t is néztek, megint egy ultrahang, és akkor az egészből (belekalkulálva az életkoromat is) kaptam egy kombinált kockázatot. Akkor kellett elmennem a genetikai tanácsadóba, ahol elmondták, hogy az eredményeim alapján mit javasolnak. Ez a 17-18. hét körül volt, addigra lett meg az AFP eredmény. Gyorsan kellett döntenem, mert az amniocentézist max. a 20. hétig végzik el.
21. 587bdae269 (válaszként erre: 20. - Aidababa)
2010. aug. 11. 08:27
Kb. 5 hetes lehetek, jövő kedden megyek nőgyógyászhoz. Pont azért kezdtem már foglalkozni a kérdéssel, mert tudom, hogy néhány vizsgálat elég korai szakaszban végezhető csak el.
20. Aidababa (válaszként erre: 18. - 587bdae269)
2010. aug. 11. 08:25
Pécsett pl. ha jól tudom, csak az amniocentézist csinálják. Ezt a 18-20. hét körül csinálják. A másik vizsgálatot már korábban, valamikor a terhesség elején kell elvégezni. De nekem ezt nem ajánlották fel. Hány hetes vagy?
19. 57aa4ea1e8 (válaszként erre: 18. - 587bdae269)
2010. aug. 11. 08:23
Igen. Attól függ, melyik kórház. Csak a choriont már 11-12 hetes korban meg lehet csináltatni, az amniot csak asszem a 16. hét után.
18. 587bdae269 (válaszként erre: 14. - 57aa4ea1e8)
2010. aug. 11. 08:21
A chorionbiopsia és az amniocentézis vagylagos? Úgy értem, ugyanazt a dolgot vizsgálják vele, nem kell mindkettőt megcsináltatni?
17. Aidababa (válaszként erre: 12. - 587bdae269)
2010. aug. 11. 08:21
Fel is fogják ajánlani!
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook