Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mikortól mehet oviba a most másfél éves lányom? fórum

Mikortól mehet oviba a most másfél éves lányom? (tudásbázis kérdés)


24. Nanda (válaszként erre: 20. - 4c1a787e8f)
2015. máj. 13. 15:20
A másodiknál már én is rutinosabb vagyok/leszek! :)
23. 4c1a787e8f (válaszként erre: 22. - Jucás)
2015. máj. 13. 12:33

Jó a kérdés.


Jegyző, felmentés..

Ha meg menni kell dolgozni, akkor bölcsőde.

22. Jucás
2015. máj. 13. 11:27
Mindenki írja, hogy szobatisztának kell lennie a gyereknek. Akkor mi van, ha betölti a 3-at, de nem szobatiszta? 3 éves kortól meg kötelező az ovi! Mi a megoldás ilyen esetben?
21. 4c1a787e8f (válaszként erre: 19. - Nanda)
2015. máj. 8. 15:44
Ezek azok, amik helyi sajátosságok. Mondjuk nálunk a zsúfolt ovikban három év alatt lábát se teheti be, és ki kell várni a szülinapot. De ugyebár a törvény azt mondja, hogy 3 évtől kötelező, azt viszont nem mondja, hogy előtte fél évvel tilos lenne..
20. 4c1a787e8f (válaszként erre: 18. - Nanda)
2015. máj. 8. 15:43

Minden felhang és piszkálódás nélkül mondom, hogy ebbe a mai világban először mindenhez el kell olvasni a jogszabályt, és tájékozottnak kell lenni. Többek között pont azért, mert sok vezető sincs tisztában a dolgokkal. Ha mondanak valami baromságot, jó, ha rögtön érdemben tudsz reagálni. Ha ezt látják, rögtön komolyan vesznek.


Meg a törvény a mérvadó, és nem a vezetőnő. Nem könnyű érvényt szerezni a törvénynek, de nem is lehetetlen.


Az egyik ilyen szerv, ahol lehet próbálkozni komoly baj esetén az EBH, azaz egyenlő bánásmód hatóság. Ők sem mindenben kompetensek, de bizonyos sérlmeknél náluk lehet próbálkozni.


Sajna ma alap a tájékozottság, és ha lehet nem fórum szinten..


Ezt tényleg 4 gyerek anyukájaként, tapasztalatból írom, sem nem kioktatásként, sem nem lehülyézésként. Persze, anyám se olvasott nyilván jogszabályt, mielőtt beiratott minket oviba, suliba, de ma már gyökeresen más világ van sajna..

19. Nanda (válaszként erre: 17. - F8db0709b8)
2015. máj. 8. 12:49

2,5 éves gyereket nálunk is felvesznek az oviba ha szobatiszta,igaz csak akkor ha a szülők dolgoznak.

Bölcsi nincs nálunk.

18. Nanda (válaszként erre: 15. - 4c1a787e8f)
2015. máj. 8. 12:47

Bocs,hogy nem tudom pontosan a jogszabályt,de eddig nem volt szükségem rá mert a kicsivel is itthon vagyok.

Nálunk meg az óvoda vezetője is csak tippelgetett mikortól is kötelező 3 éves kortól az ovi.

2015. máj. 8. 10:20

Nálunk nagy felháborodást keltett,mikor az oviba 2,5 éves gyereket felvettek,januárban töltötte a 3 évet,anyuka egész nap otthon...és simán mehetett úgy,hogy még 3 éves sem volt és mástól vette el a helyet...(2 ovink van összesen)

Igazából 3 éves kórtól kötelező az ovi,ha mondjuk 13án tölti be 14-én már mehet...szobatisztának kell lennie.

2015. máj. 8. 10:10

Még fontosak lehetnek a következők:


[link]


Ez az 1997. évi XXXI törvény.


Amielőtt elkezditek az óvodai életetket, érdemes a 6-12. szakaszig átolvasni. Ezekkel nem árt tisztában lenni. Engem húzott már ki a kakiból ezekre való hivatkozás, amikor aug.27.-én még nem volt egyik gyerekemnek intézménye.. Meg amúgy is, illik ismerni..


A 20/C szakaszban találtok az óvodáztatási támogatásokról, ha valakit érdekel.


A 42. szakasztól van szó a bölcsődéről, utána a csana a 43.-tól kezdődik. Ezekkel sem árt tisztában lenni, hogy mi mi, és mit hol lehet teljesíteni. Nehogy az legyen, hogy azt hiszed, a gyerekednek ok. az élete, és 2 év múlva kiderül, hogy jó, de 5 éves kortól már a törvény szerint nem járhat oda, mert nincs meg az a jogosultság...


De ezeket be is másolom..


"Bölcsőde



42. § (1) A bölcsőde a családban nevelkedő 3 éven aluli gyermekek napközbeni ellátását, szakszerű gondozását és nevelését biztosító intézmény. Ha a gyermek a 3. évét betöltötte, de testi vagy szellemi fejlettségi szintje alapján még nem érett az óvodai nevelésre, a 4. évének betöltését követő augusztus 31-ig nevelhető és gondozható a bölcsődében.


(2)283 A bölcsőde az (1) bekezdésben foglaltakon túl végezheti a fogyatékos gyermekek nevelését és gondozását is. A bölcsődei ellátásban az Nktv. 4. § 25. pontja szerinti gyermek legfeljebb hatéves koráig vehet részt.


(3) A bölcsőde az alapellátáson túl szolgáltatásként speciális tanácsadással, időszakos gyermekfelügyelettel, gyermekhotel működtetésével, vagy más gyermeknevelést segítő szolgáltatásokkal segítheti a családokat.


(4) A bölcsődei ellátás megszűnik


a) a bölcsődei nevelési év végén, ha a gyermek a 3. évét betöltötte,


b) ha a gyermek az (1), illetve (2) bekezdés szerinti életkort elérte.


(4a)284 A bölcsődei nevelési év szeptember 1-jétől a következő év augusztus 31-éig tart.


(5)285 A bölcsőde nyári nyitvatartási rendjét a fenntartó hagyja jóvá. A fenntartó a bölcsődei szünet idejére a szülő kérésére gondoskodhat a gyermek intézményi gondozásának megszervezéséről.


(6)286 A miniszter rendeletben a bölcsődék számára – a bölcsődei dolgozók szakmai fejlesztése, szakmai ünnepségek megtartása és a bölcsődei ellátáshoz kapcsolódó szakmai célok megvalósítása érdekében – nevelés-gondozás nélküli munkanapot határozhat meg. A nevelés-gondozás nélküli munkanapon a bölcsődei nevelés és gondozás szünetel, a fenntartónak azonban erre irányuló szülői kérésre gondoskodnia kell a gyermekek felügyeletének megszervezéséről.



42/A. §287 A bölcsődei felvétel során előnyben kell részesíteni azt a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermeket, akinek szülője vagy más törvényes képviselője igazolja, hogy munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll.



Családi napközi



43. § (1)288 Családi napköziben – nem nevelési-oktatási céllal – ellátható


a) a bölcsődei ellátásban, óvodai nevelésben nem részesülő gyermek,


b) az óvodai nevelésben részesülő gyermek a kötelező óvodai nevelésben való részvételének idején kívül,


c) az iskolai oktatásban részesülő tanuló, ideértve a magántanulót is, az iskola nyitvatartási idején kívül, és


d) az Nktv. rendelkezései szerint az általános iskolában a tizenhat óra előtt megszervezett egyéb foglalkozás alól felmentett gyermek.


(2) A családi napközi a családban nevelkedő gyermekek számára nyújt életkoruknak megfelelő nappali felügyeletet, gondozást, nevelést, étkeztetést és foglalkoztatást. A fogyatékos gyermekek számára sajátos szükségleteikhez igazodó ellátást kell nyújtani.


(3)289 A családi napközi – az alapellátáson túli szolgáltatásként – speciális tanácsadással, időszakos gyermekfelügyelettel vagy más gyermeknevelést segítő szolgáltatással segítheti a családokat.


(4)290 Családi napköziben ellátást az a nagykorú, cselekvőképességet érintő gondnokság alatt nem álló, büntetlen előéletű személy biztosíthat, aki


a) személyisége és – a külön jogszabályban meghatározott – körülményei alapján alkalmas a gyermek napközbeni ellátására, és


b) a külön jogszabályban meghatározott tanfolyamon eredménnyel részt vett, feltéve, hogy nem áll fenn vele szemben a 15. § (8) bekezdésében meghatározott kizáró ok.


(5)291 A családi napközi működhet az ellátást nyújtó saját otthonában vagy más e célra kialakított helyiségben.


(6)292 A családi napköziben húszhetestől tizennégy éves korig gondozható gyermek.


(6a)293 Családi napközi a (6) bekezdésben foglaltakon belül


a) a húszhetes életkorukat betöltött, de harmadik életévüket még be nem töltött gyermekek számára,


b) az Nktv. 8. § (5) bekezdésében meghatározott gyermekek számára, vagy


c) a húszhetes életkorukat betöltött, de tizennegyedik életévüket még be nem töltött gyermekek számára – ideértve az Nktv. alapján az óvodai nevelésben való részvétel és az általános iskolában a tizenhat óra előtt megszervezett egyéb foglalkozás alól felmentett gyermekeket is –


szervezhető meg.


(7)294 A családi napköziben – a saját, napközbeni ellátást máshol igénybe nem vevő gyermeket is beszámítva – legfeljebb öt gyermek gondozható. Ha a családi napköziben egy fogyatékos gyermeket is gondoznak, akkor a gondozható gyermekek száma legfeljebb négy fő. Ha a családi napköziben gondozott valamennyi gyermek fogyatékos, akkor a gondozható gyermekek száma legfeljebb három fő.


(8)295 A (7) bekezdésben meghatározott létszámon túl még két gyermek, ha fogyatékos gyermekről van szó, még egy gyermek gondozható a családi napköziben, feltéve, hogy az ellátást nyújtónak állandó segítője van.


(9)296 A családi napköziben gondozott saját gyermek után központi költségvetésről szóló törvényben biztosított támogatást nem lehet igénybe venni.


(10)297 A családi napközi feladatait önálló szolgáltató vagy legalább három – telephelyként működő – családi napközit magába foglaló családi napközi hálózat biztosítja. Öt, vagy annál több családi napközi fenntartását hálózatba kell szervezni. A hálózatban biztosítani kell a szolgáltatást nyújtók részére a folyamatos szakmai tanácsadást, valamint az ellátottak igényeihez rugalmasan igazodó szolgáltatások összehangolását.


(11)298 A családi napközi esetében a 32. § (5) bekezdése szerint megkötött megállapodások száma – a szolgáltatás eltérő időpontokban történő igénybevétele esetén – túllépheti a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatók, intézmények és hálózatok – 98. § szerinti – hatósági nyilvántartásába (a továbbiakban: szolgáltatói nyilvántartás) jogerősen bejegyzett férőhelyek számát. A szolgáltatást azonos időben igénybe vevő gyermekek száma ebben az esetben sem haladhatja meg a szolgáltatói nyilvántartásba jogerősen bejegyzett férőhelyszámot.



Családi gyermekfelügyelet299



43/A. §300 (1) A gyermekek napközbeni ellátásaként családi gyermekfelügyelet biztosítható az ellátást nyújtó saját otthonában.


(2) A családi gyermekfelügyelet a családban nevelkedő gyermekek számára nyújt életkoruknak megfelelő nappali felügyeletet, gondozást, nevelést és étkeztetést.


(3) A családi gyermekfelügyelet keretében két évestől négy éves korig gondozható gyermek.


(4) A családi gyermekfelügyelet ellátása során – a saját, napközbeni ellátást máshol igénybe nem vevő gyermeket is beszámítva – legfeljebb három gyermek gondozható.


(5)301 A családi gyermekfelügyelet keretében gondozott saját gyermek után központi költségvetésről szóló törvényben biztosított támogatást nem lehet igénybe venni.


(6)302 Családi gyermekfelügyeletet az a személy biztosíthat, aki megfelel a 43. § (4) bekezdésében foglaltaknak.


(7)303 A családi gyermekfelügyelet esetében a 32. § (5) bekezdése szerint megkötött megállapodások száma – a szolgáltatás eltérő időpontokban történő igénybevétele esetén – túllépheti a szolgáltatói nyilvántartásba jogerősen bejegyzett férőhelyek számát. A szolgáltatást azonos időben igénybe vevő gyermekek száma ebben az esetben sem haladhatja meg a szolgáltatói nyilvántartásba jogerősen bejegyzett meghatározott férőhelyszámot.



Házi gyermekfelügyelet



44. § (1) A házi gyermekfelügyelet keretében a gyermekek napközbeni ellátását a szülő vagy más törvényes képviselő otthonában gondozó biztosíthatja, ha a gyermek állandó vagy időszakos ellátása nappali intézményben nem biztosítható (pl. betegség miatt) és a szülő a gyermek napközbeni ellátását nem vagy csak részben tudja megoldani.


(2) A házi gyermekfelügyelet keretében végzett napközbeni ellátás időtartama a szülő munkarendjéhez igazodik.


(3)304 A házi gyermekfelügyelet során a gyermek életkorához, egészségi állapotához igazodó gondozást, felügyeletet kell biztosítani.


(4)305 Házi gyermekfelügyeletet az a személy biztosíthat, aki megfelel a 43. § (4) bekezdésében foglaltaknak.


(5)306 A házi gyermekfelügyelet keretében segítséget kell nyújtani az iskolai tanulmányok folytatásához, amennyiben a gyermek tanulmányait az Nktv. rendelkezései szerint fogyatékossága vagy súlyos betegsége miatt magántanulóként folytatja.



Alternatív napközbeni ellátás307



44/A. §308 Alternatív napközbeni ellátás a játszótéri program, játszóház, klubfoglalkozás keretében nyújtott,


a) a szülő és a gyermek kapcsolatát erősítő, a gyermek szocializációját támogató, valamint egyéb szabadidős és prevenciós szolgáltatás,


b) a csellengő vagy egyéb okból veszélyeztetett iskoláskorú gyermekek számára biztosított nappali felügyelet, sport-, illetve egyéb foglalkozás és étkeztetés,


feltéve, ha a működtető rendelkezik az ehhez szükséges – külön jogszabályban meghatározott – személyi és tárgyi feltételekkel."

15. 4c1a787e8f (válaszként erre: 14. - Nanda)
2015. máj. 8. 09:56

Nincs "úgy tudom".

Törvények vannak.

Nem is értem, hogy hogyan tervezhetitek a következő éveiteket "úgy tudomra".


Kimásolom nektek: forrás: magyarorszag.hu

jogyszabálykereső


[link]


(Bocs, hogy ilyen vagyok, de ezek kő kemény dolgok, évekre meghatározzák az életet, a munkátokat, annak lehetőségeit, a családtámogatásotokat, mindent. Az óvodavezetők meg menjenek a f.ba, hogy még olvasni se hajlandóak a saját szakterületükről, hogy legalább válaszolni tudjanak.. Ugyanis ha megnézitek a törvény elejét, rögön ott a "feltéve ha" kitétel.. És mi van, ha nem jut hely mindenkinek.. No akkor mi van?? Erre, meg az esélyekre csak ők tudnának válaszolni.)


"A 2011.évi CXC. törvény.


6. Az óvoda



8. § (1) Az óvoda a gyermek hároméves korától a tankötelezettség kezdetéig nevelő intézmény. Az óvoda felveheti azt a gyermeket is, aki a harmadik életévét a felvételétől számított fél éven belül betölti, feltéve, hogy minden, a településen, fővárosi kerületben, vagy ha a felvételi körzet több településen található, az érintett településeken lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkező hároméves és annál idősebb gyermek óvodai felvételi kérelme teljesíthető.


(2)27


(3)28 Az óvodai nevelés 6. melléklet szerinti finanszírozott időkerete magába foglalja a gyermek napközbeni ellátásával összefüggő feladatokhoz, a teljes óvodai életet magában foglaló foglalkozásokra fordítható heti ötven óra időkeretet, továbbá a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermekek fejlesztő, valamint a sajátos nevelési igényű gyermekek egészségügyi, pedagógiai célú habilitációs, rehabilitációs foglalkoztatásának heti tizenegy óra időkeretét.


(4)29 A kötelező óvodai nevelés fejlesztő nevelésben is teljesíthető.


(5)30 A gyermek hároméves korától annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amikor az ötödik életévét betölti, az óvodába járási kötelezettségét családi napköziben is teljesítheti abban az esetben, ha a családi napköziben a szolgáltatást nyújtó személy rendelkezik a 3. mellékletben az óvodapedagógus munkakör betöltéséhez előírt szakképzettséggel, és munkája során figyelembe veszi az óvodai nevelés országos alapprogramjában foglalt követelményeket."

14. Nanda (válaszként erre: 12. - 4c1a787e8f)
2015. máj. 7. 21:01

Nálunk sincs kiírva az ovinkra,sőt az óvoda vezetője sem tudta megmondani mikor érdeklődtünk a beíratásnál!:S

De úgy tudom ha betölti a gyerkőc a 3 évet,fel kell vennaz oviba.

Ha most másfél éves,jövőre kell beíratni.

13. anya4005 (válaszként erre: 1. - Marcsy1984)
2015. máj. 6. 22:50

Ha szeptemberben tölti a hármat,simán mehet októbertől,ha a többi követelménynek (pl.szobatisztaság) megfelel.

Nálunk még februárban is jöttek "frissen töltött 3 évesek",igaz,beiratni be kellett őket már elöző májusban,hogy legyen helyük.

Szerintem,ha úgyis arra jársz,menj be a reggeli órákban,tuti lesz bent valaki,aki pontosan el tudja neked mondani a dolgok menetét (óvodavezető,titkár).

12. 4c1a787e8f (válaszként erre: 9. - Marcsy1984)
2015. máj. 6. 12:06

Ez érdekes, mert törvény szerint kint kell legyen a közintézményeken.

Nem lehet, hogy egy ajtóval bejlebb van, ahova már be kell csöngetni?


Egyébként a települések honlapján is fent szokott lenni ugyanez, a helyi sajátságokkal együtt..


Nekem nem baj, hogy itt kérdezed, csak ennek az a hátulütője, hogy elhiszel valamit, vagy számítasz valamire, amit itt mondanak, és közben kiderül, hogy nem úgy van.. Az meg ciki..

2015. máj. 5. 12:10
Szia!Mi idén szeptember 24.-én töltjük a 3 évet és szeptembertől megyünk oviba.
2015. máj. 5. 11:59
Köszi mindenkinek a választ!!
9. Marcsy1984 (válaszként erre: 6. - 4c1a787e8f)
2015. máj. 5. 11:59
minden nap ott megyek el de egy szál kiírás sincs. Kíváncsi voltam másoknak milyen a tapasztalatuk ez ügyben. Telefonon fel tudom én is hívni az ovit egyszerűen csak kíváncsi voltam.
8. Marcsy1984 (válaszként erre: 3. - Kangaroo Island)
2015. máj. 5. 11:57
nálunk 1 ovi és 1 magán ovi van bölcsi 1 van voltunk is de köszönjük abból amit láttunk nem kérünk és nem tudom kire bízni sajna ha vissza megyek dolgozni.
7. Kangaroo Island (válaszként erre: 3. - Kangaroo Island)
2015. máj. 5. 11:36
*lennie
6. 4c1a787e8f (válaszként erre: 1. - Marcsy1984)
2015. máj. 5. 11:36

Sétálj el az ovihoz, vagy a bölcsihez. Mindkettő intézmény ajtajára a hivatalos állambácsi által leírt szöveg ki van függesztve. Arra szánjál 10 percet, értőn olvasd végig, az az igaz, itt akármiket is írnak.


Ha meg kérdésed van, ott a vezetőnőt kérdezd meg.


Egyébként aki még abban az évben született, azt kell, hogy felvegyék, feltételesen. Tehát ha betölti, mehet. Egy kis falu óvodájában el tudom képzelni, hogy megengedik, hogy menjen szeptembertől, de máshol nem valószínű.

5. ElErIm77 (válaszként erre: 1. - Marcsy1984)
2015. máj. 5. 11:25

sztem is fel fogják venni,mivel már törvényben lesz elvileg idén szeptembertől..


nekem tavaly nem vették fel a lányom,mert 2 és fél éves lett volna csak ősszel,de azt mondták,ha dec 31 ig született volna,felvették volna.

2015. máj. 5. 11:25
Ki mit Tud mikor mehet Óviba?:)))))
3. Kangaroo Island (válaszként erre: 1. - Marcsy1984)
2015. máj. 5. 11:24
off: miért akarod máris oviba járatni? jobb neki a bölcsi, hidd el nekem, 3 évesen még babák, ott meg főleg ha vegyes csoport van, akkor jobb, ha bölcsis marad még egy évig. de elvileg aug végéig kell betölteni a 3 évet és szobatisztának kell ennie napközbenre.
2015. máj. 5. 11:19
Fel kell, hogy vegyék, és sztem már mehet simán szeptembertől. De úgy látom ez leginkább ovi függő.
2015. máj. 5. 11:17
Kis lányom most másfél éves. Szeretném jövő szeptembertől oviba járatni de csak szept 30.-án tölti a 3. élet évét. Ki mit tud kinek milyenek a tapasztalatok felfogják venni??

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook