Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Miért macskakő a macskakő? fórum

Miért macskakő a macskakő? (tudásbázis kérdés)

2012. ápr. 26. 10:42
azért mert csak
2012. ápr. 26. 09:24

A wikipédia macskakő című bejegyzése szerint: "A somoskői bazaltorgonából készültek egykor Bécs utcakövei is. A somoskői bazaltorgona (=bazalt ömlés) ma is látható, mert a kőbánya nem itt, hanem az innen néhány száz méterre (ma Szlovákiában) levő Macskalyuk kőbányájában és más környékbeli kőbányákban folyt. A macskakő a macskalyuki kő rövid megnevezése. Az itt bányászott kővel kövezték az utcáit a Monarchia sok városának, így Bécsnek is."

Kérdés, hogy a cikk írója valóban jól tudta-e. :)

A teljes szócikk: [link]

12. Noncsi18 (válaszként erre: 11. - Kanalasorvosság)
2012. márc. 15. 01:38
De lehet, hogy az "elso" macskakovek onnan szarmaznak, es ez maradt meg az emberekben, ezt kezdtek el hasznalni. Mint pl most is rengeteg teret meg utcat atneveztek, de a Moszkva ter is Moszkva ter marad mindenkinek :)
11. Kanalasorvosság (válaszként erre: 10. - Bookman112)
2011. szept. 28. 14:16

A név eredetét én másként tudtam de elhiszem!

Azt viszont hogy az összes macskakő onnan származna az tuti nem így van! Budapesten is rengeteg út épült belőle és vidéki városokban is! Csak mostanra nagy részét aszfaltra cserélték! Fizikai képtelenség hogy ennyi kő egyetlen helyről származzon!

2011. szept. 27. 17:58
Felvidéki macska völgyi kőfejtőböl származik Budapest összes út köve.Ezért macskakő.Biztos hihetetlen de ez van. :-)Amúgy meg tök mindegy hogy milyen a mintája és mérete.A származási hely a név adó és nem tükör szó.
9. Kanalasorvosság (válaszként erre: 8. - Ficusbenjamicus)
2011. aug. 12. 23:31

Az a baj a macskakővel hogy a kocsiknak veszélyes! Nagyon megnő a fékút, esőben csúszósak és ha párat kilopnak vagy ellopnak akkor rögtön nagy kátyú lesz amit kiönteni ugye nem lehet csak macskakövet belerakni!

Valamint asszem az alapozásnak is spécinek kell lennie.

A futóművet meg gyilkolja...

Még mesélték hogy sok a hátránya de nem mindre emlékszem...

2011. aug. 11. 21:29
Imádom a macskakövet! Régen a Bartók Béla út macskaköves volt, a 7-es busz úgy rázkódott rajta, hogy csak na! De akkor is megvolt a hangulata. Jó, hogy újra reneszánsza van, és itt-ott előfordul már. Bár úgy hallottam, hogy külföldiek vásároltak fel egy csomó macskakövet dekorációs célból (talán Németo.-ba vitték, ha jól emlékszem). Kár...
7. Kanalasorvosság (válaszként erre: 4. - Gumi-nyuszi)
2011. aug. 11. 20:17
Nemrég olvastam Zolnay-nak a Járom a pesti utcát című könyvét(a századfordulós és két háború közötti budapesti életről írt naplót és azt adták ki) és Isten bizony leírta! Sajnos csak könyvtárból kölcsönöztem így már nem tudok utána nézni de ha érdekel abban szerintem benne van.
6. SF
2011. aug. 11. 20:14
A macskakő burkolat nagyjából feleakkora kockákból áll, mint a kockakő burkolat. A kettő között igazából annyi a különbség, hogy a kockakövet "négyzetrácsosan" rakják le, míg a macskakövet ívesen.
5. reload (válaszként erre: 4. - Gumi-nyuszi)
2011. aug. 11. 15:58
lehet azért, mert kb akkora egy kő, mint egy macska feje... :O XD
2011. aug. 11. 15:39

Ezen én is gondolkodtam már... :)

A páromnál is rákérdeztem akkor, de őt nem foglalkoztatta!!!

Viszont azért, mert német tükörfordítás, még nincs meg az eredet. Mármint, hogy akkor ott miért kezdték el "macska(fej)kőnek" hívni...

2011. márc. 8. 19:38
hmmm... sose gondolkodtam el rajta.
2008. aug. 26. 07:32

Rákerestem és ezt találtam:


a macskakő is, amely szófejtő nyelvészek szerint valószínűleg régi német nyelvből vett tükörszó, a macskafejkőből (Katzenkopfstein) rövidült. Érdekes, hogy míg a magyar rövidülésben a „fej” (Kopf) maradt el, addig a németben a „macska” (Katze). A német nyelvterületen használt mai alakja Kopfstein (fejkő).

2008. aug. 26. 01:45
Miért macskakő a macskakő?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook