Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Miért ilyen a közbiztonság? Nem merünk hazamenni, mert lehet élve haza sem érünk?! fórum

Miért ilyen a közbiztonság? Nem merünk hazamenni, mert lehet élve haza sem érünk?! (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6
2012. júl. 20. 20:01

Így védekezz, ha megtámadnak!


Nők Lapja Cafe / Ez van!

KZ

2012. 07. 20. - 13:07


Sokszor elhangzott a meggyilkolt pszichológussal, Bándy Katával kapcsolatban, hogy a lány „rosszkor volt rossz helyen”. Vajon létezik olyan stratégia, amivel túl lehet élni egy ilyen támadást?

A július 8-án Pécsett történt gyilkosság miatt újra „félni kezdtek” a nők, igen, újra, mert ilyen természetű dolog ez. A veszély, a félelem egy pillanat alatt alakulhat ki, olykor a semmiből, miközben ugyanaz a helyzet, ugyanaz a város, ugyanaz az útvonal ezerszer végigjárva mindig nyugodt volt és eseménytelen.


Így védekezz, ha megtámadnak!


Normális, hogy nem félünk, igen, akár éjszaka, egyedül sem, mert így kellene lennie. A félelem, a rettegés, a gázspray a ridikülben: ez az, ami abnormális. Így nem csoda, hogy időről időre megfeledkezünk arról, hogy néha, nagyon ritkán, sajnos tényleg történik valakivel valami. Ritkán, mert bár a híradók sikerrel torzítják a képet és az érzékelésünket, valójában a magyar nagyvárosok biztonságosnak számítanak. A belvárosi részek még éjjel is mozgalmasak, főként hétvégén sok az ember. Persze nem mindenki lakik a belvárosban, és még ha éjszakai busszal megyünk is egy darabig, egy pontról csak sétálni kell.


Magunk azt gondoljuk, hogy valahogy csak ki tudnánk keveredni egy támadási helyzetből. Beszélnénk az illetőhöz, kérlelnénk vagy beleegyezést színlelnénk esetleg ellenkezőleg: küzdenénk, kiabálnánk, elfutnánk. Mindenki ezt gondolja, azok is, akiknek mindez nem sikerült. Több támadó ellen valószínűleg eleve esélytelenek vagyunk, kiszolgáltatottak az illetők szándékainak, elme- és lelkiállapotuknak. Ám ha egy támadóval állunk szemben, talán tehetünk valamit; nem egy nő van, aki túlélt ilyen jellegű erőszakos cselekményt.


Vajon mi a megfelelő technika? Mit kell tenni ahhoz, hogy a legnagyobb eséllyel meneküljön el egy nő ilyen helyzetből? Mi hogyan reagálnánk, ha sarokba szorítanának?


Kiálts, küzdj, karmolj?


Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértőtől sokan kérdezgették ezt mostanában, így ő közösségi oldalán foglalta össze tanácsait, melyek lényege: küzdeni kell. „A szörnyű az, hogy ilyen támadások bárhol előfordulhatnak. Parkolóházban, utcán, kisbusz mellett elhaladva és sajnos sokszor közvetlenül a lakásunk, házunk környékén vagy az ajtó előtt. A támadás általában gyors, és arra irányul, hogy a megtámadott ellenállását megtörje. A támadó rá akarja kényszeríteni az akaratát a másik félre fizikai erőszakkal, fenyegetéssel. A legfontosabb a menekülés, a kiabálás, a többi ember figyelmének felhívása.” Tarjányi szerint az együttműködés csak rablási eseteknél ajánlott, szexuális indíttatású bűnözőknél azonban ez csak olaj a tűzre. „A lakásunk előtti támadás esetén SOHA, ismétlem SOHA ne működjünk együtt abban, hogy a lakásba velünk bemehessen a bűnöző, bent már sokkal több ideje van »mindenre«. Nyílt térben igyekeznek lehetőleg rövid időt tölteni, ezért egy egyszerű kiáltás négyzetesen növeli a túlélési esélyeket.”


Nem mindegy azonban, hogy ismerős vagy idegen az ellenfelünk. (Az utóbbi sokkal ritkább, Magyarországon pedig kimondottan nem jellemzőek a szexuális aberrációs támadások. Ehelyett inkább ismerősök, családtagok erőszakoskodnak, illetve laza ismeretségek, alkalmi, például neten kötött kapcsolatok torkollnak ilyesmibe.)


A szakértő szerint fontos momentum, hogy egy ismerős támadónak nem érdeke életben hagyni a másik felet, hiszen tudja, a támadás után le fog bukni. Ezért: „ha eljön a legrosszabb, akkor küzdeni, küzdeni, küzdeni! – tanácsolja Tarjányi. – Beszéltem olyanokkal, akik átéltek ilyen támadást, sőt meg is sérültek, de túlélték. Soha nem szabad feladni és elfogadni azt, amit a támadó akar.”

Így védekezz, ha megtámadnak!


Tettesd, hogy beleegyezel?


A nővédelemmel foglalkozó Patent Egyesület tagjai szerint nagyon veszélyesek az efféle általános tanácsok. „Az igazság az, hogy esete válogatja, mikor melyik taktika válik be: nyilván érdemes komolyan venni például az elkövető azon fenyegetését, hogy megöl, ha kiabálunk” – véli Kuszing Gábor, a szervezet pszichológus munkatársa.


„Ha a nő hevesen ellenkezik, kiabál, harcol, az vagy bejön, ha az illetőnek mázlija van, vagy még nagyobb veszélyhelyzetbe keveri őt. Egy stratégia veszélyes valakinél, másnak viszont épp az menti meg az életét, de a nálunk előforduló eseteknél többször vált be az, hogy együttműködtek, mint hogy ellenálltak volna. Az általános tanácsokkal az a baj, hogy kikapcsolják az ember ösztönös túlélőreflexét. A nő ne automatikusan alkalmazzon valamiféle technikát, hanem mérlegeljen: ez a legjobb tanács. Hiszen egyedül ő, az adott helyzet szereplője tud ráérezni, melyik lehet a jó út.”


Arra a felvetésünkre, hogy egy támadó sokat kockáztat, ha életben hagyja a „tanút”, tehát nagy eséllyel végzetes lesz a támadás, emiatt a végsőkig kell küzdeni, hiszen nincs vesztenivalónk, Spronz Júlia, az egyesület vezető jogásza így reagál: „Ez a mi logikánk és nem az elkövetőé. Ő egyáltalán nem gondol a felelősségre vonásra, hiszen a szexuális erőszakcselekményeknél jellemző, hogy az illető egyáltalán nem érzi úgy, hogy bűncselekményt követ el, ő azt gondolja, hogy joga van magáévá tenni azt, akit megkíván.”


Szúrj, vágj, lőj?


Így védekezz, ha megtámadnak!Rendőrségi oldalról a leginkább hallott jó tanács ez: kiabálj, kérj segítséget! Oláh László, a Budapesti Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetője azonban árnyalja a képet a Nők Lapja Café kérdésére: „Minden támadás más, de azt leszögezhetjük, hogy ha nem szexuális indíttatású a dolog, hanem rablás a cél, akkor a legjobb mindenben együttműködni, hiszen nincs az az érték, amit érdemes az életünk kockáztatásával is megvédeni.”


Szexuális jellegű támadás esetén más a helyzet. Oláh László szerint sok támadó igenis fél attól, hogy utólag felismerik majd, és ezért ha olyan a helyzet, akkor egyfajta utolsó esélyként érdemes ellenállni, menekülni. Ám azt ő is elismeri, hogy néha ez még erősebb agresszióra sarkall.


És ha úgy érezzük, van esélyünk küzdeni és hatásos lehet, hogyan tegyük? Hordjunk-e magunkkal például bármilyen önvédelmi eszközt? Oláh László nem javasolja. „Egy paprikaspray még elmegy, főként ha biztonságérzetet ad a tulajdonosának. Ám egy elektromos sokkolót vagy gázriasztó fegyvert nemigen tud jól használni az, akinek nincs gyakorlata ebben és könnyen ellene fordíthatják. Ezek helyett jobbak azok az eszközök, amik amúgy is részei lehetnek egy átlagos női retikülnek: hajlakk, parfüm, tű, kulcs... ha ilyesmivel védekezik valaki, az persze nem alkalmas arra, hogy teljesen ártalmatlanná tegye a támadót, de talán okozhat egy pillanatnyi zavart, amikor elfuthat. Ha pedig közelharcra kerül a sor, célozzuk az illető leggyengébb pontjait: a szemét és a heretájékot.


Abban minden megszólalónk egyetért, hogy a legjobb védekezés a megelőzés, ami sok esetben nem is olyan nehéz. Mert habár valóban jogunk van bárhol sétálgatni, és jó lenne, ha olyan lenne a világ, hogy ezt bármikor megtehetnénk, ha ezerből csak egyszer történik baj, az éppen elég. Úgyhogy buli után inkább dobjuk össze a pénzt taxira, de ne induljunk el egyedül.

158. forgatos (válaszként erre: 125. - Bcicus)
2012. júl. 18. 21:19
A város rendezett, a közbiztonság kevésbé. Teljesen más odautazni és ott élni.
157. 2a69f78972 (válaszként erre: 126. - Hatan)
2012. júl. 18. 16:30

Ezzel egyetértek !

(...de természetesen "véletlenül történne!:)

156. 6ee0ffb012 (válaszként erre: 154. - A14deb9047)
2012. júl. 17. 18:08
Pesten gyalogolnak.Sőt,nemcsak az adott szolgálatban levők,hanem vannak úgymond önkormányzati járőrök is.Ők is ugyan olyan rendőrök,csak pluszban az önk. fizeti őket ezért.
155. zsoka1984 (válaszként erre: 154. - A14deb9047)
2012. júl. 17. 18:08
Nem szoktam jelentgetni, de 1 hónapja beszóltam mert egy tök részeg ürge, kocsival behajtott a játszótérre délben. Kis híján minket is eltarolt. Telefonáltam, hogy mi a probléma és őket jobban idegesítette a nevem címem telefon számom. Megmondtam melyik kocsma előtt állt meg. 20-25 percet vártunk hogy jönnek-e. Hát nem.
154. a14deb9047 (válaszként erre: 151. - 6ee0ffb012)
2012. júl. 17. 18:02

A mi városunkban gyalogolni rendőrt nem látni.

Azt viszont mindig hallom, amikor ráreccsennek valakire az autóból :D

2012. júl. 17. 17:59
Igen ez szomorú és nem is lehet ellene tenni.
152. zsoka1984 (válaszként erre: 151. - 6ee0ffb012)
2012. júl. 17. 17:50
Látom amit látok. Nem vagyok rendőr ellenes, de ami tény az tény, a közúti ellenőrzésen kivűl, nem nagyon csinálnak mást, tisztelet a kivételnek.
151. 6ee0ffb012 (válaszként erre: 146. - Zsoka1984)
2012. júl. 17. 17:46
Sétálnak is.Nem csak autókáznak,nyugi.És egy autóban nem egy rendőr űl általában.
150. zsoka1984 (válaszként erre: 149. - A14deb9047)
2012. júl. 17. 17:37
Max kocsival felvonulnak 1 héten 1x azt meg van oldva.
2012. júl. 17. 17:35
Igen, ha már ilyen drága a benzin, nyugodtan járőrözhetnének párosával... Amióta kikerültek a laktanyába, még kevesebbet látni őket.
148. zsoka1984 (válaszként erre: 147. - A14deb9047)
2012. júl. 17. 17:32

Ezt nem is tudtam. Halasról írsz.

Te is környékbeli vagy?

Változást viszont nem vettem észre.

147. a14deb9047 (válaszként erre: 136. - Zsoka1984)
2012. júl. 17. 17:25
Ez a kisváros a bűnözési statisztika előkelő 2-3. országos helyezését "vívta ki" magának... Ez hivatalos fórumon hangzott el. :(
2012. júl. 17. 12:58

Egyébként drága rendőreink nyugodtan sétálhatnának. Mást se hall az ember csak, hogy nincs pénz üzemanyagra. Kiraknák őket egy helyen azt sétálhatnának dolguk felöl ráérnének. Meg nem kellene ennyi agyon iskolázott, régen egy asztalos is eltudta végezni a munkáját mint rendőr. "ja és volt tekintélye"

Hozzánk 150 készenléti rendőrt rendeltek pár hónapja a közbiztonság egy cseppet sem javult csak romlik "nem miattuk". Viszont a forgalmat azt ellenőrzik.

A rendőröknek meg nem kellene, minden kis dologról számot adni, meg az a sok papírmunka nem kellene.

Az a baj, hogy az országban csak egyetlen egy ember fajnak nincs joga a becsületes dolgozonak.

Nekem nem lehet a közúti bírságot 5000 forintjával ledolgozni nekem a minimálbéres fizetésemből kell. Miért nem dolgozzák le 250 forintos órabérben.

145. 9ec59d8582 (válaszként erre: 143. - Zsoka1984)
2012. júl. 17. 11:17
Ez mindig is így volt.
144. zsoka1984 (válaszként erre: 142. - 9ec59d8582)
2012. júl. 17. 11:04

Ez olyan mint amikor ki vagyok öltözve akár kösztümbe vagy hasonlóba annyira udvariasak az emberek a boltban meg mindenhol, egyébként meg még az ajtót is bevágják előtte.

Ha hivatalos ügyet intézek, mindig kiöltözök mert egész másként beszélnek az emberrel.

143. zsoka1984 (válaszként erre: 140. - Tavasz007)
2012. júl. 17. 11:02
Nem a szépségére és a női mivoltára gondoltam. Hanem hogy rendőr és ha már az, akkor még a gyilkost is hajlandók úgy keresni, hogy meg is találják.
142. 9ec59d8582 (válaszként erre: 140. - Tavasz007)
2012. júl. 17. 10:52
Amikor túlsúlyos voltam a kutya nem engedett át a zebrán, most meg udvariaskodnak. Tudod ettől forog a gyomrom. És köszi helyett inkább felmutatnám a középső ujjam. És akkor ezek szerint a többi ott fordulhat fel és úgy ahogy csak lehet? Igazából lesz-om de az ilyen felfogásról ennyit...
2012. júl. 17. 10:46
Azt már nem is hoztam fel, mert napokig tartó vita lenne abból, hogy lelkük mélyén erre vágynak, miközben tagadják, mert nem szép dolog. És ezt lehet majd tovább fokozni és mindenre kiterjeszteni, míg el nem jutunk arra a pontra, hogy megvalósul az amin oly sokan elszörnyednek, ha olvasnak róla, vagy videót látnak.
140. tavasz007 (válaszként erre: 136. - Zsoka1984)
2012. júl. 17. 10:41

szerintem a lany baratai sokkkat ettek a dolgoert PLUSZ

mivel egy dekorativ, szep, intelligens lanyrol volt szo, az jobban megerinti az embereket, es jobban megosztjak.


ezt pszichologia teszteken is kimutatjak, hogy egy dekorativ, csinos nonek jobb a helyzete mindenfele teren, pl. ezen is...

139. 458101abbf (válaszként erre: 1. - Martin3)
2012. júl. 17. 10:39
És a csöveseket esetleg zárjuk gettóba?
138. 9ec59d8582 (válaszként erre: 136. - Zsoka1984)
2012. júl. 17. 10:35
Erről jut eszembe amit kihagytam. Ez is hülyeség, hogy egy bunyóból rendőrségi ügyet csinálnak, meg egy monokli miatt egyesek mennek sírni. Régen nevelhették egymást minden gond nélkül férfiak és nők azzal, hogy "ha anyád nem nevelt meg majd én megnevellek". Azért van ilyen rengeteg pofátlan bunkó, mert nem tanulták meg mi az, hogy tartani egy pancstól.
2012. júl. 17. 10:21
Úgy látom, hogy nekünk nőknek , sötétedés után semmi kerensnivalónk az utcán egyedül, de talán még 2-3 nőnek sem .
2012. júl. 17. 10:14

Én kis városban élek ahol eddig semmi gond nem volt 1-2 éve viszont elszabadult a pokol. A város azon részén ahol élek soha nem volt lopás betörés most viszont egyre több. Erre a tv-ben bejelentik, hogy 40%-kal csökkent a bűnözés. Hol???

Ezek a mostani rendőrök pedig csak arra jók, hogy begbüntessenek a biztonsági övért, vagy mert koszos a rendszám tábla, esetleg világítás nélkül biciklizel.

Régen kapott egy maflást a gyerek, mert jogsi nélkül mototozott vagy egyébb hülyeségekért. Nem örülnék én sem, ha rendőr megpofozná a gyerekem, de mégis volt neki, visszatartó ereje.

Erről a gyilkosságról meg annyit, mennyivel volt ez a lány különb a többi embertől? Csak annyi hogy a rendőrségnek dolgozott. Ezért viszont nagyobb erőkkel nyomoznak ez olyan mintha egy orvos lenne rákos, akkor azt nagy erőkkel gyógyítják meg? A többinek meg mindegy neki 2-3 nap alatt meg keresik a gyilkosát egy 4 családos anya viszont rá ér.

2012. júl. 17. 08:42
Aztán, ha gyermekről van szó akkor inkább az ellen kéne lázadozni, hogy a nőket munkára fogják. Szerintem ne a huszadik szomszéd kísérgesse vagy senki,hanem az anya mert egy nőnek tényleg otthon a helye, nem lesz szükség a 8 utáni kimozdulásra, és egy halom családi probléma is megszűnne.
2012. júl. 17. 08:38
A rendőrség is elku..lt. Azt hallottam egyszer egy iszákostól, hogy az a nő, aki este 8 után az utcán van az k.. ezzel nem értettem részben egyet, mert munkába is kell menni. De számolni kell azzal, hogy vannak akik még mindig így gondolják, és egy szórakozóhelyen sokféle réteg találkozik. Attól meg nem kell egyből bepánikolni, hogy akadt egy újabb elmebeteg. Különben meg egy nőnek fel kéne ismerni azt akivel valami nem stimmel. És ha valaki nem tud egy ilyen lényt lerázni, mert nem akar bunkó lenni, az így járt.
2012. júl. 17. 08:16

Önvédelmet,és önérvényesítést kéne tanítani már az iskolában is,és keményen megtartani a heti 5 tesiórát.

A közbiztonság nem fog javulni,úgyhogy védekezni kell megtanulni.Magabiztosan viselkedni,Határozottan,hangosan beszélni,kiabálni,gyorsan futni,nagyot rúgni,és ütni,hatékonyan.

2012. júl. 17. 07:27

Nem olvastam végig, előre jelzem, és ha valaki írta már, akkor elnézést.


Nagyapám mesélte, hogy anno, mikor még csendőrök voltak, rend volt. Több ok miatt.

Először is, mert a csendőrök már testalkatukat tekintve tiszteletet parancsolóak voltak. Nem kis szerencsétlen nyikhajok, hanem szép nagy darab mély hangú férfiemberek. Mikor elkiabálta magát, akkor ott pucolt mindenki, akire vonatkozott. Rend volt, és tisztelet. Az is igaz, hogy akkor ahogy ő fogalmazott elverték a mankójukat, ha arról volt szó..és nem jelentették ők fel a csendőrt bántalmazás miatt, hanem behúzták fülüket farkukat, és meghúzták magukat.

Ez ma már nincs /hozzáteszem sajnos/

Valamint akkoriban folyamatos járőrözés volt éjszaka is. Nem kellett oda fegyver, elég volt a két lapát keze, meg a gumibotja.


Ma mit látsz főleg? Hogy az éppen padból kiesett, fiatal, olyan vékony hogy bitangol a se ggén a nadrág típusú fiúcskákat tesznek ki az utcára, aki valószínű jobban fél mint egy ilyen nem magyar, mint aki ezt a szerencsétlen Katát megölte. Persze, van fegyvere, gumibotja, de a szél elfújja.

Természetesen vannak szép nagy darab rendőrök is, de azokat csak akkor rendelik ki, ha nagy tüntetés van, vagy valami nagy drogfogásra akarnak lecsapni.

Sajnos rengeteget beszélgettem rendőrökkel. /sajnos= a mi házunkba hetente törnek be, éljen a belváros!/

Akik elmondták, ne várjunk mi a rendőrökre, mert sem kapacitásuk, sem pénzük semmire. Ezek a nyomozók, amikor megkérdeztem, hogy egy kávét vagy valamit kérnek-e, akkor annyit mondtak, hogy ők nem kérnek semmit, csak egy jó alvást, egy kis nyugalmat, és több fizetést. Persze, ez ironikus, de egyben szánalmas is. Úgy nézett ki mint a mosott kaki mindegyik. Mert nem ők rakják el a nagy pénzt, hanem a feletteseik..ők "csak" ki vannak zsigerelve... Mondom neki, hogy nem ártana ide pár térfigyelő kamera. Azt mondja, aha, arra sincs pénzük, hogy a tolmácsot kifizessék pl, amikor itt a buszok valami galibát okoznak...ami ki van téve kamera egy utcával arrébb, az sem működik.


Alapvetően már itt elkezdődnek a problémák.


A hajléktalanokra pedig szerintem lenne megoldás, de ez az amire nem akarnak pénzt áldozni. Én úgy gondolom, hogy van nem egy laktanya, amely üresen áll. Ezeket be lehetne fogni erre a célra. Gondoljátok el, most üresen állnak, a legtöbb, és csak pusztulnak. Én kiglancolnám annyira, hogy beköltöztethetőek legyenek ezek az emberek. Az első 3 hónapban ingyen lakhatnának ott, ameddig összeszedik magukat. Összeszedés alatt azt értem, hogy tiszták lesznek nem csak testileg hanem szellemileg is, alkohol mentesen! Közben munkát kellene keresniük. Az utcaseprők jobban keresnek itt Pesten, mint a minimálbér. De kötelezővé tenném nekik, a lakhelyük tisztán tartását is. Egyúttal így tiszták lennének, lenne hol lakniuk, és visszavezethetőek lennének a normál életbe. Amikor eltelik a három hónap, utána valami minimális bérleti díjat szednék tőlük a lakhatásért. Lehet hogy ez idealizmus, vagy naivság részemről, de valahol el kell kezdeni. Így nem lennének kint az utcán, lépten nyomon nem kellene húgyszagban sétálniuk a turistáknak, mert valljuk be őszintén, itt ez van, főleg a hidak tövében..és az még csak a kisebbik probléma. a nagydolgukat is oda végzik. Egész egyszerűen hányingerem van ettől. És én itt élek..de aki csak látogatóba jön, miket gondolhat?


Arról pedig, hogy az ilyen típusú elkövetők, mint Kata gyilkosa mit érdemel? Én csak annyit mondok, hogy nem érdemli meg, hogy eltartsuk.

131. mirtuszvirág (válaszként erre: 130. - Hatan)
2012. júl. 17. 01:15
Hát neked is van bőven kiért aggódni. Így vagyok én is a gyermekem és a leendő gyermekem féltem. Pláne ilyen jogrendszer mellett és ilyen silány BV intézményekkel. Arról nem beszélve, hogy a hanyatló létbiztonság miatt, gyengül a közbiztonság is.
130. Hatan (válaszként erre: 129. - Mirtuszvirág)
2012. júl. 17. 01:06

Megértem, nekem is van kislányom. A nagy fiam meg most kezdi a gimit.Egyedül fog menni.Másik 2 fiú meg általánosba jár.Ha csak tehetjük értük megyünk, vagy együtt KELL hazajönniük.

Pedig "nyugodt" helyen élünk.

Ezek az esetek nálam is kivágják a biztosítékot.

Magamért már nem is aggódom, de a gyerekeimért ölni tudnék.

1 2 3 4 5 6

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook