Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mi változik/ változott mostanában a GYES rendszerében? Mert riogatnak mindenfélével. fórum

Mi változik/ változott mostanában a GYES rendszerében? Mert riogatnak mindenfélével. (tudásbázis kérdés)

2009. szept. 4. 18:52

Akkor ha mondjuk az utolsó mensi 2009.07.16-án volt, a szülés várható ideje:2010.04.22-23. Igenám, de még ma sem találtáék a babámat, nem a ciklus közepén estem teherbe, így a szülési dátum se lesz mérvadó mensi szerint:(

Gondoljátok fogják az anyák ilyen esetben kérni a szülésindítást?

Bár annyira nálam nem számít, mert Gyet-et a Gyes helyett igénybe vehetek... De amellett viszont csak 4 órában lehet dolgozni:(

2009. júl. 6. 17:06
Vagyis 2010.május 1 na elirtam!
10. Cadence (válaszként erre: 7. - Nikcsike)
2009. júl. 6. 17:05
Én 2010 Junius 1-től tudom a változást.De persze mindehol mást hallani....
2009. júl. 6. 15:35

Interneten találtam:


Most először jelölte meg a kormány, mikortól lépnének hatályba a gyermekgondozási díjjal kapcsolatos megszorítások. A dátum: 2010. május elseje, az addig születők után még a jelenlegi feltételek mellett lehet igénybe venni a gyedet – jelentette ki Szűcs Erika szociális miniszter egy hétfői sajtóbeszélgetésen. A szaktárca vezetője a Heti Válasz Online kérdésére azt felelte, tiszteletben tartják az Alkotmánybíróság által korábban előírt 300 napos felkészülési határidőt a családtámogatások átalakítására.


Jövő május elsejétől a gyedhez a jelenlegi féléves előzetes biztosítási jogviszony helyett egy évre lesz szükség. Mindez azt jelenti, hogy az idén nyár elejéig megfoganó gyermekekre még nem vonatkoznak a megszorítások. Jelenleg a gyed a gyermek kétéves koráig jár, a jövőben viszont a hossza az előzetes biztosítási jogviszonnyal egyezik majd meg, de továbbra is legfeljebb a gyermek kétéves koráig jár.


Vagyis, ha valaki 13 hónapot tud felmutatni, akkor csak a gyermek 13 hónapos koráig maradhat otthon gyeden, utána a jóval alacsonyabb összegű gyermekgondozási segélyt veheti igénybe. A különbség lényeges, mivel a gyed bruttó összege a korábbi kereset 70 százaléka (de legfeljebb a minimálbér kétszeresének 70 százaléka), a gyes viszont a minimálnyugdíjjal egyezik meg.


A megszorítás nem vonatkozik azokra, akiknek már megszületett az első gyermekük - szögezte le Szűcs Erika lapunk kérdésére. Vagyis azok az anyák, akik kis korkülönbséggel vállalnak gyermeket, 2010. májusa után is elkerülhetik a megszorításokat. Az első kisdedre, aki 2010 májusa előtt születik, értelemszerűen még a régi szabályok vonatkoznak, ám ha két évnél kisebb korkülönbséggel jön(nek) a kistestvér(ek), akkor utánuk is két évig jár a gyed, akárcsak az első gyermeknél.


Fontos részlet, hogy a szülők meg is oszthatják a gyedre való jogosultságot. Tehát, ha az anya nem tudja kimeríteni a kétéves gyedet, akkor az apa is igénybe veheti azt. Így előfordulhat, hogy az anya a gyermek másfél éves koráig marad otthon, a következő fél évben pedig az apa babázik. Szűcs Erika emlékeztetett rá, hogy ez jó főpróbája lesz a rövidesen kötelezővé váló uniós szabályozásnak, mely szerint a családi ellátások csak akkor járnának, ha azokat 3-4 hónapra az apa is igénybe veszi.

2009. júl. 6. 13:55
2010 április 30 után szülőkre vonatkozik az új változás. Vagyis aki most nyáron lesz terhes azokra.
2009. márc. 22. 22:33

ja nem 2010 jan 1-től hanem 2009 jan 1-től vezették ezt be,azt mondták nekem

de én ezt nem akartam elhinni mert azt szeritnem jobban mondták volna a tv-ben

2009. márc. 22. 22:31
akkor huzzunk bele hogy meglegyen jan 1 ig a baba XD
2009. márc. 22. 22:23
hát én ezt nem hallottam,de utána nézek
2009. márc. 22. 22:22
én is úgy tudtam de azt mondták nekem hogy aki január 1 után szül annak már csak másfél évig jár. Hát nem tudom. Remélem nincs igazuk!!!
2009. márc. 22. 22:20
a gyed változik nem?
2009. márc. 22. 22:18
Egyik ismim azt mondja hogy csak másfél év lesz a gyes, a másik meg azt hogy aki nem dolgozik gyes előtt legalább egy évet nem kap egyáltalán. Szóval akkor meg mi van ha valaki a gyes alatt esik teherbe ismét???
2009. márc. 22. 22:17
Mi változik/ változott mostanában a gyes rendszerében? Mert riogatnak minenfélével.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook