Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mi lesz azokkal a fiatalokkal, akik a jelenlegi gazdasági helyzetben nem tudnak saját lakáshoz jutni? fórum

Mi lesz azokkal a fiatalokkal, akik a jelenlegi gazdasági helyzetben nem tudnak saját lakáshoz jutni? (beszélgetős fórum)


116. PöttyösPanka (válaszként erre: 114. - Ikebana3)
2017. dec. 11. 12:37

Mi szorgalmasan tanultunk, aztán szorgalmasan dolgoztunk, sokat spóroltunk, és megvettük a vágyott családi házat. Én a családomtól semmilyen pénzt nem kaptam vagy örököltem, a férjem is csak minimálisat. Hitelt vettünk fel, de nem olyan mértékűt, amibe bele kell gebedni. Ha nem megy erőből, ésszel kell megoldani. Mondják, hogy nekem könnyű a mérnök diplomámmal, de azért a diplomáért kellett annyit dolgozni, mintha az alatt az öt év alatt 12 óráztam volna valahol.


Nővéremnek nincs diplomája, de ő is képezte magát. A férjének is csak szakmunkás végzettsége volt, de közel 30 évesen nekivágott munka mellett levelezőn megcsinálni a diplomáját. Most már nekik is van egy kis családi házuk. Azon is van hitel, de a sógorom új, diplomás állásával simán tudják fizetni, pedig nővérem gyesen van. Egyikük sem örökölt semmit. Én megértem, hogy vannak, akik még nehezebb körülmények közül jöttek, de azért nem lehetetlen egyről a kettőre jutni.

115. ab61752c45 (válaszként erre: 114. - Ikebana3)
2017. dec. 11. 11:58
ez teljesen így van.ha az anyám meghal,a házat eladjuk,ha tudjuk.mi jut mindenkinek,jó esetben egymillió forint.
114. Ikebana3 (válaszként erre: 1. - SansaS)
2017. dec. 11. 11:23

Olvastam a hozzászólásokat, de nincs kedvem vitatkozni a frázispufogtatókkal. Viszont az az idő tényleg elmúlt, amikor hihetőnek tűnt az, hogy "legyél szorgalmas, dolgozz, spórolgass és majd meg tudod venni amit szeretnél!" Ugyanis mire összegyűjtenéd a most megfelelőnek tűnő árat, addigra az már legalább ötszörös áron vehető csak meg. Ha kölcsönt veszel fel, hogy megvehesd úgy eladósodsz, hogy még a gyerekeid is azt fogják nyögni. Ha pedig nekilátsz éjjel-nappal robotolni olcsó rabszolgaként, akkor várhatóan se pénzed se életed nem lesz. Aki ezt nem látja, az vagy egy nagyon jól eleresztett családból jött vagy nagyon szemellenzős.

Sajnos itt egy valós péda:

[link]

113. ab61752c45 (válaszként erre: 112. - Globus)
2017. dec. 11. 11:09
hogy mikor hal meg már végre,az nem mostani dolog.ha szegény volt,azért,ha gazdag volt másért.
112. globus (válaszként erre: 110. - Gribedli***)
2017. dec. 11. 11:06

Valóban más lehetőségek voltak, de akkor is észnél kellett lenni, nem mindenkinek sikerült. Például volt szomszédaink elváltak, mindketten rosszul jártak, elherdálták áron alul a lakást, csak hogy ki tudják egyenlíteni a járandóságot. Nő összeköltözött új párjával, férfi albérletbe ment, a kapott összeg semmire nem volt elég. Fiuk nem örökölt semmit.

Talán azért, mert nekem már nem élnek a szüleim, érzem úgy, hogy borzalmas lehet erre várni, mikor takarodnak el végre... :/

111. ab61752c45 (válaszként erre: 110. - Gribedli***)
2017. dec. 11. 11:05
egzisztencia?ez egy kis falu,ahol mindenki dolgozott a tsz-ben,míg az antallék szét nem verték.ugyebár nem lehet mindenki könyvtáros,utána,meg egy botcsinálta politikus?
110. gribedli*** (válaszként erre: 102. - Globus)
2017. dec. 11. 10:59

Igen, még ha többen is vannak tesók és hitelük is van, max a szülōktől örökölt egy lakásból lesz annyi rész fejenként, hogy ha nem is egy egész lakást de a már valamennyire kifizetett maradék hitelét kifizessék.


Plusz ugye az a tendencia, hogy ma sokan későn szülnek, így hiába magasabb az átlagèletkor mint 20-30 évvel ezelőtt, ha később szülnek a nők, nem lesz több idő mire örökölnek, mint azoknak volt, akik 20 éve örököltek. Vagyis nincs akkora különbség.


A szüleimnek telkük is volt, és ezt sem örökölték, régebben ezt ilyen félmegoldás "nyaralónak" használták az emberek. Igaz, már eladták mert anyám most kertes házban él, minek 2 kert, mivel csak ő járt oda, neki tök mindegy, hogy van, vagy nincs, vetemény mennyisége szempontjából a kertes ház is ellátja, eladták a telket. Szóval azt sem gondolom, hogy mindenki, aki idősebb generáció, pénzügyileg olyan elesett lenne, mert azért egyrészt aki kitartó volt, spórolt, nem ment bele hülyeségekbe, annak van egy egzisztenciája, meg képes gazdálkodni azzal, ide-oda tologatni, felmèrni, hogy mire van szüksége, stb. Teszem azt,sokan abból a korosztâlybôl a deviza botrányba sem csúsztak bele mert már volt annyijuk, hogy nem kell semmilyen hitel.

109. ab61752c45 (válaszként erre: 97. - Gribedli***)
2017. dec. 11. 10:59
ja,én is örököltem a nagyanyám után,elég volt egy fél tévére.a legolcsóbbra.
2017. dec. 11. 10:56
a lányomnak sok barátja van.és szinte egyiknek sincs gyereke.
107. ab61752c45 (válaszként erre: 106. - 1c2bf7d42c)
2017. dec. 11. 10:53
várják,míg kihalnak az ősök.
106. 1c2bf7d42c (válaszként erre: 105. - Globus)
2017. dec. 11. 10:48
Eltemeti a szuloket, o munkanelkuli lesz, a lakast nem tudja fenntartani es kalap-kabat.
105. globus (válaszként erre: 104. - 1c2bf7d42c)
2017. dec. 11. 10:46
Ebben a korcsoportban így szokott lenni. Régen, most és jövőben is. Kivéve, ha valaki nincs jóban a szüleivel és gyereke sincs - no probléma.
104. 1c2bf7d42c (válaszként erre: 100. - Fehérke111)
2017. dec. 11. 10:38

Reszben a legnagyobb vesztesei is.

A sajat es gyermekuk letbizonytalansaga,

a szuleik ellatasa mellett szinte keptelenseg szamukra a testi-lelki pihenes, feltoltodes.

Es aki ketvegerol egeti a gyertyat, az gyorsan ki is eg.

103. gribedli*** (válaszként erre: 99. - Andi6020)
2017. dec. 11. 10:33
:D
102. globus (válaszként erre: 81. - SansaS)
2017. dec. 11. 10:33

Nem tudtam már este többet írni telefonról, aztán most látom, hogy közben leírta Gribedli, amit szívesen kifejtettem volna hosszabban.

Hogy mi lesz 20 év múlva?

Tételezzük fel, hogy marad a gyermektelen tendencia. Kevesebb járulékfizető lesz, de kevesebb nyugdíjat is kell fizetni, hiszen akik negyvenes-ötvenesen elmentek, azok talán nem kapnak a közösből. Fiatalabbak nem itt fizetnek, és nem is innen részesülnek. Jó esetben azért mentek ki, hogy odakint jobban keresve megalapozzák az itthoni jövőt, bár ezzel sietni kell, hiszen hamar elugrik 10 év... aztán még mindig gond lehet, ha nem lesz tehermentes a vásárolt ingatlan, mert hitellel + rezsivel együtt a helyzet csak fokozódik. Aki saját lakás fenntartásának költsége nélkül sem tud megtakarítani, azt be fogja szippantani a pénzügyi mélység.

Másik változat: tételezzük fel, hogy szüleid olyan hatvanas éveik elején járhatnak, ha te 30 körüli vagy. Csúnya dolog, de vársz 15-20-25 évet, és örökölni fogsz egy lakást. Ha van testvéred, osztoztok, gyűjtött pénzből őt kifizeted.

Harmadik: tételezzük fel, hogy saját részt összegyűjtöd és hitelt vesztek fel, mint mindenki más. Azt kényelmesen fizeted a külföldi (itthonihoz képest) többszörös jövedelemből. Nyitott kérdés, hogy mikor élvezed ezt a lakást... van olyan ismerősöm, aki itthon kacsalábon forgó úszómedencés, szaunás házat bérel, miközben hetente egyszer jön haza fél napra. Ő tudja, mennyire van rá szüksége. Nem huszonéves, hanem nyugdíjas korhoz közel áll.

2017. dec. 11. 10:18

Amig valaki nem tudja, hol szeretne letelepedni, dolgozni, csaladot alapitani, minek sokmillios tartozast a nyakaba vennie?

Mert az mar reszben mokuskerek es roghozkotottseg;

a munkaeropiac pedig egyre jobban megkoveteli a mobilizalhatosagot.

Hiaba van nekem Szegeden lakasom, ha Veszpremben kapnek jo munkat, ha nem vagyok hajlando nehany heten belul odakoltozni.

100. fehérke111 (válaszként erre: 67. - 9b10f3d7ff)
2017. dec. 11. 09:06

Ráadásul az 50-60+osnak jó eséllyel van fiatal felnőtt gyereke, akinek a gondja szintén megoldásra vár, tehát benne van a sűrűjében :-)))


Utolsó mondatodban van az igazság! De, ahogy valaki már írta is, ha egyszer nem AKARJA MEGHALLANI...

99. andi6020 (válaszként erre: 85. - Michelle.r)
2017. dec. 11. 08:15
Hát dehát mi magyarok vagyunk minden nemzet legnagyobbjai. Mi nem tudunk kihalni!
98. 124637ff9b (válaszként erre: 82. - SansaS)
2017. dec. 11. 08:06
Mi mindent?
97. gribedli*** (válaszként erre: 95. - 1c2bf7d42c)
2017. dec. 11. 07:52
Ha már a szülei is csak ketten-hárman voltak, vagy egykék, igen, onnan is. Az én szüleim sokan voltak tesók, ha jól emlékszem, egy kocsi ára sem jött ki a nagyim után (de már volt kocsink, csak mondom, hogy kevéske volt), a másik nagyszüleim után meg annyi sem, szép házuk volt, meg gazdaság, csak sokfelé osztották. De nem is ez a lényeg, hanem hogy most a többség már nem vállal 5-10 gyereket, a mai fiatalok csak ketten, hárman vannak tesók, azèrt ott van mit örökölni.
96. gribedli*** (válaszként erre: 92. - 1c2bf7d42c)
2017. dec. 11. 07:46
A saját tapasztalatom, hogy jöhetnének gyakrabban de tudod, maga az utazás is elég körülményes, anyám gyakrabban jön, de apukám nem annyira szeret utazni. Jön ő is unokázni, persze. Anyámat sem tarthatom itt sokáig, mert a férje egyedül nem bírná ki, nem tud főzni:D
95. 1c2bf7d42c (válaszként erre: 94. - Gribedli***)
2017. dec. 11. 07:45
Vagy a nagyszuloktol.
2017. dec. 11. 07:41

A fórumkérdésre válaszolva, az ilyen fiatalok is előbb utóbb örökölni fognak a szüleiktől. Ma már nem gyakori a sok gyerek.


A szüleim pl nem örököltek anno szinte semmit, nemhogy ingatlant, mert sokan voltak tesók. Volt hitelük, kifizették. Apukám sokáig dolgozott külföldön, ami beszámít a nyugdíjba ezért szép nyugdíja van. Saját lakása (hitelmentes), anyám a második férjével él és még nem nyugdíjas. Van egy lakása neki is, amit kiad albérletbe. Így tisztán 2 hitelmentes lakás a családomban, amire nem én kuporgattam össze. De remélem, hogy jó sokáig élnek még:)


Most más kérdés, hogy nekem nincs szükségem még erre, hálistennek, de sose lehet tudni, megteszek mindent, hogy ne legyek másokra szorulva, de gyanítom, hogy mások igen, akkor lesznek egâlban,ha elvesztik a szüleiket, mert másképp nem tudták összeszedni a saját lakásra valót. Megint mások meg összeszedik.


Ez megint egy olyan kérdés, hogy a fórumindítót nemigazán érdekli, hogy mi lesz azokkal a fiatalokkal, csak az, hogy vele mi lesz, vagyis, hogy neki senki nem vette meg a lakást és még nem szedte össze a rávalót. Hát dolgozzon és gyűjtsön szorgalmasan és előbb utóbb meglesz az.

93. PöttyösPanka (válaszként erre: 81. - SansaS)
2017. dec. 11. 07:33

Bár nem írtad, hogy melyik a te generációd, amit emlegetsz, de szerintem nagyjából egyidősek lehetünk. Nem tudom, hogy mások hogyan csinálják, csak azt, mi hogyan csináltuk. Tudom-tudom, nem lehet mindenki mérnök, de mi a férjemmel mégis azok vagyunk. Viszont ez sem csak úgy az ölünkbe hullott. Keményen megküzdöttünk érte, ahogy bárki más előtt ott a lehetőség, hogy ő is végigcsinálja az egyetemet. Amikor munkába álltam, még pont a válság utóhatásait nyögte a munkaerőpiac, így igencsak "áron alul" tudtam elhelyezkedni. Akkor már hat éve nem éltem a szüleimmel. Az egyetem alatt kollégiumban, utána pedig albérletben laktam. Mindkettőt magam fizettem, mindkettőben egy kis szobában laktam együtt egy másik lánnyal. Aztán lekezdődött az az időszak, amikor kezdtük megérezni az általad említett gazdasági hatását annak, hogy a fiatalok jelentős része külföldre ment. Mégpedig ez abban nyilvánult meg, hogy hirtelen kevesebb lett a munkaerő, mint a betöltendő állások száma. Tehát fordult a kocka, és míg előtte mi versenyeztünk egy-egy állásért, mostanra a cégek licitálják túl egymást egy-egy munkavállalóért. Ez nálam a gyakorlatban úgy nyilvánult meg, hogy elkezdték növelni a fizetésem, nehogy felmondjak. Ma már közel háromszorosát keresem a 4 évvel ezelőtti kezdő fizetésemnek. És ne gondold, hogy csak azért, mert mérnök diplomám van. A többi munkakör dolgozóinak is jelentősen emelték a bérét, mivel még betanított munkára is alig találnak embert. Most ott tartunk, hogy az egy műszakban dolgozó szakmunkás is közel 300-at keres, vagy többet, ha kicsit túlórázik is. Tehát bizony megvan a hatása annak, hogy sokan külföldre mentek. Valamint lehet, hogy közhelyesen hangzik, de a tanulás igenis fontos, ha valaki többre akarja vinni.

Pár év spórolás után hitelre építtettünk egy saját házat, amiben egy éve élünk a férjemmel. Elég sok hitelt felvettünk elég hosszú időre, de csak a biztonság kedvéért, hogy akkora legyen a törlesztő, hogy egy fizetésből is tudjuk fizetni, de ha minden jól megy, öt éven belül tudunk vég törleszteni. Mi így jutottunk saját lakáshoz. Semmi varázslat, semmi gazdag felmenők, semmi kifogáskeresés.

2017. dec. 11. 07:19

Nem tudni meg jelenleg, mennyi egyedulallo szulo ment ki kulfoldre a csaladjahoz, ahol vigyaznak az unoka/k/r/a. De van olyan is, hogy megvartak, hogy a ferj nyugdijas legyen es o is elrepult innen.

Es az o nyugdijuk mar nem itt lesz elkoltve. A lakasukat kiadjak, negyedevente hazajonnek, szetneznek, elintezik a legfontosabb dolgaikat es mennek vissza unokat setaltatni.

91. vica66 (válaszként erre: 90. - Vica66)
2017. dec. 11. 07:03
Még eszembe jutott: szó volt betegségről, családi tragédiáról. Ez ugyanolyan katasztrófa tud lenni, anyagilag is, bárhol a világon. Az egyedülálló szülőknek is nehéz mindenhol.
90. vica66 (válaszként erre: 81. - SansaS)
2017. dec. 11. 07:01

Külföldön talán hozzávágják az öröklakást a fiatalokhoz? Dehogy. Ott sem könnyebb saját lakáshoz jutni, mert ott is nagyon drága. Nem véletlen, hogy sokan bérelnek. Sőt, családot alapítanak bérelt lakásba. Ott nem zavarja őket a magas bérleti díj, csak itt.

Vagy spórolnak, és hitelt vesznek fel ott is. Vagy spórolnak, aztán itthon vesznek lakást a félretett pénzből. Esetleg az itteni hitelüket törlesztik a kinti fizetésből.

Lehet, hogy ott egy mosogatót is jobban megfizetnek, mint itt, de mosogatói fizetésből ott sem lesz öröklakás.

Persze, hogy mennek külföldre, mert itt alacsonyabbak a bérek. Régen is mentek volna (de még mennyire!),csak akkor nem lehetett.

Szóval a fiataloknak itthon és külföldön is pont ugyanazt kell tenniük, ha lakáshoz akarnak jutni: dolgozni, spórolni, esetleg hitelt felvenni és azt törleszteni. Vagy marad a bérlés hosszú távon.

Mert viszonylag kevesen keresnek annyit, hogy megvegyék hitel nélkül, vagy a szülők meg tudják adni.

89. Böce (válaszként erre: 75. - SansaS)
2017. dec. 10. 23:17
De, válaszoltam. Már az előző fórumodban leírtam, hogy mit csináltam pl. mikor elváltunk. Talán el kellett volna olvasnod.
88. globus (válaszként erre: 81. - SansaS)
2017. dec. 10. 23:11
Költői kérdéseket feszegetsz, amire itt senki nem tud válaszolni. Őszintén? Hosszú távon pont le...om a társadalmat és a jövőt. Egy életem van, ahogy mindenki másnak. Felesleges problémát nem gyártok.
87. Böce (válaszként erre: 75. - SansaS)
2017. dec. 10. 22:52

Amit az eddigi generációk is tettek, megoldják valahogyan. Alkalmi melóval, kölcsönkéréssel, felélve a kis tartalékot, ha van.


Az adott helyzetben lehet megoldást keresni és találni, nem fikciókban.


Azt hiszed, az előző generációknak ott volt a lakás, amikor kigondolták? És ők nem tettek érte, csak elvárták meg sopánkodtak?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook