Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Mi lehet az oka egy altatásos műtét után fellépő rövidtávú memória problémának? fórum

Mi lehet az oka egy altatásos műtét után fellépő rövidtávú memória problémának? (tudásbázis kérdés)


16. lomé
2009. jún. 29. 13:35
Érdekes, nekem szerencsére nem volt problémám az emlékezetemmel. Felébredtem és azon nyomban tudtam hol vagyok mi történt. Nagyon reszkettem és hánytam. Állítólag az altatás pár évvel megrövidíti az ember várható élettartamát.
2008. szept. 25. 00:08

Az altatás nem természetes állapota az agynak.

Az is problémát jelenthet ideig-óráig, ha nem pontosan adtad meg a súlyodat, mert azt ugye mindekor elkérik, hiszen ahhoz számítják kis az altató mennyiségét.

Engem is altattak vagy 6x, de nekem szelektíven esnek ki dolgok, mondjuk hetek, események, amire eddig jól emlékeztem.

Lasan azonban elmúltak, bár az elején idegesített engem is, de annyit tudtam az altatásról, mert bár eü intézményben dolgozom, de nem szakemberként, hogy nem egészséges, de kell és ez ellen nem tudunk mit tenni.


A feledékenység pedig természetes emberi dolog, amire nincs szükségünk, azt nem raktározza el az agyunk, hiszen mi is lenne, ha minden egyes mozzanatra visszaemlékeznénk. Hűűűűű. Na akkor lenne csak vita, de mennyi!!!!

2008. júl. 31. 19:27

Ezzel én is találkoztam.


Érdekel a téma!!!

Nagyon szenvedtem tőle.


Főzéskor jegyzetelnem kellett, mit tettem bele.:((((

13. ejmi
2008. jún. 21. 14:15
Köszi ! Nem ilyesztettél meg, csak elgondolkodtam. Már néha furcsáltam én is pár dolgot, de nem foglalkoztam vele. Igy legalább tudom mi lehet az oka, mert az altatás valóban nem kis beavatkozás, csak sokan nem tudják !
12. MelisUK (válaszként erre: 11. - Ejmi)
2008. jún. 21. 14:02

Én is ingadozom a véleményem terén, h az alább leírt tüneteim normálisak-e v sem. Eddig teljesen normálisnak képzeltem, csak a látott film és az utánaolvasott cikkek alapján igencsak meginogtam... Előfordulhat, h neked is van egy kis rövidtávú memória problémád, mivel nem emlékszel a filmre v a könyvre, de lehet, h csak mi bonyolítjuk túl a helyzetet. Nem tudom, h mi a helyzet valójában, de igyekszem utánajárni. Ha bármit megtudok, akkor leírom ide.

Bocsi, nem akartalak megijeszteni a cikkekkel...

11. ejmi
2008. jún. 21. 13:55
Köszi ! Ezekkel a cikkekkel most jól megnyugtattál.:( Elgondolkodtató !!! Lehet, hogy ez az én problémám is. A párom mindig nagyon csodálkozik, hogy nem emlékszem miről szólt egy könyv, film ??? Viszont sok minden másra én emlékszem jobban.
2008. jún. 21. 13:49

Egy következő nem túl szívderítő hír:


"Milyen utóhatása lehet az altatásnak embernél?


Évente világszerte 60 millióan esnek át altatásban végzett műtéten. Az altatás legtöbbször úgy zajlik, hogy egy kezdő injekciót altatógáz adagolása követ. Napjainkban, amikor az altatás fokozott biztonsági intézkedések mellett zajlik, idős emberek is nagy biztonsággal eshetnek át az operáción. Ismert tény azonban, hogy a műtéti beavatkozáson átesett betegek egy kis hányada az operáció után átmeneti memóriazavarral küzd. A jelenséget műtét utáni zavart tudatállapotnak (angol nevén postoperative cognitive dysfunction, POCD) nevezték el, amely napokig, hetekig, ritkábban akár egy évig is tarthat. A főként idősebb pácienseknél előforduló állapot oka nem tisztázott, a műtét alatti vérnyomás-ingadozás, az agyi vérellátás ideiglenes zavarai is okozhatják, de felmerül az altatásnál használt szerek direkt hatása is. Az viszont jelenleg még nem ismert, hogy az altatás (és a POCD) összefügg-e az Alzheimer-kór kialakulásával is. Amennyiben a jövőben bizonyítást nyerne az, hogy egyes altatógázok valóban növelik a béta-amiloid fehérje termelését, az alátámasztaná a feltételezést, hogy ezek a szerek olyan hosszú távú, visszafordíthatatlan memóriazavarok kialakulásában is szerepet játszhatnak, mint amilyen az Alzheimer-kór."

9. MelisUK (válaszként erre: 8. - Ejmi)
2008. jún. 21. 13:48

Azért kezdek egyre inkább aggódni, mert a cikkek szerint, amiket találok, egyre inkább úgy tűnik számomra, h több altatásban nem szeretnék részt venni, mert a "kevés kivétel" közé tartozom.

Köszönöm a hozzászólásaid.

8. ejmi
2008. jún. 21. 13:40

Nem kell aggódni, ezek mindenkivel előfordulnak. Én tegnap a rádiótelefonom pin kódját nem tudtam, pedig nagyon régóta ugyan az.

De most hogy olvaslak elgondolkodtam, hogy nagyon nagyon sok dologra nem emlékszem. Régen olvasott könyvet tartalmára, filmekre stb. Engem 5x altattak !!!

Ha aggódsz menj el orvoshoz, mond el mit tapasztaltál, el fog küldeni kivizsgálásra.

2008. jún. 21. 13:27

Nem mondom, h extra nagy problémáim vannak, mivel az egyetemen ritkán kaptam ötösnél rosszabb jegyet, viszont felfigyeltem néhány memória-problémára, melyeket eddig szintén hétköznapinak gondoltam.


Pl.:

- Sokszor nem tudom feleleveníteni, h előző nap mit csináltam, mit reggeliztem/ebédeltem az adott napon, stb. (Gondoltam ezek nem fontos információk, így az agyam szelektálja és nem jegyzi meg...)

- Előfordul, h szavak nem jutnak az eszembe, ezért megakad a társalgásom. (Ezt nem igazán tudtam mire vélni, inkább csak fáradtságra v oxigén hiányra.)

- Több nyelven is beszélek, s mikor egy hotelban az angolul beszélőknek segítettem megérteni a német turistákat, volt h az angol mondatomban a német igét használtam, majd gondolkoznom kellett, h mi is az angolul, pedig folyékonyan beszélek angolul... (Úgy véltem azért van, mert a németet ritkán használom, így az agyam inkább arra koncentrált...)


A lényeg, h mindig arra vezettem vissza ezeket a problémákat, h lustának tekintettem magam az agyammal együtt. Viszont amiket a különböző oldalakon találok a témával kapcsolatban, eléggé elgondolkodtatnak, h mindezek talán nem is általános lustasági dolgok, hanem az altatásom okozta. Szeretném tudni, h így van-e.

2008. jún. 21. 13:15

Találtam egy ide passzoló cikket a Népszabadság Online-on, sajnos nem jó ez a hír számora, főleg, h én nem voltam idős a műtétem idején, akkor kb 19-20 éves voltam, most 24.


"A múlt század közepe óta terjedtek el széles körben a műtéti altatás korszerű módszerei. Az idős emberek műtétei után tapasztalt kedvezőtlen jelenségeket sokáig az agy csökkent vérellátásának, vagy magának a műtéti beavatkozásnak tulajdonították. Különösen a szív-, és bizonyos érműtétek kapcsán merült fel a gyanú, hogy a megváltoztatott keringési viszonyok következtében a vér-agy gát átjárhatósága is megváltozik, és káros anyagok kerülhetnek az agy sejtjeihez. Mindezek bizonyára fontos szerepet játszanak, de nem hagyhatók figyelmen kívül a beteg bódítására, altatására használt gyógyszerek sem. A tünetegyüttes mindenesetre nevet is kapott: műtét utáni zavart tudatnak, az angol elnevezés rövidítéséből POCD-nak (postoperative cognitive dysfunction) nevezték el.


A Pittsburghi Orvosegyetemen végzett biokémiai és molekuláris vizsgálatok szerint bizonyos altatószerek előmozdítják az ún. béta amyloid képződését. Ez az az anyag, amelynek a molekulái összecsapódva lerakódnak az Alzheimer-kóros betegek agyában az agysejtek körül, s aminek a betegség súlyos tüneteit tulajdonítják. Más, állatkísérletes vizsgálatok tanúsága szerint pedig az altatószerek egyes típusai gátolják az idegsejtek megújulását, pontosabban az osztódás utáni érésüket, ami - a legújabb adatok szerint - döntő szerepet játszik az agy emlékező, memória tevékenységében. A Kaliforniai Egyetemen néhány napos patkányokat kezeltek egy gyakran használt altatószerrel. A kezeletlen állatokkal összehasonlítva jelentősen elmaradtak a tanulási, emlékezési képességek tekintetében, s a hátrányt a későbbiekben sem sikerült behozniuk."

5. MelisUK (válaszként erre: 4. - Ejmi)
2008. jún. 21. 12:52

Most már nincs problémám, csak tegnap néztem egy Dr. House részt, amiben hasonló probléma volt és az orvosok egyből vizsgálgatni kezdték, h mi baja lehet, mitől alakult mindez ki.

Amikor én fölébredtem, csak a párom volt velem, se orvos, se ápoló, nem is gondoltuk volna, h ez probléma... Viszont most kicsit megijedtem, h ez ezek szerint nem normális...

4. ejmi
2008. jún. 21. 12:48
Az altatástól lehet. Ez természetes folyamat az ébredéskor. Félig ébren vagy, nem emlékszel dolgokra. De most már nincs gondod ?
2008. jún. 21. 12:47

Részletesebben kifejtve:

A műtét utáni felébredést követően elmeséltem néhány dolgok, hogy hogy s mint mentek a dolgok a műtőben a műtét előtt, majd újra és újra ugyanazt elmeséltem, mert kiesett az egész. Mitől leht ez?


Egyébként az altatásom nem ment valami sikeresen, mivel egyszerűen nem találták a vénám, ahová beadhatták volna, az alkaromban egy ér szét is durrant, majd végül a kézfejemről sikerült az altatás.

2. ejmi
2008. jún. 21. 12:45
Az altatás maga is már egy komoly beavatkozás a szervezetbe. Kihat az idegrendszerre is !!! Minden altatás 1 évet rövidít le az életünkből !!!
2008. jún. 21. 12:44
Mi lehet az oka egy altatásos műtét után fellépő rövidtávú memória problémának?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook