Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mi az a "Tiszavirágzás"? fórum

Mi az a "Tiszavirágzás"? (tudásbázis kérdés)

2008. jún. 21. 18:01
MAGA A VIRÁG CSODÁLATOS.HA VALAMINEK AZ ÉLETTARTAMÁRA MONDJÁK, AKKOR AZT JELENTI RÖVID IDEIG TARTÓ!
2008. máj. 13. 12:30
Aki még nem látott ilyet ,ajánlom nézze meg!Felejthetetlen!
2008. máj. 12. 20:10

A kérészek kikelése, és rövid élete.

NAgyon szép látvány.

25. musi
2008. febr. 14. 18:04
VÁZÁBA IS ÉL KÉT NAPOT?
2008. febr. 7. 20:09
A férjem elolvasta a kérdést.Erre feltette a kérdést:Édes Istenem,van olyan -...- aki ezt nem tudja?
2008. jan. 13. 13:47
Azt mondják nagyon szép, de én még sose láttam pedig itt lakom a Bodrog és Tisza találkozásánál és itt minden éven szinte mindenki megnézi
2007. dec. 14. 18:58
Sziasztok:) tényleg nagyon szép a tiszavirágzás ,érdemes megnézni aki teheti ne hagyja ki:)
2007. dec. 2. 15:57

Ezt találtam én a neten róla:


Tiszavirág


(állat, Palingenia longicauda Ol.), az álrecésszárnyu rovarok rendjébe, a kérészek családjába tartozó rovarfaj. Két pár szárnya egyenlő alkotásu, hártyás, gyengén recézett, világos-barna szinü. Farksertéi nagyon hosszúak, fehérek. Hossza 20-25 mm.; mellső szárnya 24 mm., tehát egyike a legnagyobb kérészfajoknak. Déleurópai állat, mely hazánkban különösen a Tisza környékén él és előidézője a Tisza virágzásának (flos aquae). Kifejlődve ugyanis csak néhány óráig élnek, míg t. i. a nőstények petéik lerakás által fajuk fenmaradását biztosítják. A petéből kikelő lárvák a vizben élnek vagy három évig, mialatt 20-szor is vedlenek. Az utolsó vedlés alkalmával valamely a vízből kiálló tárgyra, növényre kapaszkodnak fel és itt belőlük kibujik a kifejlődött szárnyas rovar, míg a levedlett lárvaruhájuk visszahull a vízbe. Miután iyenkor millió és millió állat fejlődik egy-egy éjjel ki, a vizeket roppant sok lárva, de meg elhalt állat is borítja. A víz felülete olyan, mintha apró fehér virággal lenne behintve. Innét mondják, hogy a ŤTisza virágzikť és innét kapta az állat is a nevét. - T. botanikai értelemben a Tisza-mellékén néhol a sulyom neve.


Tömegesen a Tiszában fordulnak elő. Június 10 és 20 között rajzanak. Ilyenkor "virágzik a Tisza". Párosodás, és peterakás után nem sokkal elpusztulnak. A nőstény átlag 7.000 petét rak a vízre, ami azután a mélybe süllyed. 4 - 6 hét után kelnek ki a lárvák, és június közepén bukkannak ki a vízből.

2007. okt. 24. 13:58
Látom, már többen leírták. Én csak elméletben ismerem - azaz olvastam róla, ill.a TV-ben láttam -, de szívesen megnézném élőben is. A fiaimnak is megmutatnám, biztosan megragadná Őket ez a látvány.
19. Dolesz
2007. szept. 24. 19:41
Még nem láttam,de hallottam róla,hogy gyönyörű.Különben meg rovarról van szó.Jó kérdés,mert sokan a bölöm bikának is 4 lábat mondanak, miközben madár,csak elég erős a hangja termetéhez képest.
2007. szept. 9. 22:11
Azt látni kell mert gyönyörű.
2007. szept. 9. 22:06
Hú én úgy tudom, hogy van valami rovar fajta ami csak egy napot él, és amikor azoknak eljön az idejük hogy kifeljődtek és párt keresnek maguknak akkor nagyon sokan vannak és a tisza vizfelszíne felett repkednek és párosodnak és ilyenkor mondják hogy virágzik a tisza. Aztán elpusztulnak. :( Szegények.
2007. szept. 9. 12:00
Tettem fel egy képet az "egyéb állatos"-hoz róla.
15. pufika
2007. szept. 9. 11:52
Innen ered egyébbként a mondás : kérészéletű .
14. s.irma
2007. szept. 7. 19:29
Minden évben látom mert a Tisza partján élek (már a többiek megírták)
13. kroton
2007. aug. 14. 19:41
A többiek már leírták, de a folyón csónakázva és onnan nézve azaz igazi.
2007. júl. 9. 12:55
Ha valaki még nem látta ne halassza el legközelebb !Csodálatos látvány a természettől megéri az időt rászánni hogy megnézd!
2007. jún. 14. 11:55
Amikor Tisza mellett laktunk sokat láttam, annyira szép...
2007. jún. 10. 20:08

Úúúúúú, nagyon állat! Én már láttam egy párszor, meg pont arra mentünk motorcsónakkal, ahol a legtöbbet lehetett látni, és nagyon szuper volt! Azt is végignéztük, hogy hogyan bújik ki a "tokból", amiben fejlődött.


Utána kissé szomorú a partra kisodródott elpusztult állatok látványa...:(

De hát nekik ennyi az életük.

2007. jún. 10. 16:57
A többiek már leírták. De azért szeretnén megnézni.
2007. jún. 10. 11:22
Néhány órás "bogár" nász.
7. badonyimariaeva (válaszként erre: 4. - 5ab2bc2fa0)
2007. jún. 9. 16:06
A mi Tisza szakaszunkon a jövő hét elején várható ez a gyönyötűség,már alig várom.
2007. jún. 9. 09:26
Hali. Mi éppen tegnap gyönyörködtünk benne a köröstoroknál. Álomszép...
5. Kalthelios (válaszként erre: 4. - 5ab2bc2fa0)
2007. jún. 9. 00:08

Ez így igaz.


Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy szinte minden koranyáron láthatom, mert szegedi vagyok.


A Természet egyik csodája.

Számomra ennél szebb és gyönyőrűbb csak a szivárvány...

2007. jún. 8. 23:46

ezt találtam:


"Évente egyszer ritka természeti látványosságot csodálhatnak meg a Tiszán, amelyet a köznyelv tiszavirágzásként ismer. A kérészek násza csupán pár napig tart, amikor a víz alatti lárvákból kikelő rovarok a víz felett járják látványos táncukat, majd pár órán belül elpusztulnak."


Általában júniusban szokott a Tisza virágozni, csodálatos látvány :)

2007. jún. 8. 23:46

ezt találtam:


"Évente egyszer ritka természeti látványosságot csodálhatnak meg a Tiszán, amelyet a köznyelv tiszavirágzásként ismer. A kérészek násza csupán pár napig tart, amikor a víz alatti lárvákból kikelő rovarok a víz felett járják látványos táncukat, majd pár órán belül elpusztulnak."


Általában júniusban szokott a Tisza virágozni, csodálatos látvány :)

2007. jún. 8. 23:09
ÉN EGYSZER A TV-BEN LÁTTAM HOGY MUTATTÁK A SOK APRÓ ELPKEFÉLÉK AKKOR PÁROSODNAK A VIZ FELETT ÉS NAGYON SOKAN VANNAK HOGY CSAK ÚGY ÖZÖNLENEK ÉS ALIG LÁTNI A VIZ FELSZINÉT IS TÖLLÜK,NAGYON SZÉP VOLT LÁTVÁNYNAK MÉG IGY A TV-BŐL IS .
2007. jún. 8. 21:26
Mi az a "Tiszavirágzás"?

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook