Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mi a véleményetek a Mai Tai babahordozóról? fórum

Mi a véleményetek a Mai Tai babahordozóról? (beszélgetős fórum)


8. manópofi (válaszként erre: 7. - Veraesbalu)
2011. márc. 5. 16:10
Kösziiiiii!!!!!
2011. márc. 3. 15:05

KIKERESTEM NEKED:


Mikortól ajánlatos babákat SSC-ben azaz csatos hordozoban hordozni?


Gyakran felmerül az a kérdés, hogy mikortól ajánlatos babákat SSC-ben (pl. Manduca, ERGO, Liliputi háti, BECO stb.) hordozni, erre a kérdésre próbálok választ adni hordozási tanácsadó szemszögéből.

Egy kis elmélet a gerincfejlődésről


Egy csecsemő gömbölyű gerinccel születik (azaz C alakú, vagyis a gerinc "egész kifozisban" van). A baba gerince pont ugyanúgy gömbölyű mint az édesanyja hasában volt.

Viszont nekünk felnőtteknek kettős S alakú a gerincünk. A gerinc fejlődés aminek során a C alakú gerinc kettős S alakú lesz három lépésből áll és kb. egy évig tart.


Az első felegyenesedés kb. 6 hetesen történik, mikor a baba hason fekve képes hosszabb ideig tartani a fejét. Ezt nyaki (cervikális) szakasz lordózisnak (vagy homorulatnak) hívják. A hét nyaki csigolya előre és felfele "nyújtózik". A következő fokozat a háti (torakális) szakasz kifózisa. A 12 háti csigolya felfele és hátra nyújtózik. Ez a felegyenesedés akkor van lezárva, ha a gyerek önállóan fel tud ülni. Ez ritkán van a hetedik hónap előtt, inkább a nyolcadik/kilencedik élethónapban történik meg.


Az utolsó felegyenesedés az ágyéki szakasz lordózis, amikor az ágyéki csigolyák felegyenesednek. A gyerek ilyenkor elkezdi állásba felhúzni magát és gyakorolja a járást. A gerinc felegyenesedése akkor van lezárva, ha a gyereke önállóan jár.

A csípőfejlődésről


A csípőfejlődésnek az az ideális, hogy mérsékelt terpeszben (kb. 80-90° szög a combok között) és erősen felhúzott térdekkel (combcsontja és lábszárcsontja közti fok kb. 110-120° ) legyen a baba.

Ebben a pózban a combcsont fejek az ízületi vápa központjában gyakorolnak nyomást és nem a még puha hátsó és felső részeibe, amik még porcosak. Így a combcsont fej és az ízületi vápa közti szalagok is ellazulnak és nem feszülnek túl. Továbbá a combcsontnyak és az ízületi vápa minden része egyenletesen van megterhelve, ami a csontok középrészei egészséges fejlődésének alapfeltétele.



Miért nem jó a kiegyenesített gerinc?


A gerinc és a medence a csípőízülettel a iliosacralis ízülettel van összekötve. Emiatt a gerinc minden mozdulata hatással van a medence mozdulataira. Mint ahogyan a szakirodalomban (Büschelberger, Fettweis) is olvasható, az optimális lábtartáshoz (erősen felhúzott lábak, mérsékelt terpesz) feltétlenül szükséges a gerinc gömbölyödése (és vice versa). Ha a gyerek a gerinc fejlődési szintjéhez megfelelően tud gömbölyödni, akkor a medence kissé előre dől és lehetővé teszi a lábak ideális tartását. Viszont ha a gyereke háta egyenes (vagy akár hiper lordozisba kerül), akkor a medence inkább hátra billen és a lábai már nem maradnak az optimális békapózban.


Egy erősebb gyerek esetleg képes arra, hogy magától tartsa ezt a pózt, de ha elalszik ellazulnak az izmok és az ő lába is elkezd lógni.

Hordozókendő/ SSC (formázott csatos hordozó) összehasonlítása


Mi történik, ha egy kendőbe bekötjük a babát? Ha jó a szövése és megfelelőképpen szorosan kötjük meg, akkor pont a gyerek gerince fejlődési fokának megfelelően öleli át, hiszen milliméterről milliméterre illeszkedik az édesanya és a gyerek testéhez.

Egy SSC-nél ez másképp van. Ezeket a hordozókat egységméretűen gyártják, ami (szinte) minden méretű hordozószemélyre és gyerekre jó kell, hogy legyen. Emiatt persze messze nem tud olyan jól illeszkedni mint egy hordozókendő.

Az SSC anyaga nem olyan mint egy minőségi kendőnek, nem annyira flexibilis és rugalmas. Tehát mi történik, ha egy ilyen hordozóba tesszük bele a gyermekünket? Két eset van:


1. Jó szorosan magunkhoz húzzuk a gyereket, akkor az SSC háti panelje kiegyenesíti a gyerek gerincét, mivel merev az agyaga nem tudja körülölelni a babát. Az egyenes gerinc mint ahogy fent láttuk nem igazán előnyös fejlődési szempontokból.


2. Másik eset az, hogy nem húzzuk olyan feszesre az SSC-t, akkor viszont nem tartja meg rendesen a gyerek gerincét, és a baba összecsuklik a hordozóban, ami ugyancsak nem kívánatos.

Mikortól lehet nyugodtan használni az SSC-t?


Azt javasolom, hogy legalább addig várjunk, míg a baba önállóan tud ülni, még jobb lenne, ha csak akkor kezdjük, ha már mászni is jól tud. Ekkorra a gerincfejlődése annyira előre haladott, az izmok már annyira erősek, hogy már nem annyira gond, hogy nem tud tökéletesen gömbölyödni a gerinc.


Ha gondot okoz a kendő megkötése, akkor konzultáljunk tanácsadóval. Gyakran előfordul, hogy otthon egyedül még egy jó kötési videó segítségével sem sikerül a kötés, egy hordozási tanácsadó viszont néhány óra alatt megtanítja a kendő használatát.

Ha így sem jön be, vagy nem "szimpatikus" a kendő, akkor is vannak pici babáknak is jobb alternatívák mint pl. bébi méretű MT-k, vagy hibridek mint a Bondolino vagy a Marsupi.


Úgy gondolom, hogy végső esetben mint pl. ha az édesapa csak és kizárólag SSC-ben hajlandó hordozni, nem árt, ha pici babát beleteszünk, ha nem csak így van hordozva és csak rövid ideig van az SSC-ben. Azt gondolom, hogy egy újszülöttnek is jobb egy SSC-ben nyugodtan szundikálni, mint a babakocsiban ordítani, de mindig tartsunk észben, hogy ez közel sem ideális.

2011. febr. 25. 16:44
Nekem nagyon bevált, a fiam nagyon nagyon rosszul alvós nyűgös baba volt és elvileg 3 hónapos kortól ajánlják , de ő márügyesen tartotta magát hamarabb úgyhogy 2 hónaposan már abban volt. a csatos változat biztos egyszerűbb persze,de ezt sem bonyolult megkötni , csak nyáron naggyon meleg de akkor minden hordozó az.
5. eperlevél (válaszként erre: 2. - Vvicus)
2011. febr. 25. 16:42
A kendők mellé most én is vettem egy ssc-t és szerintem tuti jó! :D De ugyan úgy szeretem a kendőket is. :D
4. vvicus (válaszként erre: 1. - Manópofi)
2011. febr. 25. 16:40
Ja, nekem saját készítésű van belőle. Sógornőm varrta.
2011. febr. 25. 16:40

Szia!

Nekem Nandu karikás hordozókendő van, de az nem valami jó, nem ajánlom. Pont egyik nap kértem tanácsot egy szakértőtől, szerinte se a legjobbat választottam.

A szakértő a babafalva.hu-n válaszol a kérdésedre szívesen, nekem ő segített.

2011. febr. 25. 16:40
Szeretem, de az ssc tutibb. Ez tul.képp csatos MT. Persze ez csak az én véleményem. :-)
2011. febr. 25. 16:34

Akiknek van tapasztalata az ilyen babahordozásról, kérem írjon! Milyet érdemes, vagy nem érdemes venni? Elég biztonságos-e stb...

Várom a hozzászólásokat!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook