Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Mi a véleményetek a gyümölcscukorról?Valaki azt mondja jobban hízlal mint a kristálycukor.Igaz? fórum

Mi a véleményetek a gyümölcscukorról?Valaki azt mondja jobban hízlal mint a kristálycukor.Igaz? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
2011. aug. 25. 03:27

"A felhasználás nem azért kismértékű az izomban, mert nincs enzim rá, hanem azért, mert a máj sokkal hatékonyabb metabolizálja (nagyobb enzimaktivitás), amit segít az is, ha glukózzal együtt jut be a fruktóz"


És ugyanakkor a fruktóz nagy előnye az,ha már együttes bejutás...,hogy elősegíti a vércukorszint csökkenését.

Ok:

1.ugyan GK-t nem gátolja a glukózból keletkező glu6P,ám az ebből keletkező fru6P közvetve igen(a GK-t inhibitáló fehérje GK-hoz való inaktiváló kötődését segíti elő)

2.ugyanakkor a fruktózból keletkező fru1P ezt a kötődést gátolja és ezzel fokozza a glukóz lebontását és egyszer s mind a vércukorszint csökkenését(ami mondjuk a fruktóz anyagcsere zavarában éppen ez a végzetes következmény, már kis mértékű fruktóz fogyasztásakor is)


Hízlalda?A titok a mértékletességben rejlik.Mint mindig.

65. 06bfdda89d (válaszként erre: 64. - Pirosalma)
2010. nov. 17. 23:29
Ok.:)
64. Pirosalma (válaszként erre: 63. - 06bfdda89d)
2010. nov. 17. 23:16

Tudod, mit? Bocsánatot kérek, komolyan.


Egyébként meg kérdezz, mert úgy tanul az ember. Persze csak ha választ is kap.

63. 06bfdda89d (válaszként erre: 62. - Pirosalma)
2010. nov. 17. 22:46

Kedves vagy,mint mindig...


Tudod mit?Akkor legyen igazad!


Bár hadd hangsúlyozzam: valamiről szeretni beszélgetni,meg érteni kajakra,nem feltétlenül jár együtt...Eszedbe sem jut,hogy azért szeretem a témát,mert:

1.van még egy rakás kérdésem

2.amit értek,azt legalább ezzel is mélyítem


Hm?

62. Pirosalma (válaszként erre: 61. - 06bfdda89d)
2010. nov. 17. 16:36
Nem önzés ez, szimplán nagyzolás.
61. 06bfdda89d (válaszként erre: 39. - 06bfdda89d)
2010. nov. 3. 16:27

Na erre,amire most írok.:)

Rajzold fel(lsd.még alább),nézd át,aztán gyere,tudom,hogy van kérdésed.(nekem is volt...Sok:)

Mindent nem értek,de egy szintig a folyamatban (szerintem elég is annyi amúgy...) biztos tudok segíteni.


Vigyázz!Önző vagyok...Ez az egyik kedvenc beszéd-témám!:D

60. 06bfdda89d (válaszként erre: 59. - Pirosalma)
2010. okt. 31. 15:50

Hát...darabokban,utalni rá,a jellemzőkre,ahogy az ember tanulgatja előadásokon.

Így összeszedve,szépen levezetve,még nem láttam könyvben sem.



Most mi van???Nagyon tetszett!!!:D

59. Pirosalma (válaszként erre: 58. - 06bfdda89d)
2010. okt. 31. 15:45
Hogy lehet még?
58. 06bfdda89d (válaszként erre: 56. - Pirosalma)
2010. okt. 31. 15:22

Hát-hát igen...Így is le lehet vezetni,hogy mit jelent...:DDD

:)))

:O

57. 06bfdda89d (válaszként erre: 56. - Pirosalma)
2010. okt. 31. 14:55

:O

Hü.

:O

Ok!:DDD

:O

56. Pirosalma (válaszként erre: 55. - 06bfdda89d)
2010. okt. 31. 10:36

Valójában ez az fajta reverzíbilitás-irreverzíbilitás is a TD-i rev.-irrev. fogalmakban gyökerezik, a lényeg:


Nézzük a következő reakciót:


A = B (azaz A-ból B képződik)


Ha még csak A van jelen, tehát még egy kicsit B sincs, akkor elindul a reakció: A fogy, B keletkezik. Ez a reakció ha hagyjuk, akkor az egyensúlyi állapotig fog menni, azaz kialakul az egyensúlyi A:B arány (azaz a K=[B]/[A] egyensúlyi állandó).


Tegyük föl, hogy az egyensúlyi állandó 10, tehát ha beáll az egyensúly, akkor B koncentrációja 10-szerakkora, mint A koncentrációja.


Most nézzük azt az esetet, hogy a sejtben folyik az anyagcsere, és a koncentrációk kb. állandóak (ez nagyjából igaz is), közben persze folyik az A = B reakció, de mivel A valamilyen más reakcióban pótlódik, és B is egy másik reakcióban továbbalakul, így a koncentrációjuk állandó (ezt az állapotot hívjuk steady-state-nek).

Ez az állandó koncentráció legyen a következő:

[A] = 1

[B] = 3


Látható, hogy itt a koncentrációk aránya 3, tehát nagyon távol vagyunk még az egyensúlytól (ahol az arány 10 lenne).

Azért mondjuk, hogy a reakció irrev., mert hiába adok a rendszerhez pluszban B-t, a reakció nem fog megfordulni.

Ha egyensúlyközelben vagyunk, akkor ha elég B-t adok az egyensúlyi rendszerhez, akkor mivel a B:A arány így az egyensúlyi 10 fölé megy, a reakció elkezd visszafelé lejátszódni, vagyis a fölös B átalakul A-vá, így újra beáll a 10-es arány.

Ha viszont nagyon távol vagyunk az egyensúlytól, akkor hiába adok B-t a rendszerhez, nem fog A képződni, mivel még így is nagyon távol vagyunk a 10-es aránytól.

Valójában utóbbi esetben is megfordítható a reakció iránya, csak rettenetesen sok B-t kell berakni pluszban, ami olyan sok, hogy a sejtben ilyen nem fordul elő.


És végül hogy miért mondjuk irrev.-nek a rekciót, ha nagy negatív a standard szabadentalpia-változása (azaz deltaG0 nagyon kis negatív szám):

minél negatívabb a deltaG0, annál nagyobb az egyensúlyi állandó, azaz az egyensúlyi arány, tehát egyensúlyban annál nagyobb a B:A arány. És ha ez az arány nagyon nagy, akkor a sejtbeli koncentrációk mellett annál távolabb vagyunk az egyensúlytól, tehát nagyon negatív deltaG0 esetén gyakorlatilag soha nem lesz olyan sok B a rendszerben, hogy a reakció visszafelé játszódjon le.

55. 06bfdda89d (válaszként erre: 54. - Pirosalma)
2010. okt. 31. 10:20

Igen-igen.Teljesen igazad van.Pont ezen az francos irreverzibilis szón agyaltam,mert ugyebár,a reakciók:

1)reverzibilis

2)irreverzibilis,amiből van mindjárt kettő:

-ahogy te írtad: E-kel hozzá és tul.képpen az már egy másik reakció

-abszolút irreverzibilis

Ja-ja.Csak az ember hajlamos a termék-végtermék oldaláról megközelíteni.Na,hát ehhez kell a gyakorlat.

54. Pirosalma (válaszként erre: 51. - 06bfdda89d)
2010. okt. 31. 10:12

Ilyen alapon viszont ha nem is minden, de nagyon sok átalakulás reverzíbilis. Pl. a glukóz --> glukóz-6-P is.

A reverzíbilisség (ez nem TD-i értelemben kell érteni!) mindig adott reakcióra vonatkozik.

Pl.:

glukóz + ATP -> glukóz-6-P

Ez irreverzíbilis a sejtben lévő koncentrációk mellett.

A glukoneogenezisben a

glukóz-6-P + H2O -> glukóz + Pi

játszódik le, amiről látható, hogy nem a fenti reakció megfordítása, hanem egy másik reakció.

2010. okt. 31. 10:09
A nyilakra értettem!!!Kifejezetten.
52. 06bfdda89d (válaszként erre: 50. - Pirosalma)
2010. okt. 31. 10:08
;)
51. 06bfdda89d (válaszként erre: 47. - Pirosalma)
2010. okt. 31. 10:07

Hálás kösz,majdnem hülyén haltam meg...

Egyébként pedig irreverzibilitás volt a téma,ami magában rejti nem csak az oda (glikolízis),hanem a visszautat is: glukoneogenezis.Vagy...rosszul emlékszem?

50. Pirosalma (válaszként erre: 49. - 06bfdda89d)
2010. okt. 31. 10:05
:-D
49. 06bfdda89d (válaszként erre: 46. - Pirosalma)
2010. okt. 31. 10:05
A francba,nem jött be...
48. Pirosalma (válaszként erre: 42. - 06bfdda89d)
2010. okt. 31. 09:37
A lebutítás nem állhat abból, hogy helytelenül használod a szavakat.
47. Pirosalma (válaszként erre: 43. - 06bfdda89d)
2010. okt. 31. 09:37

Igen, igazad van, az is ott van.


"piruvát->oxálecetsav->foszfoenolpiruvát"


Ezekre nem gondoltam, mivel nem glikolízisreakciók.

46. Pirosalma (válaszként erre: 45. - 06bfdda89d)
2010. okt. 31. 09:33
Megtalálod a tankönyv megfelelő fejezetében.
2010. okt. 30. 22:33

"Egyébként még jó pár lehetőség van a g-6-P és a f-6-P átalakulására."

Nyílván sokkal jobban átlátod,mint én,ez nem kérdés.Szóval...mire is gondolsz?

44. 06bfdda89d (válaszként erre: 41. - Pirosalma)
2010. okt. 30. 22:30
Nyílván az anaerob glikolízis során keletkező laktát igen.De glu nem jut a vérkeringésbe izomból direkt módon akkor sem és itt ez volt a kérdés.A cori kör egy szép megoldás erre a kérdésre amúgy,igazad van.De ettől szép az emberi szervezet.
2010. okt. 30. 22:25

Jut eszembe...fru-6-p és piruvát között két irreverzibilis reakció van,hiszen két szabályozó enzim van.(foszfofruktokináz-1 és piruvát kináz)Nem?

Amúgy te ezek közül biztosan a foszfoenolpiruvát->piruvát és a piruvát->oxálecetsav->foszfoenolpiruvátra gondoltál,nem?

42. 06bfdda89d (válaszként erre: 40. - Pirosalma)
2010. okt. 30. 22:15

Ok,én értem,de mondtam,hogy lebutított verzió.És nem véletlenül.Oks?


"a mondatszerkesztésre érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni."

Köszönöm,igyekszem.:)

41. Pirosalma (válaszként erre: 38. - 06bfdda89d)
2010. okt. 30. 21:09

Egyébként még jó pár lehetőség van a g-6-P és a f-6-P átalakulására.


Továbbá a "Az izom-glikogén az izom saját felhasználására van kizárólagosan." állítás csak részlegesen igaz, ugyanis az izomműködés során keletkező laktát kijuthat az izomból.

40. Pirosalma (válaszként erre: 38. - 06bfdda89d)
2010. okt. 30. 21:05

A "<->" jelet akkor használjuk, ha a reakció a sejtben mindkét irányban lejátszódhat, erre figyelj. Tehát pl. a "fru-6-p <-> piruvát" nem helyes, mert tartalmaz egy "irreverzíbilis" reakciót.


"A fru-6-p és a glu-6-p pedig nem izomeráz esetén:))) <->,hanem egész egyszerűen ez egy egyensúlyi folyamat,egy equilibrium.;)"


Ez a mondat így nagyon hangzatos, de sajnos érthetetlen, hogy mire gondolsz (a mondatszerkesztésre érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni).

Az equilibrium "egyensúly"-t, nem pedig "egyensúlyi folyamat"-ot jelent.

39. 06bfdda89d (válaszként erre: 38. - 06bfdda89d)
2010. okt. 30. 21:01

Rajzold fel folyamatábrába,és jobban fogod látni.

Indulj fentről glu-val,alatta glu-6-p,az ágazzon 3 fele,oda-vissza nyilak,stb.Összeáll a kép jobban és érteni is fogod,amit beszélsz.;)

38. 06bfdda89d (válaszként erre: 37. - Fe9e12ede0)
2010. okt. 30. 20:50

Na,előlről még egyszer.(A másik elejéről,aztán csemegézz!:)Ezek a reakcióutak,"kicsit" leegyszerűsítve,enzimek egyszerűség kedvéért szintén kihagyva:


Glu <-> glu-6-p,ami tovább lehet:


1)<-> glu-1-p <-> glikogén

=>glikogenezis-glikogenolízis


vagy


2)<-> fru-6-p <-> piruvát

=>glikolízis-glukoneogenezis


Izomban egyébként nem keletkezik már valóban glu a visszafolyamatban,de nem is szükséges,hiszen nem szándékozik a vérkeringésbe kilépni.Az izom-glikogén az izom saját felhasználására van kizárólagosan.Éppen ezért izomban nincs is glu-6-P-áz enzim.Szóval a visszafolyamat így csak a glu-6-p-ig jut el.Ezért beszélünk külön máj-glikogénről és külön izom-glikogénről.Oks?:)


/3) <->direkt-oxidáció (mindegy most)/


Egyébiránt pedig a májban a táplálékkal elfogyasztott fruktóz az,ami stimulálja a glukóz foszforilációját.


A fru-6-p és a glu-6-p pedig nem izomeráz esetén:))) <->,hanem egész egyszerűen ez egy egyensúlyi folyamat,egy equilibrium.;)


Így rendben van?

2010. okt. 27. 05:43
Akkor itt ad ideje, hog ez is helyrekerüljön. Foszfohexóz izomeráz esetén oda-vissa működik, foszfofruktokináz csak fruktóz-1,6-biszfoszfátot gyárt, a "visszaút" (glikoneogenezis) másik reakcióutat jár be. Tehát ez a reakció csak "kerülő úton" fordítható vissza. Jól értelmeztem?
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook