Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mi a véleményetek a Főiskolai tandíjakról? fórum

Mi a véleményetek a Főiskolai tandíjakról? (beszélgetős fórum)

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
2008. márc. 6. 08:13
Vasárnap szavazunk....!
2008. febr. 25. 08:18
Szemétség, így egy csomó értelmes, szorgalmas, de nem tehetős diák kimarad, és helyettük elvégzik a fősulit az apuci pénzén élősködők, akikből tuti nem lesz olyan szakember, mint a másikból lett volna!
2008. febr. 24. 17:48

Ja és az adózásról annyit, hogy minél többet keres az ember ugyebár annál több az adója. (Ja és a cég aminek dolgozik is ugye annál többet fizet a munkavállaló után.)

Ez az 5. év hogy dolgozom egyetem óta. Ha félévente 400-ezerbe kerültem az államnak, akkor ezt már sikerült is visszafizetnem. Ha így nézem innétől tiszta haszna van rajtam az államnak...

De mit nyerne rajtam, ha mondjuk végigbukdácsolom érettségiig, utánna kitanulom a műkörmöst, és egész életembe minimálbérre BEJELENTVE (valójában nyilván lényegesen többért)dolgozgatnék.

Ez az egész tandíj dolog sztem csak arra jó, hogy buta nem gondolkozó emberek fejébe elültessél azt a gondolatot, hogy minden diplomás felesleges, és lenyelik az ország pénzét.

Nagyon dühös vagyok ezért..

2008. febr. 24. 17:38

Szerintem is gáz ez a tandíj dolog. Nem tudom miből fedeztem volna, ha még az is van.

Viszont azt is be kell látni, hogy nem olcsó dolog az ember tanítása.

Én úgy gondolom, fel kellene mérni mennyi és milyen szakemberre van szükség évente, és aki ebbe belefér az tandíj mentes lenne, aki nem és mondjuk a roppant divatos kommunikáció vagy szinháztudós vagy egyéb hasonló dolgot szeretne tanulni, annak ellenére, hogy már mikor elkezdi, akkor tudja, hogy nem fog megélni belőle, szerintem fizessen anyuci meg apuci.

Tudom, ebbe benne van az is hogy a szakemberek külföldre vándorolnak...

Szerintem ez is áthidalható. Aki 10 éven belül kimegy, az fizesse vissza, ha nem idehaza hozza az adóját.

Nem hiszem hogy ez áthidalhatatlan. Csak sokkal egyszerűbb általánosítaniuk odafenn mint gondolkozni.

Nem szeretnék most egyetemista lenni...

Ja, és mindíg jönnek a kiemelkedő átlaggal.

Bocsi, de sztem pl. mérnöki karon egy 3-as sem jelenti azt hogy valaki hülye...vagy hogy nem lesz jó szakember.

621. 5464505f6a (válaszként erre: 620. - 0260f21e84)
2008. febr. 19. 17:49

ha nekem szólt:nem a saját nevemben beszélek,hanem általában.

Tehát,aki átgondolja hogy hol szeretne tanulni,az is szívjon amiatt,aki nem?

2008. febr. 19. 17:08
en nem tudom, majd biztos megoldod
2008. febr. 19. 16:50

Ki lehet elemezni,h a miniszterelnök úr kinek adományozza a fizuját(nem mintha elhinném),de azon kivül is van ezer más,amire feleslegesebb pénzek mennek el(pl:politikusok utazása:)), mint a felsőoktatás.

De, mi van azokkal,akik eldöntötték,h mit akarnak tanulni és nem kommunikációt,vagy egyéb bölcsész szakot?Hisz,azt irják egyesek,fizessenek,h jobban meggondolják mit tanulnak majd.És aki meggondolta?:)

618. 5a071c9eeb (válaszként erre: 617. - 0260f21e84)
2008. febr. 18. 10:47

Tudom, nem könnyű a mai fiataloknak,de az én fiam is keményen pályázott a munkákra és megdolgozott a fizetéséért.Konvertálható tudása , diplomája van, úgyhogy azonnal lett is munkahelye, nem is akármilyen. De ő 12!!! éves kora óta erre készült, pedig nagyon "laza" gyerek. Nem úgy választott egyetemet, hogy na, ide talán beférek.Diszlexiás létére középiskolásként egy év alatt középfokú angol nyelvvizsgát tett. Végigdolgozta és végigtanulta a nyarat és karácsonykor letette az asztalra a nyelvvizsga bizonyítványt. Szóval így is lehet.Amikor azt hallom, hogy mindegy csak legyen egy valamilyen diplomám elgondolkodom, hogy ezt kéne finanszírozni? Azt az összeget a céltudatos, tehetséges gyerekekre kéne fordítani.Nincs még egy ország, ahol ilyen pazarlás lenne.

Nem olvastam vissza annyira, hogy tudtam volna ugyancsak ez volt a meglátásod, de így legalább már ketten vagyunk akinek ez feltűnt.


A másik téma:

A miniszterelnök fizetése jelenleg bruttó 1.435.500 forint havonta. Gyurcsány Ferencnek a törvény szerint kötelező felvennie a pénzt, de ezt az elejétől kezdve minden hónapban át is utalja jótékonysági célokra. Miniszterelnökként megilleti őt a 13. havi juttatás is, amit szintén az utolsó fillérig karitatív szervezeteknek utal át. A külföldi utazások idejére járna napidíj is a kormányfőnek, de ezt a jogszabályok szerint nem kötelező felvennie és nem is teszi.


Minden hónapban más alapítvány számára utalják a levont járulékok utáni nettó összeget, amit egy független testület határoz meg.

617. 0260f21e84 (válaszként erre: 616. - 5a071c9eeb)
2008. febr. 18. 09:24

Igen, ezt a temat mar tavaly is vesezgettuk. A koltsegekrol (pont a kommunikaciot irtam en is ugy emlekszem), slagerszakokrol, tanulas melletti munkarol, hogy a fel vilagnak minek diploma, no. Nagy kaki, ugy ahogy van.


En is ugy tudom, a miniszterelnok nem veszi fel a fizeteset, hanem jotekonykodik (talan a felesege?) alapitvanyaban

616. 5a071c9eeb (válaszként erre: 605. - 0260f21e84)
2008. febr. 18. 09:14
Tökéletesen egyetértek veled.Amikor egyik ismerősöm panaszkodott, hogy nem tud elhelyezkedni a lánya a diplomájával, amit valamilyen kommunikáció szakon végzett, nem csodálkoztam.Megkérdeztem, hogy miért ezt választotta, az volt a válasz, hogy matekból alig csúszott át az érettségin, fizika, kémia nem az erőssége, magyarból 4-esre érettségizett és a pontszáma erre a szakra volt elég, de mindenáron diplomát akart. Most eladó egy butikban. Ezt azért mégsem kéne államilag finanszírozni.
615. 5a071c9eeb (válaszként erre: 609. - Pp)
2008. febr. 18. 08:53

Bocsánat, de legyünk tényszerűek! A miniszterelnök fizetését minden hónapban jótékonysági célra fordítják és egy testület által kiválasztott alapítvány kapja meg.


Egyébként azt tartanám helyesnek, ha Magyarországon is elterjedne, hogy pályázni lehet ösztöndíjra, úgy ahogy külföldön megszokott.

Azon kívül dolgozni is lehet -legálisan-,ahogy az én fiam is tette. A nyári szünetekben keményen dolgozott és a szorgalmi időszakban is az erejéhez mérten. A pénzt a tanulásra fordította az egyetem öt éve alatt. 2007-ben végzett műszaki informatikus mérnök és kitünőre diplomázott. Minden tiszteletem a fiamé és a hasonló gyerekeké!

614. alanna (válaszként erre: 610. - Ec63a7fc29)
2008. febr. 18. 08:35

Szia!


Azzal, hogy fizet érte és mégsem tud vele elhelyezkedni szerintem senkinek sem lesz jobb. Ha valakinek van egy nagy álma, hogy szeretne valamivel foglalkozni, de nem tudja megfizeni és inkább elmegy olyan szakra, ami nem érdekli, nem hiszem, hogy megfelelő szakember lesz belőle, legalábbis olyan nem, mint ami lehetne, ha a jövőjéből nem kellene pénzügyi kérdést csinálnia. Ha azoknál a szakoknál, ahol túlképzés van, csökkentenék a helyeket, a pontszám emelkedne, ami nehezebb bejutást és talán több tanulást is eredményezne, valamint meg lehetne oldani, hogy aki már egyszer bejutott egy felsőoktatási intézménybe, annak ne kelljen fizetni ezért, mint ahogy a több hely esetén is meg tudták oldani. Persze most nem. Most még az uniós támogatásokkal és magasabb adókkal együtt is valahogy könnyebben elfogy a pénz.

613. alanna (válaszként erre: 609. - Pp)
2008. febr. 18. 08:03
Na igen, a többség nem gondol ebbe bele, csak most a tandíj vita miatt ez lett a sláger mondat, ezért ezt szajkózzák. Nyilván a miniszterelnök fizetéséről a kormány nem szívesen diskurál, ezért az a többség figyelmét elkerüli.
2008. febr. 17. 20:20

Azt mondta Magyar B,h a tandíj 90%-a visszakerül a hallgatókhoz,mint ösztöndíj. De akkor minek fizetni? Különben megnézem én azt,h fejlesztésre fordítják-e. Mindenesetre,ha én szeptembertől fizetnék tandíjat, nem hinném,h én látnék vmit abből a fejlesztésből,ha sor is kerülne rá(max a rektor újabb luxusautóját:)).

Érdekesek azok az összeállítások, amik azzal érvelnek,h más országban is van tandíj( és más országban pedig NINCS),h ezekben a más országokban mennyi a tandíj összege...legtöbb helyen kevesebb, mint amit itt akarnak bevezetni(az meg már fel sem merül,h itt mennyivel kevesebb az átlagfizetés). Pl. Franciaországban átlagban egy havi fizuból 5tandíjat lehet kifizetni, míg MO-n ez 0.42.

2008. febr. 17. 13:14
a piachoz az egesznek annyi koze van, hogy minel tobb hallgatot sikeruljon odacsabitani, hogy minnel tobben fizessenek a felsooktatasi kepzesert. Hogy a tovabbiakban mi lesz, senkit nem erdekel, ujabb munkanelkulieket termelnek. Ennek igy nem sok ertelme van
2008. febr. 17. 12:49

Ez az egész felsőoktatás kifordult magából.

Sajna sehol nem látom, hogy a piaci keresletet bárki megtalálhatná ebben a dzsungelben.

Kellene évente egy olyan adathozzáférés, ahol látható lenne:

Ezt képezzük ezen az egyetemen ezen a szakon.

Diplomája ebből a szakból ennyi embernek van / évenkénti kimutatással, (mert nem mindegy, hogy pl jogászból a 60 évesekből van sok, vagy a 30 évesekből) és ennyi férőhely / ennyi munkahely van, amelyik ezt a tudást kívánja meg.


Akkor rögtön látható lenne, hogy a divatszakokból nem kellene még további túlképzés, a hiányszakokra pedig oda lehetne csalogatni a jelentkezőket.


Tehát én a következőt tartanám jónak:

Ingyenessé tenném azokat a szakokat, ahol jelenleg, vagy 10 éven belül hiány várható.


Fizetőssé tenném azokat a szakokat, amelyekből jelenleg is túlképzés van.


Így egyszerre szabályozható lenne a kereslet-kínálat is.:))

609. pp (válaszként erre: 608. - Alanna)
2008. febr. 17. 12:31

Szegény többség hogy pislogna, hogyha tudatosulna benne, hogy mi mindent fizet még az adójával :) Úgy mondják ezta "én nem akarom fizetni mások tandíját", mintha mást nem is fizetnének...


Ezek szerint a miniszterelnök fizetését meg még ezer dolgot szeretik fizetni...

608. alanna (válaszként erre: 606. - 5464505f6a)
2008. febr. 16. 14:48

Szia!


Az a gáz, hogy a többséget nem az izgatja, hogy milyen szakember lesz, hanem hogy ne az ő pénzéből tanuljon. Ha kifizeti a tandíjat, akkor lehet orvos/mérnök/tanár, mindegy milyen. Elég szomorú, hogy a többséget ilyen szöveggel be lehet hülyíteni.

2008. febr. 16. 09:21
...és állandóan hangoztatják,h egy átlagos diák 40-80-150 ezer Ft támogatást is kaphat...Hol???Megyek én is oda!:) Azért ahhoz elég sok mindennek kell összejönnie, h minden támogatásból megkapja vki a maximumot+max diákhitelt vegyen fel.Sztem nem ez a jellemző.
2008. febr. 16. 09:13

Ez már az Új-Magyarországban is feltünt,no meg a tnap esti beszélgetős műsorban(nem tudom mi a címe)hogy ezek után igazságosabb lesz,mert aki eddig bekerült a költségtérítésesre,az ott is maradt végig.Érdekes, de nálunk állnadóan meg van hirdetve,h át lehet jelentkezni államira.

Ill,h aki bekerült államira,az 10évig végigbukdácsolja az egyetemet a "mi pénzünkből".Egyrészt ez azért hülyeség,mert meg van szabva hány éved van az elvégzésre,ha ez nem jön össze,akkor utána átkerülsz költségtérítésesbe.Másrészt, akkor erre inkább nem az lenne a megoldás,h aki 10éve bukdácsol,azt KIRÚGJÁK? Hisz valószínűleg nem is lesz jó szakember. Ha meg van pénze, tök mindegy neki,h 100e Ft ide vagy oda. Nem ez fogja visszatartani.

2008. febr. 15. 19:44
ha nem lesz tandij, azzal csak a sulik szivnak, az allamnak mindegy, nem az o bevetele. Jobb lenne az allamilag finanszirozottak LETSZAMAT csokkentenek, en is leirtam mar a velemenyem a sok kamuszakrol, jol hangzo szakiranyrol. Masreszt szerintem a felsoktatasban dolgozo eloadokra is raferne egy kis reform
604. ef1a32d478 (válaszként erre: 602. - Rozália)
2008. febr. 15. 19:14
Így van, ezért márciusban ...
603. alanna
2008. jan. 18. 00:13

Sziasztok!


Szerintem a tandíj semmire sem megoldás. Az anyagi különbségeket nagyon kiélezné. A felsőoktatásba reform kéne, nem tandíj. Nekem már van egy diplomám, amiért nem fizettem, de sajnos olyan szakon tanultam, amivel nem sokra megyek. Most meló mellett vagyok másoddiplomás emiatt, ezért úgy gondolom inkább azt kellene megvizsgálni, hogy a sok szak közül melyik kamu, amivel nem lehet elhelyezkedni, és amivel el lehet, annál is korlátozni kéne a létszámot a munkaerőpiac arányában. Mivel a legtöbb helyen már kreditrendszer van, az lenne eredményes, hogyha csak annak kellene fizetnie, aki nem elsőre veszi fel a tárgyat, a kreditérték függvényében. Akkor tényleg a tanulmányi eredmény alapján menne a fizetés, aki szegény, de jó eszű, annak végig ingyenes lenne, aki jó eszű, de egy-egy tantárgy mégsem jön össze elsőre, az is csak azt a bakit fizetné ki, aki pedig csak bulizik, sz@rik az egészre, az nem csak csúszna a tanulmányaival, hanem végig fizetne is rendesen. Persze egyszerűbb mindenkivel megfizettetni az egyes tanulók hülyeségeit, mint ezt bevezetni.

Akik amelett vannak, hogy az ő pénzükből mások ne tanuljanak, azok szerint az Orbán kormány idejében hogy oldották meg a dolgot? Mert legjobb tudomásom szerint ezáltal nem nőttek a járulékok, külön adót sem vetettek ki erre a célra. Nyugodtan ki lehet javítani, lehet, hogy rosszul tudom, én akkor még csak középiskolás voltam, de nem emlékszem rá, hogy szüleim amiatt nyafogtak volna, hogy nőnek a közterhek azért, hogy más gyerekei ingyen tanuljanak.

Ugye azt sem gondolja senki, hogy azt a pénzt, amit majd ezentúl a diákokkal fizettetnek ki, azt majd ő fogja megspórolni magának? Nyilván adócsökkentés nem lesz emiatt és akinek még illúziói vannak ezzel kapcsolatban, ezt a pénzt nem az oktatás minőségének javítására fogják fordítani, autópálya sem épül majd belőle, vidékfejlesztést sem fognak belőle támogatni , inkább majd kormányzati negyed épül belőle vagy más "fontos" dolgot valósítanak meg, esetleg valamilyen kamu támogatás címén valaki(k)nek a zsebébe vándorol. Biztos van logika a gondolkozásotokban, csak nekem furcsa, hogy miért pont az oktatástól kell sajnálni a pénzeteket?

Akik úgy gondolják, hogy akinek nem tetszik, menjen külföldre, azok szerint kik fognak kimenni? Ha az orvosnak majd fizetnie kell a tanulásért, nem fog innen elmenekülni? Nem inkább azzal kellene foglalkozni, hogy itt is megbecsüljék a munkáját, megfelelő fizetést kapjon, inkább fizesse meg itt a képzést, akkor már elmehet külföldre meg elmehet mindenki, akinek nem tetszik, ami az országban zajlik és szeretne valamit kezdeni magával? Akkor ki fog itt maradni? Majd azok, akiknek mindegy, hogy melyik országban nyújtják a markukat a segélyért. Akkor már tényleg nem lesz érdekes, hogy ki fizeti kinek a tandíját, mert nem lesz, aki tanuljon meg nem lesz aki dolgozzon! Persze drága miniszterelnökünknek ez lassan már szavajárása lesz, de értelmes emberektől elvárható, hogy tisztában legyenek azzal, hogy a megfelelő oktatási rendszer egy társadalom alappilére, nem pedig felesleges ballaszt, ami miatt lázongani kell csupán amiatt, mert a jelenlegi kormány nem képes az eddig rendszeresen befizetett járulékokból biztosítani ezt.

2008. jan. 14. 06:27

Az én egyetemista fiam, a nyáron kint dolgozott Németországban, állat nehéz munkát végzett több egyetemista társával egyetemben, kerestek 2000 eurót, és abból finanszírozza a tanulmányait, meg az albérletét. Meg felvette a diákhitelt...:(

Sajnos. Nem az, hogy dolgozott, mert legalább értékeli a megkeresett javait, a sajnos az, hogy ha minden évben felveszi a diákhitelt, nyugdíjas lesz, mire visszafizeti.

601. ec63a7fc29 (válaszként erre: 600. - 5464505f6a)
2007. nov. 25. 13:18
Ráadásul pl anyám is és apám is több nyugdíjat kap, mint a férjem napi 8 óra munka után.:(((
600. 5464505f6a (válaszként erre: 599. - Ec63a7fc29)
2007. nov. 25. 12:01
Másképp is meg lehetne oldani. Pl. az a rengeteg nyugdíjas utaztatása többet visz el, vagy a képviselők fizetése.Azt is mi fizetjük.
2007. nov. 25. 11:52

Mire a gyerekeim oda kerülnek, biztosan pénzbe fog kerülni...


Nem vagyok a tandíj mellett, de azt is látom, hogy be fog következni. Akár akarom, akár nem.


Addigra tetőfokon lesz a nyugdíjasok száma, alig van gyerek, aki adót fizet majd, lehetetlen lesz tandíjmentesen megoldani.

Sajnos.

598. Kék
2007. nov. 25. 11:22
Az az igazság,hogy azok vannak leginkább a tandíj mellet,akinek semmi érdekeltsége nincs a felső oktatásban!Aki maga is szenvedő alanya diákként, vagy szülőként,kötve hiszem,hogy a pénze ellen van!Ráadásul értelmetlenül!Ezért meddő ez a vita!Nyilván van olyan is,akit nem terhel meg a részhozzájárulás,de a többség nem ez a kategória!Nem a "Bcicusok "helyzete az irányadó!Szerencsére!
2007. nov. 25. 02:48
Mi a vélemény a többi EU-s országról,ahol nincs tandíj, ill. ahol van, jóval kevesebb, mint nálunk-és ez a többség.
596. 5464505f6a (válaszként erre: 594. - Bcicus)
2007. nov. 25. 02:45
És?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook