Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Mi a különbség a CT és az MR vizsgálat között? fórum

Mi a különbség a CT és az MR vizsgálat között? (tudásbázis kérdés)


2009. okt. 7. 00:53

javítás: a betegség kapcsán a tünetekhez rendeli a diagnózishoz kellő vizsgálatot az orvos



És kérlek ne Te indulj sehová! Elsőként inkább tisztázzad a kérdéseidet a kezelőorvossal, más nem telefonon, mégiscsak ő a szakember és nyilván több szakavatottabb kollégával felügyeli a testvéredet a vizetek során, meg segítik az orvosi kontrollok is. Ameddig számodra ilyen fontos kérdések nincsenek tisztázva méltatlanság lenne megvonni tőlük a bizalmad, hisz nem vagy minden szükséges információ birtokában.


Emlékezz Felippe Massa esetére. Nagy balesete volt a Hungaroringen és bár - magyar idegsebész által - jól műtötték, nála is megmondták hónapokba kerül a rehabilitáció, a teljes felépülés.

2009. okt. 7. 00:45

Általában a CT a csontokról, pl: koponya, gerinc készít jobb felvételeket, az MR a lágyabb részekről (pl: agyszövetek). Mindkét készüléket régóta használja az orvostudomány, bízz a kezelőorvosban szaktudásánál fogva ő tudja a beteg esetében melyik képalkotó eljárás szükséges. Mert nem a betegség van rendelve a vizsgálathoz, hanem a betegség kapcsán a diagnózishoz megfelelő vizsgálatot rendeli az orvos. Az agy működését a szem vizsgálatával és egyéb eljárásokkal meg tudják nézni. Ha CT mellett döntöttek bízzunk benne, hogy szakmailag megfontolt döntést hoztak, megfelelő indokkal.


Sem a CT, sem az MR vizsgálat nem olcsó, nem hinném, hogy csak úgy megrendelheted. Kérjed és ha szükséges váltsatok orvost. Mégis talán a leghatékonyabb az lenne ha bátrabban beszélnél az orvossal, hogy miért van ez az állapot, várható-e jobbulás és ha igen mikor. A képességek fejlesztésének tisztázásában is segíthet orvos. Ha nem tudsz bemenni talán bemehetne másik rokon vagy megpróbálhatnál telefonon beszélni az orvossal, ha kell hivatkozz az állapotodra. Amennyiben nem tiltotta meg a beteg - és ez esetben nem hiszem - kérésre kell, hogy felvilágosítást adjanak.


Másrészt lehet, hogy egy kis türelem is kéne a részedről. Azon orvosok akik agyakat operálnak jól tudják, hogy idő kell bizonyos képességek visszanyeréséhez. Én ismertem egy nénit akit sikeresen műtöttek egy jóindulatú, de nagy agydaganattal. Olyan helyen volt az elváltozás, hogy a műtét előtt megmondták neki 1 év amíg újra beszélni tud, mert a beavatkozás után elveszti a beszéd-készségét. 1 év után a néni ismét érthetően beszélt. A ti esetetekben nem agydaganatról van szó, de ha azt mondják idő a felépülés az okkal van. Az agy bonyolult szervezet és idő kell a regenerálódáshoz, a balesettel meg az életmentő műtéttel is. Igazán nagy traumáról volt szó, jó, hogy a testvéred túlélte, annak örülj és bízz a gyógyulásában! A magyar agysebészek világszerte elismertek, nagy a szaktudásuk ezt még a szörnyű TB-finanszírozás sem koptatta el, fel tudják mérni, hogy türelem kell. Akár az Olasz kórház papírjai alapján, akár a képalkotó eljárásokkal pontosan felmérték a helyzetét. Mondom ezt én úgy, hogy volt már agyműtétem, ismertem sokféle agyi betegségben szenvedő beteget és a beavatkozás sokat javított az életem nekem is, nekik is.


A testvéred borzalmas traumát élt át, örömteli, hogy megvan, de el kell fogadnod a felépüléséhez idő kell, mivel a baleset illetve a segítséget hozó műtét is kihatott az agyára. Reméljük hónapok múlva újra önmagaként kapjátok vissza! A legjobbakat kívánom!

23. vviki2 (válaszként erre: 21. - Emagdi)
2008. szept. 16. 15:05

Köszi!

Nem gyógyítást vártam a fórumon keresztül, csak tippeket, hogy merre "induljak"...miben kérhetem az orvos segítségét, hogyan fejleszthetjük...stb.

Én hamarosan szülni fogok, nem tudok orvos után futkározni, meg kell bíznom abban, aki kezeli.

22. vviki2
2008. szept. 16. 15:03

Drnéni! Ha nem sérült az agykéreg akkor miért nem kommunikál rendesen? A szeme nagyon beszédes, ki tudja fejezni az összes érzelmét, mindig tudom (sejtem), hogy milyen témáról van szó (szomorú, dühös, szeretettel teli...stb.), de nem érteni a motyogást. Ma odaadták neki a lázmérőt, hogy tegye be maga, de visszaadta értetlenkedő szemekkel...nem tudott velem mit kezdeni. De a kapott csokit bemajszolta egyedül és a kezébe nyomott zsepivel megtörölte a kezét, száját....


Reménykedünk, hogy rendbe jön, s bíztatnak is, de olyan hosszúnak tűnik, hogy azt mondják "hónapok kellenek"...


Mivel fejleszthető? Ma azt tanácsolták gyakoroljuk az 1-2-3..stb. és a napokat (hétfő-kedd...), ismételje el. De hiába próbáltam nem mondta utánam.

21. emagdi (válaszként erre: 20. - Vviki2)
2008. szept. 16. 15:01

nagyon sajnálom, hogy így járt a testvéred, remélem hamarosan rendbe jön!!!

szerintem az orvosra hagyatkozzatok, illetve ha nem bíztok meg benne, akkor próbáljatok meg egy olyan dokit találni aki szerintetek is jó és lelkiismeretes, és vele konzultáljátok meg a dolgot. úgy többre juttok, mint itt a fórumon!

20. vviki2
2008. szept. 16. 14:56

Nekem megsérült a testvérem. Lezuhant egy szikláról..:-( Nem tudom ott Olaszországban ahol történt mit vizsgáltak rajta, de múlt héten hazaszállították és itthon csak CT-zték. Azért érdeklődtem, hogy mi a különbség, mert érdekelne, hogy jobban látnánk-e az állapotát ha MR-t is csinálnának róla. Persze a normális az lenne ha minden vizsgálatot autómatikusan megcsinálnának, de ez ugye Magyarország...

Végig van vágva a fél feje.... A varratokat már kiszedték, szépen gyógyul. Állítólag egy vérömlenyt távolítottak el, agyi sérülés nincs. (?) De nem tud beszélni, vagyis mondaná, de nem érteni belőle semmit és amit mi mondunk azt sem érti meg mindig. Állítólag ez normális ilyenkor. Mikor várható javulás?! Kérhetem-e az MR-t és érdemes-e?

19. 372f7e7275 (válaszként erre: 16. - Emagdi)
2008. szept. 16. 14:55
vagy valaki bennefelejtette,annyi mindent hallani manapság:))
18. 372f7e7275 (válaszként erre: 17. - Drnéni)
2008. szept. 16. 14:54
ja én az ősidőkben voltam specten:)legalább 10éve simán van de lehet 12is:)
17. drnéni (válaszként erre: 14. - 372f7e7275)
2008. szept. 16. 14:47
Mindkét módszer radioizotópok testbeli eloszlásának kimutatásán alapszik, a PET a fejlettebb, de már nem emlékszem, hogy miben.
16. emagdi (válaszként erre: 15. - 372f7e7275)
2008. szept. 16. 14:46
hacsak nem az ufók rabolták el, és rakták bele :))
15. 372f7e7275 (válaszként erre: 12. - Emagdi)
2008. szept. 16. 14:40
legalábbis akiben van az többnyire tud róla...
14. 372f7e7275 (válaszként erre: 11. - Drnéni)
2008. szept. 16. 14:40
a pet az megfele a spect névvel röviditett vizsgálatnak vagy az egészen más?úgy emlékszem spect volt a neve amin jópár éve voltam...az is egy fejvizsgálat volt...
13. drnéni (válaszként erre: 12. - Emagdi)
2008. szept. 16. 14:40
Már akiben.
12. emagdi (válaszként erre: 10. - Kedit)
2008. szept. 16. 14:35
jó, de azért alapból az emberben nem sok fém alkatrész van:))
2008. szept. 16. 14:29

Abszolút értelemben az MRI felbontása jobb, de inkább az iránydiagnózis dönti el, hogy melyiket kérjük. Pl. koponyatörés, agyvérzés gyanúja esetén a ct jobb, sclerosis multiplex esetén az MR.

Persze fontos szempont az ár is: a ct sokkal ocsóbb és könnyebben hozzáférhető.

Legjobb persze a PET.

10. Kedit
2008. szept. 16. 14:28
De pl. MR vizsgálat nem végezhető azon a területen ahol fém van.
2008. szept. 16. 14:25
Köszönöm a válaszokat :-)
8. emagdi (válaszként erre: 6. - Vviki2)
2008. szept. 16. 14:23
igen... (egyrészt sajna tapasztalat, másrészt lásd alább amit írtam)
2008. szept. 16. 14:22
Szerintem nem. Az előny inkább az, hogy nincs sugárzás.
2008. szept. 16. 14:20

Akkor, ha jól értem az MR pontosabb diagnózist adhat, pl. egy fejsérülésről...

Vagy nem?

2008. szept. 16. 14:20

wikipédiából:

MR előnye a komputertomográfiához, (elterjedtebb angol rövidítéssel CT) képest, hogy jobb a kontrasztfelbontó képessége a lágyszövetek területein. A CT-től eltérően nem ionizáló sugárzást használ, hanem egy mágneses mezővel igazítja a testben lévő hidrogénatomokat. Rádióhullámok segítségével szisztematkusan változtatják ennek a mezőnek az erősségét, aminek hatására a hidrogénatomok egy forgó mágneses mezőt alakítanak ki, ezt érzékeli és kezeli az MRI és ez alapján rajzolja ki a test képét.

2008. szept. 16. 14:19
Az MRI mágneses rezonancia vizsgálat, ott nincs röntgen sugárzás. A CT ugyanúgy rtg sugárral dolgozik mint a rendes rtg, csak éppen lágyrészekről is pontos képet ad. Mindkettő rétegképet készit.
2008. szept. 16. 14:19
A Ct röntgensugárral működik. Az Mrr. viszont mágneses rezonanciával. Az utóbbinak sokkal több értelme van. Igaz drágább, de diagnosztikailabb jobben értékelhető, és többmindent látnak rajta.
2008. szept. 16. 14:15
A CT a csillagkapu, az csak egy képet készít, olyasmi, mint a röntgen, bár az csak egy rétegkép... az MR több rétegképet készít egy hatalmas fóliára, rétegenként egy kicsit... az olyan, mint egy barlang... néha ijesztő a hangja, a CT meg mozog, de egyik sem harap =)
2008. szept. 16. 14:13
Mi a különbség a CT és az MR vizsgálat között?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook