Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Mi a fontosabb? A bevitt kalóriák SZÁMA vagy a TÍPUSA? fórum

Mi a fontosabb? A bevitt kalóriák SZÁMA vagy a TÍPUSA? (beszélgetős fórum)


27. babyapocakban (válaszként erre: 26. - Gribedli***)
2017. szept. 22. 09:27

Szám vs típus


Mindkettőre jöttek voksok.

26. gribedli*** (válaszként erre: 25. - Babyapocakban)
2017. szept. 22. 09:08

Miben nincs egyetértés? Kíváncsi lennék,ha leírnád.


A mikorral kapcsolatban, végülis a szervezetnek van egy ritmusa, hogy milyen hormonokat a nap milyen szakában termel (sőt,ez évszakonként is változik), ezért vannak apróságok,amik számítanak ebben is, pl este fehérjében gazdag ételt enni fokozza a növekedési hormon termelődését (az meg ugye fokozza a zsír jobb felhasználását és az izmok növekedését is), ezt még meg lehet turbózni adott órában való edzéssel is.


Vagy van más is, reggel éhgyomorra edzeni (ez alacsony intenzitású aerob mozgásra vonatkozik) és utána dextróztartalmú gyümölcsöket IS enni a reggelihez, stb. stb. Egymillió példát tudnék mondani, ami mind mind közelebb visz a célodhoz ha figyelembe veszed a tested természetes ciklusait vagy a működését.


De szerintem egy átlagembernek ezt mind betartani nagyon stresszes és borítékolható a kudarc mert nem fogja sokáig betartani. Míg ha megvan a szenvedély,mert ehhez kell egy bizonyos fokú bekattantság (igen,én is bolond vagyok és csupa ilyen bolond vesz körül), akkor nem okoz nehézséget rutinná változtatni.


Ha csak arról szól az egész, hogy le kell adni pár kilót,akkor praktikusabbnak tartom,hogy legyen napi x idő mozgás (mindegy mikor, csak legyen) és normális kajálás.


Mert ha eleve úgy kezdesz, hogy egyik reggel már nem tudtad megvalósítani az egyik pontot, félő, hogy sarokba vágod az egészet. Ha meg nem precízkedsz, hogy mikor, hanem csak hogy legyen mozgás, akkor hosszú távon mindenképpen lesz eredménye.


A másik meg az, hogy sok ember önmagának is annyira hazudik, folyamatosan melléeszik, és utána szid x módszert, hogy hülyeség, mert neki nem működik. Hát persze, senki se fogja megcsinálni helyette. Kampánydiéta, kampány mozgás nem eredményes.

25. babyapocakban (válaszként erre: 9. - Zsú1965)
2017. szept. 22. 08:35

Azért kérdeztem, hogy lássam, hogy mennyire van ebben a témában egyetértés az emberek között, mert a barátnőimmel kicsit vitatkoztunk a kérdés körül, de látom, hogy tényleg sincs egyetlen alap igazság.

Ráadásul még a MIKOR tényező is felmerült. :)

24. Viwi50
2017. szept. 19. 15:47
Szerintem a szénhidrát bevitele. Én, igaz fogyózom, de 160 g szénhidrátot eszem egy nap. A zsír 40g/nap a fehérje 70g/nap A kalóriakeretem 1400 kcl- De inkább a tipus a fontosabb. Rengeteg zödség, zsirszegény túró,zabpehely,hal, hús,gyümölcs, de ott is vigyázni kell,mert van amelyiknek magas a cukortartalma.A gluténtartalom sem mindegy, minél alacsonyabb egy ételnek a gluténtartalma annál jobb.
2017. szept. 18. 21:43
Várandósan? Sok zöldség, gyümölcs, hús az egészséges.
22. globus (válaszként erre: 13. - Gribedli***)
2017. szept. 18. 20:02
Picit sarkítottam a választ, de valójában erre gondoltam. Sokan mondják, hogy ha kalóriakereten belül vannak, bármit ehetnek, de ez így, szó szerint nem igaz.
21. 61a61656b0 (válaszként erre: 18. - Gribedli***)
2017. szept. 18. 19:53

Értem,köszönöm.

Saját tapasztalat,hogy nálam ez a zsírt zsírral típusú étrend nem működik.

Magasabb ch,Max 1g fehérje/tskg, és alacsony zsír.

Ez nálam a futás mellett működik,mondjuk én sosem számoltam kalóriát, csak néha megneztem egy napom kíváncsiságbol.

Amíg súlyzóztam is, több fehérje és alacsonyabb ch volt a bevalt étrend

2017. szept. 18. 15:30

A metabolic typing az, amikor hajszálat is vizsgálnak? Mert abból sokat meg lehet állapítani, de félévente kellene csinâlni azt is, meg mindenképpen a vérvétel, vizelet, mérések az irányadók, én senkinek sem hiszek el semmit, aki "távgyógyít" meg távkezel, és nem is találkozott azzal az emberrel, akiről bármilyen következtetéseket le akar vonni.


Már ha elmegyünk személyesen valahova, akkor is van esély, hogy tévedhet az orvos, de az online diagnosztizálás az már olyan szinten humbuk, hogy inkább ne.

19. csikil4ny (válaszként erre: 9. - Zsú1965)
2017. szept. 18. 15:27
XD Én is meg akartam kérdezni, aztán úgy döntöttem, hogy hadd szórakozzon kedvére.
18. gribedli*** (válaszként erre: 17. - 61a61656b0)
2017. szept. 18. 15:24

Igen, Ki lehet számolni hozzávetőlegesen, de ha nagyon pontosra szeretnéd, akkor orvosi vizsgálatokkal lehet csak megállapítani, hogy te pontosan mennyi fehérjét használsz el egy nap (vizeletből lehet kimutatni pl meg egyéb dolgokból).


Minden sportnak van egy ilyen kvóciense, hogy mennyi ajánlott, ez már lehet egy kiindulópont neked is, de aztán nagyban függ az egyéni genetikai adottságoktól is, nap többi aktivitásától.


Pl testépítéshez szokták ajánlani a testsúlykg-onkénti 3g fehérjét is, évtizedekig ezt pampogták, holott vizeletből, stb kimutatták, hogy a testépítők fehérjefelhasználása is csak 1,2g/kg, és a többi kiürült, tehát felesleges volt bevinni. Plusz ugye ez sokszor ch szegény periódusokat is tartalmaz, és olyankor is ilyen magas fehérjét visznek be, azonban a felesleges fehérjéből glükózt csinálunk, így a végén nem is olyan ch szegény az.


Mondjuk az az egy dolog a fehérje javára szól, hogy az általa jövő kalóriának a 25%a az emésztésre megy, míg a zsír és a ch nem fogyaszt energiát az emèsztéskor, vagyis nagyon minimâlt. Az a hátránya, hogy a felesleg kiürìtése hosszú távon megerőltető a szervezetnek. Természetesen évek alatt alakul ki, nem azonnal.


Mindenesetre a sport intenzitásától is függ, a fiam röplabdázik és ők 70%ot a kalóriákból szénhidráttal fedezik, 70% az nagyon sok ch és mégis a duci csapattársai lefogytak, a girnyók izmosodtak és most az egész csapat tök kigyúrt röpis alakú. Nekik ezt külön dietetikus állította össze. És meglehetősen kevés fehérje van benne. Ettől függetlenül meg nem hiszem, hogy a szomszéd Mariskának is így kellene táplálkoznia okvetlenül, épp ezért mondom, hogy ez nagyon egyéni, nincs olyan szabály, ami mindenkire áll.


Amitől falnak megyek, az olyan fogyis ételkiszállítók, ahol mindegy mekkora vagy, hâny kiló, és mit sportolsz, van olyan, hogy NŐI étrend, és az mindenkinek egyforma. Na, ezt a fajta futószalagon való étkeztetést ki nem állhatom.


Nálunk van olyan, aki legalább elkéri az adatokat és dietetikus állítja össze az adagokat személyreszólóan és ezt készítik elő, szállítják ki, illetve ha valaki kezelőorvosi diétát visz nekik, azt is. De többezer emberre ráerőltetni egy tudomisén 1500kal étrendet, hát lesz akinek az kevés és lesz, akinek sok és lesz, akinek azok a makrók nem is jók.

17. 61a61656b0 (válaszként erre: 8. - Gribedli***)
2017. szept. 18. 14:43

Ki lehetne ezt valahogyan pontosan számolni?

Gondolok itt arra, hogy én megadom az adataimat,kg, magasság stb, hogy mit és mennyit sportolok és erre van egy ajánlás, hogy nekem akkor ilyen típusú étrend ilyen makrokkal való.

Vagy van valami mérés még, egyszer voltam egy ilyenen,valami metabolic typing vagy mi volt a neve, már rég volt.

16. dumboci (válaszként erre: 7. - Simple)
2017. szept. 18. 14:12
Mondjuk ezt csak akkor hiszem ha majonézes salátáról van szó, mert ha rendes zöldsaláta dressing nélkül, akkor bármennyit. Szóval a minőség is fontos!
15. Ikebana3 (válaszként erre: 1. - Babyapocakban)
2017. szept. 18. 13:26
Szerintem az, hogy MIKOR eszed, az a legfontosabb.
14. gribedli*** (válaszként erre: 11. - Hidewatch)
2017. szept. 18. 13:10

Van egy nagyon alsó határa a fehérjének, amit ha egy normâl kalória mellett visz be, végülis a ch és zsír valamennyire tudja kompenzálni, hogy ne veszítsen annyi sovány tömeget, de bizonyos sportoknál elengedhetetlen a több fehérje.


Viszont a világon az összes olyan kultùrában, ahol 100feletti életkort érnek meg, 10%nál több fehérjét nem nagyon visznek be, mindezt még kalóriaszegényen is. Nem mondom, hogy számolgatják, hanem azok számolták meg, akik őket vizsgálták mert tudni akarták, hogy mi a közös ezekben az egymástól nagyon távol élő népekben, vagyis a táplálkozásukban és az jött ki, hogy kevés fehérje, kevés zsír, sok ch, azonban a ch itt gyümölcsöt, zöldséget takar, gabonákat, hüvelyeseket.

13. gribedli*** (válaszként erre: 12. - Globus)
2017. szept. 18. 13:05

Ezzel én sem értek egyet, de a kérdésben nem volt világos, hogy ő az élelmiszerekre gondolt-e?


Mert úgy tette fel, hogy a kalôria számít, vagy a makronutriensek (ch, zsír, fehérje) és nem úgy, hogy a szénhidrátot, zsírt szemétkajákból vagy alap friss élelmiszerekből vigye be.


Ha úgy kérdezi, akkor igen, termèszetesen az is fontos, hogy ne töpörtyűből, hanem olívaolajból,olajos magokból jöjjön a zsír, meg a többi (no cukor, cola és társai)

12. globus
2017. szept. 18. 11:26

Szerintem a típusa.

Nem értek egyet azzal, hogy ugyanazt a kalóriát beviheted kizárólag csokiból, mert ennek pl. egyéb (vércukor ráncigálás) hátrányai vannak, az étel kalóriája csak egy tényező a sok közül.

2017. szept. 18. 11:23

Ha túl kevés a fehérje, mert csak a kcal számít, akkor hiába tartod a kcal-t, és fogysz le, el fogsz zsírosodni. Vagyis a mérleg az ideális testsúlyodat mutatja majd, de idomtalan lesz a tested. Sajnos ez az igazság.


Ezért én a minőséget mondanám prioritásnak, és ha az berögzült, akkor csökkenteném a mennyiséget a megfelelő kcal-ra. Egyébként a fehérje jobban laktat, mint a szénhidrát, már csak ezért is jobb szerintem.

10. gribedli*** (válaszként erre: 7. - Simple)
2017. szept. 18. 10:51
Ez igaz, de senki sem tud salátából betolni túl sokat, mert már jóval előtte csillapodik az éhsége. Mindenesetre osztom, vagyis, hogy számít a mennyiség is és a kalôria..ez független attól,hogy valaki tudatosan számolja vagy sem. Ettől még vonatkozik rá.
9. Zsú1965 (válaszként erre: 1. - Babyapocakban)
2017. szept. 18. 10:50

Ha most csak egyet lehet választani, akkor inkább kérdezd meg kicsit később is:))


Ha tudod, hogy csak féligazságot kaphatsz, meg egyébként is tudod, mi a helyes, akkor tulajdonképpen minek kérdezel?


És ezt nem csak költői kérdésként írtam, hanem tényleg érdekel.

8. gribedli*** (válaszként erre: 1. - Babyapocakban)
2017. szept. 18. 10:47

Ha a típusára koncentrálsz (vagyis a makrókra, ezt akartad mondani?:D), akkoris kijön az a kalória, amire szükséged van, se több, se kevesebb.


De hogy kinek milyen makrók szerint kell ennie, az nagyon egyéni mert van olyan testlkat, amelyiknek jobb egy magas szénhidrát, alacsony zsírtartalmú, és van, akinek meg több fehérje, kevesebb ch kell, stb.


Ezt a testalkatod és az aktivitásod dönti el, hogy neked melyik opció a legjobb. De akkor is az a kalória jön ki, ami kell. Meg persze fordítva is csinálhatod, hogy a kalóriából számolod ki százalékokkal, de akkor meg ugyanazok a makrók jönnek ki.

7. simple (válaszként erre: 1. - Babyapocakban)
2017. szept. 18. 10:29
Az egyes. Hiába eszel mondjuk csak salátát, ha abból túl sokat tolsz be, ugyanúgy hízni fogsz, mintha csokit ennél.
2017. szept. 18. 09:43
mindketto nyilvan
2017. szept. 18. 09:42
Nyers zöldségfélékből is lehet nasizni amennyi jólesik :) Szerintem. Bár erről van egy elméletem, hogy aki gyűlöli a zöldséget az ne a fogyókúra kedvéért kezdje el a fogyasztásukat. Olyan ez mint a sport, azt kell megtalálni amelyik örömet is okoz, vagy csak önsanyargatás lesz a vége.
2017. szept. 18. 09:16

A minőség mindenek előtt, de szorosan követi a mennyiség is. Abszolút egészséges élelmiszerekből is mértékkel kell fogyasztani.

A legrosszabbak a finomított szénhidrátok. Pl. fehér kenyér, és a cukor.


Nem teljesen igaz amit írtam, mert pl. zöld turmixot ihatsz amennyi beléd fér.

2017. szept. 18. 08:56
Egyes ! Nekem. De a gép számolja helyettem a makrókat a kalórián belül. Nem tévedek.
2017. szept. 18. 08:55
Szerintem a típusa fontosabb, a gyorskajákban például a tápérték többnyire nulla, viszont kalória az van bennük (üres) Van néhány étel amit én mindig mellőzök ha fogyni szeretnék mert "felfúj", ilyen pl minden ami élesztővel készül. Lehet, csak én reagálok rá rosszul / nem tudom jól megemészteni. Szóval a minőség és az összetétel fontosabb mint a mennyiség :)
2017. szept. 18. 08:51

Szerintetek mi a fontosabb?


1. A bevitt kalória mennyisége, tehát pl. napi x kcal-nál ne legyen több.


2. A bevitt ételek típusa, hogy például kevés szénhidrát, sok fehérje, de a kalóriák számolása nélkül?


Ne mondjátok, hogy mindkettő, tudom, hogy az az optimális, de most csak egyet lehet válaszolni! :D

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook