Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Mi a dorombolás? fórum

Mi a dorombolás? (tudásbázis kérdés)


21. Borsa
2009. jan. 20. 08:28

Mi a dorombolás? Hálapénz.

Stresszes helyzetben meg azzal nyugtatgatja magát - szerintem. A mieink akkor adnak igazán nagy "koncertet", amikor a hűtő előtt ülve várják a vacsijukat.

20. 036bf4cfe4 (válaszként erre: 9. - Zena01)
2009. jan. 20. 00:11

"Hát a gyúrást elnézném neki, mert belemélyeszti közben a körmeit a karomba."


A gyúrást szopósmacska korából hozta amikor az anyja cicijét gyúrta akkor még nem tudta a karmait kiengedni.

2008. nov. 5. 15:08
A cicák így kedveskednek nekünk.
18. katácskák (válaszként erre: 17. - Esztella100)
2008. okt. 31. 04:09
Jé, a miénk mind a kettQ szintén :)
2008. febr. 29. 08:50
Az én kankutyám szokott szó szerint dorombolni,amikor simogatom a fejecskéjét.
16. Tracsi
2008. febr. 29. 07:26
Egy hangszer amit a macskák lenyeltek! :-)
15. Audrey40 (válaszként erre: 10. - Fde954d8c0)
2007. szept. 24. 23:11

Na! Én most éppen dorombot szeretnék venni, csak sehol sem kapok:((

Szeretnék dorombolni:)))))))

2007. jún. 19. 21:50

A mi cicológusunk szerint két jelentése van a dorombolásnak.

"Jól vagyok" és "Jól akarok lenni"

13. fde954d8c0 (válaszként erre: 11. - 9d604f83b4)
2007. jún. 17. 23:10
szerintem is:)))
2007. jún. 16. 13:11

A dorombolás mikéntjére két fő elmélet született. Az első (és valószínűbb) az, hogy a hang a gégében keletkezik, a hangszalagok megfeszítése és elernyesztése révén, kilégzéskor és belégzéskor egyaránt. Vagyis a levegő megrezegteti a szalagokat a tüdőbe bemenet és távozás közben is. A hangszalagokhoz haladó idegek másodpercenként húsz-harminc megfeszülést-elernyedést váltanak ki.



A másik, kevésbé valószerű elmélet szerint a vér áramlásának turbulenssé, örvényessé válása váltja ki a dorombolással járó hangjelenséget.



A legújabb elmélet szerint, a dorombolásnak jótékony hatása van. Orvosok kimutatták, hogy a dorombolás a frekvenciájából adódóan igencsak jót tesz a szervezetnek. Akármilyen hihetetlen a csontfejlődésben és a gyógyulásban segíti a szervezetet. Ennek bizonyítékaként a gyakorlatban is alkalmazzák ezt a módszert.


Miért nem dorombol az oroszlán? Szintén a megfigyelésekre alapozzák, hogy csak a csontos nyelvcsonttal rendelkező macskafélék képesek dorombolni, míg a porcos nyelvcsontú macskák nem. Az oroszlán így a dorombolás helyett bömböl. A puma, jaguár, hiúz és gepárd azonban csontos nyelvcsonttal rendelkezik, így ők az üvöltés helyett csendben dorombolnak akár a házikedvencek.)

11. 9d604f83b4 (válaszként erre: 10. - Fde954d8c0)
2007. jún. 1. 19:40
HÁÁÁT EZ EREDETI!!!!
2007. máj. 14. 18:10

dorombolásnak nevezzük még azt is, amikor kizárólag magyarországon, a régi parasztok, nemlévén egyéb hangszer, dormbal dobták fel a hétvégi, bulikat. húzta a cigány a hegedűt, brácsát, ütötte cimbalmot, és szólóként, néha nyomattak egy kis dorombot, aztán összefolyt a kettő, és ekkor már aktívan részt vett a félig szájba vett hangszer, a népi hangkeltésben.

sztori:

ezelőtt vagy 10 évvel , volt egy új barátnőm.

nem tudtam hogy kéne baromi nagy meglepetést okoznom.. ami poénos is.

utam éppen egy hanszerbolt meleet vezetett el, és megláttam egy dorombot a kirakatban.

bementem, megvettem, volt vagy 100- ft.

eljött az este, és egy óra élénk lamúr után, megkérdeztem, hogy doromboljak-e? neki.....

azt rebegte könnyes szemmel igen........

erre elővettem a dorombot,, és doromboltam:))))))))))

szereteszét szakadtunk a röhögéstől:))))))

9. zena01 (válaszként erre: 8. - E71af41436)
2007. máj. 14. 15:29
Köszönjük az alapos tájékoztatást. Az én macskáim csak akkor dorombolnak, ha álmosak és simogatom őket. A nagyobbik gyúr és fütyül. Hát a gyúrást elnézném neki, mert belemélyeszti közben a körmeit a karomba.
2007. máj. 5. 21:30

Természetlesen: Dorombolás

Az emberek kacagnak, a kutyák a farkukat csóválják, a macskák pedig dorombolnak, amikor elégedettek a világgal. Ám kiderült, nemcsak örömükben dorombolnak: ezt a furcsa hangot hallatják akkor is, ha megijednek vagy megsérülnek.

A nőstény macska dorombol szüléskor, és később is dorombolva beszélget kicsinyeivel. Beszélgethetnének nyávogva is, ám a kicsi nem tud egyszerre nyávogni és szopni is, míg dorombolni és szopni annál inkább. A vakon születő kiscica valószínűleg dorombolva meséli el anyjának, hogy érzi magát új környezetében. „Mama, itt vagyok! Jó melletted lenni!”– dorombolja, az anyaállat pedig megnyugtatóan visszadorombol: „Örülök neked. Egyél csak, kicsim!”


Hogyan keletkezik a doromboló hang? Pontosan a kutatók sem tudják, csak sejtéseik vannak. A hang valószínűleg az állat gégéjében jön létre a hangszalagok megfeszítésével és elernyesztésével. Az agy a hangszalagokhoz futó idegekkel üzenetet küld, amelynek hatására a szalagok másodpercenként húszszor-harmincszor is megfeszülnek, majd elernyednek. Mivel az agy ezeket az üzeneteket a be- és kilégzés során is folyamatosan küldi, a doromboló hangot folyamatosnak érzékeljük.


A kiscicák születésüktől fogva tudnak dorombolni. Valószínűleg azért alakult ki ez a képességük, mert jelentősen elősegíti az életben maradásukat. A dorombolás ugyanis jótékony hatással van a csontfejlődésre. Végeztek olyan kísérleteket, melyekben azt vizsgálták, milyen hatással van a dorombolás a törött emberi csontok gyógyulására. Kiderült, hogy azoknak a betegeknek a csontjai gyorsabban gyógyultak, akiknek macska dorombolt az ágyukban, amíg lábadoztak. A macskák éjszakai vadászataik során karcolásokat, horzsolásokat, sebeket, sőt néha töréseket is szereznek. A dorombolással valószínűleg képesek sérüléseiket begyógyítani.


Nem csak a házimacskák dorombolnak. E furcsa hangra többek között képes a vadmacska, a puma és a gepárd is. Más nagymacskák, például az oroszlán, a leopárd vagy a jaguár viszont a finom rezegtetés helyett inkább kieresztik a hangjukat, és nagyokat bömbölnek.

2007. máj. 5. 20:33
A szeretet,hogy foglalkozol vele.Az állatok ezt megérzik,a cicák így viszonozzák szeretetüket,irántunk.
2007. máj. 2. 00:00
a dorombolás az elégedettség jele,és hogy jól érzi magát úgy mint az anya mama mellett kicsi korában..
5. elisabeth (válaszként erre: 4. - KNM1947)
2007. máj. 1. 14:57

lehet, és akkor azért dorombol,mikor fél.

csak azt nem értem, hogy miért teszi ugyanezt, ha valamivel felbosszantom...:-) de az is lehet, hogy csak az én macsom ilyen lüke...

4. KNM1947 (válaszként erre: 2. - Elisabeth)
2007. máj. 1. 14:49
Lehet,hogy biztonságot vár tőled Rian
2007. máj. 1. 14:48
Szerintem az elégedettség és nyugalom jele,amikor a cica jól érzi magát.Az anyjuk is dorombol,mikor szoptatja őket.Egy idő után el is alszanak a cicin.
2007. máj. 1. 14:37
Szerintetek miért dorombol a cicám akkor is, ha fél, vagy ideges? Mi is tulajdonképpen a dorombolás? (Macskások, ide!:D)
2007. máj. 1. 14:36
Mi a dorombolás?

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook