Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mennyi ideig kell megőrizni az autó adás-vételi papírját? fórum

Mennyi ideig kell megőrizni az autó adás-vételi papírját? (tudásbázis kérdés)

21. 34530eda53 (válaszként erre: 20. - Boszorkánylepke)
2010. jan. 24. 12:04
Köszönöm. Szép napot kívánok.
2010. jan. 24. 09:58

Szerintem a "www.magyarorszag.hu/allampolgar"

oldalon sok hasznos info van. A keresőbe beírod "gépjármű ajándékozás". Ott próbáljál utánanézni.

Régeben nagyon sok ingyenes jogi tanácsadás volt a neten, én magam is használtam, de úgy látom az utóbbi időben egyre kevesebb ez az ingyenes lehetőség. Érdemes ennek is utánanézni, hátha találsz olyan oldalt, ahol felteheted a kérdésedet és ingyen megválaszolják.

Jó keresgélést és sok szerencsét az új autóhoz!

19. 34530eda53 (válaszként erre: 16. - Boszorkánylepke)
2010. jan. 23. 20:52
Van egy 12 éves autóm, amit hamarosan lecserélek. Nem éri meg eladni, nincs ára. Nekem nem kell, a fiam pedig örömmel használná. Abban kérek segítséget, hogy jövünk ki jobban. Ajándékozással, vagy "adás-vétellel". Mennyi az illeték?
2010. jan. 23. 13:21
Sajnos többet nem tudok segíteni. :(
2010. jan. 23. 13:21

Mennyi ajándékozási illeték fizetendõ?


Az ajándékozási illeték mértéke két tényezõtõl függ: egyrészt az ajándékozó és a megajándékozott közötti rokonsági foktól, másrészt az ajándékozási illeték alapjától. 1. csoport: a gyermek, házastárs, szülõ, háztartásban eltartott szülõ nélküli unoka részére történõ ajándékozás 18.000.000,- Ft-ig 11%, 18-35.000.000,- Ft közötti részre 18%, az e feletti részre 21% Az elõzõ csoportba nem tartozó unoka, nagyszülõ, testvére javára történõ ajéndékozás ajándékozási illetéke a fenti értékhatárok szerint rendre 15%, 21% és 30%, míg az ezek közé nem tartozó javára 21%, 30% és 40%.


Lakástulajdon ajándékozási illetéke alacsonyabb mértékkel számolandó, pl.: egy 15.000.000,- Ft értékû lakás gyermek részére történõ ajándékozása után 5% ajándékozási illeték fizetendõ.


Gépjármû, pótkocsi ajándékozása esetén az ajándékozási illeték mértéke a gépjármû és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetékének kétszerese.


Az önálló orvosi tevékenység mûködtetési jogának ajándékozása esetén az ajándékozási illeték mértéke az illetékalap 10%-a.


Az ajándékozási illeték alapja az ajándék tiszta értéke, vagyis a megszerzett vagyonnak az illetéktörvényben meghatározottak szerint csökkentett forgalmi értéke.


Az ajándékozási illeték alapja az ajándékot terhelõ adósság és az egyéb teher értékének egy-egy megajándékozottra esõ részével csökkenthetõ. Figyelembe kell venni a vagyoni értékû jogból álló terheket is. Az adósság és más teher fennállását és összegét a megajándékozott köteles igazolni.


A megajándékozottnak az ajándékot terhelõ adósság és egyéb terhek után - ide nem értve az ajándékot terhelõ vagyoni értékû jogot - visszterhes vagyonátruházási illetéket kell fizetni.


Ha az ajándékban gépjármû, illetõleg pótkocsi is van, ennek értékét az ajándék tiszta értékének kiszámításánál figyelmen kívül kell hagyni.

2010. jan. 23. 13:20

szia fiastyúk!


Én azt hiszem, hogy ajándékozási szerződést kell készítenetek, hogy a fiad átirathassa a saját nevére a gépkocsit. A gépkocsi átirását szintén az illetékes okmányirodában tudja megtenni.

Érdemes utánanézni, mert értékesíteni csak eredetiségvizsgálat után kiállított törzskönyvvel lehet a gépkocsit, nem tudom, hogy ajándékozásnál mi a helyzet. (feltételezem, hogy ilyen esetben is le kell perkálni a 17 ezret az eljárásért.)

Aztán az is biztos, hogy ajándékozási illetéket kell fizetni.



_____________

15. 34530eda53 (válaszként erre: 14. - Boszorkánylepke)
2010. jan. 22. 20:47

Szia! Tudnál nekem tanácsot adni?

Személyautómat nagykorú gyerekemnek adnám, úgy, hogy a nevére iratná. Nem adás-vétel! Mi a teendőnk?

2010. jan. 22. 20:34

Bejelentési kötelezettség


A gépjármű tulajdonjogában bekövetkezett változás bejelentését a változástól számított 15 napon belül, a régi tulajdonos a tulajdonjog változásáról készült okirat benyújtásával (megküldésével) teljesíti .


Amennyiben a járműnyilvántartás szerinti tulajdonos bejelenti, hogy a járművet elidegenítette vagy a közlekedési igazgatási hatóság egyéb okból észleli a változást, és az új tulajdonos ezt 15 napon belül nem teszi meg:


1. és azt a bejelentésre történő felhívás kézhezvételét követően három munkanapon belül nem pótolja, vagy az utólagos bejelentés során hitelt érdemlően nem igazolja, hogy a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változás bejelentési kötelezettségének önhibáján kívüli okból nem tudott eleget tenni, és

2. az új tulajdonos személye nem állapítható meg,


a közlekedési igazgatási hatóság a járművet hivatalból, határozattal kivonja a forgalomból, és azt a nyilvántartásba bejegyzi .


A bejelentés (a gépkocsi tulajdonjogának átírása) már csak azért is fontos (főleg a régi tulajdonosnak), mert az fizeti az önkormányzat felé az egész éves gépjárműadót, aki január elsején a nyilvántartásban tulajdonosként szerepel.

13. boszorkánylepke (válaszként erre: 11. - B2076ec79b)
2010. jan. 22. 20:27
A gépkocsi eladójának is van bejelentési kötelezettsége, az adás-vételt követő 15 napon belül a helyi okmányirodában. A volt tulajdonos személyi igazolványát és a gépkocsi adás-vételi szerződését kell magunkkal vinni. A héten intéztem ilyen ügyet. Időpont egyeztetés nélkül, ügyfélfogadási időben, azonnal intézhettem.
12. russodebby (válaszként erre: 11. - B2076ec79b)
2009. dec. 10. 17:36
Sajna ott sincs,mert mielött eladta a kocsit több,mint egy évet állt az autó használatlanul.
11. b2076ec79b (válaszként erre: 6. - Russodebby)
2009. dec. 10. 11:41
Egyébként az eladónak nincs bejelentési kötelezettsége, csak a vevőnek kell 15 napon belül az átírás miatt. Javasolni szokták az ilyen esetek elkerülése végett, hogy az eladó is jelentse be. Talán ha a biztosítónál lejelentette, megszüntette a biztosítását, ott van egy másolat az adás-vételiből...
2009. dec. 10. 11:39
Az örökké válasz szerintem is reális. Nekünk kb 10 után jöttek a rendőrők, hogy valami bűncslekményben vett részt az autó, és másik rendszám volt rajta. szerencsére adás-vételivel tudtuk igazolni, hogy már rég el lett adva, így részünről lezárták az ügyet.
2009. dec. 10. 09:16
Örökké! Bármi probléma adódik tudod igazolni, hogy eladtad.
2009. dec. 8. 16:10
Egy autoval mi is igy jartunk, hogy nem irattak at es jott a sulyadorol a csekk. Akkor bementunk es bemutattuk az adasvetelit igy felszolitottak az uj tulajdonost. A legutobbi autonal pedig bementunk az okmanyirodaba bejelenteni, hogy eladasra kerult az auto mivel kulfoldon elunk es igy maceras lett volna utolag intezni, ha valami gond lett volna. Ott derult ki, hogy az eladonak is kotelezo bejelenteni az eladast, nem csak a vevonek kell.
2009. dec. 8. 16:06
Valoszinuleg nem irattak at az autot. Nem kapott sulyadorol felszolitast? En utaneznek ennek a helyebe. Okmanyirodat kellene felhivni, hogy kinek a neven van az auto?
2009. dec. 8. 16:04
Az egyik ismerősöm adta el és nem jelentette be és valami miatt már kb. 800ezerFt-ot akarnak rajta behajtani és nem találja a papírt. Lassan négy éve lett eladva az autó.
2009. dec. 8. 16:03
Egy papírral több vagy kevesebb, nekem még meg van annak az autónak a papirja, amit már kivonattunk a forgalomból 20 év után. Szerintem az ilyen papirt míg nálad van az autó jó megőrizni, ha meg eladtad, akkor azért.
2009. dec. 8. 16:02

Sajnos nem tudom, de en par evig biztosan megoriznem. Nem foglal sok helyet.

Az okmanyirodaban bejelentetted, hogy eladtad az autot?

2009. dec. 8. 15:59
Az eladó.
2009. dec. 8. 15:59
Te az elado vagy a vevo vagy?
2009. dec. 8. 15:41
Mennyi ideig kell megőrizni az autó adás-vételi papírját?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook