Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mennyi fizetést kérhetek szakmai gyakorlaton? fórum

Mennyi fizetést kérhetek szakmai gyakorlaton? (beszélgetős fórum)

2013. szept. 11. 10:42
Gyakornokként sok helyen nem kapnak fizetést, viszont ezek közül is sok vállalat fizetés helyett oktatja a náluk dolgozó gyakornokokat. A kötelező szakmai gyakorlatot pedig nem lehet megkerülni, valahova menni kell.
2013. jan. 7. 16:00

Tudom, hogy már régi a kérdés, de azért leírom, hátha valakinek még szüksége lesz rá: én is turizmuson tanulok, és most fogom kezdeni a FÉL ÉVES szakmai gyakorlatot egy szállodában.

Általában (ha nincs keretszerződés az adott céggel), akkor hetente a mindenkori bruttó minimálbér 15%-át adják, ami 2013-ban 98000*0,15=14 700, tehát havonta 14 700*4= 58 800 Ft a fizetés!

2012. júl. 10. 13:54

Elvileg járna, de hát a gyakorlatban nem biztos, hogy így van...


A gyakornokok díjazásáról a felsőoktatásról szóló 2005 évi CXXXIX törvény. 48.paragfafusának 3. bekezdése rendelkezik: "Ha az alap- és mesterképzésben részt vevő hallgató gazdálkodó szervezetnél hat hétnél hosszabb gyakorlaton vesz részt, részére hetente legalább a legkisebb kötelező munkabér (minimálbér) havi összege tizenöt százalékának megfelelő hallgatói munkadíjat fizet a gazdálkodó szervezet. A szakmai gyakorlat megszervezésére a felsőoktatási intézmény és a gazdálkodó szervezet megállapodást köthet, amely alapján a hallgatói munkadíjat a felsőoktatási intézmény folyósítja a hallgatónak." Magyarul: hat hétnél rövidebb gyakornoki idő alatt nincs fizetés.

20. Kamillka (válaszként erre: 1. - Ági0603)
2012. jan. 11. 20:18
Nem hiszem, hogy meg fogjak kerdezni. Max ok mondjak, hogy mennyi. A mi evfolyamunkon a havi 30e-es gyakpenzemmel kb osszetehettem, meg arra sem szamitottam. Gyakon nem nagyon szoktak nagy penzeket fizetni. A legnagyobb hotellancoknak is vannak un. gyakorlati poziciok, ahol csak foiskolas hallgatokat alkalmaznak tobbnyire ingyen. Max ha beallsz felszolgalni, akkor kaphatsz jobb penzt, viszont azzal kesobb max akkor ersz valamit, ha vendeglatozni akarsz. Megtehetik, mert a jo helyekert meg ingyen is megy a `harc` tobb fordulos interjukkal 1-1 helyert...
19. 008b8a4af2 (válaszként erre: 18. - 008b8a4af2)
2012. jan. 11. 15:23
Két külön cég, és más-más "pozíció".
2012. jan. 11. 15:23

Kétszer voltam gyakorlaton:

1*4 hét, akkor a minimálbér 10%-t kaptam meg.

1*12 hét, nem kaptam semmi! :-(

17. 5e1b581a2e (válaszként erre: 9. - Ági0603)
2012. jan. 11. 14:30
Pff...a pofám leszakad...
16. Roza78
2012. jan. 11. 12:13
Unokahugom is turizmus vendeglatas szakra jart , nyaron egy utazasi irodaban volt gyakorlaton ingyen. Orulj, hogy talalsz olyan helyet ahol gyakorolhatsz, aztan ha jol dolgozol jutalmat biztos kapsz.
2012. jan. 11. 11:55
Nem kötelesek érte fizetni, de nem is kérhetnek érte pénzt tőled...ez "ingyenmunka".
2012. jan. 11. 11:51
Kérni nem kérhetsz semmit, mert a nevében is benne van, hogy "szakmai gyakorlat". Egy rendes helyen azért adnak kis zsebpénzt a gykorlóknak.
13. mh07
2012. jan. 11. 11:37

Érdekes, hogy újabban fizetnek.

A lányom tavaly nyáron hat hetet nyomott le egy Önkormányzatnál, ezidő alatt az éves étk. támogatást tette rendbe - pénzügyi-munkaügyi gyakorlat alatt - de egy fillért sem kapott.


Azért sok szerencsét!

12. ducky
2012. jan. 11. 11:34
kérni nem kérhettem de hat hétre kaptam 13 ezer ft-ot.....és nagyon kellett érte hálálkodni...
2012. jan. 11. 11:30
Annó én sem kaptam fizetést a szakmai gyakorlatért. A fizettségem a rólam kitöltött papír, szóval még köszönje meg az ember, hogy ott lehet... Manapság már vannak olyan cégek, ahol a dolgozók nagyobb %-a gyakornokból áll, kvázi ingyen munkaerő, mivel míg tanulók lesznek, gyakhelyre is szükség van. Jó mi? :/ Az nagyon klassz, ha sikerül olyan helyre bekerülni, ahol valami jelképes összeggel honorálják az embert...
2012. jan. 11. 11:29
Sajnos gyakori, hogy nem fizetnek... de ha mégis fizetnének, és felteszik a kérdést te mennyire gondoltál, akkor a minimálbér a reális.
2012. jan. 11. 11:21
Meglepő számomra h mind azt írjátok h nincs fizetés...:/ az iskolánk tanszállodájában is kapnak fizetést az ott gyakorlatot végzők. 60 ezret de mivel én nem leszek ott, kíváncsi voltam a külső tendenciákra.
2012. jan. 11. 11:17

Amikor én kezdtem dolgozni, megkérdezték, mennyit kérek. De én nem konkrétan gyakorlatra jelentkeztem, hanem állásra, amit elfogadtatok (próbálok) az iskolával.

Elfogadták. Teljesítettem, azóta is ott vagyok.

De nem turizmus :)

2012. jan. 11. 11:17
Az esetek többségében nem fizetnek. Mi anno kajajegyet kaptunk + 10 ezret. Ez a bérletre, kajára elég is volt...
6. Ági0603 (válaszként erre: 4. - Serry)
2012. jan. 11. 11:13
köszönöm
5. Vikianya (válaszként erre: 1. - Ági0603)
2012. jan. 11. 11:13

nálunk nem szokás gyakorlatért fizetni. Szerintem egy-két cég ad, de akkor sem kérdezi meg, hogy mennyit.

Sok sikert

2012. jan. 11. 11:12
Nem tudom ma hogy van... de ha még hallgatóként mész gyakszira akkor kvázi ingyen melózól. A Gyakornoki hely az a végzettség birtokában mükszik. Akkor az adott területen szokásos min bérnél picivel (5%) többet lehet mondani.
3. Ági0603 (válaszként erre: 2. - Mkriszti81)
2012. jan. 11. 11:12
Nálunk ez szerencsére nem így van :)
2012. jan. 11. 11:10

Érdekes, én ugyan teljesen más területen diplomáztam, de fel sem merült, hogy pénzt adnának a gyakorlatért... az iskola keretein belüli dolog, egyenértékű azzal, mintha az előadáson ülnék

hm...

2012. jan. 11. 11:04
Turizmus vendéglátás szakos hallgató vagyok és a nyáron szeretnék gyakorlatra menni.A kérdésem az lenne ha megkérdezi a munkáltató (mert szoktak ilyet) h mennyi fizetésre gondoltam, akkor mennyit és mit merhetek mondani?Megközelítőleg sem tudom sajnos mennyi lehet a gyakornokok bére egy szállodában.köszönöm a segítséget!:)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook