Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Megteheti a munkáltató, hogy rákérdez arra, milyen családi ok miatt nem tudsz bemenni dolgozni? fórum

Megteheti a munkáltató, hogy rákérdez arra, milyen családi ok miatt nem tudsz bemenni dolgozni? (tudásbázis kérdés)

21. Channa* (válaszként erre: 20. - Be95e6ff22)
2018. febr. 18. 11:53

Igen, de mitől titkos az, azaz miért nem lehet elmondani, hogy rosszul lett valakim, vagy meghalt valakim? Ezen nincs mit titkolni, sajnos előfordulhat ilyen.

A munkáltatók nem szeretik, ha valaki betelefonál reggel, hogy ma nem jövök, mert családi esemény történt, lebetegedtem, stb., főleg azt nem, hogy ha ez rendszeressé válik, valamint azt sem szeretik, ha valaki furcsamód mindig hétfőn lesz beteg és titkos mindig az esemény....


Én már jó régen dolgozok, de ez idő alatt, talán 3x fordult elő, hogy betelefonáltam reggel, hogy nem tudok menni, de én pl. simán elmondtam, hogy megszúrtam a szememet és feldagadt, bedagadt a fogamtól a fejem és úgy nézek ki, mint Quasimodo, illetve az utolsó alkalommal azért, hogy a sürgősségin vagyok, nem tudom, hogy tudok e még ma menni....


Persze, nem tudom mi lenne, ha a férjem megverne, vagy bolti lopáson érnének, vagy nem is tudom mit írtatok még. Szerencsére nem szoktam lopni és a férjem se szokott verni:D


Ja, olyan volt már, hogy haldoklott az unokaöcsém és amikor mentem munkába útközben eszembe jutott, hogy bemegyek hozzá, így betelefonáltam, hogy kések, mert meg akarom látogatni. És megértették, és jól tettem, mert másnap reggel már meghalt....

20. be95e6ff22 (válaszként erre: 17. - Sajert)
2018. febr. 17. 23:27

Például rosszul lett valaki a családban és orvoshoz kell vinni-ezt az ember nem tudja előre tervezni és bejelenteni. Vagy ne adj isten meghalt valaki.

Nyilván ha túl sűrűn történik valakivel ilyen hirtelen szabit igénylő eset, az gyanús. De manapság olyan munkaeròhiány van hogy nem hiszem hogy csak úgy rugdosnák ki az embereket..

És a szabadság egy bizonyos részéről rendelkezhet a munkáltató, a többiről a dolgozó dönthet.

2018. febr. 17. 12:14
Ha jóban vagyok vele, akkor sincs köze hozzá!
2018. febr. 16. 05:33

A munkáltató rendelkezik a szabadság nagy részével neki is 15 nappal előtte szólni kell, hogy kiadja és a dolgozónak is, hogy kivenné.

Persze nem mindenhol izmozik a munkáltató és nem is kell ha meglehet beszélni korrektül és a munka folyamatosságát és biztonságát így is biztosítani tudja.

17. sajert
2018. febr. 15. 20:21
Mivel hirtelen nem tudtál bemenni dolgozni, tuti kíváncsi hogy mi történhetett. Egyébként a munka törvénykönyve azt írja elő, hogy a szabadságot előre, írásban kell kérni, amit a munkáltató jóváhagy. Az ilyen hirtelen családi ok miatt (titkos ráadásul) bekövetkezett szabit nem mindenhol tolerálják. Nálunk a munkahelyen nincs ebből gond, pl. a szabit is akkor vesszük ki, amikor mi akarjuk, egyedül csak két ünnep között van kötelező leállás. Ismerősöm munkahelyénél a többedik ilyen hirtelen szabi miatt repült már ember...
16. globus (válaszként erre: 15. - Channa*)
2018. febr. 15. 19:30

Például megverte a férje. Bolti lopáson érték. Felszabadult egy kis idő és ki lehet használni pásztorórára. Házkutatás van náluk. Sötöbö, sötöbö, egy csomó dolog, amit nem akar nagydobra verni.

Nem állítom, hogy nálunk minden tökéletes, de ilyen téren klassz munkahelyem van.

15. Channa* (válaszként erre: 12. - Kinga08)
2018. febr. 15. 19:18

Én el nem tudom képzelni, hogy milyen családi gond lehet az, amit ne mondhatnék el a főnökömnek.

Elárulod?

Mert miért ne mondhatnám el, hogy ügyet kell intéznem, beteg lett valakim, hasmenésem lett és nem tudok a wc-től eltávolodni, max. 2 méterre, be kell mennem a gyerek sulijába, stb.

Ha meg nem akarod elmondani a konkrét eseményt, akkor megmondod, hogy ezt nem szeretnéd elmondani.


És kérdésedre a válasz: Nem tiltja jogszabály, hogy a munkáltató rákérdezzen, hogy mi történt.

14. Százas Evelin (válaszként erre: 9. - Kinga08)
2018. febr. 15. 18:52
Elnézést kérek. Csak azért írtam ezt, mert ez szokott a leggyakoribb ürügy lenni.
13. 31bc25d879 (válaszként erre: 12. - Kinga08)
2018. febr. 15. 18:43

Persze, ez bármikor és bárkivel előfordulhat. Az élet bizony produkál váratlan eseményeket.

Viszont épp ezért mert váratlan, valószínű, hogy valahogy, valakivel helyettesítenie kell a munkádat, tehát meg kell oldania azonnal a pótlásodat, akár úgy, hogy szabadnapjáról hív be egy másik kollégát helyetted.

Lehet, hogy zsigerből én is megkérdezném. Nem látok ebben semmi kivetnivalót.

12. kinga08 (válaszként erre: 11. - Be95e6ff22)
2018. febr. 15. 18:34

Köszi, igazából nem szoktam sűrűn szabira menni, de most munkakezdés előtt pár órával történt valami családi dolog,a főnököm pedig rákérdezett,hogy szeretné tudni mi történhet ilyen hirtelen?

Nem hiszem,hogy lenne hozzá köze. Attól,hogy nem teregetem ki a családi dolgaim,mint más munkatársam nem jelenti azt,hogy nincsenek gondjaim. :/Köszönöm szépen a válaszod!

2018. febr. 15. 17:41

Nem,nem kérdezheti meg.Te,ha szeretnéd megosztani vele,akkor elmondod,de ha nem,nincs köze hozzá.Ha te egyébként rendesen ellátod a munkádat,és mondjuk nem ez sokadik alkalom záros időn belül,hogy családi okra hivatkozva szabadnapot kérsz,akkor semmi alapja kérdezősködni.Ez egy munkaviszony,munkakapcsolat,a magánéletedről nem vagy köteles informálni a főnöködet.Ahogy a betegségre sincs joga rákérdezni,ha a munkaköröd szempontjából nem releváns.Annyit kérdezhet,hogy kb mennyi idő múlva leszel munkaképes.De részleteiben nem tartozik rá,hogy neked most épp nőgyógyászati műtéted volt vagy a bölcsességfogad műtötték ki.

Azt sem kérdezheti meg,hogy mikor akarsz gyereket szülni.

Te döntesz arról,hogy mennyit osztasz meg.

És nem,nincs köze hozzá hogy mit csinálsz munka helyett a hivatalosan kivett szabadnapodon.Nem a szülőd,nem a "gazdád",felejtsük már el ezeket a beidegződéseket.

2018. febr. 15. 15:11
Köszönöm szépen a válaszokat. :)
9. kinga08 (válaszként erre: 6. - Százas Evelin)
2018. febr. 15. 15:10
Ez nem vicces, nagymamám már nem él.
2018. febr. 15. 14:31

mért ne kérdezhetné,

nem feltétlen rossz szándékkal kérdezi,

a fiaméknál néha azt is megkérdezik milyen betegséggel van otthon,

jó helyen dolgozik,

2018. febr. 15. 14:24
Nem tudom. Nálunk ha ilyent megkérdeznek, annak valószínűleg az az oka, mert tényleg kíváncsiak rá, hogy mi van velünk... gyakran beszélgetünk és ismerjük egymás családját, jó viszonyban vagyunk, tegeződünk, nekem inkább az a fura, ha baj esetén nem érdeklődnének.
6. Százas Evelin (válaszként erre: 1. - Kinga08)
2018. febr. 15. 14:19
Ejnye, hát nincs egy kis fantáziád? Csak ne temesd el évente többször is a nagymamát.
2018. febr. 15. 14:12

Na, azért ne legyünk mr ennyire értzelgősek!

Ez egy kétoldalú dolog:

ő számíz a munkádra, Te számítasz tőle a fizetségre.

Szóval némi köze van ahhoz, hogy mit csinálsz a munka helyett.

Egy temetés is lehet családi ok, vagy egy válóperi tárgyalás, hagyatéki tárgyalás, ilyenek.

Akkor vannak a munkáltató kérdésén felháborodva a munkavállalók, ha kínos a történet.

Ha intelligensen akarod intézni ilyenkor, akkor annyit kell mondani, hogy végtelenül kínos lenne neked erről beszélned, és nem szeretnéd részletesen elmondani a távolléted okát.


Szóval nem kell felháborodni. Illik felelni a kérdésre. Akár csak annyit, hogy magánéleti jellegű probléma kapcsán veszel ki szabadnapot.

2018. febr. 15. 14:09
Persze, megteheti.
3. gilingalang (válaszként erre: 1. - Kinga08)
2018. febr. 15. 14:08
Meg!Nem vagy köteles válaszolni!
2018. febr. 15. 14:06

köze?! :o

Amúgy megteheti, de nem válaszolnék rá.

2018. febr. 15. 14:05
Sziasztok! Megteheti a munkáltató, hogy rákérdez arra, milyen családi ok miatt nem tudsz bemenni dolgozni?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook